Четверг, 28.11.2024, 23:52
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 7
Гостей: 7
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Соціологія

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Соціальний інститут освіти, його функції в суспільстві
Соціальний інститут освіти, його функції в суспільстві

Освіта як соціальний інститут, з одного боку, є сукупністю певних установ, осіб, що забезпечені певними матеріальними засобами і виконують відповідні соціаль-ні функції, а з другого — це система ідей, правил, норм, стандартів поведінки учас-ників освітянської діяльності. Освіта — це один з найдавніших і найважливіших інститутів суспільства.
Соціальний інститут освіти надає сталості та визначеності су-спільним відносинам стосовно нагромадження та передавання знань, соціального досвіду, відтворення та розвитку культури, цілеспрямованого формування особистості, інтелектуального потен-ціалу суспільства.
У соціологічній науці існує кілька концептуальних підходів до визначення змісту і функціонального значення діяльності інститу-тів освіти. Представники функціонального підходу (Кларк, Херн) особливого значення надають позитивній функції освіти. Ще Е. Дюркгейм наголошував, що головною функцією освіти є пере-дача цінностей домінуючої культури. Проте культурна спрямова-ність та культурні цінності суттєво різняться в різних суспільствах, навіть у різних соціальних групах того самого суспільства, що зу-мовлює суттєві відмінності у змісті різних систем освіти. Залучаю-чи молодь до суспільних культурних цінностей та ідеалів, освіта сприяє підтримуванню соціального порядку, а забезпечуючи вті-лення в життя нових технологій, наукового переосмислення існу-ючого знання — сприяє соціальним змінам, розвитку суспільства.
Отже, згідно із зазначеною теорією інститут освіти постає на-самперед як засіб соціального контролю, як механізм регулюван-ня соціальних відносин для створення однакових можливостей соціальної мобільності.
Автори теорії людського капіталу (Андерсон, Хелсі, Флауд) уважають, що освіта — це капіталовкладення в майбутнє люди-ни, яке згодом зможе дати зиск. На їхню думку, витрачені в ми-нулому зусилля обов'язково будуть винагороджені в майбутньо-му. Отож, статус дорослої людини зумовлюється кількістю і якістю капіталовкладень у процес її освіти.
Згідно з теорією конфлікту (Гінтіс, Боулз, Колінз) освіта є віддзеркаленням різноманітних групових конфліктів, вона сприяє експлуатації та пригніченню соціальних груп, які перебувають у менш сприятливих умовах. Сам процес поширення освіти пред-ставники цієї теорії зв'язують як з потребою у кваліфікованих кадрах, так і з боротьбою статусних груп за права, привілеї, вла-ду, багатство. Конфлікти з приводу вимог до рівня освіти вини-кають між групами, що мають усе це, і тими, що прагнуть мати. Перші наполягають на відповідності освіти певним «стандар-там», інші — на вільному доступі до неї. Отже, ця теорія ствер-джує, що освіта сприяє збереженню структури соціальної нерів-ності в суспільстві.
Досліджуючи освіту як соціальний інститут, соціологія вивчає його (інституту) роль у державному житті суспільства виходячи із проблем соціалізації особи, визначення місця освіти в системі культурних цінностей, соціальних орієнтацій. Провідною є проб-лема поведінки людини в освітянському просторі, її ставлення до інституту освіти, мотивації освіти тощо. У вивченні самого проце-су освіти предметом соціологічного аналізу є взаємодія його су-б'єктів та механізми цієї взаємодії. Такими суб'єктами є соціальні групи учнів, викладачів, наукових працівників, навчально-допо-міжних ланок, управлінців середньої та вищої ланок. Вони різня-ться за своїми інтересами та ставленням до навчального процесу.
Характерним є те, що освітні функції не тільки сприяють від-творенню суспільства, його соціальній стабільності та інтеграції, але разом із цим забезпечують його соціальні зміни й розвиток. Тому соціальний інститут освіти розглядається соціологами у взаємозв'язку з іншими інститутами — економіки, сім'ї, політи-ки, релігії — у зв'язку зі стратифікацією суспільства.
Функціонування соціального інституту освіти зв'язане насам-перед із задоволенням таких потреб суспільства, як відтворення різних категорій робітників, культури виробництва, залучення молодого покоління до праці, підготовка його до виконання різ-них видів професійної діяльності, ролей, обіймання певних по-сад, посідання певних позицій у сучасному суспільстві. Як уже наголошувалося, цю функцію виконує сім'я, але тільки частково. Це дуже складний процес, що потребує великих матеріальних ви-трат, часу, професійних можливостей. Сім'я не в змозі забезпечити повним обсягом знань, навичок, умінь, котрих потребує сьогоден-ня. Лише система освіти, репрезентована різноманітними навчаль-ними закладами, здатна ефективно виконати цю функцію, яка ви-значає характер взаємозв'язку освіти з розвитком продуктивних сил суспільства, відтворює його соціально-рольову структуру і на-зивається в соціології професійно-економічною функцією освіти.
Однією з найбільш важливих функцій інституту освіти є транс-ляція і поширення цінностей культури в суспільстві. Ідеться про цінності культури в широкому їх розумінні — наукові знання, професійні навички й досвід, досягнення в мистецтві, моральні норми і правила, стандарти і традиції соціальної поведінки тощо. Водночас інститут освіти виконує функцію забезпечення історич-ної спадковості, використання історичного досвіду і духовної спадщини поколінь.
Виконуючи цю функцію, інститут освіти відтворює характер відносин особистості із суспільством, відбиває їх розмаїття.
Важливою функцією інституту освіти є соціалізація особис-тості, адаптація молоді до соціальних відносин, суспільного життя, залучення до соціально-культурних цінностей, форму-вання установок, ціннісних орієнтацій, життєвих ідеалів, які при-таманні саме цьому суспільству.
Освіта не лише знайомить з культурними цінностями, норма-ми, соціальними ролями, а й сприяє їхній інтерналізації, відтво-ренню певного способу життя, тобто виконує інтегруючу функ-цію. Завдяки освіті відбувається інтеграція особи й окремих груп населення в соціальну систему. Вони стають суб'єктами спільних дій. Уже самі навчальні заклади (школи, інститути) об'єднують навчальним процесом різних за фізичним здоров'ям, матеріаль-ним забезпеченням, сімейним станом, культурним рівнем індиві-дів з різних етнічно-класових утворень.
Завдяки освіті відбувається перехід людей з одних соціальних груп до інших.
На сучасному етапі розвитку суспільства великого значення набуває інноваційна функція — забезпечення соціальних і куль-турних змін. Ця функція реалізується проведенням науково-дослідної роботи в стінах самих вузів, а також виконанням замов-лень фірм, промислових підприємств, різних установ на прове-дення досліджень, в результаті яких розробляються заходи для вдосконалення й розвитку соціальних і культурних процесів. Із цією функцією зв'язана ще одна — поєднання освіти з наукою та виробництвом, що сприяє прискоренню науково-технічного прогресу, удосконаленню самої системи освіти, бо нові наукові ідеї та відкриття включаються до навчальних програм, забезпе-чуючи високу якість підготовки фахівців.
За переходу від тоталітарного режиму до демократичного над-звичайно важливою стає виховна функція освіти. Саме освіта, за-безпечуючи процес гармонізації та вдосконалення людських яко-стей, має сформувати новий тип особистості, нового грома-дянина, який не був би обтяженим комуністичною ідеологією і став би активним учасником соціально-економічних і політичних перетворень. Освіта має стимулювати саморефлексію — глибоке усвідомлення людиною своєї суті та особистих потенцій.
Навчання мови, історії, літератури, принципів моралі є пере-думовою формування загальновизнаної системи цінностей, за-вдяки чому людина вчиться розуміти інших людей і саму себе, стає свідомим громадянином країни.
У межах цієї функції соціологія досліджує проблеми навчання в контексті становлення та розвитку особистості. Навчання в соціо-логічному розумінні — це не стільки пристосування, уміння взає-модіяти із соціальним оточенням, скільки опанування культури цієї взаємодії.
Ця функція особливого значення набуває нині у зв'язку зі змі-ною глобальної мети освіти, з її гуманізацією. На жаль, гуманізація освіти навіть у державних програмах «Освіта», «Діти України» тощо трактується дуже вузько — як збільшення кількості гумані-тарних дисциплін без огляду на глибину вивчення їхнього змісту. Між тим шляхетність, що відповідає найвищому рівню соціально-сті, розуміння й поважання інтересів та думок інших залежить не стільки від обсягу знань про людину, загальнолюдські цінності, високу мораль, скільки від умінь та навичок гуманної взаємодії.
Неабияке значення має функція соціальної селекції, для вико-нання якої структура освіти має бути побудована в такий спосіб, щоб уже із самого початку навчання автоматично забезпечити добір найбільш обдарованих і здібних до навчання особистостей. Після обов'язкової восьмирічної освіти (залежно від успішності навчання й особистих інтересів) одні з учнів продовжують навчання в дванадцятирічній школі, а потім деякі з них ідуть до вузу; інші після закінчення восьми класів навчатимуться в про-фесійних училищах, технікумах. У вищих навчальних закладах теж запроваджено багатоступеневу освіту, яка дає змогу виявляти найліпших для продовження навчання в магістратурі та аспіран-турі. Безпосередньо цій меті служить система спеціалізованих і елітарних шкіл і сукупність певних процедур добору молоді для навчання: тестований добір за інтелектуальним розвитком, за рів-нем знань з окремих предметів тощо.
Виконання функції соціальної селекції забезпечує раціональне відтворення і поновлення соціальної структури суспільства, а отже, і його нормальне функціонування. Це є прямим виявом взаємодії ін-ституту освіти й соціальної структури суспільства. Виконуючи селекційну функцію, інститут освіти сприяє соціальній мобільності, створенню можливостей просування вгору на вищий соціальний щабель. Диплом вузу має гарантувати можливість отримати прес-тижну й високооплачувану роботу, чим пояснюється цінність вищої освіти. Але на практиці процес соціальної селекції ще дуже далекий від ідеалу, особливо в Україні, де посилюється розшарування су-спільства на бідних і багатих, а отже, відбувається небажаний зворот-ний вплив стратифікації на освіту. Прикро, але в нашому суспільстві доступ до престижної освіти й наступні соціальні переміщення в ці-лому більше зв'язані не з якостями самої особистості, її знаннями і навичками, а із суспільним статусом батьків, матеріальним добробу-том, «корисними зв'язками» тощо.
У контексті вдосконалення функціональної діяльності інсти-туту освіти надзвичайне значення має актуалізація такої його функції, як стимулювання самоосвіти, самопідготовки, постій-ного потягу до знань. Самоосвіта, самостійне здобуття знань і навичок не вичерпують мети збільшення годин на самостійну ро-боту учнів та студентів у програмах навчальних закладів. Вони мають дати людині ґрунтовні навички самостійної роботи з книж-ками, документами чи іншими джерелами підготовки.
Література
Астахов В. І. Вища школа України. — Харків, 1991.
Герасіна Л. М. Оновлення сучасної вищої школи в контексті гло-бальних проблем освіти. — Харків, 1994.
Нечаев В. Я. Социология образования. — М., 1992
Піча В. М. та ін. Соціологія. — К., 1996.
Шерега Ф. Е., Харчева В. Г. Социальные проблеми вузовской науки // Социс—1996. —№6.
Якуба О. О. Соціологія: Навч. посібник. — Харків, 1996.
Категория: Соціологія | Добавил: DoceNt (28.08.2016)
Просмотров: 632 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: