Вторник, 03.12.2024, 02:45
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Право

Реферат на тему: Поняття місцевого самоврядування
Реферат на тему: Поняття місцевого самоврядування.

План
Поняття місцевого самоврядування.
Повноваження місцевого самоврядування.
Система місцевого самоврядування.
Матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування.
Гарантії місцевого самоврядування.
1. Поняття місцевого самоврядування
Місцеве самоврядування - багатогранне та комплексне політико-правове явище, яке може характеризуватися різнобічно. Аналіз Конституції України (1996р.) дозволяє зробити висновок, що місцеве самоврядування як об'єкт конституційно-правового регулювання виступає в якості:
по-перше, відповідної засади конституційного ладу Ук-раїни;
по-друге, специфічної форми народовладдя;
по-третє, права жителів відповідної територіальної одиниці (територіальної громади) на самостійне вирішен-ня питань .місцевого значення.
Місцеве самоврядування як засада конституційного ладу виступає одним із найважливіших принципів органі-зації і функціонування влади в суспільстві й державі та є необхідним атрибутом будь-якого демократичного ладу. У ст. 2 Європейської Хартії місцевого самоврядування про-голошується: «Принцип місцевого самоврядування повинен бути визнаний у законодавстві країни і, по можливості, у конституції країни».
Вперше в Україні принцип визнання місцевого само-врядування на конституційному рівні було закріплено ще в Конституції гетьмана П. Орлі.ка - 1710 р., а пізніше в Кон-ституції УНР 1918 р., положення яких так і не були реалі-зовані. За радянських часів цей принцип рішуче заперечу-вався, він суперечив централізованому характеру радянсь-кої держави.
Конституція України 1996 р., у повній відповідності до вимог Європейської Хартії (поряд з такими фундаменталь-ними принципами, як народовладдя, суверенітет і незалеж-ність України, поділу державної влади тощо), в окремій статті фіксує принцип визнання та гарантованості місцевого самоврядування.
Визнання місцевого самоврядування як засади консти-туційного ладу означає встановлення демократичної децентралізованої системи управління, яка базується на само-стійності територіальних громад, органів місцевого само-врядування при вирішенні всіх питань місцевого значення.
Місцеве самоврядування як форма народовладдя. Згі-дно ст. 5 Конституції України народ здійснює владу безпо-середньо і через органи державної влади та органи місцево-го самоврядування. З даного конституційного положення прямо випливає, що органи місцевого самоврядування не входять до єдиного державного механізму і, в силу цього, місцеве самоврядування можна розглядати як окрему фор-му реалізації народом належної йому влади. Основними формами місцевої демократії є (див. схему 1):
Схема 1.
Як специфічна форма реалізації належної народові вла-ди місцеве самоврядування характеризується:
1) місцеве самоврядування має особливого суб'єкта -територіальну громаду, тобто жителів села чи добровільно-го об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, се-лища та міста. Територіальна громада здійснює місцеве
самоврядування безпосередньо та через органи місцевого самоврядування;
2) місцеве самоврядування займає окреме місце в полі-тичній системі (в механізмі управління суспільством та державою). Місцеве самоврядування, його органи, згідно Конституції України, не входять до механізму державної влади, хоча це й не означає його повної автономності від держави, державної влади. Взаємозв'язок місцевого само-врядування з державою досить тісний і знаходить свій вияв у тому, що, по-перше, і місцеве самоврядування, і державна влада мають єдине джерело - народ (ч. 1 ст. 5 Конституції України); по-друге, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади (ст. 143 Конституції України) і стан їх реалізації контролюється відповідними органами виконав-чої влади.
Таке становище місцевого самоврядування в політичній системі дозволяє характеризувати його як самостійну (по-ряд з державною владою) форму публічної влади - публічну владу територіальної громади]. Самостійність місцевого самоврядування гарантується Конституцією України, ст. 145 якої передбачає, що права місцевого самоврядування захи-щаються в судовому порядку, а ст. 142 визначає матеріаль-ну і фінансову основу місцевого самоврядування;
3) місцеве самоврядування має особливий об'єкт управ-ління - питання місцевого значення, перелік яких у вигляді предметів відання органів та посадових осіб місцевого са-моврядування визначено в Законі України від 21 травня 1997 р. «Про місцеве самоврядування в Україні».
2. Повноваження місцевого самоврядування
Повноваження місцевого самоврядування - це ви-значені Конституцією і законами України, іншими право-вими актами права і обов'язки територіальних громад, органів місцевого самоврядування із здійснення завдань та функцій місцевого самоврядування.
У загальному вигляді найважливіші питання, віднесені до відання місцевого самоврядування, визначені Консти-туцією України, ст. 143 якої передбачає, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управля-ють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвит-ку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві подат-ки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утво-рюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні під-приємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місце-вого значення, віднесені законом ^о їхньої компетенції.
Деталізуються та конкретизуються повноваження міс-цевого самоврядування в Законі «Про місцеве самовряду-вання в Україні», в галузевому законодавстві та в інших правових актах. Одночасно необхідно зазначити, що пере-важна більшість повноважень місцевого самоврядування здійснюється через представницькі органи місцевого само-врядування та їх виконавчі органи. В силу цього, в законах та інших правових актах повноваження місцевого самовря-дування як правило визначаються шляхом закріплення по-вноважень відповідних органів місцевого самоврядування. При цьому Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» згідно з принципом розподілу повноважень окремо визна-чає компетенцію представницьких органів місцевого само-врядування - сільських, селищних, міських рад, їх вико-навчих органів та сільського, селищного, міського голови.
За своєю структурою повноваження місцевого самовря-дування включають:
а) власні (самоврядні) повноваження, здійснення яких пов'язане з вирішенням питань місцевого значення, надан-ням громадських послуг населенню;
б) делеговані повноваження (окремі повноваження ор-ганів виконавчої влади надані законом органам місцевого самоврядування), здійснення яких пов’язане з виконанням функцій виконавчої влади на місцях.
Територіальні громади, як первинні суб’єкти місцевого самоврядування, правомочні безпосередньо розглядати та вирішувати будь-яке питання, віднесене до самоврядних повноважень.
Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» визна-чає групи повноважень місцевого самоврядування в таких сферах та галузях:
соціально-економічного і культурного розвитку, плану-вання та обліку;
бюджету, фінансів і цін;
управління комунальною власністю;
житлово-комунального господарства, побутового, торго-вельного обслуговування, громадського харчування, тран-спорту і зв'язку;
будівництва;
освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту;
регулювання земельних відносин та охорони навколи-шнього природного середовища;
соціального захисту населення;
зовнішньоекономічної діяльності;
оборонної роботи;
вирішення питань адміністративно-територіального устрою;
забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;
відзначення державними нагородами, відзнаками Пре-зидента України та присвоєння почесних звань України.
3. Система місцевого самоврядування
Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самовряду-вання здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через орга-ни місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, тобто через певний структурно-організаційний механізм, який іменується системою місце-вого самоврядування.
Система місцевого самоврядування в структурно-організаційному плані являє собою сукупність органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та організаційних форм, за допомогою яких відповідна те-риторіальна громада або її складові частини здійснюють завдання та функції місцевого самоврядування, вирішують питання місцевого значення.
Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 5) до елементів системи місцевого самоврядування відносить:
територіальну громаду;
сільську, селищну, міську раду;
сільського, селищного, міського голову;
виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
районні в місті ради, які створюються у містах з район-ним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради;
районні та обласні ради, що представляють спільні ін-тереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У структурі системи місцевого самоврядування можна виділити два основних елементи - територіальну громаду та органи місцевого самоврядування.
Територіальна громада - це основний суб'єкт місце-вого самоврядування, її складають жителі села (кількох сіл), селища, міста.
За обсягом правоздатності та дієздатності своїх членів територіальна громада є неоднорідною - її складають жи-телі села, селища, міста, які мають різний правовий статус (громадяни України, іноземці, особи без громадянства). Члени міської громади - громадяни України, які досягли 18 річного віку та не визнані судом недієздатними - є ак-тивними суб'єктами міського самоврядування. Вони ма-ють право обирати органи і посадових осіб місцевого само-врядування, бути обраними або призначеними до органів місцевого самоврядування або їх посадовими особами, бра-ти участь у місцевих референдумах, зборах громадян за місцем проживання та користуватися іншими передбаче-ними Конституцією України, законами України та статута-ми територіальних громад правами на участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Територіальна громада безпосередньо вирішує питання, віднесені до відання місцевого самоврядування використо-вуючи різні форми прямої демократії.
Право жителів міста - активних суб'єктів міського са-моврядування, приймати участь у здійсненні міського са-моврядування, може бути реалізовано в таких формах: - міський референдум;
- вибори депутатів відповідної місцевої ради та пере-дбачених законом посадових осіб місцевого самоврядуван-ня (місцеві вибори);
- загальні збори громадян за місцем проживання;
- колективні та індивідуальні звернення (петиції) жителів міста до органів і посадових осіб міського самоврядування;
- громадські слухання;
- місцеві ініціативи;
- участь у роботі органів міського самоврядування та робота на виборних посадах міського самоврядування;
- інші, не заборонені законом, форми. Органами місцевого самоврядування є: 1. Сільські, селищні, міські, районні у містах (у разі їх створення) ради - представницькі органи місцевого само-врядування, які представляють відповідні сільські, селищ-ні, міські або внутрішньоміські (районні у місті) територі-альні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визна-чені Конституцією та законами України.
4. Матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування
Реальність місцевого самоврядування визначається в першу чергу матеріальними і фінансовими ресурсами, яки-ми розпоряджається територіальна громада та які в сукуп-ності становлять матеріальну І фінансову основу місцевого самоврядування.
Конституція України (ст. 142) до матеріальної і фінан-сової основи місцевого самоврядування відносить рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що ? у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні ра-йонних і обласних рад.
Комунальна власність. Провідне місце в структурі ма-теріальної та фінансової основи місцевого самоврядування займає комунальна власність. Поняття комунальної влас-ності вперше на законодавчому рівні було введено Законом України «Про власність» від 7 лютого 1991 р. і на той час комунальна власність (або відповідно до Закону - власність адміністративно-територіальних одиниць) розглядалася як різновид державної власносі і (ст. 31 Закону). Конституція України 1996 року визначає комунальну власність як само-стійну форму власності, суб'єктами якої є територіальні громади села (кількох сіл у разі добровільного об'єднання у сільську громаду їх жителів), селища, міста, району в місті.
Від імені та в інтересах територіальних громад право-мочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності можуть здійснюва-ти відповідні органи місцевого самоврядування.
До складу комунальної власності входить: рухоме і не-рухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, зем-ля, природні ресурси, підприємства, установи та організа-ції, в тому числі банки, страхові товариства, а також пен-сійні фонди, частка в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, місцеві енергетичні системи, гро-мадський транспорт, системи зв'язку та інформації, закла-ди культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соці-ального обслуговування, майно, передане у комунальну власність іншими суб'єктами власності та будь-яке інше майно, рухомі та нерухомі об'єкти, які за правом власності належать територіальним громадам, а також кошти, отри-мані від відчуження об'єктів права комунальної власності.
Перелік об'єктів права комунальної власності територі-альної громади визначає відповідна сільська, селищна, мі-ська рада.
Рухоме і нерухоме майно, інші об'єкти права кому-нальної власності громадського користування, які мають важливе значення для життєзабезпечення села, селища, мі-ста, задоволення потреб територіальної громади та для збе-реження історико-культурних об'єктів визначаються тери-торіальною громадою як об'єкти виключного права кому-нальної власності.
До об'єктів виключного права комунальної власності, зокрема, можуть бути віднесені:
землі загального користування населених пунктів (май-дани, вулиці, проїзди, шляхи, пасовища, сінокоси, набере-жні, парки, міські ліси, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів), а також землі, надані для розміщення будинків органів державної влади та орга-нів місцевого самоврядування;
землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
річки, водойми та їх береги;
кладовища;
пам'ятки історії та архітектури;
природні ландшафти та заповідники;
інші об'єкти, перелік яких встановлює територіальна громада або відповідна рада.
Об'єкти виключного права комунальної власності не можуть бути відчужені у будь-який спосіб, а їх перелік встановлюється статутом територіальної громади.
Територіальні громади можуть мати спільну власність (сумісну або часткову) - об'єкти, що задовольняють спільні потреби територіальних громад, об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів, які за рішен-ням двох або кількох територіальних громад, відповідних органів місцевого самоврядування об'єднуються на догові-рних засадах для виконання спільних проектів або для спі-льного фінансування (утримання) комунальних підпри-ємств, установ та організацій.
Територіальна громада безпосередньо або через органи місцевого самоврядування володіє, користується і розпо-ряджається належним їй на о нові права комунальної вла-сності рухомим і нерухомим майном', коштами та іншими об'єктами з метою забезпечення надання необхідних гро-мадських послуг. Так, відповідно до закону територіальна громада - власник комунального майна, може здійснювати з об'єктами комунальної власності будь-які господарські операції, передавати їх у постійне або тимчасове користу-вання фізичним та юридичним особам, здавати в оренду, вносити як частку до статутного фонду підприємств та ак-ціонерних товариств, продавати, купувати, використовува-ти як заставу, приватизувати, визначати в угодах та догово-рах умови використання та фінансування об'єктів кому-нальної власності, що приватизуються або передаються у користування та оренду тощо.
Органи місцевого самоврядування з метою забезпечен-ня умов для надання громадських послуг на належному рі-вні можуть продавати, купувати, резервувати земельні ді-лянки, здавати їх в оренду, використовувати як заставу, пе-редавати їх як внески до статутних фондів (капіталів) акціонерних товариств, товариств з обмеженою відпові-дальністю, кооперативів, фінансово-кредитних установ та інших підприємств і організацій.
Виконавчі органи місцевого самоврядування у встанов-леному законом порядку створюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, установи та закла-ди, визначають цілі їх діяльності та організаційні форми; затверджують статути створюваних ними підприємств, ор-ганізацій та установ. Відповідно до закону вони регулюють ціни та тарифи на продукцію і послуги створених підпри-ємств, взаємовідносини цих підприємств із відповідним бюджетом; встановлюють порядок використання прибутку, контролю за ефективністю використання належного під-приємствам майна, веденням фінансово-господарської дія-льності, призначають та звільняють керівників таких під-приємств, заслуховують звіти про їх діяльність; делегують своїх представників до спостережних рад господарських товариств, частка капіталу яких належить органам місцево-го самоврядування.
Управління об'єктами права комунальної власності здійснюють виконавчі органи місцевого самоврядування або інші уповноважені ними юридичні та фізичні особи.
Управління об'єктами права спільної власності терито-ріальних громад здійснюють за рішенням районних, облас-них рад районні, обласні державні адміністрації.
Для управління об'єктами права спільної власності сільськими, селищними, міськими радами можуть бути створені відповідні органи управління.
Право комунальної власності територіальної громади відповідно до ст. 13 Конституції України захищається зако-ном на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилу-чені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної гро-мади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Місцевий бюджет. Фінансові ресурси територіальної громади за своєю структурою включають: а) кошти місце-вого бюджету; б) позабюджетні кошти місцевого самоврядування; в) кошти комунальних підприємств.
Місцеві бюджети розробляють, затверджують і вико-нують відповідні органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення).
Районні та обласні ради затверджують районні та обла-сні бюджети, які формуються з коштів державного бю-джету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з кош-тів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культур-них програм.
Місцевий бюджет має дохідну та видаткову частини.
Доходи місцевих бюджетів мають бути достатніми для ефективного здійснення завдань та функцій місцевого са-моврядування та формуються, по-перше, за рахунок влас-них джерел (місцеві податки і збори), що відповідає вимо-гам Європейської Хартії місцевого самоврядування, ст. 9 якої прямо передбачає, що принаймні частина коштів міс-цевого самоврядування повинна надходити за рахунок міс-цевих зборів і податків.
По-друге, до доходів місцевих бюджетів зараховуються закріплені доходи, тобто закріплені законом загальнодер-жавні податки, збори та інші обов'язкові платежі.
По-третє, до дохідної частини місцевих бюджетів можуть входити кошти з державного бюджету, які передаються з метою надання фінансової підтримки місцевого самовря-дування з боку держави, яка гарантує органам місцевого самоврядування дохідну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних по-треб. При цьому мінімальні розміри місцевих бюджетів мають визначатися на основі нормативів бюджетної забез-печеності на одного жителя з урахуванням економічного, соціального, природного та екологічного стану відповідних територій, виходячи з рівня мінімальних соціальних потреб, встановленого законом. Фінансова допомога місце-вому самоврядуванню з боку держави може здійснюватися в формі дотації або субвенції.
Дотації - це кошти, які передаються до місцевого бю-джету з державного бюджету у випадках, коли коштів, що надходять з власних джерел та закріплених доходів недо-статньо для формування мінімального розміру місцевого бюджету. Використання дотацій не мас цільового призна-чення, вони виділяються державою на безвідплатній та безповоротній основі.
Субвенції - це кошти, які виділяються з державного бюджету на певний строк для фінансування конкретних програм з метою соціально-економічного вирівнювання відповідних територій.
Кошти державного бюджету, що передаються у вигляді дотацій, субвенцій, розподіляються обласними радами між районними бюджетами і бюджетами міст обласного зна-чення у розмірах, необхідних для формування дохідних частин не нижче мінімальних розмірів місцевих бюджетів, визначених законом, а також використовуються для фінан-сування з обласного бюджету спільних проектів територі-альних громад. Кошти обласного бюджету, передані дер-жавою у вигляді дотацій, субвенцій зараховуються до ра-йонних бюджетів і розподіляються районними радами між місцевими бюджетами.
По-четверте, до дохідної частини місцевого бюджету включаються кошти, необхідні для фінансування витрат, пов'язаних із здійсненням органами місцевого самовряду-вання, повноважень органів виконавчої влади та виконан-ням рішень органів виконавчої влади.
Сільські, селищні, міські, районні в містах ради та їх виконавчі органи самостійно розпо-ряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання. Розмір і цільове спрямування видатків, які здійснюються органами місцево-го самоврядування на потреби територіальних громад ви-значаються видатковою частиною місцевих бюджетів, яка включає видатки поточного бюджету (спрямовуються на фінансування установ і закладів, що утримаються за рахунок бюджетних асигнувань) і видатки бюджету розвитку (спрямовуються на реалізацію програм соціаіьно-економічного розвитку відповідної території, пов'язаних із здій-сненням Інвестиційної та інноваційної діяльності, а також на фінансування субвенцій та інших видатків, пов'язаних з розширеним відтворенням).
5. Гарантії місцевого самоврядування
Здійснення місцевого самоврядування в Україні забез-печується системою гарантій, під якими розуміють еконо-мічні, політичні та правові умови і засоби повної і ефекти-вної реалізації територіальними громадами, органами міс-цевого самоврядування завдань та функцій місцевого самоврядування. Найважливіші правові гарантії місцевого самоврядування отримали закріплення в Конституції Ук-раїни та Законі «Про місцеве самоврядування в Україні».
Механізм правового забезпечення місцевого самоврядування:
І. Правові гаранті захисту
Територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядну-вання самостійно вирішують надані їм повноваження
- Конституційні гаранти
- Судові гарантії.
II. Державний і громадський контроль
(Державний нагляд, політико-правовий контроль у формі депутатських запитів, парламентських слухань, судовий контроль, контроль в особі засобів масової інформації, політичних партій і громадських організацій)
ІІІ. Юридична відповідальність (конституційно-правова відпові-дальність, майнова або цивільно-правова).
Гарантіями організаційної самостійності місцевого самоврядування є:
- положення Конституції України про те, що органи мі-сцевого самоврядування не входять до єдиної системи ор-ганів державної влади (ст. 5), а служба в органах місцевої о самоврядування виступає самостійним видом публічної служби (ст. 38);
- віднесення питань обрання органів місцевого само-врядування, обрання чи призначення посадових осіб міс-цевого самоврядування до повноважень місцевого само-врядування;
-встановлена Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 71) заборона органам виконавчої влади та їх посадовим особам втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також ви-рішувати питання, віднесені Конституцією та законами України до повноважень органів та посадових осіб місце-вого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень та в інших випадках, передбачених законом;
-встановлена Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 21) заборона обмежувати права територіаль-них громад на місцеве самоврядування за винятком умов воєнного чи надзвичайного стану.
Гарантіями фінансово-економічної самостійності міс-цевого самоврядування є:
-встановлення Конституцією України (ст. 142) матері-альної і фінансової основи місцевого самоврядування;
- положення Конституції України щодо захисту зако-ном права комунальної власності на рівних умовах з пра-вами власності інших суб'єктів (ст. 13);
-закріплення обов'язків держави фінансувати здійс-нення окремих повноважень органів виконавчої влади, на-даних органам місцевого самоврядування (ст. 143 Консти-туції України) та компенсувати витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами (ст. 67 Закону «Про місцеве само-врядування в Україні»);
- передбачена Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 61) заборона втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бю-джетів, за винятком випадків, передбачених законом;
- передбачений Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 62) обов'язок держави фінансово підтримувати місцеве самоврядування, брати участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснювати контроль за за-конним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком, гарантувати органам місце-вого самоврядування доходну бачу, достатню для забезпе-чення населення послугами на рівні мінімальних соціаль-них потреб;
- передбачене Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. ст. 68-70) право органів місцевого самовряду-вання мати позабюджетні кошти, встановлювати місцеві податки і збори, випускати місцеві позики, лотереї та цінні папери тощо.
Гарантіями захисту прав місцевого самоврядування є:
- передбачені Конституцією України обов'язковість до виконання на відповідній території актів органів місцевого самоврядування (ст. 144) та судовий порядок захисту права місцевого самоврядування (ст. '45);
- передбачене Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 71) право органів та посадових осіб місцевого самоврядування звертатися до суду щодо визнання неза-конними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого само-врядування;
- встановлена Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 72) підзвітність і підконтрольність місцевих державних адміністрацій районним, обласним радам;
- передбачена Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 75) відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед територіальними грома-дами.
Категория: Право | Добавил: Aspirant (16.05.2014)
Просмотров: 361 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: