Пятница, 10.01.2025, 09:07
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Право

Реферат на тему: Правові основи поняття "іноземець"
Реферат на тему: Правові основи поняття "іноземець".

Зміст
Вступ
1. Поняття "іноземець" та види іноземців
2. Правове положення іноземних громадян та осіб без грома-дянства
3. Правова регламентація режиму іноземців в Україні
4. Правовий статус біженців
5. Особливості відповідальності іноземців в Україні
Висновок
Список використаних джерел

ВСТУП
Людина як найдосконаліша з усіх відомих нам істот є водно-час і найбільшою цінністю, а також критерієм, мірилом оцінки всіх інших предметів та явищ. Самоцінність кожної людини визначається не лишень її належністю до роду людського, а й її неповторністю та винятковістю, тому будь-яка людина не може бути просто засо-бом для досягнення цілей суспільства або інших людей. Вона повин-на бути насамперед метою розвитку суспільства й самоціллю для са-мої себе.
Кожна людина, якщо вона не заподіює зла іншим людям або не завдає шкоди суспільству, заслуговує на повагу, свободу та щастя й повинна мати всі можливості для всебічного розвитку своїх здібностей.
Людина живе не лише у своїй родині, серед друзів і знайомих, але й має зв'язки з певною державою, права та обов'язки, які суттєво різняться в залежності від країни проживання.
Саме цей зв'язок і визначає поняття "громадянства".
Громадянство - стійкий, юридично визначений, необмежений в часі та просторі зв'язок людини з певною державою.
З питанням про громадянство тісно пов'язана проблема визна-чення правового статусу іноземних громадян та осіб без громадян-ства. Далі ми розглянемо правові положення про статус іноземних громадян в Україні.

1. ПОНЯТТЯ "ІНОЗЕМЕЦЬ" ТА ВИДИ ІНОЗЕМЦІВ
До складу населення України, як сукупності людей, що прожи-вають у межах території України і підлягають її юрисдикції, крім громадян України входять також іноземці та особи без громадян-ства (апатриди). В законодавчих актах України та в юридичній літературі термін "іноземці" застосовується неоднозначно. Так, Закон України "Про правовий статус іноземців" від 4 лютого І994 року використовує цей термін як родовий - під іноземцями в ньому розуміються всі особи, які не мають громадянства України, тобто іноземні громадяни та особи без громадянства.
Конституція України розмежовує поняття "іноземець" та "особа без громадянства", відносячи до перших фактично лише інозем-них громадян (ст.26). Таким чином, згідно Конституції України під іноземцем слід розуміти будь-яку особу, яка проживає або пе-ребуває на території України і має докази своєї належності до громадянства (підданства) іноземної держави. Відповідно, особи без громадянства - це особи, які проживають або перебувають на території України і не є громадянами України та не мають дос-товірних доказів своєї належності до громадянства (підданства) іноземної держави.
Іноземці поділяються на ті, які іммігрували в Україну на постійне проживання, які іммігрували в Україну для тимчасового працевлаштування, політемігранти, біженці, дипломатичні та кон-сульські співпрацівники, нелегальні мігранти та інші.

2. ПРАВОВЕ ПОЛОЖЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН ТА ОСІБ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА
Правовий статус іноземців в Україні визначають Конституція України, Закон України " Про правовий статус іноземців " від 4 лютого 1994 року, Закон України " Про біженців " від 21 червня 2001 року, інші нормативні акти України та міжнародні договори України.
Основний принцип, на основі якого встановлюється правовий статус іноземців в Україні, закріплений в ст. 26 Конституції України: іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Правовий статус різних категорій іноземців має певні особли-вості. Це, зокрема, стосується:
- іноземців, які іммігрували в Україну на постійне проживан-ня (дозвіл на це згідно ст. З Закону України " Про правовий ста-тус іноземців" можуть отримати лише ті іноземці, які мають в Україні законне джерело існування; перебувають у близьких родин-них стосунках з громадянами України; перебувають на утриманні громадян України; мають на своєму утриманні громадян України);
- іноземців, які іммігрували в Україну для тимчасового пра-цевлаштування;
- політемігрантів (іноземців, яким надано притулок на тери-торії України);
- біженців;
- осіб, які користуються дипломатичними і консульськими привілеями та імунітетами;
- іноземців, які перебувають на території України на підста-вах, передбачених міжнародними договорами України (наприклад, військовослужбовці іноземних держав );
- нелегальних мігрантів.
У повному обсязі надані Конституцією України та чинним зако-нодавством України права і свободи можуть реалізувати лише ті іноземці, які постійно проживають в Україні.
Юрисдикція України не поширюється на іноземців, які мають відповідно до міжнародних договорів дипломатичні або консульські привілеї та імунітети, їх наявність означає: недоторканність осо-би, недоторканність житла, імунітет від юрисдикції, фіскальний імунітет, митні привілеї тощо.
До іноземців, які користуються повним імунітетом від юрис-дикції України, відносяться: глави дипломатичних представництв, члени дипломатичного персоналу представництв, члени сімей глав дипломатичних представництв і члени сімей дипломатичного персона-лу представництв, представники іноземних держав (глави держав, урядів тощо), члени парламентських і урядових делегацій, співробітники деяких міжнародних організацій. Проте на цих осіб не розповсюджується імунітет від цивільної юрисдикції в тих ви-падках, якщо вони вступають у цивільно-правові відносини як при-ватні особи з відповідними позивами за умови, що не виходить за межі їх офіційних функцій.
Частковим імунітетом від юрисдикції України користуються: глави консульських представництв, консульські посадові особи, члени їх сімей, співробітники адміністративно-технічного персона-лу дипломатичного представництва, дипломатичні кур'єри тощо. Ці особи користуються привілеями та імунітетами лише стосовно їх службової діяльності.
Іноземці та особи без громадянства можуть в'їжджати в Україну та виїжджати з України за дійсними національними паспор-тами або документами, які їх замінюють. При цьому вони повинні одержати в'їзну та виїзну візи, якщо інше не передбачено законо-давством України та міжнародними договорами України.
Закон "Про правовий статус іноземців" передбачає умови, за яких в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців не дозво-ляється. Зокрема, в'їзд в Україну не дозволяється, якщо він буде суперечити інтересам безпеки України, охорони громадського поряд-ку, якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в країні тощо.
Виїзд іноземців з України може бути заборонено у випадках: коли щодо них ведеться дізнання чи попереднє слідство або кримінальна справа розглядається судом; у разі засудження за вчи-нення злочину; коли такий виїзд суперечить інтересам забезпечен-ня безпеки України тощо.
Іноземці мають право займатися в Україні інвестиційною, а також зовнішньоекономічною та іншими видами підприємницької діяльності, передбаченими законами України.
Іноземці мають рівні з громадянами України права та обов'яз-ки в трудових відносинах.
Іноземці не можуть призначатися на окремі посади або займа-тися певною трудовою діяльністю, якщо відповідно до законодав-ства України призначення на ці посади або заняття такою діяльністю пов'язані з належністю до громадянства України.
Іноземці мають право на відпочинок нарівні з громадянами України.
Іноземці, які постійно проживають на території України, користуються медичною допомогою нарівні з її громадянами.
Іноземці мають право на соціальний захист, в тому числі на одержання пенсії та інших видів соціальної допомоги відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України.
Іноземці, які постійно проживають в Україні, мають право на підставах і в порядку, встановлених для громадян України, одержа-ти жиле приміщення, якщо інше не передбачено законодавством України.
Іноземці можуть відповідно до законодавства України мати у власності будь-яке майно, успадковувати і заповідати його, а та-кож мати особисті немайнові права.
Іноземці, які постійно проживають в Україні, мають право на освіту нарівні з громадянами України.
Іноземець зобов'язаний покинути територію України у термін, зазначений у рішенні про видворення. Іноземці, які ухиляються від виїзду, підлягають із санкції прокурора затриманню і видворенню у примусовому порядку. Затримання допускається лише на термін, необхідний для видворення.
Згідно Закону "Про правовий статус іноземців" (ст. 32) вит-рати, пов'язані з видворенням іноземці, відшкодовують іноземці, які підлягають видворенню, або Фізичні, юридичні особи, які прий-мають цих іноземців, влаштовують їх незаконний в'їзд, проживання, працевлаштування, сприяють в ухиленні від виїзду після закінчен-ня терміну перебування.
Іноземці зобов'язані поважати та дотримуватись Конституції та законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
Іноземці мають право на користування досягненнями культури нарівні з громадянами України і зобов'язані дбайливо ставитися до пам'яток історії та культури, інших культурних цінностей.
Іноземці, які постійно проживають в Україні, мають право вступати на загальних з громадянами України підставах до легалізованих об'єднань громадян.
Іноземці не можуть бути членами політичних партій України.
Іноземцям гарантується право на свободу совісті нарівні з громадянами України.
Іноземці можуть укладати і розривати шлюби з громадянами України та іншими особами відповідно до законодавства України.
Законодавством України іноземцям гарантуються недотор-каність особи, житла, невтручання в особисте і сімейне життя, таємниця листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень, повага їх гідності нарівні з громадянами України.
Іноземці мають право пересуватися на території України і обирати місце проживання.
Іноземці обкладаються податками і зборами відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України.
Іноземці мають право на звернення до суду та до інших дер-жавних органів для захисту їх особистих, майнових та інших прав.
Іноземці не можуть обирати і бути обраними до органів дер-жавної влади та самоврядування, а також брати участь у референду-мах.
На іноземців не поширюється загальний військовий обов'язок.3.

ПРАВОВА РЕГЛАМЕНТАЦІЯ РЕЖИМУ ІНОЗЕМЦІВ В УКРАЇНІ
Виділяють три види правових режимів іноземців - націо-нальний, спеціальний та найбільшого сприяння. Національний право-вий режим іноземців в Україні закріплює Конституція України. Цей режим характеризується такими рисами:
1) він носить загальний (неперсоніфікований) характер, тобто поширюється на всі категорії іноземців, хоча правовий ста-тус окремих з них може мати певні особливості;
2) іноземці користуються тими ж правами і виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України;
3) дія національного режиму по відношенню до іноземців має певні межі: вони повністю не прирівнюються в правах і обов'язках до громадян України.
Так, іноземці не користуються в Україні більшістю політич-них прав (не можуть об'єднуватися в політичні партії; не беруть участі в управлінні державними справами; не мають виборчих прав; не можуть брати участі у референдумах; не мають права рівного доступу до державної служби; на них не розповсюджується обов'я-зок відбувати військову службу тощо), мають менший у порівнянні з громадянами України обсяг економічних, соціальних та культур-них прав (не мають права користуватися об'єктами права державної та комунальної власності, права на захист від незаконного звільнення, права на соціальний захист, права безоплатно здобути, вищу освіту тощо);
4) національний правовий режим має безумовний характер - він поширюється на іноземців незалежно від того мають чи ні громадя-ни України подібні права у відповідних країнах.

4. ПРАВОВИЙ СТАТУС БІЖЕНЦІВ
Особливий статус на території України мають біженці.
Біженці - іноземці, які внаслідок обгрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, національності, ставлення до релігії, громадянства, належності до певної соціальної групи або політичних переконань вимушені залишити те-риторію держави, громадянами якої вони є (або територію країни свого постійного проживання), і не можуть або не бажають корис-туватися захистом цієї держави внаслідок зазначених побоювань, та щодо яких в порядку та за умов, визначених Законом України "Про біженців", прийнято рішення про надання їм статусу біженців. *
Закон України "Про біженців" від 21 червня 2001 року визна-чає:
- порядок порушення клопотання про надання статусу біженця;
- умови, за яких статус біженця не надається;
- порядок вирішення питань про надання, втрату та позбавлен-ня статусу біженця;
- права і обов'язки біженця.
Біженці, на відміну від інших іноземців, не користуються дипломатичним захистом своєї держави та не пов'язані з ним будь-якими зобов'язаннями, вони мають право на отримання різної допомоги. Крім того, біженець не може бути висланий або примусо-во повернутий до держави, де він може стати жертвою пересліду-вань. Підтверджує факт надання особі в Україні статусу біженця посвідчення біженця.
Особа, яка набула статусу біженця, має право на:
- вибір місця тимчасового проживання із запропонованого їм міграційною службою переліку населених пунктів і пересування на території України за умов дотримання правил, установлених для іноземців;
- працю за наймом або на підприємницьку діяльність, придбан-ня у власність майна за умов, передбачених законодавством України для іноземців;
- охорону здоров'я та відпочинок у порядку, передбаченому законодавством для громадян України;
- одержання грошової допомоги, пенсій та інших видів соціального забезпечення;
- користування житлом, наданим у місці тимчасового проживання;
- навчання в порядку, передбаченому законодавством України для іноземців;
- користування надбанням культури;
- свободу совісті та вільне відправлення релігійних обрядів;
- недоторканість особи, житла, охорону законом особистогожитла, таємниці листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень;
- судовий захист від посягань на честь і гідність, життя і здоров'я, особисту свободу на житло, а також захист майнових і немайнових прав;
- вступ до легалізованих громадських організацій відповідно до їх статутів (положень).

5. ОСОБЛИВОСТІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ІНОЗЕМЦІВ
В УКРАЇНІ
Іноземці на території України несуть відповідальність на за-гальних підставах. Іноземцю, який порушує законодавство України, якщо ці порушення . не передбачають адміністративної або кримінальної відповідальності, може бути скорочено термін перебу-вання в Україні. За рішенням органу внутрішніх справ або Служби безпеки України іноземець може бути видворений за межі України, якщо його дії суперечать інтересам забезпечення безпеки України або охорони громадського порядку; якщо це є необхідним для охоро-ни здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; якщо він грубо порушив законодавство про правовий статус іно-земців.
Іноземець зобов'язаний покинути територію України у термін, зазначений у рішенні про видворення. Іноземці, які ухиляються від виїзду, підлягають із санкції прокурора затриманню і видворенню у примусовому порядку. Затримання допускається лише на термін, необхідний для видворення.
Згідно Закону "Про правовий статус іноземців" (ст. 32) вит-рати, пов'язані з видворенням іноземці, відшкодовують іноземці, які підлягають видворенню, або Фізичні, юридичні особи, які прий-мають цих іноземців, влаштовують їх незаконний в'їзд, проживання, працевлаштування, сприяють в ухиленні від виїзду після закінчен-ня терміну перебування.
Іноземці зобов'язані поважати та дотримуватись Конституції та законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
Біженець зобов'язаний:
- дотримуватись Конституції України та законів України, ви-конувати рішення і розпорядження органів державної виконавчої влади, регіонального та місцевого самоврядування;
виконувати законні вимоги державних органів і службових осіб.

висновок
Законодавство України чітко визначає правовий статус іно-земців в Україні. Зокрема Основний Закон України - Конституція України у статті 26 надає іноземцям та особам без громадянства, котрі перебувають та проживають в Україні, право користуватися тими ж свободами і накладає такі ж обов'язки, як на громадян України, за винятками, встановленими Конституцією, іншими закона-ми України, а також її міжнародними угодами. Такі винятки сто-суються перебування на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ, державному апараті, дипломатичній службі, ви-борчого права, права вступати в політичні партії тощо.
Можуть мати місце й обмеження щодо пересування не громадян України по її території, введення плати за навчання та лікування.
Особливий статус може бути надано згідно з чинною Конституцією України іноземним громадянам і апатридам, які потре-бують політичного та біженського притулку.
Закон України "Про правовий статус іноземців" від 4 лютого 1994 року визначає правовий статус іноземців в Україні, закріплює основні права, свободи та обов'язки іноземних громадян і осіб без громадянства, які проживають або тимчасово мешкають в Україні.
Цей Закон складається з таких розділів:
І - Загальні положення;
ІІ - Основні права, свободи та обов'язки іноземців;
III - В'їзд в Україну і виїзд з України;
IV - Відповідальність іноземців;
V - Заключні положення.
Якщо міжнародним договором України встановлено інші норми, ніж ті, що містяться в цьому Законі, то застосовуються норми міжнародного договору.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Конституція України прийнята на п'ятій сесіїї Верховної Ради України 28 червня 1996 року
2. "Про правовий статус іноземців ": Закон України від 4 лю-того 1994 року //ВВР. - 1994.- N 23
3. Закон України "Про біженців" від 21 червня 2001 року.
4. Кравченко В. В. Конституційне право України. Навчальний посібник.- К. : Атіка, 2000.- 320 с.
5. Правознавство: Підручник / Авт. кол.: Демський С.Е., Ко-вальський В. С. . Колодій А. М. (керівник авт. кол.) та інші; За ред. В. В. Копєйчикова. - 7-е вид., стер. К. : Юрінком Інтер, 2003.- 736 с.
Категория: Право | Добавил: Aspirant (22.05.2014)
Просмотров: 655 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: