Пятница, 10.01.2025, 13:32
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Право

Реферат на тему:Загальні положення криміналістичної техніки
Реферат на тему:Загальні положення криміналістичної техніки.

План
Поняття криміналістичної техніки й завдання, що вона вирішує
Сучасна система криміналістичноїтех-і ніки як розділу науки криміналістики
Тенденції розвитку криміналістичної техніки
Методи, засоби та прийоми, що використовує криміналістична техніка
Техніко-криміналістичні засоби, що використовують для збирання криміналістичної інформації
Уніфіковані криміналістичні комплекти і принцип їх комплектування
Загальні положення техніко-криміналістичного забезпечення оперативно-розшукової діяльності

Поняття криміналістичної техніки й завдання, що вона вирішує
Криміналістична техніка - це одне з перших понять, яке сформувалось у криміналістиці на етапі її становлення як науки. Під криміналістичною технікою розуміють самостійний розділ криміналістики, в якому розробляються науково-технічні прийоми і засоби розслідування та попередження злочинів. Під криміналістичною технікою також розуміють і сукупність власне науково-технічних засобів та прийомів їх використання.
Сьогодні це один із розділів криміналістики, в якому представлена система наукових положень і технічних засобів, прийомів та методів, що призначені для збирання й дослідження доказів у процесі судочинства в кримінальних і цивільних справах. Засоби, прийоми і методики криміналістичної техніки становлять собою природничонаукові та технічні знання. Характерною особливістю прийомів і засобів криміналістичної техніки є те, що вони спрямовані на використання матеріальних ознак, які мають значення для розслідування і попередження злочинів.
Основне призначення криміналістичної техніки як розділу науки криміналістики полягає в розробленні методів виявлення, фіксації, вилучення й дослідження речових доказів шляхом використання даних природничих і технічних наук. її прийомами і засобами досліджуються анатомічні й функціональні ознаки злочинця, які відобразились у слідах на місці події; речові ознаки знарядь злочину, технічних засобів та інших предметів, що по-в язані зі скоєнням злочину. Наприклад, криміналістична техніка
зробляє прийоми виявлення безбарвних слідів пальців рук, способи їх фіксації і вилучення, методи порівняльного дослідження пальцевих відбитків з метою встановлення особи злочинця тощо.
Водночас, до криміналістичної техніки належать прийоми описування, систематизації і реєстрації низки об'єктів, що мають значення для розслідування злочинів. Такими, наприклад, є прийоми описування ознак зовнішності особи, їх реєстрації та подальшої ідентифікації конкретної людини.
Криміналістична техніка розробляє також криміналістичні науково-технічні засоби, апаратуру, обладнання і матеріалів які спеціально пристосовані для розкриття й попередження злочинів. Серед таких засобів, наприклад, науково-технічне спорядження слідчого, спеціальна оптична і фотографічна апарат тура, засоби пошукової техніки тощо.
Характерною особливістю засобів криміналістичної техні є підзаконний, юридичний характер їх застосування. Кримінг стична техніка застосовується у процесі проведення передбач» них законом слідчих дій і оперативно-розшукових заходів. Дея норми кримінально-процесуального закону передбачають під ч проведення таких слідчих дій, як обшук, огляд та інших; мо; ливість вимірювання, фотографування і відеозапису, виготовле ня відбитків. Застосування криміналістичної техніки в судочинст0 повинно здійснюватись у межах процесуальних норм і фіксуваї тись у протоколах відповідних слідчих дій. Якщо криміналістична техніка застосовувалася без дотримання передбачених заксн ном правил, то результати такого застосування не будуть матії доказового значення.
Сучасна система криміналістичноїтех-і ніки як розділу науки криміналістики
Як розділ криміналістики криміналістична техніка складається з елементів, що утворюють власну систему, до якої входять:
- загальні положення, що містять систему і завдання криміналістичної техніки, елементи окремих криміналістичних теорій [ та вчень, загальну характеристику техніко-криміналістичних за-і собів і правові підстави їх застосування;
- криміналістична трасологія;
- судова фотографія і відеозапис; і
- криміналістична габітологія (дослідження зовнішніх ознак людини);
Криміналістична техніка
- судова балістика і судова вибухотехніка;
_ криміналістичне дослідження документів, зокрема, судове почеркознавство, судове авторознавство, техніко-криміналі-стичне дослідження документів;
-судова акустика та відеофоноскопія;
- криміналістична одорологія; -криміналістичнедослідження речовин і матеріалів;
- криміналістична реєстрація (криміналістичні обліки).
Тенденції розвитку криміналістичної техніки
Підвищення рівня організованості, озброєності, технічної оснащеності злочинців вимагає відповідного рівня техніко-криміналістичного забезпечення розкриття, розслідування і припинення злочинів. Сучасні досягнення науки й техніки необхідно використовувати для боротьби зі злочинністю.
Ефективне використання в розкритті й розслідуванні злочинів засобів електронно-обчислювальної, електронно-оптичної техніки, засобів цифрового відеозапису й фотозйомки доводять їх широкі можливості у виявленні, фіксації, зберіганні й дослідженні важливої криміналістичної інформації. Це вимагає як удосконалення самих технічних засобів, так і методик їх використання.
Подальше розповсюдження отримують комп'ютерні технології, що дають можливість швидко і з високою якістю виготовляти фототаблиці до протоколів слідчих дій, суб'єктивні портрети підозрюваних, здійснювати пошук в автоматизованих системах тощо.
Удосконалення обладнання пересувних криміналістичних ла-ораторій з метою підвищення ефективності оглядів місця події передбачає комплектування їх сучасною пошуковою, дослідницькою та організаційною технікою і засобами зв'язку.
Сучасні досягнення в різних галузях знань та виробництва,
використовуються в судово-експертній діяльності, дають жливість розробляти нові й удосконалювати існуючі експертні методики. Це значно підвищує ефективність проведення сухих експертиз і вірогідність отриманих експертами висновків.
Методи, засоби та прийоми, що використовує криміналістична техніка
Криміналістична техніка використовує як загальнонаукові> так і спеціальні методи. До того ж сучасні засоби та методи цьої го розділу базуються на новітніх досягненнях не лише кримінаЛ стичної науки, але й неорганічної, органічної, квантової хімії, фізи4 ки, фізики твердого тіла, теплофізики, кристалографії, загальної і молекулярної біології, математики, інформатики й кібернетики! а також інших наук. Техніко-криміналістичні засоби, прийомі! й методи за джерелом походження і ступенем пристосування до потреб судочинства можна поділити на три групи.
Першу становлять засоби, прийоми і методи, які запозичені з інших галузей науки та техніки і застосовуються в неперетво-реному вигляді. Вони набувають криміналістичного характеру лише у зв'язку з метою і правовою підставою їх застосування.; Такими, наприклад, є: фотоапарати, відеотехніка загального прій значення, металошукачі, хроматографи, спеціальна техніш для проведення досліджень.
Друга група - це засоби, прийоми і методи, що запозичені з інших галузей знань, але перетворені і пристосовані для роз-і криття й розслідування злочинів. До них можна віднести спецн альні прийоми фотографічної зйомки, спеціальні методики дос-: лідження документів із використанням ультрафіолетови; та інфрачервоних променів, електронно-оптичні перетворювачі бінокулярні мікроскопи, експрес-аналізатори газових суміше^ лазерні і рентгенівські установки.
Третю групу складають засоби, прийоми і методи, що спеї ально розроблені з метою дослідження та розкриття злочинів Такими, наприклад, є порівняльні мікроскопи, прилади для фоті графічної розгортки поверхні куль і гільз, прилади для виявлеї ня невидимих слідів, комп'ютерні програми для складання ко позиційного портрета особи та інші.
Суб'єктами застосування криміналістичної техніки у проце< розкриття і розслідування злочинів можуть бути не будь-які учао ники процесу, а лише уповноважені на те особи: слідчі, спеціі лісти, оперативні співробітники.
Закон не дає вичерпного переліку засобів і методів криміналі стичної техніки, які застосовуються у процесі досудового слідства і судового розгляду справ. Це неможливо як внаслідок широкого переліку таких засобів, так і тому, що криміналістична техніка постійно удосконалюється та збільшуються можливості її застосування. Використання такої техніки не може порушувати законних прав та інтересів громадян, створювати загрозу їх життю і здоров'ю, суперечити нормам чинного законодавства.
Техніко-криміналістичні засоби, що використовують для збирання криміналістичної інформації
Процес збирання доказів полягає в їх виявленні, фіксації й вилученні. Технічні засоби збирання криміналістичної інформації -це поняття досить широке, до нього належать будь-які технічні засоби, що використовуються як знаряддя праці співробітників правоохоронних органів, котрі досліджують події злочину. Техніко-криміналістичні засоби й методи, які використовуються для виявлення слідів та інших об'єктів, досить різноманітні. Пропонуються різні варіанти класифікації таких знарядь. Наприклад: технічні засоби, що використовуються на досудовому слідстві; технічні засоби, що використовуються оперативними працівниками; технічні засоби експертного дослідження та техніка спеціаліста; технічні засоби криміналістичної профілактики злочинів тощо. За цільовим призначенням розрізняють: технічні засоби виявлення, фіксації, вилучення, дослідження доказів. За галузями знань, закономірності яких покладаються в основу певних методів, розрізняють: фізичні, хімічні, біологічні засоби й методи.
Вважаємо, що найбільш розповсюджені техніко-криміналістичні засоби можна поділити на декілька груп.
Пошукові прилади. Для виявлення прихованих металев предметів використовують індукційні металошукачі як армійсі кого зразка, так і спеціально виготовлені з криміналістичною м тою. Також для пошуку й вилучення металевих (залізних, стал вих) предметів використовують магнітні шукачі-підйомникв Для дослідження порожнин у стінах, громіздких предметах тощі використовують переносні рентгенівські установки. Також для поі шуку тайників з неметалевими предметами розроблено приладі! засновані на звуковій локації, ультразвукових та надвисокої частотних коливаннях, а ще на основі ємнісного методу.
У пересувних криміналістичних лабораторіях є прилади для пошуку трупів. Такі прилади можуть бути двох типів: газоя аналізатори, які реагують на гнилісний газ, що виділяється з трупів внаслідок гниття, та електрощупи, якими заміряють елекі тричний опір фунту в місці розташування трупа.
Вимірювальні засоби - застосовуються для вимірюванні довжини, площини, кутів, об'єму, маси, ваги, пружності пред метів, тіл, а також проведення необхідних замірів на місцевої Це-лінійки, рулетки, транспортири, кутоміри, ваги, манометр індикатори напруги, дозиметри, мензурки тощо.
Засоби фіксації надають можливість точно, об'єктивно! швидко і наочно зафіксувати на матеріальному носієві фактя події, матеріальні сліди, що необхідні для розгляду й вирішені ня справи. Так, для вербальної фіксації застосовується звукої запис; для графічної - накреслення планів, схем, креслене рисунків; для предметної- вилучення самого предмета чи слідї виготовлення моделей, отримання зліпків, відбитків; для наочі но-образної- фотографування, відеозапис, кінозйомка. Якщя фіксація має на меті збереження самого об'єкта, то застої совується консервування шляхом створення спеціального cepeJ довища, в яке поміщують цей об'єкт (стерильна ємність, Н зильна камера тощо).
Уніфіковані криміналістичні комплекти і принцип їх комплектування
Для ефективного застосування засобів криміналістичної техніки в ході проведення оглядів та інших слідчих дій криміналістами розроблені спеціальні комплекти таких засобів. У їх створенні використано два підходи: універсальність комплектів чи, навпаки, їх вузька спеціалізація. Уніфіковані комплекти призначені для вирішення типових завдань, що виникають під час огляду будь-якого місця події, тобто для виявлення, фіксації та вилучення різноманітних типових слідів і речових доказів (відбитків рук, куль, гільз, слідів зламу, зразків виділень із організму людини тощо). Спеціалізовані комплекти розраховані для вирішення більш вузького завдання на місці будь-якої чи конкретної події. Наприклад, для виявлення, фіксації й вилучення мікрооб'єктів, слідів запаху, наркотичних речовин, огляду місця пожежі тощо. Спеціалізація комплектів може проводитися за суб'єктами їх застосування: комплект спеціаліста-криміналіста, слідча валіза, валіза судового медика, валіза спеціаліста-вибухотехніка, комплект для огляду місця ДТП тощо.
Загальним принципом комплектування універсальних чи уніфікованих криміналістичних комплектів є дотримання вимог саме універсальності та наявності в них окремих відділів, що мають спеціальні функціональні технічні засоби. Такими відділами повинні бути:
1) фотографічний (фотоапарат, змінні об'єктиви, світлофільтри, перехідні кільця, фотоспалах, фотоматеріали, масштабна лінійка та ін.);
2) документальної фіксації (процесуальні бланки, чистий папір, засоби письма та креслення, рулетка, компас, планшет);
3) пошукової техніки (металошукач і підйомник, щупи, спеціальні освітлювачі);
4) виявлення, фіксації та вилучення слідів рук, ніг, зламу й інших трасологічних слідів (магнітні й немагнітні порошки, пензлі, засоби хімічного виявлення потожирових слідів, дактилоскопічна плівка чи скотч, медичний гіпс, полімерні пасти, Друкарська фарба та ін);
5) інструментальний відділ (пасатижі, пилки, молотки, стамески, викрутки, склоріз, ножиці та ін.).
До спеціалізованих наборів можуть входити засоби для. переднього дослідження окремих речовин на місці події, яки., є експрес-аналізатори вибухових та наркотичних речовин, хіміч речовини-індикатори тощо.
Більш повно комплектуються різноманітними криміналістик ними й допоміжними засобами пересувні криміналістичні лабі раторії на базі мікроавтобусів чи іншої транспортної техніки В них обладнуються фотографічні лабораторії, є засоби відея зйомки, комп'ютерної техніки, сучасного зв'язку, додатковоЯ освітлення для роботи в темну пору доби, спеціалізований інстрі ментарій та інші пристосування.
Загальні положення техніко-криміналістичного забезпечення оперативно-розшукової діяльності
Під час здійснення оперативно-розшукової діяльності вирії шуються завдання, що пов'язані з виявленням, попереджеЛ ням та припиненням злочинів. Специфіка завдань породжу! і специфіку сил та засобів, які використовуються для оператиМ но-розшукової та кримінально-процесуальної діяльності. Слід* дії та оперативно-розшукові заходи подібні за метою та змістом! Наприклад, перлюстрація кореспонденції (негласний контроля кореспонденції) та виїмка поштово-телеграфної кореспонденції слідчий огляд та негласний огляд. При цьому і слідчі дії, і опеі ративно-розшукові заходи є способами отримання фактичниж даних про злочин. А якщо ці фактичні дані містяться у слідах! що залишені подією (на предметах матеріального світш або у свідомості людей), то й способи збору фактичних дани» у якій би сфері боротьби зі злочинністю вони не використовуваї лися, завжди містять ті ж придатні для відображення слідів пізнаї вальні операції. Отже, криміналістика покликана забезпечити! своїми засобами та методами успішне вирішення завдань! в усіх формах правоохоронної діяльності.
Техніко-криміналістичне забезпечення поряд з оперативно-! технічним становить науково-технічне забезпечення оператив-1 но-розшукової діяльності. Його сутність полягає у створенні умові для підвищення ефективності оперативно-розшукової діяльності шляхом розробки техніко-криміналістичних методів і впровадження техніко-криміналістичних засобів збирання та дослідження матеріальних носіїв оперативної інформації. З цією метою створюються спеціальні засоби криміналістичної техніки, розробляються наукові методи і рекомендації для пошуку, виявлення, огляду, фіксації, дослідження та маскування матеріальних об'єктів -джерел інформації про особу та знаряддя злочинної діяльності.
Техніко-криміналістичні засоби та методи використовуються для вирішення таких завдань оперативно-розшукової діяльності:
-виявлення, фіксації та вилучення оперативними працівниками слідів і предметів, які мають значення для розкриття злочинів та встановлення обставин діяльності злочинних угруповань;
- розшуку та встановлення невідомих злочинців, які зникли з місця події, а також осіб, причетних до злочинної діяльності;
- встановлення обставин скоєння злочину, а також використаних при цьому знарядь, засобів злочину і предметів злочинного посягання;
-забезпечення конспіративності оперативно-розшукових заходів.
Цілком зрозуміло, що не всі розроблені традиційні криміналістичні засоби, прийоми і методи можуть використовуватися в оперативно-розшуковій діяльності. Тому криміналістика крім традиційних методик розслідування, слідчої тактики чи використання криміналістичних досліджень з метою встановлення обставин у кримінальних справах повинна забезпечувати вирішення специфічних завдань, орієнтуючись на розробку * впровадження принципово нових, неочікуваних для злочинців методів та засобів.
Використання техніко-криміналістичних засобів та методів в оперативно-розшуковій діяльності передбачає дотримання загальних тактичних рекомендацій. Загальні засади використання криміналістичних засобів і методів у процесуальному розслідуванні та оперативно-розшуковій діяльності є спільними, розбіжності визначаються специфікою завдань, сил і методів діяльності цих державних органів.
Категория: Право | Добавил: Aspirant (21.05.2014)
Просмотров: 903 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: