Пятница, 10.01.2025, 16:05
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Психологія

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ:Феноменологічна теорія К. Роджерса
Феноменологічна теорія К. Роджерса
Теорія Роджерса демонструє феноменологічний підхід до особистості. Даний підхід вважає реальним для індивіда те, що існує в його внутрішній системі координат, або суб'єктивний світ людини, тому суб'єктивне сприйняття і переживання є основою для дій людини. Психічна реальність феноменів, згідно феноменологічного підходу — є виключно функцією того, як вони сприймаються людьми. Почуття людини не є прямим відображенням реальності, дійсна реальність це та, за якою спостерігає і яку інтерпретує реагуючий організм, тобто кожна людина інтерпретує реальність відповідно до її суб'єктивного сприйняття і її внутрішній світ уповні є доступним лише для неї самої.
Ведучи мову щодо прогнозування поведінки людини, Роджерс наголошував, що людина діє відповідно до свого сприйняття подій, що відбуваються в даний момент.
Заперечуючи Скіннера про поведінку як реакцію організму на стимул, він вважав, що це швидше інтерпретація ситуації, яка впливає на поведінку людини. Виходячи з цього, Роджерс наголошує, що ніхто не має права вважати, що його почуття реальності є більш правильним, ніж у когось іншого, він немає права протиставляти свою реальність реальності інших. На питання, що заставляє людину чинити вороже, Роджерс відповідає — вона розглядає середовище як небезпечне місце, вважає, що її не люблять і не можуть полюбити, на відміну від Фрейда, котрий би сказав, що не результат негативного досвіду, що зберігся ще з дитинства.
Вважав, що особистість слід вивчати не в контексті минуле-теперішнє, а навпаки — теперішнє — майбутнє.
Стверджував, що людину можна зрозуміти лише коли звертатися до людини цілісної, тобто як інтегрований організм.
Я-концепція.
З попереднього можемо зробити висновок, що Я-концепція-є визначальною в підході Роджерса, тому деякі науковці називають теорію Роджерса як "ТЕОРІЮ-Я"
Він будує свою теорію в термінах самості, тому, що саме його клієнти допомогли йому прийти до такого розуміння. З їх допомогою він усвідомив, що самість є значущим елементом у досвіді людини і що метою пацієнта було досягти своєї "реальної сутності". Самість або "Я-концепція" терміни взаємозамінються у Роджерса. Він дає таке визначення самості:
Організований, послідовний концептуальний гештальт, що формується з сприйняттів "Я", або "мене" і сприйняттів взаємовідносин "Я" або "мене" з іншими людьми або аспектами життя, а також цінності, пов'язані з цими сприйняттями. Це гештальт, котрий доступний для усвідомлення, хоча не обов’язково усвідомлюваний. Таким чином "Я" — це диференційована частина феноменального поля, або поля сприйняття людини. Це концепція про те, якою людина себе уявляє у співвідношенні з різними ролями, які вона грає в житті. Тому "Я" концепція може включати деякий набір образів "Я" - батька, чоловіка, студента, спортсмена тощо.
Іншими словами це набір сприйняттів, що відображають численні специфічні ролі, які грає людина в різних життєвих контекстах.
"Я" - це те, якими ми хотіли б бути, тому одним з компонентів "Я" є "Я-ідеальне", тобто "Я", яке людина найбільше цінує, і до якого прагне.
Роджерс не розробляв стадій розвитку "Я, на відміну від Фрейда, Адлера, Еріксона. Він лише акцентував, що оцінка індивіда іншими людьми, особливо в немовлячому і ранньому дитинстві, сприяє розвитку негативного або позитивного образу себе.
Немовля не усвідомлює себе як окрему істоту, існує лише цілісне, всеохоплююче недиференційоване феноменальне поле. Однак в результаті загальної тенденції до диференціації, яка є частиною процесу актуалізації, дитина поступово починає виділяти себе від інших.
Саме цей процес диференціації феноменального поля в таке, яке починає визнаватися і відчуватися як окремий об'єкт і пояснює виникнення "Я-концепції" в теорії Роджерса.
Надалі структура Я формується через взаємодію з оточенням, особливо зі значущими особами (батьки тощо).
Чим більше дитина стає соціально сприйнятливою, і розвиваються її когнітивні і перцептивні здібності, її "Я-концепція" все більше розвивається і диференціюється, тобто вона є продуктом процесу соціалізації.
Умови для розвитку "Я-концепції":
Потреба в позитивній увазі - це універсальна потреба, розвивається як усвідомлення людиною свого "Я". Вперше вона і,проявляється як потреба немовляти в любові і турботі, пізніше вона виражається в виникненні почуття задоволення у людини, коли її одобрюють, підтримують інші. Коли людина відчуває, що нею не задоволені, виникає фрустрація — одна з форм психологічного стресу, психічний стан людини, що виникає внаслідок відсутності задоволення потреби або переживання Невдачі. Роджерс вважає, що дитина пожертвує усім, навіть організмічним оціночним процесом (пошук позитивних переживань, які позитивно впливають на її розвиток) заради задоволення потреби в позитивній увазі (наприклад, коли дитині батьки говорять поводитися гарно, бо інакше вони не любитимуть її, вона послухає батьків, навіть якщо не поділятиме їх поглядів і позбавить себе можливості дізнатися, що вона відчула б, коли б сказала погане слово, або поклала жабу в ліжко сестричці чи вкрала іграшку у товариша).
Роджерс вважає такий стан як стан невідповідності між "Я" і досвідом, що є найсерйознішою перепоною на шляху досягнення психологічної зрілості.
Потреба в позитивній увазі до себе - необхідність позитивно розцінювати себе, з'являється під час порівняння своїх переживань з задоволенням або незадоволенням потреби в позитивній увазі. Розвиток позитивної уваги до себе гарантує, що людина буде прагнути діяти так, щоб і інші і вона сама позитивно відгукувались про її вчинки. Виділив два види позитивної уваги:
1). Безумовна позитивна увага - це коли людину приймають і поважають такою, якою вона є, без намагання виправити її, змінити. У випадку негативної поведінки дитині слід казати, І якщо ти так робитимеш, ми не перестанемо тебе любити, проте нас засмутить твоя поведінка. Дане ставлення до дитини забезпечує основу для її становлення як повноцінно функціонуючого дорослого.
2). Обумовлена позитивна увага, або умови цінності, які формуються в результаті позитивної уваги і шкодять розвитку дитини, оскільки вони орієнтують дитину у її розвитку на інших, а не на себе. Дитина добре пам'ятає слова дорослого, що її любитимуть лише тоді, коли вона буде такою, якою її хотять бачити інші. Тому у своїй поведінці вона орієнтується на думку інших, оскільки тільки за цих умов одержає задоволення потреби в позитивній увазі. Така обумовлена позитивна увага з боку інших призводить до того, що людина у , одній ситуації відчуває свою цінність, а в іншій - ні. Умовні цінності по відношенню до дитини шкодять процесу становлення дитини як повноцінної особистості, оскільки вона прагне відповідати стандартам інших, а не визначити для себе, ким вона хоче бути. Цей процес приводить до Я-концепції, яка знаходиться у повній невідповідності з організмічним досвідом, яка не є основою для розвитку здорової особистості.
Переживання загрози і процес захисту.
Роджерс стверджував, що поведінка людини узгоджується з її Я- концепцією. Загроза існує тоді, коли людина усвідомлює невідповідність між Я-концепцією (і пов'язаними з нею умовами цінності) і будь-яким аспектом актуального переживання. Переживання, що не відповідають Я-концепції сприймаються як загроза. Вони не допускаються до усвідомлення, бо тоді особистість індивіда не становитиме єдине ціле (приклад: якщо людина вважає себе чесною, однак здійснить нечесний вчинок, вона буду відчувати загрозу. Реакцією на невідповідність Я-концепції за звичай є напруга, почуття вини, невпевненість тощо.
Невідповідність між "Я" і переживаннями не завжди сприймається свідомо. Досить часто людина відчуває загрозу, не усвідомлюючи цього. У даному випадку реакцією на загрозу буде тривога - емоційна реакція на загрозу, яка сигналізує, що організована Я-структура переживає небезпеку дезорганізації.
Тривожна людина це людина, яка нечітко, смутно усвідомлює, що визнання або символізація певних переживань призведе до радикальних змін у її теперішньому образі "Я", тобто для її "Я" виникла загроза, за якою наступає захисна реакція, головна мета якої — захистити цілісність Я-структури.
Механізми захисту:
перекручення сприйняття, або раціоналізація — переживання сприймається свідомістю, проте його істинний зміст залишається незрозумілим.
заперечення — зустрічається значно рідше, ніж перекручення, людина зберігає цілісність своєї структури, повністю втікаючи від усвідомлення загрозливих переживань. Заперечення може через це призвести до параної, марення та інших психічних захворювань.
У випадках, коли між "Я" і переживаннями є значна невідповідність, то захист "Я" може бути неефективним. У такому беззахисному стані "Я-концепція" руйнується, з'являються особистісні розлади і психопатологія. Поведінка таких людей видається для оточення дивною, нелогічною, нерозумною.
Розлади в поведінці Роджерс вважав результатом невідповідності між "Я" і переживаннями, ірраціональна або саморуйнівна поведінка що пов'язані з психозом. Чим більша невідповідність між "Я" і переживаннями, тим сильніша психологічна дезадаптація. Повноцінно функціонуюча людина, яка використовує усі свої здібності і таланти, реалізує свій потенціал і прямує в напрямку до повного пізнання себе і сфери своїх переживань,
Роджерс встановив п'ять особистісних характеристик повноцінно функціонуючих людей:
відкритість переживанням: здатні слухати себе, відчувати усю сферу вісцеральних, сенсорних, емоційних і когнітивних переживань, не намагаючись придушити їх;
екзистенційний спосіб життя - жити вповні і насичено в кожну хвилину існування;
організмічна довіра — здатність людини приймати до уваги свої внутрішні відчуття і розглядати їх як основу для вибору поведінки. Роджерс з цього приводу писав "Внутрішнє відчуття на зразок "я поступаю вірно" є значущим і таким, що заслуговує на довіру керівництвом для справді хорошої поведінки"
емпірична свобода — людина може вільно жити і чинити так, як хоче, без обмежень і заборон. Суб'єктивна свобода-почуття особистої влади, здатність зробити вибір і керувати собою. Одночасно Роджерс не заперечував, що на поведінку людини впливають спадково-обумовлені фактори, соціальні сили і минулий досвід, які і визначають зроблений вибір. Емпірична свобода — це те, що відноситься до внутрішніх відчуттів. Людина керується почуттям відповідальності за свої дії і їх наслідки.
креативність — властивість людини жити конструктивно і адаптивно в своїй культурі і одночасно задовольняючи власні найглибші потреби. Продукти творчості і творчий спосіб життя з'являються тоді, коли людина живе хорошим життям. Однак це не означає, що такі люди повинні бути конформістами. їх зв'язок з суспільством можна виразити так: вони є членами суспільства і його продуктами, але не його полоненими.
Категория: Психологія | Добавил: DoceNt (29.10.2014)
Просмотров: 786 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: