Суббота, 25.01.2025, 11:11
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Технічні науки

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Рихтування металу
Рихтування металу

Зі всіх кузовних робіт операції по вирівнюванню металу (рихтування) вимагають найбільшої майстерності. Уміння контролювати силу ударів і знання того, як і куди направляти ці удари відповідно до поставлених цілей - все це визначає висококласного фахівця. Фахівцем же можна стати тільки в результаті тривалої практики, освоївши спочатку основні принципи роботи. Тому новачкові в цій справі немає сенсу будувати грандіозні плани. Якщо ви цікавитеся рихтуванням, то спочатку потренуйтеся на обрізаннях металу і не квапте події. Для роботи слід придбати високоякісні інструменти. Вони хоч і коштують недешево, але довговічні, правильно виготовлені і підігнані, ними легше працювати і при тривалій експлуатації вони зрештою окуплять себе.
Основні відомості
Для розуміння процесу рихтування необхідно знати деякі основні положення. Коли лист металу згинається при аварії або зіткненні, енергія удару проходить через нього, викликаючи появу прямих пошкоджень в точці контакту і обширних ділянок внутрішньої напруги. При цьому на поверхні залишаються вм'ятини, опуклості або складки, хвилясті ділянки. При виконанні ремонтних відновних робіт важливо знати і уміти визначати напрям сили, що викликала пошкодження, для того, щоб точно в зворотній послідовності провести виправлення.
Перед проведенням будь-яких ремонтних робіт з металевими листами їх внутрішні і зовнішні поверхні повинні бути ретельно очищені від забруднень і інших чужорідних частинок, які можуть вплинути на точність додатку вирівнюючої сили. Більшість внутрішніх покриттів віддаляються за допомогою скребка або шпаклювального ножа після попереднього їх розм'якшення з використанням газового пальника з соплом великого діаметру і "м'яким" полум'ям. Зовнішню поверхню слід вимити чистою водою, а будь-які масляні сліди і плями від асфальту видалити за допомогою ганчірки, змоченої в розчиннику. Попередня підготовка панелі зробить її випрямляння ручними інструментами найбільш ефективним у зв'язку із зменшенням її зносу на подкладних штампах. Першим кроком в рихтуванні є випрямляння вм'ятин, V-образних виїмок і складок в області побічних пошкоджень, виконуване якомога акуратніше, без подальшого витягування і зміни форми.
Зміна форми повинна проводитися по черзі на опуклих і увігнутих поверхнях. Таким чином метал поволі піднімається на один рівень з навколишніми листами.
Рис.1. На малюнку зображений ручний подкладной штамп з двома робочими поверхнями і спеціальний рихтувальний молоток
Маса і розміри подкладних штампів і площа контакту з панеллю є важливими чинниками, які слід обов'язково враховувати. В результаті дуже сильних ударів молотком метал може бути висунутий всередину або назовні, оскільки він не може зміщуватися убік і поглинатися панеллю. Через це згодом доведеться знову випрямляти панель.
Молоток потрібно тримати вільно, його ручка повинна знаходитися по центру великого пальця руки і на такій же відстані від тильної сторони зап'ястя, пальці повинні охоплювати ручку так, як показано на малюнку 2. Тепер при стисненні пальців, щоб охопити ручку, головка молотка викидатиметься вперед силою пальців, проходячи положення 2 під кутом приблизний 80°. Цей метод завдання ударів найбільш підходить при роботах під поверхнями, коли не видно молотка або робочого місця.
Рис.2
При використанні цього методу вперше важко завдати сильних ударів. Збільшення сили ударів досягається тільки практикою. Спробуйте викидати головку молотка на долоню іншої руки без руху зап'ястя або ліктя. Як альтернатива можна використовувати дошку з м'якого дерева, щоб переконатися, що сліди ударів мають рівну форму.
За допомогою руху зап'ястя молоток досягає кращого контакту з панеллю в положенні 3.
Сильніші удари, вживані з метою чорнової обробки, стають точнішими при русі ліктя і плечей (як при використанні звичайного молотка), тому тут не потрібні ніяких додаткових пояснень.
При первинних спробах рихтування панелей деякі труднощі можуть виникати з точністю попадання молотка на панель так, щоб його головка стикалася з подкладним штампом із зворотного боку поверхні. Покладете невеликий подкладной штамп під панель і легко обстукаєте верхню поверхню молотком. По максимальній віддачі визначите положення вершини штампу. Як тільки це буде досягнуто, пересувайте штамп і одночасно завдавайте ударів молотком по поверхні панелі, під якою він знаходиться. Добийтеся високої координації рухів.
Техніка рихтування
Рихтувальні молотки повинні бути добре збалансовані, тобто молоток повинен знаходитися в стані рівноваги, коли ви тримаєте його на руці в крапці, що знаходиться на відстані приблизно 3/4 довжини ручки від головки. Ручку молотка не слід стискати дуже сильно, оскільки це приведе до швидкої втоми руки при тривалій роботі. При завданні ударів по металу головка молотка повинна опускатися на поверхню всією своєю площиною. При всіх ударних операціях молоток повинен пересуватися по кругу (див. рис.3) з частотою 100-120 ударів в хвилину. Таким чином, по металу наноситься серія ковзаючих ударів, що контактують з поверхнею невеликою площею. Для вирівнювання панелі молотком завдаються легких ударів, які повинні лягати на поверхню акуратними рядами з інтервалом близько 1 см до тих пір, поки не закінчиться вирівнювання. Молотки різних розмірів і маси часто використовуються окремо або разом з бруском з твердого дерева для того, щоб вирівнювати гнучкі ділянки металу. Негнучкі зовнішні виступи потім вирівнюються "пружинними" ударами або з використанням техніки підкладення штампів під опукла і увігнута поверхні. Така техніка
Мал. 3
Мал. 4
Мал. 5
Мал. 6
показана на малюнку 4. Розмір подкладного штампу вибирається так, щоб штамп підходив під розмір виступу. Потім ударів завдаються по вершине виступу, їх сила поступово збільшується і виступ вирівнюється. Працюючи уздовж виступу, поступово просувайтеся від одного кінця до іншого, тобто не прикладайте силу удару до однієї точки виступу, а послідовно вирівнюйте його з усіх боків.
У разі роботи з увігнутою поверхнею застосовується техніка підкладення штампу під увігнуту поверхню або техніка непрямих ударів. В цьому випадку також підбирається подкладной штамп, відповідний за розміром до западини і відповідний первинній формі (див. рис.5). Удари по виступу поряд з подкладним штампом приведуть до у відповідь реакції через штамп на вершину западини панелі. Удари молотка і наступна за ними реакція подкладного штампу поступово вирівнюють западину. На останній стадії рихтування застосовується техніка підкладення штампу під виступ. Коли робота над панеллю закінчується, дрібні виступи і западини забираються за допомогою молотка, як показано на малюнку 6. Тепер для виявлення поглиблень, що залишилися, поверхня перевіряється за допомогою напилка. Кожне поглиблення повинне виправлятися індивідуально, ударом або серією ударів, що наносяться загостреним кінцем молотка. Прагніть не завдавати сильних ударів по невеликих виїмках, що залишилися, інакше поверхня металу стане грубою.
Рихтувальні інструменти
Киянки
Головка киянки зазвичай виготовляється з міцного дерева, а ручка - з ясена. Стандартна кругла киянка має циліндрову головку. Киянку з потовщенням іноді називають грушовидною. В даний час киянки виготовляються і з інших матеріалів, таких як гума, сиром'ятна шкіра або м'які метали.
Гумова киянка із змінними головками ідеально підходить для роботи з алюмінієм і може застосовуватися при ремонті сталевих листів. На малюнку 7 показаний процес гнучкі металевого листа. Він починається з центру і може виконуватися за допомогою киянки з потовщеною головкою на мішку з піском. Ударів завдаються в центр листа і, просуваючись по колу, переносяться на його краї до додання листу необхідної кривизни. Для додання листу правильної форми ударів повинні завдаватися з однаковою інтенсивністю.
Рис.7
Молотки і подкладниє штампи
Вигинання пошкоджених виступів
Подкладной штамп поміщається в пошкоджений виступ (див. рис.8); при цьому використовується кінець штампу, найбільш відповідний за розміром і формою первинній формі виступу. До штампу прикладається зусилля, направлене вгору і назовні. Процес слід починати усередині виступу, поступово переходячи до зовнішнього краю, діючи до тих пір, поки виступ не прийме первинну форму.
Мал. 8
Ложки і ударні полотна
Ложки застосовуються для вигинання і витягування поверхонь. Вони також можуть використовуватися замість подкладних штампів в тих місцях, де прямий доступ до зворотної сторони панелі утруднений. Вибір ложки для конкретної роботи залежить від первинної форми поверхні, що вирівнюється, зручності доступу і передбачуваних дій (чорнова обробка або вирівнювання).
Універсальна ложка
Відновлення панелі даху (див. рис.9) може проводитися за допомогою універсальної ложки замість викривленого подкладного штампу. На малюнку 10 показано її використання. Можливість використання підкладки для захисту лонжерона від локального пошкодження і зниження тиску в даній області за допомогою розподілу сили у опори залежить від зазору в цьому місці. Витягаючи ложку вгору від положення "a" в положення "b" з постійною силою (див. рис.10) і супроводжуючи це переміщення зовнішніми ударами по виступах, відновите первинну форму панелі. Частина витягаючої сили поглинається підкладкою.
Мал. 9
Мал. 10
Ложка для внутрішнього рихтування
Двері автомобіля, наприклад, є подвійною структурою. Її рихтування - це хороший приклад для демонстрації застосування кузовних ложок. Повністю розібрані двері покладете на підлогу або на стіл, проклавши два дерев'яні бруски (як показано на малюнку 11). Це робиться для того, щоб панель не дряпала підлогу, а також дає місце для руху при додатку сили до ложки. Після чорнової обробки ложку можна перевернути так, щоб, використовуючи техніку підкладення і молоток, завершити рихтування. Міра свободи ложки усередині дверей залежить від ступеня вигину місця, підмета рихтуванню. Якщо прямий доступ неможливий, слід використовувати підкладковий штамп на довгій ручці. В крайньому випадку можна просвердлити отвори у внутрішній панелі дверей для здійснення доступу всередину. Ці отвори при збірці закриваються внутрішньою обшивкою.
Мал. 11
Витягаюча ложка
Ця ложка може бути використана для відділення зовнішніх панелей від внутрішнього каркаса, якщо вони пошкоджені і здавлені разом (див. рис.12). Ложку вставляють між панеллю і каркасом і пересувають в сторони або вгору і вниз до тих пір, поки не буде досягнуте бажане розділення. Лезо ложки можна використовувати при цьому як подкладной штамп для випрямляння зовнішньої і -внутренней панелей (якщо це необхідно). Лезо задоволене тонке, і таким чином, може бути використано для роз'єднання виступів дверних панелей або розриву точкових зварювальних швів.
Мал. 12
Опукла ложка
Опукла ложка з широкою робочою поверхнею ідеально підходить як подкладного штамп або ложка для роботи на обмеженій поверхні (див. рис.13).
Мал. 13
Пружна ударна ложка
Легка пружна ложка розроблена спеціально для випрямляння виступів. Ложка розміщується прямо на виступі (див. рис.14), і по ній різко завдаються ударів молотком, сила яких розподіляється ложкою по великій поверхні. Таким чином, відбувається випрямляння виступів; при цьому не залишається слідів від інструментів і навіть не ушкоджується фарба. Інтенсивність ударів повинна строго контролюватися для того, щоб не пошкодити навколишню поверхню. Ударна ложка не призначена для витягування і виправлення, і її
Мал. 14
поверхня, як і поверхня інших ударних інструментів, повинні бути чистими і добре відполірованими. Будь-які нерівності на поверхні ложки передаватимуться на оброблювану панель.
Ударні полотна
Ударні полотна використовуються для ліквідації виїмок і вм'ятин в металі з використанням підкладок і подкладних штампів, а також без них. Для випрямляння легких вм'ятин або хвилястої поверхні подкладной штамп не потрібний. Ударне полотно накладається на панель так, щоб удари доводилися на відповідне місце (див. рис.15). Зубці полотна утримують метал в площі контакту і перешкоджають його витягуванню. Прагніть обмежувати застосування ударних полотен до мінімуму або використовуйте їх лише при дуже дрібних пошкодженнях, оскільки полотна не замінюють подкладних штампів і ложок.
Рис.15
Завершуюча обробка
Вирівнювання
До завершуючої стадії роботи з панеллю на її поверхні залишаються ділянки з внутрішньою напругою. Починаючи вирівнювання, необхідно спочатку точно визначити місце, розмір і форму цих ділянок на дотик або візуально. У разі великої плоскої поверхні, такий як дверна панель, застосовується спеціальна лінійка. Для збільшення чутливості перевірки напомацки використовують тонкі бавовняні рукавички.
Розпорошите маслосодержащую рідину на забарвлену поверхню корпусу автомобіля і за допомогою яскравого джерела
світла знайдіть дефекти поверхні. Коли напружені області виявлені, заходи по їх усуненню залежать від характеру і величини напруженої ділянки (див. розділ "Теплове вирівнювання" в розділі "Зварка, паяння і резка").
Вирівнюючі молотки
Для слабонапряженних поверхонь можна використовувати спеціальні молотки (див. рис.16) з квадратним рифленим жвавому. При використанні молотків такого типу невелика поверхня металу утримується рифленою поверхнею бойок. Такі молотки можуть використовуватися при роботі з алюмінієм в холодному стані, але при роботі із сталлю напружені місця необхідно заздалегідь нагрівати і діяти молотком щонайшвидше, поки нагріте місце не остигнуло. Проте, будьте обережні, тому що теплота сама може викликати додаткову напругу. По можливості проводите нагрівання зсередини панелі для зменшення об'єму підготовчих робіт при фарбуванні.
Мал. 16
Сітчасті подкладниє штампи
Для полегшення вирівнюючих робіт застосовуються спеціальні сітчасті подкладниє штампи, які мають велику опуклу сітчасту грань на верхній поверхні.
На поверхні деталі робиться поглиблення, і зайвий метал за допомогою сітчастого подкладного штампу зміщується в канавку. У складніших випадках необхідно зробити другу канавку під прямим кутом до першої, утворюючи хрест
У разі крайньої необхідності, якщо вже не можна нічого прибрати з поверхні, рекомендується залишати на вирівняній поверхні тільки виїмки, але у жодному випадку не виступи, тому що виступи неможливо приховати. Новачкам настійно рекомендуємо не звертати увагу на дрібні виїмки (при спробах їх прибрати може виникнути напруга). Закінчувати роботу необхідно з використанням пластмасового наповнювача, за допомогою якого можна легко додати поверхні первинну форму.
Для рихтування проводяться різні набори інструментів, які підійдуть як професіоналам, так і любителям
Відпал
Ударні операції, що проводяться з металом, приводять до його твердіння (т.н. наклепання). Це особливо швидко трапляється з алюмінієм, повільніше - із сталлю. Результатом є те, що метал стає жорстким і пружинистим, тому з ним дуже важко працювати. Із сталлю питання вирішується так: поверхня нагрівається до червоності, потім газовим пальником над нею проводяться спіральні рухи при поступовому видаленні пальника, щоб сталь поволі остигала. Використовуйте цю техніку тільки тоді, коли ви проводите ремонт панелі, яка потребує значної обробки, оскільки в цьому випадку дуже велика небезпека виникнення викривлень. Алюміній також слід нагрівати з метою відпалу, але пам'ятаєте, що він плавиться при температурі, меншої температури червоного каління. Процес відпалу відбудеться навіть якщо алюміній охолодити на повітрі або водою. Охолоджена ж так само сталь не отожгется досить добре.
Категория: Технічні науки | Добавил: DoceNt (14.12.2014)
Просмотров: 506 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: