Пятница, 10.01.2025, 16:18
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Військова кафедра

Реферат на тему Пістолет Макарова ПМ
Реферат на тему: Пістолет Макарова ПМ.

Інструкція по експлуатації

Досвід другої світової війни засвідчив практично повну непридатність пістолета ТТ у бойовому застосуванні. Незважаючи на великий калібр кулі та велику дальність стрільби, технічна та експлуатаційна надійність пістолета у польових умовах була вельми низькою. Крім того ТТ мав масу технічних недоліків (випадіння магазину, ламкість корпусу, тощо), які ще більш ускладнювали його експлуатацію. Тож ТТ не користувався популярністю серед вояків і старшин фронтових частин Червоної армії. При всякій нагоді вояки намагалися здобути та використовувати трофейні німецькі пістолети, а надто знаменитий "Парабеллум".
Тож у 1945 році у СРСР було оголошено новий конкурс на розробку нового пістолета для оперативно-бойового застосування, покликаного замінити ТТ. Розробки велися під два види набоїв: 7,62х ) застосований на ТТ і новий набій 9x18. У конкурсі прийняли участь як відомі радянські конструктори зброї - Ф.В. Токарєв, П.В. Воєводін, С.А. Коровін, И.И. Раков, С.Г. Сімонов, так і молоді та маловідомі - Є.В. Сєврюгін, А.А. Клімов, А.І. Лобанов та Н.Ф. Макаров.
Технічні вимоги до пістолета були досить жорсткими. Пістолет мав бути компактним, зручним для застосування у ближньому бою, надійним у польових умовах та технологічним у масовому виробництві.
Після серії жорстких випробувань на надійність кращим було визнано зразок Макарова, розроблений під набій 9x18. Випуск пістолета розпочався у 1949 році. У 1951 році пістолет був прийнятий на озброєння під назвою "Пістолет Макарова ПМ".
Пістолет Макарова ПМ та магазин на 8 набоїв до нього.
ПМ, як зброя мирного не зазнавав практично жодних конструктивних змін впродовж десятиліть. У 1992 році російськими конструкторами була здійснена спроба вдосконалити пістолет. Для стрільби почали застосовувати новий більш потужний набій 9x18 ПММ. У пістолета збільшилися розміри рукоятки, яка стала більш зручною для рук стрільця. Ємність магазину збільшилася до 12 набоїв. У пістолеті змінено конструкцію набійника - на поверхні виконано три гвинтові канавки, які забезпечують гальмування відкату затвору та згладжування різниці у динаміці автоматики при стрільбі звичайними та новими високоімпульсними набоями 9х18 ПММ. Російська Федерація впродовж 90-х років ХХ століття здійснювала активні спроби просування ПММ на міжнародний ринок озброєнь.
ПМ має всі переваги компактного пістолета. Компактність дозволяє приховано носити пістолет як у бойовому спорядженні, так і у цивільній одежі. Крім того пістолет зручно використовувати у обмеженому просторі. Ще однією беззаперечною перевагою ПМ є його технічна простота та експлуатаційна надійність. Пістолет простий у розбиранні та складанні, його частини та механізми продовжують працювати навіть при сильному забрудненні та у несприятливому зовнішньому середовищі.
Разом з тим відносно через малопотужний набій та короткий ствол купчастість стрільби є не дуже високою. Проте якщо врахувати що пістолет початково розроблявся як зброя ближнього бою, цей недолік можна вважати терпимим. Зупиняюча дія кулі є відносно високою, хоча на даний момент вважається недостатньою.
На теперішній час, через невисокі технічні характеристики українських пістолетів серії "Форт", ПМ залишається на озброєнні старшинського складу Збройних Сил України, та особового складу Міністерства Внутрішніх Справ України. У найближчому часі заміна ПМ на іншу марку пістолета є нереальною Тож Макаров і надалі залишатиметься на озброєнні силових відомств України.
Глава I. Загальні відомості
Призначення й бойові властивості пістолета.
9-мм пістолет Макарова (мал. 1) є особистою зброєю нападу й захисту, призначеною для ураження противника на коротких відстанях.
Мал. 1. Загальний вид 9-мм пістолета Макарова.
Вогонь із пістолета найбільш ефективний на відстанях до 50 м. Убійна сила кулі зберігається до 350 м. Вогонь із пістолета ведеться одиночними пострілами. Бойова скорострільність пістолета 30 пострілів у хвилину. Вага пістолета зі спорядженим магазином 810 гр. Для стрільби з пістолета застосовуються 9-мм /9х18/ пістолетні патрони. Початкова швидкість польоту кулі 315 м/сек. Подача набоїв в у патронник при стрільбі виробляється з магазина ємністю на 8 патронів.
Глава II. Загальна будова і робота частин пістолета
Пістолет простий за конструкцією, надійний в експлуатації, малий по своїх розмірах, зручний для носіння й завжди готовий до дії. Пістолет являє собою самозарядну зброю, тому що його перезарядження під час стрільби відбувається автоматично. Робота автоматики пістолета заснована на принципі використання віддачі вільного затвора. Затвор зі стволом зчеплення не має. Надійність запирання каналу ствола при пострілі досягається великою масою затвора й силою зворотної пружини. Завдяки наявності в пістолеті самовзводного ударно-спускового механізму куркового типу можна швидко відкривати вогонь безпосереднім натисканням на хвіст спускового гачка без попереднього зведення курка.
Безпека поводження з пістолетом забезпечується надійно діючими запобіжниками. Пістолет має запобіжник, розташований на лівій стороні затвора. Крім того, курок автоматично стає на запобіжний взвод під дією бойової пружини після спуска курка (відбій курка) і при відпущеному спусковому гачку. Курок під дією вигнутого (відбійного) кінця широкого пера бойової пружини повернутий під деяким кутом від затвора (це є відбій курка) так, що носик шептала знаходиться попереду запобіжного взводу курка.
Після того як спусковий гачок буде відпущений, спускова тяга під дією вузького пера бойової пружини просунеться в заднє крайнє положення. Важіль взводу й шептало опустяться вниз, шептало під дією своєї пружини пригорнеться до курка й автоматично курок встане на запобіжний взвод.
Пістолет складається з наступних основних частин і механізмів (мал. 2):
рамки зі стволом і спусковою скобою;
затвора з ударником, викидачем і запобіжником;
зворотної пружини;
ударно-спускового механізму;
рукоятки із гвинтом;
затворної затримки;
магазина.
Мал. 2. Основні частини й механізми пістолета: 1.-рамка зі стволом і спусковою скобою; 2.-затвор з ударником, викидачем і запобіжником: 3.-зворотна пружина: 4.-частини ударно-спускового механізму; 5.-рукоятка із гвинтом; 6.-затворна затримка; 7.-магазин.
До кожного пістолета надається приладдя: запасний магазин, протирання, кобура, пістолетний ремінець.
Для здійснення пострілу необхідно натиснути вказівним пальцем на спусковий гачок. Курок при цьому завдає удару по ударнику, який розбиває капсуль набою. У результаті цього запалюється пороховий заряд й утвориться велика кількість порохових газів. Куля під тиском порохових газів викидається з каналу ствола. Затвор під тиском газів, що передаються через дно гільзи, відходить назад, утримуючи викидачем гільзу й стискаючи зворотну пружину. Гільза при зустрічі з віддзеркалювачем викидається назовні через вікно затвора.
Затвор при відході в крайнє заднє положення повертає курок на цапфах назад і ставить його на бойовий звід. Відійшовши назад до відмови, затвор під дією зворотної пружини повертається вперед. При русі вперед затвор досилачем просуває з магазина черговий набій і досилає його в набійник. Канал ствола замкнений вільним затвором; пістолет знову готовий до пострілу.
Для здійснення наступного пострілу потрібно відпустити спусковий гачок, а потім знову натиснути на нього. Так стрільба буде вестися до повного вичерпання набоїв у магазині. Після відстрілу всіх набоїв з магазина затвор стає на затворну затримку й залишається в задньому положенні.
Призначення й будова частин і механізмів пістолета
Рамка зі стволом і спусковою скобою (мал. 3).
Мал.3. Рамка зі стволом і спусковою скобою: а- ліва сторона; б- права сторона; 1- основа рукоятки; 2- ствол; 3- стійка для кріплення ствола; 4- вікно для розміщення спускового гачка й гребеня спускової скоби; 5- цапфові гнізда для цапф спускового гачка; 6- кривий паз для розміщення й руху передньої цапфи спускової тяги; 7- цапфові гнізда для цапф курка й шептала; 8- пази для напрямку руху затвора; 9- вікно для пір'я бойової пружини; 10- виріз для затворної затримки; 11- приплив з різьбовим отвором для кріплення рукоятки за допомогою гвинта й бойової пружини за допомогою засувки; 12- виріз для засувки магазина; 13- приплив із гніздом для кріплення спускової скоби; 14- бічні вікна; 15- спускова скоба; 16- гребінь для обмеження руху затвора назад; 17- вікно для виходу верхньої частини магазина.
Ствол служить для напрямку польоту кулі. Усередині ствол має канал із чотирма нарізами, що в'ються зліва нагору праворуч. Нарізи служать для надання кулі обертового руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстанню між двома протилежними полями (по діаметру) визначається калібр каналу ствола; він дорівнює 9 мм. З казенної частини канал ствола гладкий і має більший діаметр; він служить для розміщення набою й називається набійником. Набійник має уступ. На казенній частині ствола є приплив для кріплення ствола в стійці рамки й отвір для штифта ствола. На припливі й у нижній частині набійника є скіс для напрямку набою з магазину в набійник. Зовнішня поверхня ствола гладка. На ствол надівається зворотна пружина. Ствол з'єднується з рамкою пресовою посадкою й закріплюється штифтом.
Рамка служить для з'єднання всіх частин пістолета. Рамка з основою рукоятки становить одне ціле. У передній частині рамка має: зверху стійку для кріплення ствола, знизу вікно для розміщення спускового гачка й гребеня спускової скоби. На бічних стінках цього вікна цапфові гнізда для цапф спускового гачка. Стійка рамки має: у верхній частині отвір, у якому закріплюється ствол; знизу вікно для розміщення головки спускового гачка; праворуч кривий паз для розміщення й руху передньої цапфи спускової тяги.
У задній частині рамка має: зверху виступи із цапфовими гніздами для цапф курка й шептала й з пазами для напрямку руху затвора (цапфові гнізда для цапф курка й праве цапфове гніздо для цапфи шептала мають проріз); знизу вікно для пера бойової пружини.
У середній частині рамка має вікно для виходу верхньої частини магазина й виріз на лівій стінці для затворної затримки.
Примітка. У деяких пістолетах для полегшення ваги в рамці просвердлені отвори.
Основа рукоятки служить для кріплення рукоятки, бойової пружини й для приміщення магазина. Воно має бічні вікна (праве й ліве) для зменшення ваги пістолета; нижнє вікно для вставляння магазина; на задній стінці - приплив з різьбовим отвором для кріплення бойової пружини за допомогою засувки й рукоятки за допомогою гвинта; унизу виріз для засувки магазина; у передній стінці приплив із гніздом для кріплення спускової скоби до рамки за допомогою осі.
Спускова скоба служить для запобігання випадкового натиску на хвіст спускового гачка. Вона має на передньому кінці гребінь (приплив) для обмеження ходу затвора при русі назад. Спускова скоба втримується в рамці у верхнім положенні пружиною й гнітком, розташованими в гнізді на передній стінці основи рукоятки.
Затвор (мал. 4) служить для подачі набою з магазина в набійник, запирання каналу ствола при пострілі, утримання гільзи (добування набою) і постановки курка на бойовий звід.
Мал. 4. Затвор: а- ліва сторона; б- вид знизу; 1- мушка; 2- цілик; 3- вікно для викидання гільзи (набою); 4- гніздо для запобіжника; 5- насічка; 6- канал для приміщення ствола з зворотною пружиною; 7- поздовжні виступи для напрямку руху затвора по рамці; 8- зуб для постановки затвора на затворну затримку; 9- паз для віддзеркалювача; 10- паз для роз'єднувального виступу важеля зводу; 11- виїмка для роз'єднання шептала з важелем зводу; 12- досилач; 13- виступ для роз'єднання важеля зводу із шепталом; 14- виїмка для приміщення роз'єднувального виступу важеля зводу; 15- паз для курка; 16- гребінь.
Зовні затвор має: мушку для прицілювання; поперековий паз для цілика; насічку між мушкою й цілком для виключення відсвічування поверхні затвора при прицілюванні; на правій стороні - вікно для викидання гільзи (набою); паз для викидача; гніздо для гнітка із пружиною викидача; з лівої сторони - гніздо для запобіжника й дві виїмки для фіксатора запобіжника: верхню - для положення прапорця "запобіжник" і нижню - для положення прапорця "вогонь"; поруч із верхньою виїмкою - червоний кружок, що відкривається при постановці прапорця в положення "вогонь" і закривається прапорцем при включенні запобіжника; по обидва боки - насічку для зручності відведення затвора рукою; на задньому кінці затвора - паз для проходу курка.
Усередині затвор має: канал для приміщення ствола зі зворотною пружиною; поздовжні виступи для напрямку руху затвора по рамці; зуб для постановки затвора на затворну затримку; гребінь; паз для віддзеркалювача; паз для роз'єднувального виступу важеля зводу; чашечку для приміщення дна гільзи; досилач для досилання набою з магазина в набійник; виступ для роз'єднання важеля взводу із шепталом; виїмка для приміщення роз'єднувального виступу важеля взводу при натиснутому спусковому гачку; на правій стороні гребеня затвора є виїмка, призначена для роз'єднання шептала з важелем взводу при знятті затвора із затворної затримки при натиснутому спусковому гачку; канал для приміщення ударника.
Ударник (мал. 5) служить для розбиття капсуля. Він має: у передній частині - бойок, у задній частині - зріз для запобіжника, що втримує ударник у каналі затвора.
Мал. 5. Ударник:1- бойок; 2- зріз для запобіжника
Ударник виготовляється тригранним з метою зменшення його ваги й зменшення тертьових поверхонь.
Викидач (мал. 6) служить для втримання гільзи (набою) у чашечці затвору до зустрічі з віддзеркалювачем. Він має зачіп, що заскакує в кільцеву проточку гільзи й утримує гільзу (набій) у чашечки затвора, і п'яточку для з'єднання із затвором; у задній частині пяточки викидача зроблений уступ для приміщення головки гнітка. У задній частині викидача перебуває виїмка для зручності утеплювання гнітка виступом протирки при відокремленні викидача від затвору. Викидач уставляється в паз у затворі.
Мал. 6. Викидач:
1- зачіп; 2- п'яточка для з'єднання із затвором; 3- гніток; 4- пружина викидача.
Гніток у головній частині стовщений. У стовщену частину впирається передній кінець пружини викидача, надягнутої на задню частину гнітка (меншого діаметра). Гніток із пружиною викидача вставляється в гніздо в затворі. Під дією пружини зачіп викидача увесь час нахилений до чашечки затвора.
Запобіжник (мал. 7) служить для забезпечення безпеки поводження з пістолетом. Він має: прапорець для переведення запобіжника з положення "Вогонь" у положення "запобіжник" і назад; фіксатор для втримання запобіжника в доданому йому положенні; вісь, на якій зроблений уступ з поличкою для повороту шептала й звільнення курка від бойового взводу при переведенні запобіжника в положення "Запобіжник"; ребро для запирання затвора з рамкою при постановці запобіжника в положення "Запобіжник"; зачіп для запирання курка в положенні "Запобіжник"; виступ для сприйняття удару курка при включенні запобіжника.
Мал. 7. Запобіжник: 1- прапорець запобіжника; 2- фіксатор; 3- уступ; 4- ребро; 5- зачіп; 6- виступ
Запобіжник уставляється в гніздо затвора.
Цілик разом з мушкою служить для прицілювання. Своєю основою він уставляється в поперековий паз затвору.
Зворотна пружина (мал. 8) служить для повернення затвора в переднє положення після пострілу. Крайній виток одного з кінців пружини має менший діаметр у порівнянні з іншими витками. Цим витком пружина при зборці надівається на стовбур, щоб забезпечити її надійне втримання на стовбурі при розбиранні пістолета. Пружина, надягнута на стовбур, міститься разом з ним у каналі затвора.
Мал. 8. Зворотна пружина
Ударно-спусковий механізм (мал. 9) складається з курка, шептала із пружиною, спускової тяги з важелем зводу, спускового гачка, бойової пружини й засувки бойової пружини.
Мал. 9 . Частини ударно-спускового механізму: 1- курок; 2- шепотіло із пружиною; 3- спускова тяга з важелем взводу; 4- бойова пружина; 5- спусковий гачок; 6- засувка бойової пружини.
Курок (мал. 10) служить для нанесення удару по ударнику. Він має: зверху - головку з насічкою для зведення курка рукою; на передній площині - виріз для забезпечення вільного ходу курка при спуску його з бойового взводу; виїмка для зачепа запобіжника; у основи курка - два уступи: верхній - запобіжний звід, нижній - бойовий взвод; з боків - цапфи, на яких обертається курок у цапфових гніздах рамки, і дугоподібні виточки для зменшення ваги; праворуч - зуб самозводу для зведення курка важелем взводу; ліворуч - виступ для запирання курка запобіжником; знизу - поглиблення для широкого пера бойової пружини; праворуч у нижній частині основи курка - кільцева виїмка для поміщення п'яточки важеля зводу.
Мал. 10 . Курок: а- ліва сторона; б- права сторона; 1- головка з насічкою; 2- виріз; 3- виїмка; 4- запобіжний звід; 5- бойовий звід; 6- цапфи; 7- зуб самозводу; 8- виступ; 9- поглиблення; 10- кільцева виїмка.
Цапфи курка мають лиски для вільного відділення курка від рамки.
Шептало (мал. 11) служить для втримання курка на бойовому й запобіжному зводі. Воно має: носик для зчеплення з уступами курка; цапфи, на яких обертається шептало в цапфових гніздах рамки; ліворуч - зуб для підйому шептала поличкою уступу запобіжника при перекладі запобіжника в положення "Запобіжник"; праворуч - виступ, на який діє важіль зводу при спуску курка.
Мал. 11 . Шептало: 1- цапфи шептала; 2-зуб; 3- виступ; 4- носик шептала; 5-пружина шептала; 6-стійка шептала.
На лівій цапфі шептала надіта пружина. З'єднання пружини шептала із шепталом зроблено рознімним; кінець пружини входить у спеціальний отвір у стійці шептала. Вільний кінець пружини зігнуть у вигляді гачка для з'єднання із затворною затримкою. Пружина притискає носик шептала до курка. Цапфи шептала мають лиски для вільного відділення шептала від рамки.
Спускова тяга з важелем зводу (мал. 12.) служить для спуска курка з бойового взводу й взведення курка при натиску на хвіст спускового гачка.
Мал. 12. Спускова тяга з важелем зводу: 1- спускова тяга; 2- важіль зводу; 3- цапфи спускової тяги; 4- роз'єднувальний виступ важеля взводу; 5- виріз; 6- виступ самозводу; 7- п’яточка важеля взводу.
Спускова тяга має на кінцях цапфи. Передньою цапфою вона з'єднується зі спусковим гачком, а задньої - з важелем взводу.
Важіль зводу має: роз'єднувальний виступ, за допомогою якого він розчіплюється із шепталом при русі затвора назад; виріз для виступу шептала; виступ самозводу, що зводить курок при натиску на хвіст спускового гачка; п’яточку, на яку опирається вузьке перо бойової пружини. П’явочка важеля взводу міститься в кільцевій виїмці курка.
Спусковий гачок (мал. 13) служить для спуска курка з бойового взводу й взведення курка при стрілянині само взводом. Він має: цапфи, які містяться в цапфові гнізда рамки; отвір для з'єднання зі спусковою тягою й хвіст. Спусковий гачок своєю головкою уставляється у вікно стійки рамки.
Мал. 13. Спусковий гачок: 1- цапфа; 2 - отвір; 3 - хвіст.
Бойова пружина (мал. 14) служить для приведення в дію курка, важеля зводу й спускової тяги. Вона має: широке перо для дії на курок; вузьке перо для дії на важіль взводу й спускову тягу; у середній частині - отвір для надягання пружини на приплив з різьбовим отвором основи рукоятки.
Мал. 14. Бойова пружина: 1- широке перо; 2- вузьке перо; 3- відбійний кінець: 4 - отвір; 5- засувка.
Нижній кінець бойової пружини є засувкою магазина. Кінець широкого пера бойової пружини зігнуть для забезпечення відбою курка, тобто для постановки курка на запобіжний взвод у спущеному положенні. Бойова пружина кріпиться на підставі рукоятки засувкою.
Рукоятка із гвинтом (мал. 15) прикриває бічні вікна й задню стінку основи рукоятки й служить для зручності втримання пістолета в руці. Вона має: отвір для гвинта, що кріпить рукоятку до основи рукоятки; антабку для пристібування пістолетного ремінця; пази для вільного насування рукоятки на основу рукоятки; у задній стінці - виїмку для засувки магазина. В отворі для гвинта розташована металева втулка, що призначена для стопоріння головки гвинта від довільного відгвинчування. Рукоятка виготовлена із пластмаси. Гвинт рукоятки служить для кріплення рукоятки й засувки на підставі рукоятки. Він має головку й нарізну частину. Гвинт рукоятки служить для кріплення рукоятки й засувки на підставі рукоятки. Він має головку й нарізну частину.
Мал. 15 . Рукоятка із гвинтом:1- антабка; 2- пази; 3 - отвір; 4 - гвинт.
Затворна затримка (мал. 16) утримує затвор у заднім положенні після вичерпання всіх набоїв з магазину.
Мал. 16. Затворна затримка: 1- виступ; 2 - кнопка з насічкою; 3- отвір; 4- віддзеркалювач.
Вона має: у передній частині - виступ для втримання затвора в заднім положенні; кнопку з насічкою для звільнення затвора натисканням руки; у задній частині - отвір для з'єднання з лівою цапфою шептала; у верхній частині - віддзеркалювач для віддзеркалення назовні гільз (набоїв) через вікно в затворі. Затворна затримка передньою частиною уставляється у виріз у лівій стінці рамки.
Магазин (мал. 17) служить для приміщення восьми набоїв. Він складається з корпуса, подавача, пружини подавача й кришки.
Мал. 17. Магазин: 1- корпус магазина; 2- подавач; 3- пружина подавача; 4- кришка магазина.
Корпус магазина (мал. 18) з'єднує всі частини магазина. Верхні краї бічних стінок корпуси загнуті усередину для втримання набоїв і подавача, а також для напрямку набоїв при подачі їх у набійник затвором. Він має: у бічних стінках - вікна для зменшення ваги магазина й для визначення кількості набоїв, що перебувають у магазині; унизу - загнуті ребра для кришки магазина, виступ для засувки магазина, виріз для вільного проходу лівої стінки кришки магазина, ринва (жолоб) для проходу зуба подавача.
Мал. 18. Корпус магазина: 1- вікно; 2- загнуте ребро; 3- виступ; 4- виріз; 5- ринва (жолоб).
Магазин уставляється в основу рукоятки через нижнє вікно.
Подавач (мал. 19) служить для подачі набоїв. Він має два відігнутих кінці, які направляють рух його в корпусі магазина. На одному з відігнутих кінців подавача з лівої сторони є зуб для включення затворної затримки після вичерпання всіх набоїв з магазину.
Мал. 19. Подавач: 1- відігнуті кінці; 2- зуб.
Пружина подавача (мал. 20) служить для подачі нагору подавача з набоями при стрільбі. Нижній кінець пружини відігнутий для запирання кришки магазина.
Мал. 20. Пружина подавача.
Кришка магазина (мал. 21) має отвір для відігнутого (нижнього) кінця пружини подавача й пази, якими вона надівається на загнуті ребра корпуса магазину.
Мал. 21. Кришка магазина: 1- отвір; 2 - пази.
Будова набою
9-мм пістолетний набій (мал. 22) складається з гільзи, капсуля, порохового заряду, кулі.
Мал. 22. Загальний вигляд 9-мм пістолетного набою і його будова:
1- гільза; 2- капсуль; 3- пороховий заряд; 4- куля; 5- біметалічна (плакована) оболонка; 6- сталевий сердечник;
7 - свинцева сорочка.
Гільза служить для приміщення порохового заряду й з'єднання всіх частин набою; під час пострілу вона запобігає прориву газів з каналу ствола через набійник. У дні гільзи є: гніздо для капсуля; ковадло, на якій бойком розбивається капсуль; два затравних отвори, через які до порохового заряду проникає полум'я від ударного состава капсуля. Зовні в дна гільзи є кільцева проточка для зачепа викидача.
Заряд складається з бездимного піроксилінового пороху.
Капсуль служить для запалення порохового заряду. Він складається з латунного ковпачка із впресованим у нього ударним складом і фольговим кружком, що прикриває ударний склад. При ударі бойка ударний склад запалюється.
Куля складається з біметалічної (плакованої) оболонки, у яку впресовано сталевий сердечник. Між кулею й сталевим сердечником є свинцева сорочка.
Набої для заряджання пістолета споряджаються в магазин на 8 набоїв. Спорядження магазина здійснюється шляхом вкладання й утоплювання набоїв рукою.
Набої укупориваются в штатні набійні дерев'яні ящики по 2560 шт. у кожному. У кожному ящику містяться дві залізні західні або запаяні оцинковані коробки, у які покладені набої в картонних пачках, по 16 набої в у пачці. В одній залізній коробці міститься 80 картонних пачок. На бічних стінках дерев'яних ящиків є написи, що позначають номенклатуру набоїв, покладених у ці ящики: номер партії набоїв, місяць і рік виготовлення набоїв і пороху, завод-виробник, марку й партію пороху, кількість набоїв у ящику. Вага одного ящика з набоями близько 33 кілограмів.
Глава III. Робота частин і механізмів пістолета
Положення частин і механізмів пістолета до заряджання
Частини й механізми пістолета до заряджання перебувають у наступному положенні. Затвор під дією зворотної пружини - у крайньому передньому положенні; чашечка затвора впирається в казенний зріз ствола, у результаті чого ствол замкнений вільним затвором. Поздовжні виступи затвора входять у пази, наявні в задній частині рамки. Затвор з рамкою замкнений ребром запобіжника.
Курок під дією широкого пера бойової пружини спущений й упирається передньою площиною у виступ запобіжника так, що не може просунутися вперед.
Шептало поличкою уступу на осі запобіжника піднято нагору й утримується в такому положенні так, що між запобіжним зводом курка й носиком шептала є невеликий зазор.
Спускова тяга з важелем зводу під дією вузького пера бойової пружини відведена в крайнє заднє положення; важіль зводу втоплений у рамку і його виступ самозводу зчеплений із зубом самозводу курка так, що при натисканні на хвіст спускового гачка курок не зводиться, але має деякий вільний хід назад.
Магазин вставлений у основу рукоятки. Подавач перебуває вгорі й упирається в гребінь затвора. Зуб подавача натискає на затворну затримку.
Прапорець запобіжника перебуває в положенні “запобіжник”. При цьому виступ запобіжника опущений донизу і стикається з передньою площиною курка; поличка уступу на осі запобіжника дією на зуб шептала піднімає нагору шептало й утримує його в цьому положенні; зачіп запобіжника входить у виїмку курка й, упираючись у його виступ, замикає курок у положенні “запобіжник” так, що він не може бути зведений; ребро запобіжника зайшло за лівий виступ рамки й замикає затвор з рамкою.
Робота частин і механізмів пістолета при заряджанні
Для заряджання пістолета необхідно:
спорядити магазин набоями;
вставити магазин у основу рукоятки;
виключити запобіжник (повернути прапорець вниз);
відвести затвор у крайнє заднє положення й різко відпустити його.
При спорядженні магазина набої лягають на подавач один на іншій в один ряд, стискаючи пружину подавача; у міру наповнення магазина набоями пружина подавача стискується й, натискаючи на подавач знизу, піднімає набої нагору. Верхній набій утримується загнутими краями бічних стінок корпуса магазина.
При вставлянні спорядженого магазина в основу рукоятки засувка магазина заскакує за виступ на стінці магазина й утримує магазин у основі рукоятки. Верхній набій упирається в гребінь затвора. Подавач перебуває внизу, його зуб не діє на затворну затримку.
При вимиканні запобіжника (повороті прапорця вниз) виступ запобіжника піднімається й звільняє курок. При повороті запобіжника його зачіп, виходячи з виїмки курка, звільняє виступ курка, чим забезпечується вільне відведення курка назад. Поличка уступу на осі запобіжника звільняє шептало, яке опускається під дією своєї пружини трохи вниз, і носик шептала стає попереду запобіжного зводу курка (курок стає на запобіжний звід ). При повороті запобіжника його ребро виходить з лівого виступу рамки й роз'єднує затвор з рамкою. При цьому затвор може бути відведений рукою назад.
При відведенні затвора назад відбувається наступне. Затвор, рухаючись по поздовжніх пазах рамки, повертає курок. Шептало під дією пружини заскакує своїм носиком за бойовий звод курка. Рух затвора назад обмежується гребенем спускової скоби. Зворотна пружина перебуває в найбільшому стиску.
Курок при повороті передньою частиною кільцевої виїмки зміщає спускову тягу з важелем зводу вперед і трохи нагору, завдяки чому вибирається частина вільного ходу спускового гачка. При підйомі важеля взводу нагору його виріз підходить до виступу шептала.
Подавач магазина під дією пружини подавача піднімає набої нагору так, що верхній набій стає спереду досилача затвора.
При відпусканні затвора зворотна пружина посилає затвор уперед. Рухаючись по поздовжніх пазах рамки, затвор досилачем просуває верхній набій у набійник. Набій, сковзаючи по загнутих краях бічних стінок корпуса магазина й по скосі на припливі ствола й у нижній частині набійника, входить у набійник й упирається переднім зрізом гільзи в уступ набійника; канал ствола замкнений вільним затвором. Другий набій під дією пружини подавача піднімається подавачем нагору до упору в гребінь затвора.
Коли затвор дійде до крайнього переднього положення й дошле набій у набійник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи.
Курок - на бойовому зводі. Пістолет готовий до пострілу (мал. 23).
Мал. 23. Положення частин і механізмів пістолета перед пострілом:
1- затвор; 2- викидач ; 3- зворотна пружина; 4- спусковий гачок; 5- спускова тяга; 6- магазин; 7- бойова пружина; 8 - шептало із пружиною; 9- важіль зводу; 10 - курок.
Робота частин і механізмів зарядженого пістолета при включенні запобіжника
Якщо пострілу здійснювати не потрібно, то, не спускаючи курка з бойового зводу, слід включити запобіжник, повернувши його прапорець нагору до відмови так, щоб червоний кружок закрився прапорцем запобіжника.
При повороті прапорця виступ запобіжника опускається й до початку підйому шептала встає на шляху руху курка; вісь запобіжника поличкою уступу піднімає шептало, внаслідок чого шептало повертається й звільняє курок; курок під дією широкого пера бойової пружини повертається й завдає удару по виступу запобіжника; ребро запобіжника, повертаючись, заходить за лівий виступ рамки й замикає затвор з рамкою. Зачіп запобіжника, опускаючись, входить у виїмку курка й замикає його так, що звести курок неможливо.
Якщо в цьому положенні виключити запобіжник, то курок завдяки відбою автоматично стає на запобіжний звід. У цьому випадку пістолет готовий до негайного відкриття вогню самозводом. Безпека поводження з пістолетом при випадкових ударах забезпечується автоматичною постановкою курка на запобіжний звід.
Якщо спуск курка здійснюється не запобіжником, а вручну, тобто натисканням на хвіст спускового гачка вказівним пальцем правої руки із притриманням за головку курка великим пальцем цієї ж руки, то курок після звільнення спускового гачка також автоматично (завдяки відбою) стає на запобіжний звід.
Робота частин і механізмів пістолета при пострілі
Для здійснення пострілу необхідно виключити запобіжник, звести курок і нажати пальцем руки на хвіст спускового гачка.
При вимиканні запобіжника й зведенні курка робота частин і механізмів пістолета відбувається, як описано в пункті Робота частин і механізмів пістолета при заряджанні.
При натисканні пальцем на хвіст спускового гачка спускова тяга зміщається вперед, а важіль зводу, з'єднаний із заднім кінцем спускової тяги, повертається на задній цапфі спускової тяги й піднімається доти, поки не впреться своїм вирізом у виступ шептала; потім важіль взводу піднімає шептало й розчіплює його з бойовим взводом курка. Роз'єднувальний виступ важеля зводу входить у виїмку затвора.
Курок звільняється від шептала й під дією широкого пера бойової пружини різко повертається на цапфах уперед і вдаряє по ударнику. Ударник енергійно рухається вперед і бойком розбиває капсуль набою; відбувається постріл.
Тиском утворених газів, куля викидається з каналу ствола; у той же час гази давлять на стінки й дно гільзи. Гільза роздувається й щільно притискається до стінок набійника. Тиск газів на дно гільзи передається на затвор, внаслідок чого він рухається назад.
Робота частин і механізмів пістолета після пострілу
Затвор від тиску порохових газів на дно гільзи відходить назад разом з гільзою. На початку руху назад (на довжині 3 - 5 мм) затвор своїм виступом зміщає роз'єднувальний виступ важеля зводу праворуч, розчіплюючи його тим самим із шепталом (відбувається роз'єднання).
Звільнене шептало під дією пружини притискається до курка; коли курок повернеться назад до відмови, носик шептала заскакує за бойовий звід курка й утримує його до наступного пострілу.
При подальшому русі затвора назад роз'єднувальний виступ важеля зводу сковзає по пазу затвора; гільза, утримувана викидачем у чашечці затвору, ударяється об відзеркалювач і викидається назовні через вікно в стінці затвора. Подавач подає черговий набій і ставить його перед досилачем затвора.
Затвор, дійшовши до крайнього заднього положення, під дією зворотної пружини повертається в переднє положення; затвор досилачем виштовхує з магазина черговий набій і досилає його в набійник. Коли затвор дійде до крайнього переднього положення й дошле набій у набійник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи.
Важіль зводу впирається в шептало (збоку), і роз'єднувальний виступ, його перебуває проти виїмки на затворі. Пістолет готовий до чергового пострілу.
Для здійснення наступного пострілу необхідно відпустити хвіст спускового гачка й знову нажати на нього. При відпусканні хвоста спускового гачка спускова тяга з важелем зводу під дією вузького пера бойової пружини відходить назад, одночасно важіль зводу опускається униз і своїм вирізом заходить під виступ шептала.
При натисканні на хвіст спускового гачка важіль зводу піднімає шептало й знову звільняє курок, від шептала. Відбувається наступний постріл.
Якщо затвор не дійде до крайнього переднього положення (пом'ятий набій), то роз'єднувальний виступ важеля зводу не ввійде у виїмку на затворі, внаслідок чого важіль зводу не ввійде в зчеплення із шепталом і при черговому натисканні на спусковий гачок не поверне шептало й не зробить спуска курка. Цим виключається можливість пострілу, якщо набій не повністю досланий у набійник.
Робота частин і механізмів пістолета при стрільбі самозводом
Якщо стрільба ведеться без попереднього взведення курка, то при натиску на хвіст спускового гачка курок зводиться автоматично (мал. 24). При цьому важіль зводу, увійшовши в зачеплення своїм виступом самозводу із зубом самозводу курка, зводить курок. Курок, не стаючи на бойовий звід (тому що шептало в момент зриву є піднятим у верхнє положення виступом важеля зводу), зривається з виступу самозводу важеля зводу й ударяє по ударнику; відбувається постріл.
Мал. 24. Положення частин і механізмів пістолета перед пострілом самозводом :
1 - затвор: 2 - викидач; 3 - зворотна пружина; 4 - спусковий гачок; 5 - спускова тяга; 6 - магазин; 7 - бойова пружина; 8 - шептало із пружиною; 9- важіль зводу ; 10 - курок.
Робота частин і механізмів пістолета після вичерпання всіх набоїв у магазині
У разі вичерпання всіх набоїв з магазина подавач магазина своїм зубом піднімає передній кінець затворної затримки нагору. Затвор, упираючись своїм зубом у виступ затворної затримки, зупиняється в задньому положенні.
Курок поставлений на бойовий звід.
Пружина подавача має найменший стиск. Затвор залишається в задньому положенні також і після вийняття магазинуз основи рукоятки пістолета, утримуючись на затворній затримці.
Затвор звільняється від затворної затримки (при витягнутому або вставленому магазині) шляхом натискання пальцем руки на кнопку затворної затримки.
Глава IV. Розбирання і складання пістолета
Розбирання пістолета може бути неповним й повним. Неповне розбирання проводиться для чищення, змащення й огляду пістолета, повна для чищення при сильному забрудненні пістолета, після знаходження його під дощем або в снігу, при переході на нове мастило, а також при ремонті. Часте повне розбирання пістолета не допускається, тому що воно прискорює зношування частин і механізмів.
При розбиранні й складанні пістолета необхідно дотримуватись наступних правил:
розбирання й складання проводиться на столі або ослоні, а в полі - на чистій підстилці;
частини й механізми класти в порядку розбирання, звертатися з ними обережно, не допускати зайвих зусиль і різких ударів;
при зборці звертати увагу на нумерацію частин, щоб не переплутати їх із частинами інших пістолетів.
Неповне розбирання пістолета проводити в наступному порядку:
1) Витягти магазин з основи рукоятки (мал. 25). Утримуючи пістолет за рукоятку правою рукою, великим пальцем лівої руки відвести засувку магазина назад до відмови, одночасно відтягаючи вказівним пальцем лівої руки виступаючу частину кришки магазина, витягти магазин з основи рукоятки.
Мал. 25. Видалення магазину з основи рукоятки
Перевірити, чи немає в набійнику набою, для чого виключити запобіжник (опустити прапорець униз), відвести лівою рукою затвор у заднє положення, поставити його на затворну затримку й оглянути набійник. Натисканням великого пальця правої руки на затворну затримку відпустити затвор.
2) Відокремити затвор від рамки. Взявши пістолет у праву руку за рукоятку, лівою рукою відтягнути спускову скобу вниз (мал. 26) і, перекосивши її вліво, уперти в рамку так, щоб вона втримувалася в цьому положенні. При подальшому розбиранні втримувати її в даному положенні вказівним пальцем правої руки.
Мал. 26. Відтягування спускової скоби
Лівою рукою відвести затвор у крайнє заднє положення й, піднявши його задній кінець, дати йому можливість просунутися вперед під дією зворотної пружини. Відокремити затвор від рамки (мал. 27) і поставити спускову скобу на своє місце.
Мал. 27. Відокремлення затвора від рамки
3) Зняти зі ствола зворотну пружину. Утримуючи рамку правою рукою за рукоятку й обертаючи зворотну пружину на себе лівою рукою, зняти її зі ствола.
Складання пістолета після неповного розбирання проводити у зворотному порядку.
1) Надягти на ствол зворотну пружину. Взявши рамку за рукоятку в праву руку, лівою рукою надягти зворотну пружину на ствол обов'язково тим кінцем, у якому крайній виток має менший діаметр у порівнянні з іншими витками.
2) Приєднати затвор до рамки. Утримуючи рамку за рукоятку в правій руці, а затвор у лівій, ввести вільний кінець зворотної пружини в канал затвора (мал. 28) і відвести затвор у крайнє заднє положення так, щоб дулова частина ствола пройшла через канал затвора й виступила назовні (мал. 29).
Мал. 28. Введення вільного кінця зворотної пружини в канал затвора
Мал. 29. Приєднання затвора до рамки
Опустити задній кінець затвора на рамку так, щоб поздовжні виступи затвора помістилися в пазах рамки, і, притискаючи затвор до рамки, відпустити його. Затвор під дією зворотної пружини енергійно повертається в переднє положення. Включити запобіжник (підняти прапорець нагору).
Примітка. Для приєднання затвора до рамки не обов'язково відтягати вниз і перекошувати спускову скобу. При цьому, відводячи затвор у крайнє заднє положення, необхідно підняти його задній кінець нагору до відмови так, щоб не відбулося утикання нижньої передньої стінки затвора в гребінь спускової скоби, що обмежує рух затвора назад.
3) Вставити магазин у основу рукоятки. Утримуючи пістолет у правій руці, великим і вказівним пальцями лівої руки вставити магазин у основу рукоятки через нижнє вікно основи рукоятки (мал. 30). Нажати на кришку магазина великим пальцем так, щоб засувка (нижній кінець бойової пружини) заскочила за виступ на стінці магазина; при цьому повинен почутися клац. Удари по магазині долонею не допускаються.
Мал. 30. Вставляння магазина в основу рукоятки
Перевірити правильність зборки пістолета після неповного розбирання Виключити запобіжник (опустити прапорець униз). Відвести затвор у заднє положення й відпустити його. Затвор, просунувшись трохи вперед, стає на затворну затримку й залишається в заднім положенні. Натисканням великим пальцем правої руки на затворну затримку відпустити затвор. Затвор під дією зворотної пружини повинен енергійно повернутися в переднє положення, а курок повинен стояти на бойовому взводі. Включити запобіжник (підняти прапорець нагору). Курок повинен зірватися з бойового взводу й заблокуватися.
Повне розбирання пістолета проводити в наступному порядку.
1) Провести неповне розбирання пістолета, як подано вище;
2) Відокремити шептало й затворну затримку від рамки. Взяти пістолет у ліву руку; притримуючи великим пальцем лівої руки головку курка й натискаючи вказівним пальцем на хвіст спускового гачка, плавно спустити курок з бойового взводу.
Мал. 31. Зняття гачка пружини шептала із затворної затримки
Виступом протирки зняти гачок пружини шептала із затворної затримки (мал. 31). Вказівним і великим пальцями правої руки повернути шептало вперед до збігу лиски на правій цапфі із прорізом цапфового гнізда в рамці; потім шептало й затворну затримку підняти нагору й відокремити їх від рамки (мал. 32).
Мал. 32. Відокремлення шептала й затворної затримки від рамки
3) Відокремити рукоятку від основи рукоятки й бойову пружину від рамки. Лезом протирки вигвинтити гвинт й, зрушуючи рукоятку назад, відокремити її від основи рукоятки (мал. 33).
Мал. 33. Відокремлення рукоятки від основи рукоятки
4) Притискаючи великим пальцем лівої руки бойову пружину до основи рукоятки, зрушити вниз і відокремити від основи рукоятки засувку бойової пружини й зняти бойову пружину із припливу основи рукоятки (мал. 34).
Мал. 34. Відділення бойової пружини від рамки
Примітка: У бойових умовах, якщо немає під руками протирки, гвинт можна вигвинтити віддзеркалювачем затворної затримки. У пістолетах перших випусків бойова пружина кріпиться без засувки.
4) Відокремити курок від рамки. Утримуючи рамку в лівій руці й повернувши спусковий гачок у крайнє переднє положення, вказівним і великим пальцями правої руки повернути курок вперед до збігу лисок на його цапфах із прорізами в цапфових гніздах у рамці, зрушити курок убік ствола й вийняти його (мал. 35).
Мал. 35. Відокремлення курка від рамки
5) Відокремити спускову тягу з важелем взводу від рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою підняти задній кінець спускової тяги (мал. 36) і вивести цапфу з отвору спускового гачка.
Мал. 36. Відокремлення спускової тяги з важелем взводу від рамки
6) Відокремити спусковий гачок від рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою відтягнути спускову скобу вниз, як це робиться при неповному розбиранні пістолета; повертаючи хвіст спускового гачка вперед, вивести цапфи спускового гачка із цапфових гнізд у рамці й відокремити спусковий гачок від рамки. Поставити спускову скобу на своє місце.
7) Відокремити запобіжник й ударник від затвора. Взявши затвор у ліву руку, великим пальцем правої руки повернути прапорець запобіжника нагору; потім вказівним і великим пальцями правої руки відвести прапорець із гнізда трохи убік, повернути далі назад і вийняти із гнізда затвора (мал. 37).
Мал. 37. Відокремлення запобіжника від затвора
Легкими ударами заднім кінцем затвора по долоні правої руки витягти із затвора ударник.
8) Відокремити викидач від затвору (мал. 38). Покласти затвор на стіл (ослін), правою рукою за допомогою виступу протирки утопити гніток викидача й, одночасно натискаючи вказівним пальцем лівої руки на передню частину викидача й повертаючи його навколо зачепа, вийняти його з паза; після цього обережно витягти із гнізда затвора гніток із пружиною.
Мал. 38. Відокремлення викидача від затвору
9) Розібрати магазин. Взявши магазин у ліву руку, великим і вказівним пальцями цієї руки віджати пружину подавача до подавача, правою рукою зняти кришку магазина за її виступаючу частину (мал. 39) і вийняти з корпуса магазину пружину подавача й подавач.
Мал. 39. Розбирання магазина
Складання пістолета після повного розбирання виконувати у зворотному порядку.
1) Зібрати магазин. Утримуючи корпус магазина в лівій руці так, щоб виступ для засувки магазина був спереду й угорі, правою рукою вкласти подавач у корпус магазина. Вставити в корпус магазина пружину подавача невідігнутим кінцем униз й, підтискаючи пружину великим пальцем лівої руки (мал. 40), правою рукою насунути кришку на загнуті ребра корпуса так, щоб відігнутий кінець пружини заскочив в отвір кришки.
Мал. 40. Складання магазина
2) Приєднати викидач до затвора (мал. 41). Покласти затвор на стіл (ослін), правою рукою вставити в гніздо затвора пружину викидача із гнітком (гнітком назовні).
Мал. 41. Приєднання викидача до затвора
Поставити викидач у паз зачепом до чашечки затвора й, притримуючи його вказівним пальцем лівої руки коло зачепа, утопити виступом протирки гніток у гніздо; одночасно підтискаючи викидач до гнітка й униз (повертаючи навколо зачепа), спустити його п'яточку в гніздо затвора так, щоб голівка гнітка розташувалася над уступом п'яточки викидача.
3) Приєднати ударник і запобіжник до затвора. Взяти затвор у ліву руку заднім кінцем до себе й вкласти ударник у канал затвора так, щоб його зріз у задній частині був звернений до гнізда для запобіжника. Великим і вказівним пальцями правої руки вставити запобіжник у гніздо затвора (мал. 42) і повернути його прапорець униз до відмови.
Мал. 42. Приєднання запобіжника до затвора
4) Приєднати спусковий гачок до рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою відтягнути спускову скобу й перекосити її так, як це робиться при неповному розбиранні пістолета; вставити головку спускового гачка у вікно стійки рамки так, щоб його цапфи ввійшли в цапфові гнізда рамки; поставити спускову скобу на своє місце.
5) Приєднати спускову тягу з важелем взводу до рамки. Утримуючи рамку в лівій руці й відвівши хвіст спускового гачка назад, вставити цапфу спускової тяги в отвір спускового гачка й опустити задній кінець тяги в рамку на задню стінку підстави рукоятки.
6) Приєднати курок до рамки. Утримуючи рамку за основу рукоятки лівою рукою й повернувши спусковий гачок у крайнє переднє положення, правою рукою нахилити курок головкою вперед, увести його цапфи в цапфові гнізда в рамці (мал. 21) і повернути головку курка назад.
Мал. 43. Приєднання курка до рамки
7) Приєднати бойову пружину до рамки й рукоятку до основи рукоятки. Покласти пістолет на долоню лівої руки; повернувши спусковий гачок уперед, а важіль взводу нагору, правою рукою ввести пір'я бойової пружини у вікно рамки й надягти пружину отвором на приплив основи рукоятки так, щоб широке перо бойової пружини розташувалося в поглибленні курка, а вузьке перо - на п'яточці важеля взводу. Повернути пістолет так, щоб задня стінка основи рукоятки була звернена на себе, і, притримуючи великим пальцем лівої руки бойову пружину за засувку магазина, а вказівним передню стінку основи рукоятки, великим й вказівним пальцями правої руки надягти засувку бойової пружини (мал. 44 й 45).
Мал. 44. Приєднання бойової пружини до рамки
Мал. 45. Закріплення бойової пружини засувкою
Перевірити правильність постановки бойової пружини, для чого кілька разів легко нажати на хвіст спускового гачка. Якщо курок відходить назад, то пружина поставлена правильно. Надягти рукоятку на основу рукоятки й угвинтити до відмови гвинт, після чого гвинт відпустити на півоберту.
8) Приєднати затворну затримку й шептало до рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою вкласти затворну затримку у виріз рамки (мал. 46); взяти шептало так, щоб лиска на його правій цапфі була звернена вперед; вставити в цапфове гніздо рамки спочатку ліву цапфу шептала (на якій перебуває пружина), а потім увести праву цапфу шептала в цапфове гніздо в рамці. Повернути шептало назад. Виступом протирки надягти гачок пружини шептала на затворну затримку.
Мал. 46. Приєднання затворної затримки й шептала до рамки
Примітка. Забороняється зводити курок натиском на хвіст спускового гачка й робити спуск курка, коли не приєднаний до рамки затвор.
9) Зробити подальшу зборку, керуючись пунктом Складання пістолета після неповного розбирання. Перевірити правильність роботи частин і механізмів пістолета після зборки, як зазначено в Главі VI (Огляд пістолета в зібраному виді).
Глава V. Чищення і змащення пістолета.
Пістолет завжди повинен утримуватися в чистоті й справності. Це досягається своєчасним і правильним чищенням і змащенням, дбайливим обігом з пістолетом і правильним його зберіганням.
Чищення пістолетів здійснюється :
у бойовій обстановці, на маневрах і тривалих навчаннях у полі - щодня під час затишшя бою або в перервах між заняттями;
після навчань, нарядів і занять у поле без стрільби - негайно по закінченні навчань, нарядів або занять;
після стрільби - негайно по закінченні стрільби необхідно очистити й змастити канал ствола й набійник; остаточне чищення пістолета здійснити після повернення зі стрільби; у наступні 3 - 4 дні чищення пістолета здійснювати щодня;
якщо пістолет не використовується - не рідше одного разу в 7 днів.
Мастило наносити тільки на добре очищену й суху поверхню металу негайно після чищення, щоб не допустити впливу вологи на метал.
Вояки й підстаршини, озброєні пістолетами, чищення й змащення пістолетів здійснюють під керівництвом командира взводу (старшини роти, батареї). Він визначає ступінь розбирання пістолета, правильність й якість чищення, дає дозвіл на змащення й складання, перевіряє правильність здійсненого змащення й складання.
Старшини чищення й змащення пістолетів здійснюють самостійно.
При казарменому або табірному розташуванні чищення пістолетів здійснюється в спеціально відведених місцях на обладнаних або пристосованих для цієї мети столах, а в бойовій або похідній обстановці - на підстилках, дошках, фанері й т.п., попередньо очищених від бруду й пилу.
Для чищення й змащення пістолета застосовується:
рідке рушничне мастило - для чищення пістолета й змазування його частин і механізмів при температурі повітря від +50 до - 50 С;
рушничне мастило - для змазування каналу ствола, частин і механізмів пістолета після їхнього чищення; це мастило застосовується при температурі повітря від +5 С и вище;
розчин РЧС (розчин чищення стволів) - для чищення каналів стволів й інших частин пістолета, які зазнають впливу порохових газів;
ганчір'я або папір КВ -22 - для обтирання, чищення й змащення пістолета;
клоччя (коротке льоноволокно), очищена від костриці - тільки для чищення каналу ствола.
Для зручності чищення пазів, вирізів й отворів можна застосовувати дерев'яні палички.
Чищення пістолета розчином РЧС здійснюється тільки після стрільби на стрільбище або в казармі. Якщо після стрільби пістолет був вичищений рідким рушничним мастилом, то після повернення в казарму здійснити чищення пістолета розчином РЧС.
У польових умовах чищення пістолета виробляється тільки рідким рушничним мастилом.
Примітка: Розчин РЧС виготовляється в підрозділі в наступному складі: вода, придатна для пиття - 1 л; вуглекислий амоній - 200 г; двохромовокислий калій ( хромпик ) 3 - 5 г. Розчин виготовляється в тій кількості, яке необхідно для чищення зброї протягом однієї доби. Невелику кількість розчину РЧС дозволяється зберігати не більше 7 діб в пляшках, закупорених корком, у темному місці на відстані від нагрівальних приладів. У маслянки розчин РЧС наливати забороняється.
Чищення пістолета робити в наступному порядку.
Підготувати протиральні й мастильні матеріали.
Оглянути приладдя, як зазначено в Главі VI (Огляд протирки, кобури й пістолетного ремінця), і підготувати її для використання при чищенні.
Розібрати пістолет.
Прочистити канал ствола. Просмикнути через проріз протирки клоччя або ганчір'я; товщина шару клоччя повинна бути такою, щоб протирка із клоччям уводилася в канал ствола невеликим зусиллям руки. Просякнути клоччя рідким рушничним мастилом. Увести протирку в канал ствола з дулової частини. Покласти рамку пістолета на стіл й, утримуючи її лівою рукою, правою рукою плавно просунути протирку по всій довжині каналу ствола кілька разів. Перемінити клоччя й повторити чищення ще раз. Ретельно обтерти протирку. Насухо протерти канал ствола спочатку клоччям, а потім чистим і сухим ганчір'ям. Оглянути ганчір'я: якщо на ганчір'ї будуть помітні сліди нагару або іржі, знову протерти канал ствола клоччям, просякнутим рідким рушничним мастилом, а потім сухим клоччям або ганчір'ям. Чищення каналу ствола повторювати доти, поки ганчір'я, витягнуте з каналу ствола, не буде чистим. Таким же способом прочистити набійник. Набійник необхідно чистити тільки з казенної частини шляхом обертання протирки із клоччям (ганчір'ям), притиснутим до уступу набійника.
Чищення розчином РЧС здійснювати в такому ж порядку, як і рідким рушничним мастилом, і продовжувати до повного видалення нагару й томпакизації, тобто доти, поки змочений розчином йоржик або клоччя не буде виходити з каналу ствола без ознак нагару або зелені. Після цього протерти канал ствола сухим клоччям або ганчір'ям. Наступного дня перевірити якість виконаного чищення й, якщо при протиранні каналу ствола чистим ганчір'ям на ній буде виявлений нагар, здійснити повторне чищення в тому ж порядку. По закінченню чищення нарізної частини каналу ствола таким же порядком вичистити набійник.
Ретельно оглянути канал ствола й набійник на світлі. Особлива увага при огляді слід звертати на набійник і кути нарізів, у яких не повинно залишатися бруду й нагару.
Вичистити рамку пістолета зі стволом і спусковою скобою. Насухо протерти частини ганчір'ям до повного видалення бруду й вологи. Іржу видаляти клоччям або ганчір'ям, просякнутим рідким рушничним мастилом.
Вичистити затвор, зворотну пружину, затворну затримку й частини ударно-спускового механізму. Якщо чищення пістолета виконується після стрільби, то чашечку затвора чистити клоччям або ганчір'ям, просякнутим рідким рушничним мастилом або розчином РЧС, до повного видалення нагару. Після чищення протерти її насухо. Якщо стрільба з пістолета не велася й на чашечці затвору немає нагару й іржі, - протерти її сухим ганчір'ям. Інші металеві частини й механізми насухо протерти ганчір'ям до повного видалення бруду й вологи, застосовуючи для цього дерев'яні палички.
Категория: Військова кафедра | Добавил: Aspirant (15.07.2013)
Просмотров: 1286 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: