Пятница, 10.01.2025, 21:03
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Право

Реферат на тему: Особливі порядки провадження
Реферат на тему: Особливі порядки провадження.

Основні питання, які необхідно вивчити у процесі опрацювання теми: особливості проведення досудового слідства у справах про злочини неповнолітніх; особливості провадження у справах про застосування примусових заходів медичного характеру; протокольна форма досудової підготовки матеріалів; особливості провадження у справах приватного обвинувачення.
Рекомендована література:
Бондаренко О.О. Деякі питання участі педагога у кримінальному судочинстві \\ Науковий вісник Дніпропетровського ДУВС. – 2006. – Спец. Вип. - №1. – С.48-52.
Баулин О.В., Карпов Н.С. Спрощене досудове провадження в Україні: історія, сучасність, перспективи: навчал. посіб. К.: НАВСУ, 2004. – 151 с.
Галаган А.Й. Особенности расследования органами внутренних дел общественно опасных деяний лиц признаваемых невменяемыми. К., 1986. 84с.
Зеленський С.М. Реформування процесуального порядку провадження у справах про суспільно-небезпечні діяння неповнолітніх \\ Науковий вісник Дніпропетровського ДУВС. – 2006. – Спец. Вип. - №1. – С.84-87.
Осауленко О.А. Реалізація принципу презумпції невинуватості при застосуванні примусових заходів медичного характеру // Держава і право: зб. наук. праць. Вип. 30. – К.: ін-т дер. І права ім. В.М. Корецького, 2005. – С. 514-518.
Сенченко Н. Поняття та види процесуальних гарантій у провадженні по застосуванню примусових заходів медичного характеру // Підприємництво, господарство і право. – 2006. - №1. – 124-127.
Старжинський В.С. та ін. Інтерпол: Навч. пос. – Х.: Бурун книга, 2006. – 112 с.
Строков С.М. , Холостенко С.М. Побудова норми КПК України відносно затримання та взяття під варту неповнолітнього // Вісн. одес. ін-ту внут. справ. – 2004. - №2. – С. 205-209.
Улицкий С.Я. Правовое регулирование принудительных мер медицинского характера. Владивосток, 1974. 118с.
Особливості провадження у справах про злочини неповнолітніх
Щоби не допустити помилок при провадженні у кримінальних справах щодо неповнолітніх, які самі не в змозі у повній мірі здійснити надані їм кримінальним процесом права, процесуальний закон встановлює деякі особливості провадження у справах неповнолітніх, що забезпечує ряд додаткових правових гарантій їх прав.
В КПК України більшість норм, які регламентують особливості розслідування та розгляду справ про злочини неповнолітніх, зосереджено у спеціальному розділі (восьмому), який складається із 17-и статей.
За загальним правилом, кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину минуло 16 років, і лише за вчинення деяких найбільш тяжких злочинів (умисне вбивство, умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, диверсія, терористичний акт та ін.) – з 14 років (ст. 22 КК). Зважаючи на неповну фізичну і соціальну зрілість цих осіб, їх обмежену право- і дієздатність, законодавець передбачив такі особливості провадження, які надають їм додаткові порівняно з дорослими гарантії права на захист, дозволяють процесуальним та судовим органам звільняти їх від кримінальної відповідальності або відбування покарання.
Особливості предмета доказування у справах про злочини неповнолітніх
Закон передбачає, що при провадженні досудового слідства та розгляді в суді справи про злочини неповнолітнього, крім обставин, зазначених у статті 64 КПК, необхідно також з’ясувати:
1) вік неповнолітнього (число, місяць, рік народження);
2) стан здоров’я та загального розвитку неповнолітнього. При наявності даних про розумову відсталість неповнолітнього, не пов’язану з душевним захворюванням, повинно бути також з’ясовано, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними;
3) характеристику особи неповнолітнього;
4) умови життя та виховання неповнолітнього;
5) обставини, що негативно впливали на виховання неповнолітнього;
6) наявність дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього в злочинну діяльність.
Для встановлення зазначених обставин мають бути допитані як свідки батьки неповнолітнього та інші особи, які можуть дати потрібні відомості, а також витребувані необхідні документи і проведені інші слідчі та судові дії.
У необхідних випадках для встановлення стану загального розвитку неповнолітнього, рівня його розумової відсталості та з’ясування питання, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними, повинна бути проведена експертиза спеціалістами в галузі дитячої та юнацької психології (психолог, педагог) або зазначені питання можуть бути поставлені на вирішення експерта-психіатра.
Встановлення точного віку неповнолітнього необхідне для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності, визначення місця відбування покарання, дострокове звільнення, заміну покарання більш м’яким.
Вік повинен бути підтверджений фактичними даними, отриманими з письмових документів: свідоцтва про народження чи паспорта. При відсутності вказаних документів і неможливості їх отримання вік неповнолітнього відповідно до п.5 ч.1 ст. 76 КПК встановлюється за допомогою судово-медичної експертизи. При цьому, як роз’яснив Пленум ВСУ, при визначенні року народження слід рахувати останній день цього року, а при визначенні віку з точки зору мінімальної та максимальної кількості років слід виходити з мінімального віку, встановленого експертизою.
З’ясування умов життя та виховання неповнолітнього сприяє більш повному уявленню про його суспільну небезпечність, правильному вирішенню питання про обрання заможного заходу, застосування заходів впливу на нього.
Особливості досудового розслідування справ про злочини неповнолітніх.
У всіх справах про злочини неповнолітніх провадження досудового слідства є обов’язковим (ст. 111 КПК). Воно провадиться слідчими ОВС або прокуратури.
Орган дізнання може порушити кримінальну справу про злочин, вчинений неповнолітнім, але повинен якнайшвидше передати її через прокурора слідчому.
Затримання та взяття під варту як запобіжний захід можуть застосовуватися до неповнолітнього лише у виняткових випадках, коли це викликається тяжкістю злочину у вчиненні якого він обвинувачується, при наявності підстав і в порядку, що встановлені статтями 106, 148, 150, 155 і 157 КПК.
Про затримання і взяття під варту неповнолітнього обов’язково сповіщаються його батьки чи особи, що їх замінюють.
До неповнолітніх обвинувачених, крім запобіжних заходів, передбачених статтею 149 КПК, може застосовуватися передача їх під нагляд батьків, опікунів чи піклувальників, а до неповнолітніх, які виховуються в дитячій установі - передача їх під нагляд адміністрації цієї установи.
Від батьків, опікунів, піклувальників або адміністрації дитячої установи в цих випадках відбирається письмове зобов’язання про забезпечення ними належної поведінки неповнолітнього та його явки до слідчого, прокурора і суду. При цьому зазначені особи попереджаються про характер обвинувачення, пред’явленого неповнолітньому, і про їх відповідальність в разі неявки його до слідчого, прокурора або до суду.
При порушенні цього зобов’язання до батьків, опікунів і піклувальників може бути застосоване грошове стягнення в розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, передбаченому статтею 153 КПК.
Постанова слідчого про притягнення неповнолітнього як обвинуваченого повинна бути складена таким чином, щоб її зміст був зрозумілим неповнолітньому та його законному представнику. Це стосується й інших процесуальних документів.
Неповнолітній обвинувачений викликається до слідчого, прокурора чи до суду, як правило, через його батьків або інших законних представників. Інший порядок виклику допускається лише у випадку, коли це обумовлюється обставинами справи.
Неповнолітній, який перебуває під вартою, викликається через адміністрацію місця попереднього ув’язнення.
Пред’явлення обвинувачення неповнолітньому та його допит провадяться за правилами, передбаченими статтями 140, 141, 142 і 143 КПК, у присутності захисника.
В разі, коли неповнолітній не досяг шістнадцяти років або якщо неповнолітнього визнано розумово відсталим, при пред’явленні йому обвинувачення та його допиті за розсудом слідчого чи прокурора або за клопотанням захисника можуть бути присутні педагог або лікар, батьки чи інші законні представники неповнолітнього.
Слідчий роз’яснює педагогу або лікарю, батькам чи іншим законним представникам неповнолітнього, які присутні при пред’явленні обвинувачення та допиті, їх право задавати обвинуваченому запитання і викладати свої зауваження.
Запитання, поставлені обвинуваченому згаданими особами, та їх зауваження заносяться до протоколу допиту. Слідчий вправі відвести поставлене запитання, але відведене запитання повинно бути занесено до протоколу.
Якщо неповнолітній брав участь у вчиненні злочину разом з дорослим, в кожному випадку повинна бути з’ясована можливість виділення справи про неповнолітнього в окреме провадження в стадії досудового слідства з додержанням вимог статті 26 КПК.
Оголошення неповнолітньому обвинуваченому про закінчення досудового слідства і пред’явлення йому для ознайомлення матеріалів справи провадяться за правилами, передбаченими статтями 218, 219, 220, 221 і 222 КПК, з участю захисника.
При оголошенні неповнолітньому обвинуваченому про закінчення слідства і пред’явленні йому матеріалів справи з дозволу слідчого може бути присутній законний представник неповнолітнього.
В залежності від віку неповнолітнього та ступеня тяжкості злочину кримінально-процесуальний закон передбачає також деякі варіанти щодо закінчення кримінальної справи:
Якщо злочинне діяння вчинено малолітнім у віці до 11 років, то це є обставиною, що виключає провадження у справі (п.5 ст. 6 КПК);
Якщо суспільно небезпечне чинено особою у віці від 11-и років і до віку, з якого наступає кримінальна відповідальність, слідчий виносить постанову про закриття справи і застосування до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру (ч.1 ст. 7-3 КПК);
Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора вправі винести постанову про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення від кримінальної відповідальності, якщо ним вчинено злочин вперше невеликої тяжкості та можливе його виправлення без застосування до нього мір кримінального покарання (ч.1 ст. 9 КПК).
Особливості судового розгляду справ про злочини неповнолітніх.
1. В судове засідання викликаються батьки або інші законні представники неповнолітнього підсудного.
Законний представник підсудного має право заявляти відводи і клопотання, подавати докази, брати участь в дослідженні доказів.
Зазначені права роз’яснюються законному представникові підсудного у підготовчій частині судового засідання.
При необхідності допитати батьків або інших законних представників неповнолітнього як свідків суд заслуховує їх показання. Законні представники підсудного перебувають в залі судового засідання протягом всього судового розгляду.
У виняткових випадках, коли участь законного представника в судовому засіданні може завдати шкоди інтересам неповнолітнього підсудного, суд вправі своєю мотивованою ухвалою обмежити участь законного представника в тій чи іншій частині судового засідання або усунути його від участі в судовому розгляді і допустити замість нього іншого законного представника неповнолітнього підсудного.
Неявка законного представника підсудного не зупиняє розгляду справи, якщо суд не визнає його участь необхідною.
2. Про час і місце розгляду справи неповнолітнього суд повідомляє службу у справах неповнолітніх та міліцію у справах неповнолітніх. Суд вправі викликати в судове засідання представників служби у справах неповнолітніх та міліції у справах неповнолітніх.
Представник служби у справах неповнолітніх у судовому засіданні вправі заявляти клопотання, ставити запитання підсудному, його законним представникам, потерпілому, свідкам, експертові та спеціалістові, висловлювати думку з приводу найбільш доцільної форми перевиховання підсудного. Зазначені права роз’яснюються представникові служби у справах неповнолітніх у підготовчій частині судового засідання.
Представник міліції у справах неповнолітніх має право бути присутнім у залі судового засідання і з дозволу суду дає пояснення.
3. Про час і місце розгляду справи неповнолітнього суд повідомляє підприємство, установу та організацію, в яких навчався чи працював неповнолітній, а в разі потреби й інші організації.
Суд вправі викликати в судове засідання представників цих організацій, а також представників громадських організацій за місцем роботи батьків, опікуна або піклувальника підсудного.
Представники зазначених організацій мають право бути присутніми в залі судового засідання і з дозволу суду дають пояснення. В необхідних випадках вони можуть бути допитані як свідки.
4. Суд, вислухавши думку захисника і законного представника підсудного та прокурора, вправі своєю ухвалою видалити неповнолітнього з залу судового засідання на час дослідження обставин, що можуть негативно вплинути на неповнолітнього. Якщо обставини, які досліджувалися у відсутності неповнолітнього підсудного, пов’язані з його обвинуваченням, головуючий повідомляє про них підсудного після повернення його до залу судового засідання.
5. При постановленні вироку, крім питань, зазначених у статті 324 КПК, суд зобов’язаний в разі звільнення неповнолітнього від відбування покарання з випробуванням чи застосування до нього покарання, не зв’язаного з позбавленням волі, обговорити питання про необхідність призначення неповнолітньому громадського вихователя.
6. Коли суд при розгляді кримінальної справи, що надійшла з обвинувальним висновком, прийде до висновку про можливість виправлення неповнолітнього, який вчинив злочин, невеликої або середньої тяжкості, без застосування кримінального покарання, він виносить ухвалу, а суддя постанову про закриття кримінальної справи і вирішує питання про застосування до неповнолітнього одного з примусових заходів виховного характеру, передбачених частиною другою статті 105 КК:
1) застереження;
2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;
3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;
4) покладення на неповнолітнього, який досяг чотирнадцятирічного віку і має майно або дохід, обов’язку відшкодування заподіяних майнових збитків;
5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування в цих установах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються законом.
До неповнолітнього може бути застосовано кілька примусових заходів виховного характеру, що передбачені законом.
Таким чином, кримінально-процесуальний закон встановлює деякі особливості провадження у справах неповнолітніх, що забезпечує ряд додаткових правових гарантій їх прав.
Така диференціація, відступ від єдиної процесуальної форми, у першу чергу, зумовлені характером злочину та особливостями особи, яка вчинила злочинне діяння.
Особливості провадження у справах про застосування примусових заходів медичного характеру
Застосування примусових заходів медичного характеру, встановлених статтею 94 Кримінального кодексу України, до осіб, які визначені у статті 93 Кримінального кодексу України, проводиться за ухвалою суду або постановою судді.
Примусові заходи медичного характеру застосовуються лише до осіб, які є суспільно небезпечними.
Досудове слідство в справах про суспільно небезпечні діяння, вчинені особами у стані неосудності або обмеженої осудності, а також про злочини осіб, які вчинили його у стані осудності, але захворіли на психічну хворобу до постановлення вироку, проводиться органами досудового слідства за правилами, передбаченими КПК.
При досудовому слідстві провадяться всі необхідні слідчі дії для всебічного і повного з’ясування обставин вчиненого суспільно небезпечного діяння і особи того, хто його вчинив, а також обставин, які характеризують цю особу та її психічне захворювання.
По закінченні досудового слідства, якщо буде встановлено неосудність або обмежену осудність особи, що вчинила суспільно небезпечне діяння, складається постанова про направлення справи до суду для вирішення питання про застосування примусових заходів медичного характеру. В постанові повинні бути викладені всі обставини, які підтверджують вчинення цією особою суспільно небезпечного діяння, а також дані, які підтверджують, Що ця особа захворіла на психічну хворобу.
Одержавши справу з постановою, складеною відповідно до статті 417 КПК, прокурор:
1) погодившись з постановою, затверджує її і надсилає справу до суду;
2) визнавши, що психіатрична експертиза та інші докази, зібрані в справі, є недостатніми для того, щоб зробити висновок про психічний стан обвинуваченого, або що в справі не зібрано достатніх доказів про те, що суспільно небезпечне діяння, щодо якого провадилось досудове слідство, вчинено даною особою, повертає справу з своєю письмовою вказівкою слідчому для проведення додаткового досудового слідства.
Справи, що надійшли до суду від прокурора в порядку, передбаченому статтею 418 КПК, суддя або голова суду, якщо погодиться з постановою слідчого, вносить безпосередньо в судове засідання.
Розгляд зазначених справ провадиться у відкритому судовому засіданні з обов’язковою участю прокурора та захисника за правилами, передбаченими главами 25 і 26 КПК.
Участь особи, щодо якої розглядається справа, не є обов’язковою і може мати місце лише в тому разі, якщо цьому не перешкоджає характер її захворювання.
В судовому засіданні допитуються свідки та перевіряються докази, що доводять або спростовують вчинення даною особою суспільно небезпечного діяння, а також перевіряються інші обставини, які мають істотне значення для вирішення питання про застосування примусових заходів медичного характеру. У необхідних випадках в судове засідання викликається експерт.
Якщо особа, щодо якої розглядається справа, викликана в судове засідання, суд вислухує її пояснення, а потім висновок експерта. Після закінчення судового слідства висловлює свою думку прокурор,
Заслухавши думку прокурора і захисника, суд виходить у нарадчу кімнату для винесення ухвали, де вирішує такі питання:
чи мало місце суспільно небезпечне діяння, з приводу якого порушена справа;
чи вчинено це діяння особою, щодо якої розглядається справа;
чи вчинила особа зазначене діяння в стані неосудності або обмеженої осудності, чи захворіла вона після вчинення злочину на психічну хворобу, яка виключає застосування покарання;
чи слід застосувати до цієї особи заходи медичного характеру і якщо слід, то які саме.
Коли буде встановлено, що дана особа вчинила суспільно небезпечне діяння в стані неосудності або обмеженої осудності або після вчинення злочину захворіла на психічну хворобу, яка виключає застосування покарання, суд, коли визнає за потрібне, виносить ухвалу, а суддя - постанову про застосування до цієї особи примусових заходів медичного характеру, з зазначенням яких саме. Коли суд визнає непотрібним застосовувати примусові заходи медичного характеру, справу належить закрити, про що виноситься ухвала (постанова).
Якщо неосудність або обмежена осудність особи на момент вчинення суспільно небезпечного діяння або на час розгляду справи не встановлена, суд виносить ухвалу, а суддя - постанову про направлення справи для досудового розслідування в загальному порядку.
Якщо вчинення суспільно небезпечного діяння особою, щодо якої розглядається справа, не буде доведене, суд своєю ухвалою, а суддя - постановою закриває справу.
Скасування або зміна призначених судом примусових заходів медичного характеру може мати місце лише за ухвалою суду чи постановою судді, який застосував ці заходи, або суду за місцем лікування.
Скасування або зміна примусових заходів медичного характеру може мати місце, коли особа, яка вчинила суспільно небезпечне діяння в стані неосудності або обмеженої осудності, видужала або коли в результаті змін в стані її здоров’я відпала потреба в раніше застосованих заходах медичного характеру.
Розгляд питання про скасування чи зміну примусових заходів медичного характеру провадиться за правилами статті 419 КПК за поданням головного психіатра органу охорони здоров’я, якому підпорядкований медичний заклад, де тримають дану особу. До подання додається висновок комісії лікарів-психіатрів.
Коли особа, щодо якої були застосовані примусові заходи медичного характеру внаслідок її психічного захворювання після вчинення злочину, видужає, то суд на підставі висновку медичної комісії в порядку статті 419 КПК виносить ухвалу, а суддя - постанову про скасування застосованого заходу медичного характеру та направлення справи для провадження досудового слідства чи судового розгляду, якщо неосудність або обмежена осудність була встановлена під час судового слідства. Час перебування в медичній установі, якщо ця особа засуджена до позбавлення волі або виправних робіт, зараховується в строк відбування покарання.
Ухвала (постанова) про відновлення справи може бути винесена в межах встановленої законом давності притягнення до кримінальної відповідальності.
На ухвалу, постанову, винесені суддею або судом в порядку, передбаченому цим розділом, може бути подано апеляційну чи касаційну скаргу або внесено апеляційне чи касаційне подання прокурора в загальному порядку.
Особливості провадження у справах приватного обвинувачення
Виходячи з принципу публічності, ст. 4 КПК зобов’язує суд, прокурора, слідчого й орган дізнання у межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину, вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину, винних осіб і до їх покарання. Відсутність заяви потерпілого, його позиція при цьому не мають значення.
Однак закон (ст. 27 КПК) передбачає деякі особливості щодо злочинів приватного та приватно-публічного обвинувачення.
Справи про злочини, передбачені ст. 125 КК (умисне легке тілесне ушкодження), ч. 1 ст. 126 КК (побої і мордування), а також справи про злочин, передбачений ст. 356 КК України (самоправство) щодо дій, якими заподіяно шкоду правам та інтересам окремих громадян, порушуються не інакше як за скаргою потерпілого, якому і належить в такому разі право підтримувати обвинувачення. В цих справах дізнання і досудове слідство не провадяться. Зазначені справи підлягають закриттю, якщо потерпілий примириться з обвинуваченим, підсудним. Примирення може статися лише до видалення суду в нарадчу кімнату для постановлення вироку.
Законодавець виходить з того, що такі злочини не становлять великої суспільної небезпеки і конфлікти, які лежать в їх основі, можуть бути вирішені без втручання прокурора, слідчих органів і суду. Законодавець називає їх злочинами приватного обвинувачення (а не державного), оскільки потерпілий сам підтримує висунуте ним обвинувачення щодо тієї чи іншої особи.
Справи приватного обвинувачення порушується лише суддею на підставі скарги потерпілого. Така скарга повинна відповідати вимогам, які встановлені КПК щодо обвинувального висновку у ст. ст. 223, 224 Кодексу (другими словами, повинні бути вказані всі обставини вчиненого діяння, дані, наведені докази, які його підтверджують, поданий список осіб, які підлягають виклику в зал судового засідання).
Суддя, одержавши від потерпілого скаргу з проханням порушити справу, приймає одне із таких рішень:
1) залишає скаргу без розгляду, якщо вона не відповідає встановленим вимогам, та повертає її особі, яка подала скаргу;
2) за наявності до того підстав відмовляє в порушенні кримінальної справи (зокрема, за п.6 ст. 6 КПК за примиренням обвинуваченого з потерпілим та ін.);
3) надсилає її за належністю прокурору, якщо вбачає в діянні ознаки публічного злочину;
3) за наявності достатніх даних, які вказують на вчинення злочину, передбаченого частиною першою статті 27 КПК, порушує кримінальну справу і призначає її до розгляду.
Слід зауважити, що тут стадії порушення кримінальної справи та попередній розгляд справи суддею збігаються. Тому у постанові про порушення справи суддя одночасно вирішує питання про визнання особи потерпілою, цивільним позивачем та всі інші питання, пов’язані із призначенням справи до судового розгляду (ст. 253 КПК) – про заходи щодо забезпечення цивільного позову, про день і місце судового розгляду справи і т.д.
Підсудному не пізніше як за три доби до дня слухання справи повинна бути вручена копія скарги потерпілого, копія постанови судді про порушення кримінальної справи та повістка про виклик його в судове засідання.
Зустрічні обвинувачення в справах про злочини, зазначені в частині першій статті 27 КПК, можуть бути об’єднані в одну справу.
На постанову про відмову в порушенні кримінальної справи протягом семи діб з дня її винесення особа, яка подала скаргу, вправі подати апеляцію до апеляційного суду.
Проте, виходячи зі змісту ст. 111 КПК, досудове слідство у таких справах є обов’язковим, якщо злочин вчинено неповнолітнім або особою, яка через свої психічні чи фізичні вади не може сама здійснювати своє право захист. Тому суддя, порушивши справу у таких випадках, зобов’язаний передати її прокурору для провадження досудового слідства у загальному порядку.
Злочин, передбачений ч.1 ст. 152 КК (зґвалтування без обтяжуючих обставин) називають злочином приватно-публічного обвинувачення. Це означає, що такі справи також порушуються не інакше, як за скаргою потерпілого (приватна сторона), але закрити їх за примиренням потерпілого з обвинуваченим чи підсудним не можна (вступає в силу публічна сторона).
Якщо справа про будь-який приватний злочин має особливе громадське значення, а також у виняткових випадках, коли потерпілий у такій справі чи в справі про приватно-публічний злочин, через свій безпорадний стан, залежність від обвинуваченого чи з інших причин не може захистити свої законні інтереси, прокурор порушує справу і при відсутності скарги потерпілого. Справа, порушена прокурором, направляється для провадження дізнання чи досудового слідства, а після закінчення розслідування розглядається судом в загальному порядку. Така справа в разі примирення потерпілого з обвинуваченим, підсудним закриттю не підлягає.
Що стосується судового розгляду, то потерпілий тут виступає приватним обвинувачем і вправі особисто або за допомогою представника підтримувати обвинувачення, брати участь в судових дебатах. Вступ прокурора у справу не позбавляє його цього права.
У разі неявки потерпілого без поважних причин справа підлягає закриттю, однак за клопотанням підсудного вона може бути розглянута по суті за відсутності потерпілого.
Прокурор вправі в будь-який момент вступити в справу, порушену суддею за скаргою потерпілого, про приватні злочини, і підтримувати обвинувачення в суді, коли цього вимагає охорона державних або громадських інтересів чи прав громадян. Вступ прокурора в справу не позбавляє потерпілого прав, передбачених статтею 49 КПК, але справа в цих випадках за примиренням потерпілого з обвинуваченим, підсудним закриттю не підлягає.
Судове слідство у справах приватного обвинувачення провадиться в тому ж порядку, як і в інших справах, але особливістю є те, що воно починається з оголошення заяви потерпілого, яка фактично замінює обвинувальний висновок.
Таким чином, деякі злочини, які не становлять великої суспільної небезпеки і конфлікти, які лежать в їх основі, можуть бути вирішені без втручання прокурора, слідчих органів і суду:
умисне легке тілесне ушкодження (ст. 125 КК);
побої і мордування (ч.1 ст. 126 КК);
самоправство (ст. 356 КК).
Законодавець називає їх злочинами приватного обвинувачення (а не державного), оскільки потерпілий сам підтримує висунуте ним обвинувачення щодо тієї чи іншої особи. Досудове слідство по них не проводиться за винятком тих, які вчинені неповнолітніми та особами з психічними та фізичними вадами, що не можуть самі реалізувати своє право на захист.
У справах про злочини приватно-публічного обвинувачення досудове розслідування провадиться, проте справа не підлягає закриттю за примиренням обвинуваченого з потерпілим.
Здійснення провадження за протокольною формою до судової підготовки матеріалів
Порядок провадження у справах про злочини, передбачені частиною 1 статті 133, статтею 164, частиною 1 статті 185, частиною 1 статті 186, частиною 1 статті 188, частиною 1 статті 190, частиною 1 статті 194, частиною 1 статті 1941, частиною 1 статті 202, частиною 1 статті 203, частиною 1 статті 205, частиною 1 статті 212, частиною 1 статті 2121, частиною 1 статті 213, частиною 1 статті 225, частиною 1 статті 226, частиною 1 статті 245, статтями 246, 247, частиною 1 статті 248, частиною 1 статті 249, статтею 250, частиною 1 статті 296, статтею 395 Кримінального кодексу України, визначається загальними правилами КПК за винятками, встановленими спеціальною Главою КПК.
У справах про злочини, перелічені в статті 425 КПК, органи дізнання не пізніш як у десятиденний строк встановлюють обставини вчинення, правопорушника, очевидців та інших осіб, витребують довідку про наявність або відсутність судимості у правопорушника, характеристику з місця його роботи або навчання та інші матеріали, які мають значення для розгляду справи в суді. У виняткових випадках, в разі неможливості у десятиденний строк зібрати необхідні матеріали, цей строк може бути продовжено відповідним прокурором, але не більш як до двадцяти днів.
У правопорушника відбирається зобов’язання з’являтися за викликами органів дізнання і суду та повідомляти їм про зміну місця проживання.
Про обставини вчиненого злочину складається протокол, в якому зазначаються: час і місце його складення; ким складено протокол; дані про особу правопорушника; місце і час вчинення злочину, його способи, мотиви, наслідки та інші істотні обставини; фактичні дані, що підтверджують наявність злочину і винність правопорушника; кваліфікація злочину за статтею Кримінального кодексу України. До протоколу приєднуються всі матеріали, а також список осіб, які підлягають виклику в суд.
Протокол затверджується начальником органу дізнання, після чого всі матеріали пред’являються правопорушнику для ознайомлення, про що робиться відповідна відмітка в протоколі, яка засвідчується підписом правопорушника. Протокол разом з матеріалами надсилається прокурором.
Визнавши матеріали про злочини, перелічені в статті 425 КПК, достатніми для розгляду в судовому засіданні, прокурор виносить постанову про порушення кримінальної справи, обирає щодо правопорушника в необхідних випадках запобіжний захід і складає обвинувальний висновок та направляє справу до суду або повертає матеріали для провадження досудового слідства, а в разі відсутності підстав до порушення кримінальної справи відмовляє в її порушенні.
Справи про злочини, перелічені в статті 425 КПК, підлягають розгляду в суді не пізніш як у десятиденний строк з моменту надходження матеріалів до суду. При розгляді таких справ суд вправі повернути їх для провадження досудового слідства, якщо виникає необхідність з’ясування істотних додаткових обставин, які не можуть бути встановлені в судовому засіданні.
Категория: Право | Добавил: Aspirant (21.05.2014)
Просмотров: 355 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: