Четверг, 16.05.2024, 21:02
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Міжнародна економіка

Реферат на тему Нормандські острови (Гернсі і Джерсі)
Реферат на тему: Нормандські острови (Гернсі і Джерсі).

План
1. Ліхтенштейн
2. Гібралтар
3. Офшорні юрисдикції за межами Європи
4. Сянган (Гонконг)
5. Багамські, Бермудські й Кайманові острови
6. Невіс
7. Юрисдикції з помірним оподаткуванням і нетипові офшорні центри
8. Країни Середземноморського регіону

Ці острови розташовані в протоці Ла-Манш між південним узбережжям Англії і північним узбережжям Франції, на захід від півострова Шербур. Знаходячись у володінні британської корони, обидва острови мають власне самоврядування і широку автономію у вирішенні юридичних і внутрішньополітичних проблем. Території відзначаються високим рівнем економічної і політичної стабільності. Збереження банківської таємниці на островах надійніше, ніж в Англії. Підозрювані в податкових злочинах, як і на острові Мен, не підлягають екстрадицій. На островах немає контролю над проведенням валютних операцій.
Острови володіють швидким і надійним поштовим і телекомунікаційним зв'язком з країнами Європи. Ці території мають особливий статус у Європейській Раді. Сприятливе податкове законодавство дозволило Нормандським островам стати великими і популярними офшорними зонами. Нормандські острови славляться у світі бізнесу високою репутацією.
Для початку ведення комерційної діяльності на цих островах потрібно одержати дозвіл. Спеціально створені на островах комітети повинні впевнитися, що діяльність іноземних інвесторів відповідатиме цілям економічної політики цих територій. При реєстрації перевага віддається великим і фінансово надійним корпораціям.
За своїм статусом і системою оподаткування тут, як і на острові Мен, корпорації поділені на резидентні і нерезидентні. Резиденті обкладаються податком у 20%. Компаніям-нерезидентам, які одержали статус звільнених компаній (exempt companies), надаються спеціальні податкові пільги. Таким компаніям податковою адміністрацією може бути встановлений податок у розмірі 0-30%, але в переважній більшості випадків він призначається на рівні 1-2%.
Податковими пільгами користуються тут і резидентні компанії, які одержали статус компаній міжнародного бізнесу (International Business Companies - ІВС). З доходів від своєї офшорної діяльності вони сплачують податок на прибуток за ставкою 2-5%. Вони можуть займатися фінансовими операціями, торгівлею й іноземним інвестуванням. Якщо доходи ІВС перевищують 10 млн фунтів стерлінгів, то вони обкладаються податком за зниженою ставкою 0,5%. Якщо ЮС займається діяльністю на території островів Джерсі і Гернсі, то доходи від такої діяльності обкладаються за підвищеною ставкою -30%.
Особливою популярністю Нормандські острови користуються в холдингових і страхових компаній. При цьому мінімальний статутний капітал досить високий - 100 тис. фунтів стерлінгів, причому 20% потрібно внести в момент заснування компанії. Ця умова ставить перешкоди для заснування на острові дрібних і середніх компаній.
Острови Джерсі і Гернсі мають договори про запобігання подвійного оподаткування один з одним, а також з Велика Британією. Але для одержання податкових переваг, наданих податковими угодами, корпорація повинна мати статус резидента Гернсі чи Джерсі, сплачувати 20% податок і не повинна бути компанією звільнена від сплати податків (exempt).
Ставки прибуткового податку з фізичних осіб тут у 2-3 рази нижчі, ніж у країнах континентальної Європи. Але разом з тим Гернсі і Джерсі для фізичних осіб "податковим раєм" не вважаються.
Ліхтенштейн
Це невелика держава (площа близько 160 тис кв км), розташована між Австрією і Швейцарією. Державний устрій - конституційна монархія. Населення - близько 30 тисяч жителів, які розмовляють німецькою мовою, з них 18713 іноземців (швейцарців). Ліхтенштейн має валютно-митний союз зі Швейцарією. Як місцева валюта використовується швейцарський франк. Валютного контролю в державі немає.
Таємниця банківських внесків у Ліхтенштейні охороняється ще суворіше, ніж у Швейцарії. Закон про екстрадицію на осіб, підозрюваних у здійсненні податкових злочинів, не поширюється. Як і Швейцарія, Ліхтенштейн має репутацію країни з дуже високою економічною і політичною стабільністю.
Іноземні інвестори зазвичай створюють у Ліхтенштейні холдингові і доміціарні компанії. Для утворення тих та інших не існує обмежень.
Доміціарною компанією називають фірму, зареєстровану в Ліхтенштейні, яка володіє чи не володіє власним офісом і проводить усі свої ділові операції за межами Ліхтенштейну. Це одна з форм організації базових компаній.
Холдинговою компанією в Ліхтенштейні вважають фірму, функція якої полягає в управлінні активами чи в адміністративній діяльності як основного акціонера інших компаній.
У Ліхтенштейні переважають чотири основні організаційно-правові форми підприємництва:
1) представництво (Anstalt);
2) акціонерна компанія (Aktiongesellschaft);
3) торгова компанія (Treuuntemehmen);
4) фонд (Stiftung).
Представництво і траст виділяються тим, що обидва можуть бути засновані тільки однією установою, тобто майно трасту не підлягає розподілу, хоча статут дозволяє переказувати доходи особам, зазначеним у статуті.
Акціонерні компанії - це звичайні компанії з обмеженою відповідальністю. Фонд у Ліхтенштейні — неприбуткова організація, яка володіє правом ведення комерційної діяльності з метою фінансування благодійних програм.
Як і в інших офшорних центрах, компанії-резиденти в Ліхтенштейні сплачують низькі податки на прибуток - від 7,5 до 15% залежно від відношення суми прибутку до величини власного капіталу підприємства.
Холдингові і доміціарні компанії звільнені від податку на прибуток, а податок з капіталу становить у них усього 0,1% (однак мінімальна сума податку - 1000 швейцарських франків). При розподілі дивідендів ці компанії зобов'язані сплатити податок у розмірі 4% від суми дивідендів.
Податок на благодійні фонди становить 0,1% від величини власного капіталу. Якщо власний капітал фонду перевищує величину 2 млн швейцарських франків, то податкова ставка знижується до 0,075%.
Рівень прибуткового оподаткування для фізичних осіб у Ліхтенштейні значно нижчий, ніж у більшості європейських країн - податки тут не перевищують 3,6-17,82%. Однак процедура придбання права на місце проживання в цьому "податковому раї" дуже ускладнена, так що ця мета для більшості смертних практично недосяжна.
Як і майже всі "класичні*' офшорні центри, Ліхтенштейн не має податкових угод з іншими країнами. Ліхтенштейн має договір про запобігання подвійного оподаткування тільки з Австрією, але його умови не поширюються на офшорні компанії.
Гібралтар
Гібралтар знаходиться на самому південному краї Європи. Це скелястий півострів при вході з Атлантики в Середземне море па відстані 22 км від узбережжя Африки. Це британська колонія, асоційована з Європейським Союзом. Іспанія пред'являє права на Гібралтар, але політичне становище Гібралтару стабільне.
Гібралтар, як і Нормандські острови, вважають типовою європейською офшорною юрисдикцією. Усі зареєстровані тут іноземні "пільгові" компанії платять дуже низькі податки. Ці компанії зобов'язані відповідати стандартним офшорним вимогам: їхнім власниками не можуть бути місцеві резиденти, а самі компанії позбавлені права вести господарську діяльність на території півострова.
Створені на Гібралтарі компанії виконують такі функції:
1) торгово-посередницькі операції;
2) холдингова діяльність у країнах ЄС;
3) судноволодіння;
4) володіння нерухомістю;
5) управління інвестиційними фондами в європейських країнах.
Іноземні компанії користуються пільгами різного ступеня. Резидентні компанії платять податок на прибуток за ставкою 35%. Звільнені (exempt) компанії можуть одержати звільнення від податків на 25-літній термін. Пільгові (qualifyng) компанії зобов'язані платити податок на переказані з-за кордону доходи за ставкою 2-8%. Фізичні особи платять прогресивний прибутковий податок у 20% при доході 1500 ф. ст. і до 50% при доході понад 19 500 ф. ст., а також податок на спадщину до 25%.
Територія, як і всі інші типові офшорні зони, не має податкових угод з іншими країнами. Існує тільки одна угода про запобігання подвійного оподаткування між Гібралтаром і Великаю Британією, яка є неофіційною.
Офшорні юрисдикції за межами Європи
Сянган (Гонконг)
Одним з найбільших офшорних центрів світу є Гонконг. До останнього часу він був володінням Велика Британії, але й після формального поєднання з Китаєм у 1997 р. Гонконг зберігає привабливість як податкова гавань. Китай зацікавлений у збереженні такого статусу, розглядаючи його як важливу вільну економічну зону. Тут розташовано близько 50 тисяч заводів і фабрик, понад 250 банківських установ.
Після об'єднання з Китаєм реєстрація в Гонконзі офшорних компаній продовжується значними темпами.
На відміну від інших офшорних центрів, зареєстрована в Гонконзі торгова фірма може функціонувати як офшорна. Якщо її торгова діяльність ведеться за межами Гонконгу, то прибуток від неї не підлягає оподаткуванню. Однак у тому випадку, коли управління комерційними операціями здійснювалося з Гонконгу, доходи від них можуть обкладатися податком за ставкою 1,65%.
Секретарем офшорної компанії повинен бути резидент Гонконгу. Аудиторські перевірки компаній є обов'язковими.
Термін заснування компанії становить близько 2 місяців, витрати на цю процедуру - близько 850 дол. США, мінімальні витрати, пов'язані з функціонуванням фірми протягом року, - 2300 дол США, прибутковий податок з фізичних осіб - 15%.
Багамські, Бермудські й Кайманові острови
Ці території є складовими частинами Карибського регіону. Багато як експерти в усьому світі вважають їх "зразковими" податковими гаванями. У юрисдикції цих територій зовсім немає прибуткових податків (податок на прибуток, податок на доходи
фізичних осіб, податки на розподілений прибуток корпорацій, податки на капітал і майно, трансферні податки). Строго дотримується таємниця банківських внесків. Передбачена конфіденційність інформації про засновників і акціонерів компанії, банківські рахунки фізичних і юридичних осіб, відсутність обов'язку надавати фінансову звітність. Не передбачений обмін інформацією з податковими відомствами інших країн, а також які-небудь санкції відносно осіб, які ухиляються від сплати податків. Тому не обходить ці території стороною слава місць з відмивання "брудних" грошей, а клієнти таких офшорних центрів найчастіше стають об'єктом пильної уваги контролюючих органів і податкових служб, а також Інтерполу1.
Умови реєстрації і функціонування компаній на цих територіях дуже прості і загальнодоступні. На Багамських Островах ліцензувати необхідно тільки страхування і банківську справу. Компанії, інкорпоровані на Багамах, можуть мати тільки одного директора, а управління фірмою вести через уповноваженого агента. Посада секретаря в компанії не обов'язкова. Замість податків на прибуток, капітал і майно існує тільки щорічний фіксований податок, який залежить від розміру статутного капіталу. Його величина коливається в межах 100-300 дол. США.
Особливою популярністю Багамські Острови і острови Кайман користуються в страхових компаній. І хоча через голосні фінансово-кримінальні скандали престиж цих офшорних центрів трохи упав, вони, як і раніше, залучають велику кількість клієнтів. Так, тільки на островах Кайман функціонує близько 540 банків і всіляких фондів. Там же відкриті 70 представництв десятка найбільших у світі банків.
Невіс
Це невеликий острів в Атлантичному океані, розташований за 225 милях на схід від Пуерто-Рико. Колишнє британське володіння. Відрізняється від інших островів високим рівнем життя і грамотності населення. У 1984 р. уряд Невісу оголосив острів податковою гаванню. Для залучення іноземних компаній були створені дуже сприятливі умови, і протягом 1984-1994 pp. на острові було зареєстровано понад 4 тисячі компаній. Законодавством Невісу, іноземні компанії не обкладаються податком на прибуток, отриманий за межами острова. Акціонери, директори і співробітники іноземних компаній можуть оселитися в будь-якому місці острова й одержати громадянство. Компанії звільнені від щорічних звітів перед владою. Немає ніяких обмежень на проведення змін у складі керівних органів компаній. Акції можна випускати іменні чи на пред'явника. Вартість акцій може бути зазначена в будь-якій валюті. Документацію фірми і її офіс можна розмістити в будь-якому місці.
Якщо капітал компанії не перевищує 100 тис. дол. США, то виплачується збір уряду острова в сумі 200 дол. Крім того, стягується плата за реєстрацію компанії в сумі 450 дол.
Контролю над діяльністю іноземних підприємств практично немає. Існує тільки рекомендація вести документацію відповідно до прийнятого самим же підприємством статуту. Але сама документація контролю з боку влади не підлягає.
Компанії, зареєстровані на острові, можуть у будь-який час перевести свій офіс і документацію в іншу країну, одержавши на це цілком рутинну згоду влади Невісу і вносячи за це дуже скромну плату.
Юрисдикції з помірним оподаткуванням і нетипові офшорні центри
Швейцарія
До таких країн належить Швейцарія. Відома в усьому світі своїми банківськими установами, вона становить одночасно великий інтерес для корпоративного міжнародного податкового планування. Дуже помірні податки, з одного боку, і численні договори про запобігання подвійного оподаткування, укладені з більшістю ведучих держав - з іншого, створюють сприятливий клімат для іноземних інвесторів.
Населення Швейцарії становить 7 млн чол., з яких 18,8% —іноземці. Країна оснащена зручною і надійною системою зв'язку і транспортних комунікацій з усіма країнами Європи і найбільших держав планети. Економічна і політична стабільність у ній Висока. Швейцарія тривалий час була зразком дотримання банківської таємниці. На підставі швейцарських законів навіть підозрювані в здійсненні фіскально-валютних злочинів, включаючи податкове шахрайство, були надійно сховані від правосуддя. Тепер обвинувачуваним у махінаціях з мстою ухилення від податків дотримання банківської таємниці не гарантується. На підставі двосторонніх угод, укладених з Німеччиною і США, такі особи піддаються карному переслідуванню.
Ці зміни в законодавстві не похитнули, а, навпаки, зміцнили авторитет Швейцарії в міжнародному бізнесі. Для відкриття і реєстрації компанії в цій країні не потрібно особливих дозволів, які виходять за рамки загальних правил заснування фірми. Спеціальні дозволи видаються тільки при заснуванні банків, трастових і страхових компаній. Термін заснування компанії у Швейцарії становить 4-6 тижнів, а витрати, пов'язані з цією процедурою, - це внесок у скарбницю в розмірі 3% від суми акціонерного капіталу, а також плата за розробку договору компанії і запис до реєстру, який становить 1500-5000 швейцарських франків.
Найбільш розповсюджений у Швейцарії вид корпорації - це компанії з обмеженою відповідальністю. Для їхнього заснування необхідний статутний капітал розміром 100 тис. швейцарських франків, з них 50 тис. необхідно внести при реєстрації. Всі активи компанії можуть належати іноземцям, але більшість її директорів повинні бути резидентами Швейцарії. Податкові переваги цієї країни зумовлені тим, що в ряді кантонів існує можливість зареєструвати компанію, оподатковувану одним тільки федеральним податком (його ставка не перевищує 9,5%), тоді як муніципальний і кантональний податки, які значно перевищують федеральний, компанії дозволено не сплачувати.
Найбільш зручними і вигідними, з погляду оподаткування у Швейцарії вважаються дві організаційно-правові форми компаній: холдингова та доміціарна.
Холдингова компанія. Швейцарське законодавство вважає холдингом підприємство, діяльність якого полягає винятково чи переважно в участі в прибутку інших компаній. При цьому не менше як 75% його доходів повинні становити надходження від участі в прибутку інших юридичних осіб. У більшості кантонів холдингові акціонерні компанії користуються численними привілеями, зокрема:
пільги із загальноприйнятих податків;
зниження базової величини капіталу, яке підлягає оподаткуванню;
зменшення пропорційного податку з капіталу, при цьому податок скорочується на величину співвідношення:
Якщо відношення величини дивідендів до сукупного прибутку дорівнює 1, то така холдингова компанія цілком звільняється від федерального податку на прибуток.
Майже всі кантони звільняють холдингові компанії від кантональних і муніципальних податків на прибуток.
Доміціарна компанія. Це швейцарське підприємство, яке керується з-за кордону і не мас ні власного офісу, ні службовців у Швейцарії і не займається конкретною комерційною діяльністю на території даної країни. Доміціарним компаніям дозволяють мати у Швейцарії поштову адресу (поштову скриньку). Тим самим за своїм юридичним статусом доміціарна компанія мало чим відрізняється від нерезидентно! офшорної компанії. Такі компанії, як і холдинги, не платять кантональні податки на прибуток, а кантональний податок з капіталу сплачують за зниженою ставкою.
Змішана доміціарна компанія, на відміну від чисто доміціарної, користується правом мати офіс і власний персонал у Швейцарії, але її права на ведення комерційної діяльності в цій країні обмежені. У тих випадках, коли така компанія укладає угоди зі швейцарськими партнерами, її прибуток піддасться оподаткуванню за загальними правилами, а прибуток від зовнішньоекономічних операцій обкладається податками частково або не обкладається зовсім.
При проведенні міжнародного податкового планування інтерес до Швейцарії виявляють, крім холдингових, ще і і фінансові, ліцензійні і торгово-закупівельні компанії. І хоча з погляду пільг з оподаткування Швейцарія поступається іншим офшорним центрам, високий рейтинг репутації в діловому світі цієї країни часто відшкодовує її клієнтам втрату потенційних вигод, одержуваних ними при інвестуванні в інших податкових гаванях.
Голландія
Це середньоєвропейська, невелика за розмірами країна з населенням 16 млн чоловік; столнцея - Амстердам, хоча уряд знаходиться в Гаазі. Мас зручні і надійні засоби зв'язку і сполучення з усіма країнами світу. Для громадян Європейського Союзу надає повну свободу поселення. Валютний контроль існує, але одержати дозвіл на операції з валютою неважко. Банківська таємниця охороняється суворо, навіть передбачене карне покарання за її розголошення, але в той же час на вимогу податкової служби всі підприємства і банки зобов'язані надавати необхідні відомості. За згодою між Голландією і Німеччиною, особи, які вчинили податкові злочини, підлягають екстрадиції.
Голландію часто використовують у корпоративному податковому плануванні. Це зумовлено тим, що держава надає іноземним інвесторам численні пільги для проведення різних видів зовнішньоекономічної діяльності.
Разом зі Швейцарією Голландія є одним з найбільших фінансових центрів Європи. Через цю країну за кордон надходить значна частина інвестицій з європейських країн. Сама Голландія посідає друге місце в світі за обсягом прямих інвестицій в американську економіку.
У той же час продумана система пільг перетворила Нідерланди на центр притягання іноземних капіталів. Особливістю податкової системи є система податкових переваг і пільг, наданих у цій країні холдинговим, фінансовим і ліцензійним компаніям. Ці пільги значно перевершують переваги, які надаються Швейцарією й іншими країнами Європи. Голландія володіє найширшою у світі мережею найзручніших угод про уникнення подвійного оподаткування.
Завдяки цим обставинам тут розмістилося багато компаній холдингового типу. Податок на прибуток торгово-промислових компаній становить у Голландії, як і в багатьох країнах Європи, 35-40%. Але холдингові компанії мають істотні пільги. їхні доходи, які надходять від дочірніх фірм у вигляді дивідендів, податком не обкладаються взагалі, при цьому необхідний мінімальний обсяг участі в їхньому капіталі повинен становити не менше ніж 5%. До найважливіших пільг для холдингових компаній додається і незначний за величиною податок на вивезення дивідендів з Голландії, набагато менший, ніж в інших країнах.
У Голландії створено сприятливі умови для діяльності фінансових компаній. їхня функція - кредитне посередництво, переказ кредитів і відсотків на основі податкової схеми, складеної з ланцюга наданих пільг і податкових переваг. До таких пільг відносяться:
1. Відсутність у Голландії податку "коло джерела" на розподілений відсоток.
2. Низький податок, а в більшості випадків відсутність податку "коло джерела" на переказані в країну відсотки з позик.
3. При проведенні кредитно-позикових операцій (коли кредит фінансується за рахунок позики) дозволено виключати з оподатковуваного податком доходу витрати на фінансування "вхідного" кредиту.
Особливістю податкового регулювання діяльності фінансових компаній є нарахування "мінімального оподаткованого доходу", на основі якого стягується гарантований податок. Ставка такого податку, невелика й, залежно від характеру кредиту і його величини, становить 0,25%-0,125% і менше.
До інших важливих особливостей голландського законодавства відноситься те, що воно надає можливість поєднувати в одному підприємстві холдингову, фінансову, ліцензійну і будь-яку іншу діяльність. Ця обставина робить Голландію ще більш привабливою країною для міжнародного бізнесу.
Ірландія
Острівна держава з населенням 3,5 млн чоловік. З 50-х років XX ст. 1 почала проводити політику залучення іноземних інвестицій і створення нових робочих місць. Нині Ірландія одна з найбільш універсальних офшорних юрисдикцій, яка володіє безліччю переваг.
Для жителів Ірландії їхня країна не є податковим раєм, навпаки - це країна з високим рівнем прогресивного оподаткування. Для іноземних інвесторів Ірландія стала дуже привабливою офшорною юрисдикцією, яка випереджає за рівнем привабливості багато типових офшорних центрів. Процедура реєстрації іноземних компаній тут дуже спрощена і займає 1-2 дні. Можливість заснування нерезндентних офшорних компаній поєднана з широким набором податкових пільг для компаній, які займаються реальною виробничою або фінансовою діяльністю. Пільговий податок у 10% застосовується в окремих галузях обробної промисловості, а також для компаній, які займаються наданням інженерних і комп'ютерних послуг. Оподаткуванню не підлягають доходи від патентів на винаходи і від продажу творів мистецтва, якщо вони створюються в Ірландії.
В Ірландії створений спеціальний пільговий режим для іноземних фінансових інвестиційних компаній. На відміну від багатьох інших юрисдикцій, офшорні компанії тут мають право вести діяльність і на території Ірландії. Одночасно вони зберігають пільги, які звільняють їх від податків на доходи, отримані за рубежем. Доходи, джерело яких знаходиться в самій Ірландії, обкладаються за пільговою ставкою в 10%. За законами країни ірландська компанія, яка веде діяльність за кордоном, може бути визнана нерезидентною і звільнена від податків, якщо її акціонери і директори - нерезиденти Ірландії.
На відміну від інших офшорних юрисдикцій, в Ірландії поряд з нерезидентними компаніями з обмеженою відповідальністю існує можливість створення офшорних компаній з необмеженою відповідальністю (типу unlimited). У компанії з обмеженою відповідальністю повинні бути, як мінімум, два акціонери, причому акціонер одночасно може бути і секретарем компанії. Список власників компаній вноситься до реєстру акціонерів. В офшорному бізнесі повсюдно застосовується механізм номінального володіння акціями.
Однією з найважливіших особливостей ірландської офшорної юрисдикції стало створення в 1987 р. Центру Міжнародних фінансових послуг. Він був створений для того, щоб полегшити європейським фінансистам вихід на американські і європейські біржі в денний час. Розрахунок зроблений на те, що при цьому Центрі будуть акредитовані представництва найбільших світових бірж. Свої операції тут у 1995 р. почала проводити Нью-Йоркська бавовняна біржа.
У складі Центру відкриваються іноземні інвестиційно-фінансові іі торговельні компанії. Діяльність компаній у рамках Центру здійснюється в різних сферах: банківська справа, операції на валютних, товарних і фондових біржах, управління капіталом, трастові, інвестиційні послуги, внутрішньо фірмове страхування, а також інші види підприємницької діяльності.
Щоб одержати право займатися діяльністю в складі центру, компанія повинна отримати сертифікат Міністерства фінансів Ірландії. Податок на прибуток сертифікованої компанії становить 10%, але він може бути ще меншим, тому шо дозволено високі норми амортизаційних відрахувань. Крім того, ці компанії також звільняються від податків на доходи, отримані за межами Ірландії.
В Ірландії немає закону про охорону банківської таємниці. Але фактично вона існує, оскільки її охорона передбачена в договорі між банком і клієнтом. У випадку її порушення банк виплачує клієнтам значну компенсацію. Банк не маг права відмовляти судовим органам у наданні інформації, коли мова заходить про кримінальний чи цивільний процес. Разом з тим, підозрювані в податкових злочинах не підлягають екстрадиції.
Ірландія уклала 15 договорів про усунення подвійного оподаткування. Крім того, укладені інші податкові угоди з рядом країн, відповідно до яких від податку "коло джерела доходу" майже цілком звільнені відсотки, рентні платежі за володіння літаками і нерухомістю.
Подібні договори Ірландією укладені з Бельгією, Німеччиною, Данією, Люксембургом, Норвегією, Швецією, Швейцарією, Росією.
Угорщина
Угорщина - одна з небагатьох країн Східної Європи, в якій створено максимально сприятливий клімат для залучення іноземних інвестицій у виробничу, і невиробничу сфери. Ця країна викликає зростаючий інтерес з боку транснаціональних корпорацій, які утворюють внутрішньо фірмові структури, які використовуються в міжнародному податковому плануванні.
В Угорщині усунуті які-небудь обмеження для утворення компаній, а також на іноземну участь у цих компаніях.
Найпоширеніші організаційно-правові форми компаній: *
§ компанія з обмеженою відповідальністю;
§ акціонерне товариство.
Перша з названих форм засновується тільки одним власником. Для її створення необхідний статутний капітал величиною близько 7 тис. дол. США. Статутний капітал акціонерного товариства повинен становили 67 тис. дол. США.
На відміну від Ірландії, податок на прибуток тут сплачують як резидентні, так і нерезидентні компанії, включаючи постійні представництва іноземних підприємств. Іноземні компанії, які одержують доход, створений на території Угорщини, платять податок на репатріацію такого прибутку за ставкою 18%.
Ставка податку на прибуток корпорацій в Угорщині:
§ 18% для нерозподіленого прибутку;
§ додатковий податок з розподіленого прибутку, стягнутий у джерела виплати дивідендів;
§ додатковий податок за ставкою 32,95%, який застосовується для обкладаніш
§ 65% доходів постійного представництва іноземної компанії.
Усі ці додаткові податки не стягуються, якщо отримані доходи (у вигляді дивідендів чи в іншій формі) залишаються в Угорщині і не репатріюються за кордон.
В оподатковувану базу угорських компаній потрібно включати всі іноземні джерела одержуваних доходів, за винятком дивідендів. До неї включають і суму податків, яка сплачується в іноземних юрисдикціях. Однак у більшості випадків на цю суму надасться податковий кредит або податкове звільнення.
Податкові відомства Угорщини здійснюють контроль за трансферним ціноутворенням, коли відбуваються зовнішньоекономічні операції між компаніями, які входять у єдину структуру ТНК. У той же час компаніям-резидентам, діяльність яких пов'язана з офшорними угодами, надається сприятливий податковий режим. Цим компаніям дозволено не сплачувати податку на додану вартість (ПДВ), вони одержують податковий кредит у розмірі 85% як від суми основного податку на прибуток, так і додаткового податку з розподіленого прибутку. При цьому ставиться умова: такі компанії повинні бути зареєстровані в Угорщині, їхні органи управління теж мають знаходитися в цій країні, а більшість їхнього персоналу повинна складатися з угорських громадян. Однак власність тих самих компаній на 100% може належати іноземцям.
Угорщина уклала численні угоди з іноземними країнами, в тому числі й державами СНД. Популярність цієї країни серед представників міжнародного бізнесу зростає, їх не відлякує стандартна в Угорщині ставка 23% податку з розподіленого прибутку. У багатьох випадках вона знижується до 0%. Податкове законодавство цієї країни стимулює діяльність офшорних холдингових, фінансових і ліцензійних компаній, що відкриває широкі перспективи використання цієї юрисдикції для корпоративного міжнародного планування.
Країни Середземноморського регіону
Кіпр
Острів Кіпр розташований у східній частині Середземного моря за 65 км на південь від Туреччини. Острів з 1974 р. розділений на турецьку і грецьку частини. Турецька частина являє собою "податкову пустелю", оскільки високе оподаткування відлякує від цієї території місцевих та іноземних інвесторів. Зате великою популярністю в міжнародних ділових колах користується південна (грецька) частина острова з населенням близько 500 тис. чоловік.
Багато підприємців справедливо вважають Кіпр "податковим раєм", де процвітає офшорний бізнес. Це вірна оцінка, але варто зазначити, що Кіпр - нетиповий офшорний центр. Він відноситься до країн з помірним оподаткуванням, що послужило підставою для укладення Кіпром цілого ряду податкових угод з іншими країнами. Поставивши свої підписи під такими угодами, ці держави тим самим перестали визнавати Кіпр "податковим раєм".
Острів пов'язаний надійним і зручним морським і повітряним сполученням з більшістю великих країн. Телекомунікаційний зв'язок Кіпру з зовнішнім світом один з найкращих у світі. Існує валютний контроль, однак офшорні компанії на Кіпрі такому контролю не піддаються. Закон гарантує збереження таємниці банківських внесків, але його дія поширюється тільки на Центральний-Банк. Порушники Закону про оподаткування екстрадиції з Кіпру не підлягають.
Оскільки Кіпр не відноситься до "класичних" податкових гаваней, то іноземні компанії обкладаються податком, величина якого незначна - 4,25%. Іноземні інвестори при вкладенні капіталу на Кіпрі зобов'язані одержати дозвіл на проведення валютних операцій у Центральному банку, а також у галузевому міністерстві залежно від виду діяльності компанії.
За законами Кіпру в країні допускаються дві організаційно-правові форми компаній:
§ акціонерні товариства;
§ компанії з установленим внеском її членів і засновників як гарантія задоволення вимог кредиторів.
На острові заохочується утворення офшорних компаній. Податкове законодавство Кіпру, а також система міждержавних податкових угод надзвичайно сприяє міжнародному податковому плануванню.
Зареєстровані тут офшорні компанії повинні цілком контролюватися іноземними резидентами і проводити операції за межами Кіпру. Разом з тим, офшорним компаніям дозволяється мати на острові свій офіс, з якого можна здійснювати управління компанією. Офшорним компаніям дозволено виступати за своєю організаційно-правовою формою акціонерними товариствами, компаніями на гарантіях (companies limited by garantee), товариствами і дочірніми фірмами транснаціональних корпорацій.
Велике значення для залучення іноземних інвесторів має й те, що на Кіпрі можливе заснування спеціальних офшорних трастів, цілком звільнених від податків.
На відміну від іноземних компаній, резидентні корпорації на Кіпрі обкладаються податком за ставкою 20-25%, тобто вище, ніж в Угорщині. Серед іноземних інвесторів тут найбільшим об'єктом вкладення капіталу є холдингові, торгово-закупівельні і судноплавні компанії.
Звільнення від подвійного оподаткування можуть одержати резиденти Кіпру, які мають статус локальної кіпрської компанії. їм надаються податкові кредити незалежно від наявності відповідних двосторонніх угод. У той же час офшорні компанії можуть користуватися податковими кредитами тільки за умови, що їхні доходи виникають у країні, з якою укладена податкова угода. Великі пільги надаються платникам на Кіпрі при індивідуальному прибутковому оподаткуванні. При податковій ставці для кіпріотів 0-40% усього за ставкою 5% обкладаються іноземні інвестиційні доходи і пенсії, переказані на острів іноземцями, які не займаються бізнесом на території Кіпру. Грошові суми, переказані на батьківщину тими, хто постійно проживає за кордоном і висилає на Кіпр іноземні інвестиційні доходи, також обкладаються податком у розмірі 5%.
Популярність Кіпру як офшорного центру в міжнародному бізнесі неухильно зростає. Усе більша кількість транснаціональних корпорацій шукає податкові укриття на цьому острові. У відповідь на це уряди США, Канади, Франції і Велика Британії в податкові договори ввели застереження, які обмежують можливості використання умов податкових угод транснаціональними корпораціями. А останнім часом США і Канада взагалі перестали застосовувати відповідні податкові конвенції у відношенні кіпрських офшорних компаній.
Мальта
До складу цієї держави, крім Мальти, входить ще 5 островів, розташованих за 90 км на південь від Сицілії. Населення країни -близько 355 тис. чоловік, столиця - місто Валетта.
Починаючи з 1987 p., уряд Мальти, спираючись на підтримку держав Європейського Союзу, приступив до перетворення країни на центр притягання іноземних інвестицій.
Мальта має гарне транспортне сполучення з іноземними країнами і постійно поліпшує міжнародні телекомунікації. Нинішня політична ситуація на острові стабільна. Валютний контроль на островах існує, але надаються гарантії безперешкодної репатріації іноземцями своїх доходів.
Заснування на Мальті іноземних компаній не пов'язане з якими-небудь труднощами. При створенні мальтійської компанії спеціальний дозвіл необхідно одержувати тільки банкам, страховим компаніям і корпоративним фондам. З організаційно-правовоі точки зору найпоширенішою і найзручнішою формою бізнесу с акціонерне товариство закритого типу (private company). Для заснування такого підприємства, якщо його засновниками виступають нерезиденти, а підприємство збирається вести комерційну діяльність на Мальті, потрібно мати мінімальний акціонерний капітал у розмірі 10 000 мальтійських фунтів (28 тис. дол.), причому половина цієї суми вноситься під час реєстрації.
При оподаткуванні корпорацій, інкорпорованих на Мальті, застосовується принцип резидентства. Інші компанії сплачують тут податки за принципом територіаль-носгі.
Ставка податку на прибуток резидентних корпорацій на Мальті мало відрізняється від середньоєвропейської і становить 35%. Однак компаніям, які займаються виробничою діяльністю, надаються пільги: на їхні дивіденди встановлена нижча податкова ставка Пільгові умови оподаткування поширюються і на нерозподілений прибуток, спрямований на фінансування інвестиційних проектів компаній „пільгового податкового статусу". Вона оподатковується за ставкою 17,5%. До таких компаній віднесені промислові підприємства і фірми - експортери товарів і послуг місцевого виробництва.
Реєстрація компаній, які одержали на Мальті статус офшорних, почалася в 1988 р. Однак у зв'язку з підписанням Мальтою договорів про уникнення подвійного оподаткування з 22 країнами (у тому числі зі США, Францією й Великою Британією), подальша реєстрація офшорних компаній на Мальті припинена 31 грудня 1996 p., хоча вже зареєстровані фірми мали змогу продовжувати свою діяльність до 31 березня 2004 р. Статус офшорної компанії могли одержати фірми, інкорпоровані на Мальті, а також відділення іноземних банків і страхових компаній. Власниками офшорної компанії можуть бути тільки нерезиденти.
Торговельні офшорні компанії платять податок за ставкою 5% і звільняються від податків з розподіленого прибутку. Усі комерційні операції таких компаній повинні вестися за межами Мальти.
Міжнародні холдингові компанії, які зареєстровані на Мальті і мають іноземні інвестиції, сплачують податок за повною ставкою - 35%. Але акціонери-нерезиденти, які одержують дивіденди від цієї компанії, можуть одержати компенсацію в розмірі 2/3 суми виплачуваних податків або податковий кредит на всю суму податку. Це знижує рівень оподаткування міжнародних холдингових компаній до 0-6,25%. Великі пільги і переваги одержують тут також іноземні інвестиційні компанії.
Міжнародні податкові угоди, укладені Мальтою з іншими країнами, дозволяють резидентам Мальти користуватися податковими кредитами при сплаті ними податків за принципом територіальності, але в тому випадку, коли в Мальти немає відносин з державою про запобігання подвійного оподаткування, мальтійські податкові відомства надають резидентам своєї країни податковий кредит у розмірі 25%.
Серйозні пільги надаються на Мальті іноземцям і за індивідуальним прибутковим оподаткуванням. Іноземні громадяни, які одержали тут посвідчення на проживання, сплачують цей податок за фіксованою ставкою 15%, але мінімальна сума податку становить І тис. мальтійських фунтів на рік.
Таким чином, незважаючи на поступову ліквідацію статусу офшорного центру, Мальта зберігає і ще довго зберігатиме привабливість для іноземних інвесторів. Мальта, як і раніше, становитиме інтерес у міжнародному податковому плануванні як юрисдикція резидентства торгових і холдингових компаній, особливо тих, котрі входять у структури ТНК.
Використана література
1. Амоша А., Вишневский В. К вопросу об оценке уровня налогов в Украине Экономика Украины, - 2002 - №8.
2. Балабанов И.Т. Основы финансового менеджмента - М.: Финансы и статистика, 1995.
3. Береславська О./, та ін. Міжнародні розрахунки та валютні операції.- К.: КНЕУ, 2002.
4. Боринець СЯ. Міжнародні фінанси - К.: Знання-Прес, 2002.
5. Бураковський І. Теорія міжнародної торгівлі - К.: Основи, 2000.
6. Ван Хорн Дж.К. Основы упріавления финансами.- М.: Финансы и статистика, 1999.
7. Влияние многосторонних торговых инициатив на благосостояние развивающихся стран// БИКИ, 2005 №41.
8. Гаман MB Державне управління інноваціями: Україна та зарубіжний досвід. - К.: Вікторія, 2004.
9. Герчикова И.Н. Международное коммерческое дело: Учебник - М.: ЮНИТИ, 2001.
10. Герчикова И.Н. Международные экономические организации.- М.: Консалтбанкир, 2000.
11. Герчикова И.Н. Международные экономические отношения.- М.: АО "Консолт - банкир", 2001.
12. Гіл Ч. Міжнародний бізнес- К.: Основи, 2001
13. Глобальна торгова система: розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ /Кер. авт. коя. і наук. ред. Циганкова Т.М.- К.: КНЕУ, 2003.
14. Гольцберг М., Хасан-бек А. Основы финансового инвестирования.- К.: Знания, 1998.
15. Грей сон Дж. К., О'Деля К. Американский менеджмент на пороге XXI века.М.: Экономика, 1995.
16. Денберг Р.Л. Международное налогообложение.- М.: ЮНИТИ, 1997.
17. Друкер П. Як забезпечити успіх у бізнесі.- К.: Україна, 1994.
18. Дэниеле Дж.Д.. Радеба Ли Х- Международный бизнес: Учебник - М.: Дело, 1994.
19. Економіка зарубіжних країн: Навч. посібник/За ред. Козака Ю.Г., Ковалевського В.В., Ржепишсвського К.І.- К.: ЦУЛ, 2003.
20. Зовнішньоекономічна діяльність: Навч. посібник/За ред. Козака Ю.Г., Логвінової Н.С., Сіваченка І.Ю., К.: - ЦУЛ, 2006.
21. Зовнішньоекономічна діяльність підприємств: Навч. посібник / За ред. Козака Ю.Г., Сіваченка МО., Логвінової Н.С.- К.: ЦУЛ, 2006.
Категория: Міжнародна економіка | Добавил: Aspirant (12.07.2013)
Просмотров: 392 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: