Суббота, 25.01.2025, 11:15
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 7
Гостей: 7
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Військова кафедра

Реферат на тему Військово-патріотичне виховання молоді
Реферат на тему:Військово-патріотичне виховання молоді.

Складовою системи національ-ного виховання є військово-патріо-тичне, що передбачає вироблення високого ідеалу служіння народові, готовності до трудового та героїчно-го подвигу в ім'я процвітання Укра-їнської держави. Воно покликане формувати громадянина-патріота, виробляти у нього глибоке розумін-ня громадянського обов'язку, готов-ність у будь-який час стати на за-хист Батьківщини, оволодівати вій-ськовими і військово-технічними знаннями, спонукати до фізичного самовдосконалення, а також вивчав ти бойові традиції та героїчні сторін-ки історії українського народу, його Збройних Сил (1).
Військово-патріотичне вихован-ня — цілеспрямований, організова-ний процес формування готовності юнаків старшого шкільного віку до строкової військової служби в Збройних Силах України. Його зміст визначається Конституцією, закона-ми України, військовою Присягою та військовими статутами.
Військово-патріотичне вихован-ня молоді діалектичне поєднує в со-бі низку окремих напрямів вихован-ня: військового, морального, право-вого та ін. Проте головним резуль-татом виховних зусиль має стати готовність молодої людини до військово-патріотичної діяльнос-ті як внутрішнього системного утво-рення, що передбачає п'ять основ-них компонентів — освітній, фізич-ний, психологічний, соціальний і ду-ховний.
Освітня готовність — це, передусім, обсяг знань героїчного ми-нулого українського народу, історії його Збройних Сил. Вона передба-чає також певний обсяг знань з до-призовної підготовки, фізичної куль-тури, спорту, гігієни побуту. Головне при цьому — дієвість засвоєних знань, що виявляється в навчаль-но-пізнавальній активності стар-шокласників на уроках допризовної підготовки, підвищеному інтересі до змісту українознавчих предметів, доланні перешкод у його засвоєнні.
Фізична готовність передбачає певний рівень розвитку в юнаків фі-зичної сили, витривалості, сприт-ності, швидкості в рухах; сформованість необхідних для військової ді-яльності рухових навичок та вмінь. Передумовою цього виступають достатній рівень фізично-оздоров-чої активності учня на уроках фізич-ної культури, участь у спортивних секціях тощо.
Психологічна готовність вклю-чає в себе позитивну мотивацію участі учнів у військово-патріотич-них заходах. Разом з тим, за ре-зультатами обстеження старшокласників, вона передбачає певний рівень сформованості таких якос-тей, як емоційна стійкість, розсуд-ливість, сміливість, рішучість, муж-ність, цілеспрямованість.
Соціальна готовність передба-чає вірність бойовим та національ-но-історичним традиціям, військово-му обов'язку, присязі та військовому статуту, високу дисциплінованість, конструктивну соціально-комуніка-тивну, громадське корисну та націо-нально-громадянську активність.
Духовна готовність проявля-ється в наявності ідеалу, в пошуках старшокласниками життєвого смис-лу і цінностей; самоусвідомленні свого Я-фізичного, психічного, соці-ального; самоочищенні та само-вдосконаленні, в духовно-катарсичній активності. Остання передбачає рефлексію як акт самопізнання юнаком окремих ознак своєї індиві-дуальності, власних рис характеру, що відображають знання внутріш-нього світу (3).
Основною властивістю цих п'яти складових готовності, як показує аналіз кореляційного взаємозв'язку між ними, виступає військово-патрі-отична активність — внутрішня ак-тивна позиція молодої людини що-до військової служби. Така позиція розвивається шляхом послідовної зміни, трансформації простіших властивостей, якостей особистості на вікових стадіях до призову в ар-мію, з притаманною їй структурою і психологічними закономірностями (4). Разом з тим, військово-патріо-тична активність є необхідною пе-редумовою подальшого розвитку готовності старшокласника до вій-ськової строкової служби в Зброй-них Силах України.
Здійснюючи військово-патріо-тичне виховання учнів, організатори цього процесу повинні бути добре ознайомлені з його теоретико-методологічним і технологічним підґрун-тям. При цьому слід враховувати також об'єктивні соціально-політич-ні, економічні фактори, психофізіо-логічні особливості юнацького віку як вирішального періоду у форму-ванні світогляду учня, його ідеалів, вибору професії, подальшого жит-тєвого шляху.
Крім цього, формування готов-ності юнака до служби в Збройних. Силах України, що проходить у рам-ках єдиного навчально-виховного процесу, залежить від професійної майстерності вчителів-предметників з гуманітарних дисциплін, учите-ля допризовної підготовки, проду-маної організації фізично-оздоров-чої, навчально-пізнавальної, соці-ально-комунікативної, громадське корисної та національно-громадян-ської діяльності (2).
Проте в період інформативного перенасичення програм з базових дисциплін, погіршення навчально-матеріальної бази допризовної під-готовки, зниження професійного рівня вчителів допризовної .підго-товки стає актуальним перенесення військово-патріотичного виховання з урочного на позаурочний час. Це, як засвідчує практика, дасть можли-вість сконсолідувати зусилля всього педагогічного колективу, сім'ї, гро-мадсько-політичних організацій, широко залучити учнів до різнома-нітних форм і видів військово-патрі-отичної діяльності.
Військово-патріотичні заходи за змістом і спрямованістю можуть бу-ти: а) інформаційного, просвітниць-кого характеру (лекції, політінформації, конференції, зустрічі, тема-тичні вечори, бесіди); б) дійового, практичного спрямування (окремі види змагань, конкурси, гурткова і шефська робота, екскурсії, робота з вдосконалення навчально-матері-альної бази закладу освіти); в) ком-плексні, з усвідомленням їх суспіль-ної і особистісної значущості (диску-сії, огляди-конкурси, військово-спортивні свята, походи по місцях бойової та трудової слави народу України, тижні оборонно-масової роботи (4).
Як показує досвід роботи за-гальноосвітніх шкіл м. Тернополя, первинною ланкою в структурі вій-ськово-патріотичного виховання уч-нівської молоді має бути достовір-не інформаційне забезпечення, тобто організація цілеспрямовано-го освітнього простору за трьома напрямами: 1) використання потен-ціалу українознавчого матеріалу на уроках з предметів навчального плану 10—11 класів загальноосвіт-ньої школи; 2) стимулювання нав-чально-пізнавальної активності старшокласників із засвоєння мате-ріалу програми «Допризовна підго-товка»; 3) вивчення старшокласни-ками курсу «Самовдосконалення особистості», який озброює необ-хідними знаннями, що стосуються особистісного розвитку кожного старшокласника (знання себе, уяв-лення про свої якості і властивості; самооцінка і пов'язана з нею само-повага; формування позитивної Я-концепції; навчання умінням само-ствердження і самореалізації в ко-лективі ровесників).
Організація освітнього простору передбачає ряд заходів щодо поліп-шення змісту українознавчих нав-чальних предметів (історії, україн-ської літератури), який би розширю-вав і поглиблював національно-гро-мадянські та військово-патріотичні уявлення та знання, тобто певною мірою формував когнітивний та афективний компоненти військово-патріотичної активності, виявляв бажання в старшокласника замис-люватися над своїм внутрішнім св[-том, позитивно змінюватися так, щоб зміст, спрямованість викладу того чи іншого фахового матеріалу, сам процес здобуття знань виклика-ли у старшокласників високий піз-навальний інтерес до актів і подій, пов'язаних із захистом Батьківщи-ни; почуття патріотизму, обов'язку, відповідальності та інших необхід-них захисникові особистісних якос-тей.
На жаль, попередніми дослід-женнями встановлено, що багато учнів загальноосвітніх шкіл не зна-ють не тільки історії Української ар-мії, але навіть сучасної назви. Ок-рім того, вони однобоко поінформо-вані про умови служби в ЗСУ; не за-думуються над тим, що за відмову від служби в армії їм доведеться нести відповідальність. Організато-рам виховної роботи необхідно вра-ховувати також актуальність дже-рел інформації. Так, найбільший вплив на готовність юнаків до стро-кової військової служби мають за-соби масової інформації (телеба-чення, радіо, преса), але найважли-вішу інформацію юнаки одержують у процесі безпосереднього емоцій-ного спілкування зі старшими това-ришами, які проходять строкову службу, ровесниками, батьками.
Забезпечення знань про майбут-ню військову служби також зале-жить від рівня інтелектуального роз-витку юнака, його світогляду.
Певного виховного ефекту мож-на досягти, включивши в систему інформування про армію шкільну бібліотеку. Підбір відповідної літе-ратури, постійно діючі кутки, наочна агітація, стінна преса, читацькі кон-ференції (вечори) є активним, діє-вим чинником у формуванні погля-дів юнака щодо служби в армії.
Для проведення бесід класний керівник повинен попередньо підго-тувати замкнутий тематичний цикл, який повністю висвітлює певне пи-тання чи цілісну проблему. Плану-вання бесід здійснюється на півріч-чя або на весь навчальний рік. Важ-ливим виховним моментом і запо-рукою ефективності згаданого захо-ду є активна участь у ньому учнівсь-кої аудиторії. Тому перед проведен-ням бесіди в групі необхідно запро-понувати юнакам обговорення де-кількох проблем з тим, щоб вони висловили свої думки з приводу їх. Бесіду за певною тематикою може проводити вчитель допризовної під-готовки або класний керівник. Про-те в силу специфічності виховного напряму і для більш професійного висвітлення теми проводити бесіди мають працівники військкоматів, офіцери військових частин, ветера-ни війн, учасники визвольних зма-гань.
За формального підходу до під-готовки і проведення заходу він пе-ретворюється на лекцію чи просто повчання, що різко знижує його ви-ховний ефект та інтерес до нього з боку учнів.
Однією з форм позанавчальної роботи є зустріч з учасниками виз-вольних змагань, ветеранами війни. Щоб вона була цікавою, перед її ор-ганізацією необхідно, перш за все, ознайомитися з біографією ветера-на, його бойовим шляхом. Завдяки цьому у випадку, коли запрошений гість не має змоги виступити, про нього розповідає підготовлений учень. Проте про окремі епізоди свого бойового життя, історію однієї з своїх нагород повинен розповісти сам ветеран. На завершення зустрі-чі, щоб підкреслити увагу і пошану до ветерана, йому вручають квіти або подарунок.
Другий напрям військово-патрі-отичного виховання — організація різноманітних видів діяльності патріотичної спрямованості. Ово-лодіння учнями предметною патрі-отичною діяльністю, як показує досвід, проходить легше, ніж ово-лодіння ними своїми внутрішніми (психічними) процесами (Б.Г. Ана-ньев, Л.С. Виготський). Відомо та-кож, що готовність до будь-якої ді-яльності з самого початку розгорта-ється в соціальному, інтерпсихічному плані, а потім за певних умов трансформується у суто інтропсихічну категорію.
Категория: Військова кафедра | Добавил: Aspirant (15.07.2013)
Просмотров: 447 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: