Пятница, 10.01.2025, 08:20
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Право

Реферат на тему: Предмет, метод, система аграрного права
Реферат на тему: Предмет, метод, система аграрного права.

ПЛАН
1. Предмет Аграрного права.
2. Методи притаманні аграрному праву.
3. Принципи аграрного права.
4. Аграрне право як наука і навчальна дисципліна.
5. Система аграрного права.
6. Функції аграрного права та його визначення.
Використана література.

1. Предмет Аграрного права.
Аграрне право є однією із складових частин системи права України, які іменуються галузями права. Для їх розмежування використовуються такі категорії як пред-мет і метод правового регулювання.
Предметом аграрного права, як і будь-якої галузі, є визначене коло суспільних відносин, які регулюються нормами цієї галузі права. Отже, визначити предмет аг-рарного права — це означає встановити коло суспільних відносин, що регулюються його нормами.
Аграрне право (як спеціалізована галузь) регулює тісно пов'язані між собою інтегровані відносини в сфері сіль-ськогосподарської діяльності майнового, земельного, тру-дового, господарського та організаційно-управлінського ха-рактеру в усій багатогранності їх прояву в процесі вироб-ництва, переробки та реалізації сільськогосподарської про-дукції. Таким чином, предмет аграрного права складає комплекс різноманітних, але взаємопов'язаних між собою відносин.
Віссю, основою цих відносин є суспільні відносини, які складаються в самому виробництві сільськогосподарської продукції. Саме ці відносини є визначальними серед ін-ших відносин, в тому числі в сфері переробки і реалізації сільськогосподарської продукції, створення матеріально-технічної бази аграрного виробництва, його виробничо-технічного обслуговування і т.ін.
2. Методи притаманні аграрному праву.
Якщо за допомогою визначення предмета аграрного права вирішується питання про те, які суспільні відносини воно регулює, то за допомогою визначення методу ви-рішується питання про те, як само зазначені суспільні відносини регулюються нормами аграрного права
Таким чином, між цими правовими категоріями існує тісний зв'язок. Оскільки предмет аграрного права скла-дають різноманітні взаємопов'язані комплексні відноси-ни, то цим обумовлюється наявність різновидів методів аграрного права.
Отже, аграрному праву не притаманний якийсь особ-ливий метод правового регулювайня, останнє досягається поєднанням декількох методів, це сполучення і обумов-лює характерне для цієї галузі правове регулювання.
Метод регулювання завжди повинен бути адекватним характеру і суті відносин, які регулюються.
В аграрному праві, як і в інших галузях права, методи правового регулювання являють собою встановлені або санкціоновані державою способи правового впливу, засо-би, прийоми, завдяки яким встановлюються або реалізу-ються права суб'єктів правовідносин.
Вибір методу правового регулювання тих чи інших відносин, в тому числі і аграрних, здійснюється компетент-ним органом державної влади самостійно, а в не перед-бачених законом випадках при погодженні з іншими дер-жавними органами чи суспільними організаціями (наприк-лад профспілковими чи іншими організаціями).
В аграрному праві застосовуються такі методи як: до-зволу, примусу і заборони. Співвідношення цих методів в різні періоди функціонування сільського господарства було не однаковим.
Так, для командно-адміністративної системи був харак-терний метод примусу і заборони (імперативний метод).
Ринкова економіка не може розвиватись і нормально функціонувати на основі заборон, приписів і обмежень. Тому імперативний метод регулювання суспільних відно-син повинен був поступитись в значній мірі, а в деяких сферах і повністю, диспозитивному методу, який надає бі-льше свободи для прояву ініціативи, що знайшло відобра-ження і пряме закріплення на конституційному рівні, а також в нормах спеціального законодавства. Такі норми, наприклад, містяться в законах України «Про сільсько-господарську кооперацію», «Про селянське (фермерське) господарство» та ін.
3. Принципи аграрного права.
Принципи аграрного права — це основоположні ідеї, що або висловлені в законі, або випливають з нього, відповідно до яких здійснюється регулювання аграрних відносин.
Основними принципами правового регулювання аграр-них відносин в сучасний період е:—
всебічна охорона власності;—
свобода аграрного підприємництва і добровільність вибору форм господарювання;—
рівність учасників аграрних правовідносин;—
рівність правової захищеності різноманітних фор-власності в агропромисловому комплексі;—
пріоритетність розвитку агропромислового ком-плексу;—
невтручання держави в господарську діяльність су-б'єктів агропромислового комплексу;—
демократизація системи управління агропромисло-вим комплексом;—
державна підтримка агропромислового комплексу;—
матеріальна зацікавленість в результатах сільсько-господарської діяльності і праці;—
добровільність членства в підприємствах коопера-тивного та корпоративного типу і право безпере-шкодного виходу з цих утворень.
Принципи не є сталими. Відповідно до зміни основних завдань, які вирішуються в агропромисловому комплексі на тому чи іншому історичному етапі, змінюються і принципи правового регулювання.
4. Аграрне право як наука і навчальна дисципліна.
Аграрне право як наука являє собою систему наукових знань про аграрне .право, наукові теорії, уявлення і ідеї, концепції щодо предмету, методів, принципів, змісту аграр-ного права.
Якщо завдання галузі аграрного права полягає в ком-плексному регулюванні аграрних відносин, то завдання даної науки зводиться до дослідження закономірностей і ефективності цього регулювання. Вона покликана науко-вими методами сприяти розвитку аграрного законодавст-ва, формуванню аграрного права, як однієї з галузей права.
Аграрне право як юридична навчальна дисципліна, — це система наукових знань про аграрне право як галузь права, обов'язкових для вивчення у відповідних навчаль-них закладах і в першу чергу юридичних. За допомогою цієї навчальної дисципліни вивчаються аграрне право і аграрне законодавство, аграрно-правові норми та їх ефек-тивне застосування у виробничо-господарській, господар-сько-підприємницькій, аграрно-трудовій та інших видах діяльності.
5. Система аграрного права.
Система аграрного права — це структура галузі права, яка характеризується внутрішньо узгодженою єдністю, науково обгрунтованим, логічно послідовним розміщенням аграрно-правових інститутів, норми яких у комплексі за-кріплюють основні принципи, форми і порядок діяльності юридичних і фізичних осіб, регулюють відносини, що ви-никають між ними, між ними і державою в процесі обробі-тку землі, виробництва, переробки та реалізації продукції сільського господарства.
Система аграрного права, як науки, і навчальної дис-ципліни складається із загальної, особливої й спеціальної частин.
Загальна частина охоплює інститути і положення, які мають значення для усього аграрного права: предмет і методи в аграрному праві; джерела (форми аграрного пра-ва); аграрні правовідносини; державне регулювання сіль-ського господарства.
Особлива частина аграрного права складається з таких розділів: правовий режим земель сільськогосподарського призначення; правовий режим майна державних та комунальних сільськогосподарських підприємств; правове регулювання трудових відносин в сільському господарст-ві; захист прав сільськогосподарських державних підпри-ємств, фермерських господарств та інших підприємців.
Спеціальна частина аграрного права призначена основ-ним рисам аграрного права зарубіжних країн, правовій регламентації земельних і аграрних реформ в зарубіж-них країнах.

6. Функції аграрного права та його визначення.
Аграрне право України як галузь права, що знаходиться в стадії становлення і формування, регулює тісно пов'яза-ні між собою господарські, земельні, майнові, трудові та організаційно-управлінські відносини, які складаються в процесі виробництва і переробки сільськогосподарської продукції в агропромисловому секторі між сільськогос-подарськими підприємствами і їх об'єднаннями, фермер-ськими і підсобними господарствами, іншими виробника-ми незалежно від форм власності, а також між ними і працівниками цих господарств.
Функції аграрного права — це відображаючі його со-ціальне призначення спеціальні напрями правового регу-лювання відносин по виробництву, переробці та реаліза-ції сільськогосподарської продукції.
Головною функцією аграрного права є позитивне регу-лювання аграрних відносин. Це регулювання звичайних існуючих відносин, учасники яких — сільськогосподарські організаційно-правові утворення та окремі трудівники, задовольняють свої життєві потреби.
Виконуючи цю функцію, аграрне право взаємодіє з ін-шими галузями права: земельним, цивільним, господар-ським, адміністративним, екологічним і т.ін.
Важливою функцією аграрного права є охоронна функція. Виконання цієї функції здійснюється у взаємозв'язку з іншими галузями права. Так, за потраву посівів і наса-джень до винних застосовуються норми адміністративно-го права, а в деяких випадках і кримінального.
Функцією аграрного права слід визначити і виховну (превентивну) функцію. Сутність цієї функції зводиться до вимог добросовісного виконання підприємцями та окреми-ми працівниками АПК своїх прав та обов'язків.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
Земельний кодекс України від 25.10.2001. // Урядовий кур’єр. — № 211-212.—2001.
Закон України „Про сільськогосподарську кооперацію” // Відомості Верховної Ради, – К. 1997, № 39.
Закон України "Про фермерсь-ке господарство" // Голос України. –2003. – №54.
Аграрне право України. Підручник / За ред. проф. Янчука. – К.,Юрінком.1996.
Жушман В.П. Аграрне право та законодавство України: Навчально-практичний посібник. – Х.: ТОВ „Одісей”, 2003.
Категория: Право | Добавил: Aspirant (22.05.2014)
Просмотров: 1052 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: