Пятница, 24.01.2025, 08:52
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Соціологія

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ:Соціальні спільності загальні положення та поняття
План
1. Загальні положення та поняття
2. Соціальна група та її характеристика
3. Сім'я як спільність
4. Цільові групи

Загальні положення та поняття
Соціальний зв'язок об'єднує людей у певні стійкі спільності, які виступають в різних формах і різновидах. Які форми об'єднань ми бачимо, в яких беремо участь?
Сім'я, сусіди, діти, ігрові групи, школа, приятелі - ось далеко не повний перелік спільностей або груп, які виступають фундаментом людського суспільства. Сумарна чисельність людських груп та спільностей на Землі перевищує чисельність населення в 1,5-2 рази. Це можливо у зв'язку з тим, що одна людина здатна одночасно належати до кількох груп.
Соціальний зв'язок настільки багатогранний, що об'єднує людей у "безмежну" кількість спільностей. Умовно, структуруючи, можна ототожнити диференціацію всіх видів спільностей з диференціацією елементів матерії органічного світу, де людина - це атом, сім'я - молекула, група - клітина, організація - організм, окреме суспільство - колонія окремих організмів і т. п. Як бачимо, людина бере участь у найрізноманітніших формах суспільного життя. Завданням соціології є здійснення класифікацій цих форм спільного життя, отже, їх складових частин, будови, процесів, які в них відбуваються.
Відструктуруємо ряд понять, що інтерпретують різноманіття соціальних спільнот.
Соціальна множина - сукупність індивідів, які мають певну ознаку, виділену зовнішнім спостерігачем, і які не є соціально значимими.
Основними ознаками розподілу соціальних множин є: стать, дохід, расова належність, вік, професійні категорії, місце проживання. Кожна множинність - це соціальна категорія (студенти, робітники, сектанти). Вони не поєднані ніяким внутрішнім зв'язком. Іноді їх називають номінальними, умовними або реальними групами.
Соціальне коло – сукупність осіб, які постійно зустрічаються і підтримують особисті контакти. Вони не характеризуються певною організацією, структурою.
Коло впливає на поведінку людей менше, ніж група. Так чи інакше ми живемо і діємо в соціальному середовищі. Більш складна спільність – це соціальне коло: вільні союзи, які характеризуються слабким неформальним інституційним зв'язком. Існують:
¦ контактні кола (знайомства в поїзді, автобусі);
¦ коло колег, дружні кола;
¦ професійні кола, лобіюючі, опозиційні.
Основна їхня функція (природна, неформальна) - обмін поглядами, інформацією, коментарями. Взагалі, це спільності дискусійних людей. Вони не діють, не приймають рішень, вони формують думку, погляди. Однак за деяких умов соціальні кола можуть перетрансформовуватися на інституційні елементи.
Соціальне середовище – сукупність індивідів, груп, інших спільностей, предметів, процесів, явищ, з котрими особа спілкується протягом життя і котрі впливають на її поведінку (це - широкий за значенням термін).
Соціальна спільність - (термін, широкий за обсягом) - це об'єднання людей, яке характеризується загальною ознакою (стать, вік, освіта, статус, професія, роль тощо), в котрих створений і збережений протягом певного періоду більш-менш міцний певний соціальний зв'язок, спільний тип поведінки, світогляду, цілеспрямованості.
Основними історичними детермінантами формування соціальних спільностей є:
- спільна територія, яка передбачає можливість міжособистісних стосунків (контактів) - як прямих, так і опосередкованих;
- спільні інтереси значної кількості індивідів;
- умови соціальної дійсності, які вимагають об'єднання людей (захист від зовнішніх ворогів);
- розвиток державності і виникнення при цьому форм організації людей у вигляді різних соціальних інститутів (наприклад, політичних соціальних інститутів, правових, законодавчих – при політичних змінах, економічних - при економічних перетвореннях).
Звідси випливають і основні критерії (показники) соціальної спільності:
¦ належність до історично сформованих територіальних утворень;
¦ спільні інтереси взаємодіючих індивідів;
¦ прихильність до конкретних соціальних інститутів та цінностей;
¦ умови життєдіяльності;
¦ соціально-професійні характеристики індивідів, які об'єднані у спільність.
Соціальні спільності різняться як за кількісними ознаками (величина), так і типовими якісними (наприклад, національними, ідейними, психологічними). По суті, це - стійкі форми спільної діяльності. Серед спільностей виділяють насамперед соціальні групи. В широкому розумінні, "соціальна спільність" виступає синонімом "соціальної групи".
Соціальна група та її характеристика
Незважаючи на те, що поняття група є одним з найважливіших у соціології, вчені до сьогодні не можуть прийти до єдиного визначення групи. І основна причина у тому, що сучасне суспільство постійно видозмінюється, перебуває у динаміці, утворюючи велику кількість усуспільнень, співтовариств. У зв'язку з функціонуванням у різних ситуаціях, вони набувають різного змісту і їм надається різноманітне значення. Англійський мислитель-філософ Т. Гоббс у XVII ст. вперше науково обґрунтував сутність групи, визначивши її як певну кількість людей, об'єднаних спільними інтересами.
Соціальною групою будемо називати відносно сталі спільності людей (певна кількість, але не менше трьох), які мають спільні природні та соціальні ознаки, об'єднані спільними інтересами, цінностями, нормами, традиціями, пов'язані системою відносин, що регулюють соціальні інститути. Спільності, які не володіють внутрішньою організацією, не є групами. Це - більш складний різновид спільностей, де індивіди взаємодіють між собою певним чином, усвідомлюють свою належність до даної групи і прийняті іншими членами групи (згідно з визначенням американського соціолога Р. Мертона). Таким чином, є три риси, притаманні групі: взаємодія, членство і єдність. Отже, група має: внутрішню організацію (тобто інститут), форми контролю, взірці діяльності.
Будь-яка група має свої цінності, центри об'єднання, символи, необхідні для розвитку, злиття, спільності, незалежності (відчуття "ми", своя ідеологія, історія). Соціальні групи формуються на основі певних об'єктивних обставин, а належність до групи пов'язана з об'єктивними потребами кожного індивіда.
Якщо (для унаочнення) різновидність усуспільнень помістити на осі за соціальною значимістю внутрішніх зв'язків, тривалістю та інтенсивністю їх дії та їх насиченістю, то їхня структурна послідовність матиме такий вигляд:
Соціальні групи, на відміну від масових спільностей, характеризуються:
¦ стійкою взаємодією, котра сприяє стабільності існування;
¦ відносно високим ступенем єдності;
¦ однорідністю складу;
¦ входженням у більш широкі спільності як структурні одиниці.
Основний елемент групи - це її члени, люди. Але слід сказати, що особа, яка входить у групу, розглядається з точки зору певної соціальної ролі, яку вона тут відіграє.
Кожна група тією чи іншою мірою визначає: фізичний взірець (зовнішній вигляд) (армія, міліція, учні, медики), духовний (комплекс моральних рис, що характеризує належність до групи), функції, які мусить виконувати член групи).
Наступний складовий елемент групи центри і об'єднання. Це - всі цінності, предмети, символи, які характеризують групу (тобто ідентифікують), становлять її матеріальну та ідейну основу, її існування. Це також і органи управління групою, лідери. Центри забезпечують механізм зміцнення і функціонування групи.
Завдання групи – це третій компонент (з якою метою утворена група, які її завдання, функції). Звідси випливають і засоби здійснення, функції, методи. Завдання групи - це смисл її існування в очах інших груп те, що різнить від інших груп. Звідси випливає традиція групи, її історія. Це і фактор виховання, і згуртованості, моралі, стійкості групи. Всі ці складові елементи групи можна класифікувати так:
¦ члени групи;
¦ їх риси, принципи;
¦ завдання групи, засоби їх здійснення, психосоціальні механізми для реалізації цих завдань;
¦ фактори, які підтримують внутрішню згуртованість (інститути, система соціального контролю, взірці взаємоповедінки, норм);
¦ інститути та засоби регулювання зовнішньої діяльності (контакти та відносини з іншими групами).
Як вже зазначалося, для виникнення групи необхідна внутрішня її організація, мета, зразки діяльності, певні форми соціального контролю. Залежно від цілей та завдань організація групи може мати формальний або неформальний характер.
Формальною (офіційною) групою називають об'єднання людей, існування та діяльність яких юридично закріплена в нормах, правилах, законах тощо. Члени такої групи націлені на виконання певного виду діяльності і перебувають у ієрархічній структурі підпорядкування (виробничий колектив, студентська група, військовий підрозділ тощо).
Неформальна група складається стихійно, її діяльність не підкріплена законодавчою базою (юридичними нормами, циркулярами). Такі групи утворюються на основі спільних інтересів, прагнень, що об'єднують людей в більш або менш стійкі структури (компанії друзів, касти, клани, злочинні групи, тимчасові ситуативні групи). Поведінка членів таких груп регламентується особливими, "неписаними" правилами, і відносини між ними мають тісний, залежний характер.
У соціологічній літературі існує багато класифікацій груп, але основні з них (зокрема, за матеріалами американського соціолога Юбенка) будується за ознаками, точніше, на основі:
¦ етнічної або расової належності;
¦ рівня культурного розвитку;
¦ завдань та функцій;
¦ основних типів контактів між членами групи;
¦ видів зв'язку;
¦ інших принципів.
Коли ми говоримо про глобальне суспільство, здійснюємо його порівняльний аналіз, вивчаємо соціальну структуру, взаємодії великих соціальних груп, то характеризуємо макросвіт соціології. Але коли ми аналізуємо міжособистісні стосунки, вивчаємо найближче соціальне оточення людини, то поринаємо в мікрорівень соціології. Виходячи із цього критерію, тобто - від кількості членів і умов внутрішньогрупової взаємодії, соціальні групи, які ідентифікуються як макро- чи мікросередовище, поділяються на малі та великі. Іноді виділяють ще середні групи.
Малі - це, як правило, нечисленні (2 - 15-20 чол.), і особи в них пов'язані дружніми, особистими контактами (стійке особистісне спілкування), об'єднані спільною діяльністю, і відносини регулюються неформальними інститутами. Прикладом можуть служити: сім'я, спортивна команда, шкільний клас, виробнича бригада. Різновидом малих груп є первинні та вторинні. Ознаками перших є безпосередній інтимний міжособистісний контакт членів, що характеризується високим рівнем емоційності. Саме в них людина отримує перший досвід суспільного життя (сім'я, клас, студентська група, група товаришів, спорткоманда). Вторинні характеризуються незначними емоційними відносинами. їх взаємодія підкорена лише єдиній меті. Найчастіше, ознаками малої групи є:
¦ обмежене число членів;
¦ стабільність складу;
¦ внутрішня структура;
¦ належність (членство) до групи;
¦ інтенсивність та стійкість внутрішніх взаємодій.
Описуючи великі групи, ми, як правило, уявляємо масові об'єднання. Це - сталі сукупності значної кількості людей, які діють разом у соціально значимих ситуаціях і функціонують у масштабах країни або об'єднань (класи, соціальні верстви, професійні групи, етнічні спільності: нації, народність; демографічні об'єднання: молодь, пенсіонери). Іноді поняття соціальна група, соціальна множина, соціальне коло ототожнюються.
Представники соціальних груп середніх масштабів утворюють сталі спільності людей, що діють в одній організації, підприємстві, установі або проживають на одній досить немалій, але обмеженій території (селище, місто, район).
Мала група набуває безлічі форм. Але найбільш простими є діада (пара) і тріада.
Пара, або двійка (діада) - найелементарніша спільність, це - форма спільного життя чи діяльності з найменшим числом елементів. Відносини, контакти між двома партнерами – найбільш елементарний, поширений компонент суспільного життя і береться за основу в багатьох відносинах. При цьому найбільш виразно знаходить свою сутність закон міжособистісних стосунків – еквівалентність обміну та взаємини. Діада - це свого роду царство суб'єктивних пристрастей, де соціальні засади тільки ще зароджуються. Соціальні зв'язки в діаді поділяються на кілька типів:
¦ статеві зв'язки (шлюбні, позашлюбні, дошлюбні, гомосексуальні);
¦ відносини між рідними (батько - син, брат - брат, дорослий - дитина);
¦ пари друзів;
¦ пари, пов'язані відносинами керівництва;
¦ відносини допомоги;
¦ відносини виховання;
¦ відносини перехідних обставин.
Це стійкі зв'язки, які виникають на основі особистісних контактів або речових. Але, як правило, особисті риси відіграють вирішальну роль (розвиток почуття інтимності, його друзі - мої друзі).
Рис. 1
Наступним за складністю елементом соціальної системи є тріада. Її також, як і діаду, можна назвати молекулою соціальної групи, але, на відміну від пари, тріада задає більш складні властивості та ознаки соціальної групи, на основі яких справді зароджуються соціальні відносини, соціальні засади. Саме в тріаді закладається феномен більшості (2 проти І). Думка більшості із максимальною вірогідністю сприймається як достовірне, а в діаді вона може вважатися однаковою мірою хибною та істинною. І хоч вона формується із двох людей, справа не в кількісній а в якісній стороні. Тріада і більш стабільна, в ній менше інтимності, але краще розвинутий поділ функцій, праці. А це, в свою чергу, сприяє більшій незалежності індивідів: всі мають можливість помінятися ролями і не бути монополістами у взаємовідносинах. Саме з тріади з'являється альтернатива у взаємовідносинах (рис. 1).
Сім'я як спільність
Сім'я та шлюб належать до явищ, інтерес до яких завжди був стійким та масовим. Сім'я - одне із найдревніших та значимих соціальних усуспільнень. Факт збереження сім'ї в суспільстві - як його осередка - пояснюється необхідністю фізичного та духовного відтворення населення. В будь-якому суспільстві сім'я має подвійний характер: з одного боку - це соціальний інститут, з іншого - це мала група, яка має свої закономірності функціонування та розвитку. Загальне значення сім'ї витікає із двох її функцій: сім’я – це єдина група, яка збільшується завдяки народженню дітей, це група, яка підтримує біологічну неперервність (відтворення) суспільства, це - передача культурних цінностей суспільства в основних рисах.
Сім'я – це група, яка складається з осіб, пов'язаних відносинами шлюбу і відносинами між батьками та дітьми. Це основні відносини - шлюб і родинність. Основу сім'ї, як правило, становить шлюбна пара. Члени сім'ї, як правило: живуть разом, ведуть господарство, підтримують норми поведінки, оцінюють роль держави, церкви, різних соціальних інститутів. Кожна сім'я живе згідно зі своїми нормами, створює свою культуру і утримує взаємозв'язок "сім'я - суспільство". Сім'я як соціальний інститут має свої функції, а саме:
¦ підтримка відтворення суспільства (статеві потреби, батьківські прагнення), забезпечення біологічного існування своїм членам (їжа, одежа, житло);
¦ підтримка культурного розвитку, передача культурних цінностей, соціалізація молоді;
¦ надання дітям соціального становлення (навчання, визначення життєвої лінії);
¦ забезпечення особам задоволення емоційних потреб, інтимного співжиття, відчуття безпеки, рівноваги (біологічна, психологічна, соціальна гармонія розвитку);
¦ інститути соціального контролю для дітей, молоді;
¦ могутній фактор контролю статевої поведінки.
Якщо одна з наведених функцій не виконується, про сім'ю як ідеальний стан немає підстав говорити.
Структура сім'ї і внутрішня організація залежать від багатьох факторів. Розрізняють сім'ї:
¦ моногамні, де передбачено існування звичайної шлюбної пари: чоловіка та жінки;
¦ полігамні: чоловічі (коли чоловік має право мати кілька жінок), жіночі або поліандричні (коли одна жінка має кількох чоловіків), групові (за яких кілька чоловіків та жінок одночасно перебувають між собою в шлюбних стосунках).
З недавнього часу в деяких країнах формально дозволено створення так званих "гомосімей", коли індивіди однакової статі перебувають у шлюбних стосунках. Звичайно, це один із негативних наслідків сексуальної революції і контркультури статево шлюбних відносин.
За характером розподілу сімейних обов'язків виділяється три основних типи сім'ї:
¦ традиційні (для яких характерно: визнання безумовного пріоритету чоловіка в питаннях сімейного "главенства", чіткий функціональний розподіл сфер сімейного життя та закріплення за кожним "чоловічих" та "жіночих" обов'язків, наявність спільного проживання кількох поколінь ("традиційний тип");
¦ неотрадиційні або "експлуататорські", де жінка отримує "виключне" право на домашню працю ("азіатський тип");
¦ егалітарні (сім'я рівних), де справедливий, пропорційний розподіл домашніх обов'язків, взаємозамінність членів сім'ї у вирішенні сімейних проблем, психологічна повнота, насиченість, є характерною рисою ("сучасний модерний тип").
Одним із перших, хто описав та поділив сім'ї за кількома типами, був французький соціолог Ле Пле. Досліджуючи сім'ї різних народів, він визначив патріархальний тип, нестійкий і корінний. Саме патріархальна сім'я, за його аналізом, будувалася на залежності усіх членів роду від батька. Тут дорослі діти не відриваються від батька, навіть коли вони мають свою сім'ю. Патріархальна сім'я характерна для Росії та інших слов'янських народів.
Саме сімейне життя умовно поділене на кілька фаз (так звані фази сімейного життя):
1. Дошлюбні відносини (які дозволені більш ніж у вісімдесяти народах, допустимі за певних умов більш як п'ятдесяти, осуджуються у кількох народів, заборонені у більш як п'ятдесяти). Послідовно дошлюбні відносини включають: вибір партнера, упадання за ним (залицяння), ідеалізація партнера, інтимні стосунки, стимуляція активності. За різновидом духовне зближення партнерів поділяється на: романтичну любов, платонічну, інтелектуальну, товариську (пошук спільних радощів тощо). Неабияке значення для вивчення сім'ї мають фактори вибору партнера, до яких відносять:
¦ просторова близькість (родинність, сусідство, спільна місцевість);
¦ уявлення про ідеалізованого партнера;
¦ вплив батьків на вибір партнера;
¦ риси характеру особи, завдяки яким партнер прагне самоутвердитися;
¦ прагнення до пошуків партнера, подібного до себе; риси характеру, поведінки;
¦ поліпшення матеріального становища.
2. Подальша фаза сімейних стосунків включає шлюб та сімейне життя - відносини, де проходить перетворення чисто особистого задоволення в стійку взаємну діяльність щодо виконання певних завдань сім'ї. При цьому з'являються нові ролі у сім'ї, обов'язки, функції, ламаються старі стереотипи. В цій фазі сім'я переживає три цикли:
¦ до народження першої дитини;
¦ період виховання дітей;
¦ після відділення дорослих дітей.
Важлива соціальна проблема в сім'ї - шлюбний успіх. При цьому внутрішня згуртованість сім'ї, пари залежить від багатьох чинників, котрі можна згрупувати на так звані внутрішні сили:
¦ взаємна любов;
¦ відчуття відповідальності, обов'язки одного перед одним;
¦ взаємне прагнення до благоустрою, кар'єри, зросту;
¦ турбота про спільне життя, господарство, дітей;
¦ усвідомлення виправданості очікування батьків, рідних, середовища;
¦ можливість гармонійного розвитку особи при використанні шлюбу;
та зовнішні сили;
¦ санкції про заборону розлучення;
¦ тиск громадської думки;
¦ вплив економічних умов;
¦ вимоги про турботу дітей з боку суспільства.
Під успіхом у шлюбі розуміють особисте щастя (сексуальну сумісність, задоволення, гармонізацію осіб, спільну рівновагу) та виконання сімейних завдань (діти, їх успіх, економічний успіх). Але трапляються і конфлікти. Соціологи виділяють кілька рівнів шлюбних взаємовідносин, на основі яких можуть виникати конфлікти (зіткнення, викликані протиріччям цінностей, установок, цілей, дій в різних ситуаціях). Це:
¦ психофізіологічні (порушення статевого життя);
¦ психологічні (прагнення, потреби, риси характеру особи);
¦ соціально-побутові (хаотичність сімейно-побутового укладу);
¦ духовні (економічний статус, життєві цінності, релігійні мотиви тощо).
Сімейні конфлікти безпосередньо пов'язані із сімейними кризами, котрі, на жаль, взаємопереплітаються: подружній трикутник, статева та психологічна дисгармонія, клеймо ганьби, економічна криза, життєві катастрофи та ін.
На сьогоднішній день (згідно зі статистикою), в Україні налічується близько 17 млн сімей, з яких понад 11 млн (65%) належить до міського типу і близько 6 млн (35%) - до сільського. Переважають прості сім'ї, які у своєму складі мають подружжя з дітьми (75%), 4,8% становлять сім'ї з двох і більше подружніх пар. Сім'ї з однією дитиною становлять близько 30%, з двома - близько 49%, з трьома - близько 7%, багатодітні - 3%, бездітні - 10%. (Більш детально про сім'ї оповідає спеціальна соціологічна теорія "соціологія сім'ї" - галузь соціології, яка вивчає формування, розвиток і функціонування сім'ї, шлюбно-сімейних відносин у відповідних соціально-економічних та культурних умовах).
Цільові групи
Виходячи з різноманітного характеру виникнення груп, прийнято виділяти так звані цільові групи. Назва цільові говорить сама за себе.
Цільові групи - це групи, створені із певним задумом, прагнутимуть до досягнення певної мети або до здійснення певних замислів організаторів. На заводі такими цільовими групами є: бригада, дільниця, цех, служба. На АТП - автоколона, ланка. В інституті - кафедра, факультет; канцелярія, бухгалтерія. Хоча їх можна віднести до елементів соціальних інститутів. Але можуть існувати цільові неформальні групи. В їх основі, як і в основі всіх галузей суспільного життя, є певні людські потреби, які набувають форму інтересів. (Стійке прагнення до досягнення певної мети - інтерес.)
Як правило, людина прагне досягти мети або самостійно, або в конкурентній боротьбі, або у співпраці з іншими. Причому ця співпраця регулюється і визначається певними нормами, правилами, які об'єднують співробітників у цільову групу. Деколи їх називають об'єднаннями, організаціями. Цільові групи можуть бути різного роду - залежно від характеру інтересів, які об'єднують її членів. Вони можуть бути групами, що реалізовують: економічні, політичні, культурні, наукові, спортивні, розважальні, благодійні цілі, можуть служити певним місцевим інтересам.
У цільових об'єднаннях панують відносини погодженого характеру між членами, в них існує певна організованість, структура, діє система стимулів та активізації діяльності, внутрішня комунікативна мережа. В цільових групах особливо важливу роль відіграють лідери як організатори-керівники та каталізатори злиття, згуртованості групи.
Таким чином, цільова група - соціальна група, наділена статусом (формально юридично, або ні), і є частиною соціального інституту, організації, має мету в досягненні певних результатів у рамках даного інституту, організації. Дуже часто цільова група ототожнюється із поняттям організація.

Література
Бебик В. Політичний маркетинг. – К., 2000.
Вишняк О. В. Електоральна соціологія: історія, теорії, методи - К Ін-т соціології НАНУ, 2000.
Матусевич В., Оссовский В. Электоральное поведение: техника социологического исследования И Философская и социологическая мысль. – 1994, № 11.
Нельга О. Соціологія виборчого процесу: проблеми становлення // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – 2000, № 2.
Петров О. В. Социологоческие собирательные технологии, –Днепропетровск, 1998.
Пилипенко В. Соціологічна наука та електоральні процеси в Україні // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. –1999, № 4.
Райман Р. Г. Электоральное исследование: сущность и технология // Соц. иссл. – № 9.
Спеціальні та галузеві соціології / За ред. Пилипенка В. Є. –К.: Вища освіта, 2003.
Категория: Соціологія | Добавил: DoceNt (10.06.2016)
Просмотров: 361 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: