Суббота, 11.01.2025, 13:44
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Медицина та здоров'я

Реферат на тему: Дезинтерія
Реферат на тему: Дезинтерія.

Дизентерія — гостра інфекційна хвороба, яка характеризується явищами загальної інтоксикації та місцевим запальним про-цесом у товстій кишці, переважно в її нижньому відділі.
Етіологія Збудниками дизентерії є бактерії роду Shigella (шигели). При низькій температурі, у вологому середовищі, в темряві вони зберігаються довго; швидко гинуть на сонячному світлі, при висушуванні, високій температурі та у разі дії дезин-фікуючих засобів. Найбільш поширені тепер шигели Зонне. Певну питому вагу мають шигели Флекснера.
Епідеміологія. Джерелом інфекції є хворий і бактеріоносій.
Шлях передачі — фекальне оральний. Переважає контактно-побутове зараження. Важливу роль у передаванні дизен-терії відіграють руки як хворої (джерело), так і здорової люди-ни, яка сприймає інфекцію Тому дизентерію називають хворобою брудних рук. Контактно-побутовий шлях зараження найчастіше характерний для людей, які не дотримують санітарно-гігієніч-них правил. Поширення дизентерії спричинюють мухи, які меха-нічно переносять шигели. Мухи є також своєрідним джерелом інфекції, оскільки в їхніх кишках шигели довго зберігають жит-тєздатність При інфікуванні харчових продуктів та води шигелами реалізуються відповідно харчовий та водний шляхи поши-рення дизентерії. Сприйнятливість до дизентерії дуже висока у всіх вікових групах, особливо у дітей раннього віку. Імунітет нестій-кий, зникає вже через кілька місяців.
Патогенез Дизентерія— типова кишкова інфекція. Збуд-ник потрапляє в організм через рот. У шлунку та кишках дизен-терійні палички частково руйнуються. Звільнений токсин всмок-тується в кров, зумовлюючи явища інтоксикації. Внаслідок ток-сичного пошкодження нирок дизентерійний токсин компенсаторне виділяється слизовою оболонкою товстої кишки, спричинює П пошкодження та сенсибілізацію. У зміненій слизовій оболонці товстої кишки шигели фіксуються і завдяки своїм інвазивним властивостям зумовлюють наступний розвиток місцевих запаль-них процесів (від катаральних до виразкових).
Клініка. Інкубаційний період при дизентерії триває від кількох годин до 7 днів (найчастіше 2—3 дні). Початок хвороби гострий. Інтоксикація при дизентерії проявляється загальним нездужанням, головним болем, підвищенням температури тіла, нерідко — блюванням. У тяжких випадках спостерігаються симп-томи нейротоксикозу судороги, порушення свідомості різного ступеня та ін. Місцевий запальний процес у товстій кишці про-являється болем у животі та частими випорожненнями. Біль у животі має переймоподібний характер, спочатку відчувається по всьому животу, потім локалізується переважно у лівій зду-хвинній ділянці, буває перед кожною дефекацією і під час неї. Випорожнення мають спочатку каловий характер, потім кількість калових мас зменшується, у тяжких випадках вони повністю зни-кають. Випорожнень мало, вони містять мутний слиз та прожилки крові (ректальний плювок). Кількість дефекацій тим більша, чим тяжче захворювання. Зі зменшенням кількості калових мас з'являються часті болісні позиви на випорожнення у зв'язку зі спастичним скороченням м'язів прямої кишки (тенезми). При пальпації живота визначають болючу та спазмовану сигмо-видну кишку (симптом лівостороннього коліту). Анус піддатли-вий або зяючий. Залежно від ступеня явищ загальної інтоксика-ції та інтенсивності кишкового синдрому розрізняють легку, се-редньотяжку та тяжку, або токсичну, форми дизентерії.
При значному харчовому зараженні перебіг дизентерії нерідко нагадує харчову токсикоінфекцію. Спостерігаються явища за-гальної інтоксикації, повторне блювання, часті рідкі випорож-нення з домішками неперетравленої їжі, слизу, зелені, рідше— крові. Розвивається зневоднення, порушується гемодинаміка.
Дизентерія у дітей раннього віку має ряд відмінностей. Колі-тичний синдром у цьому віці відносно слабкий або його зовсім немає. Випорожнення рідкі, зберігають каловий характер, але мають зеленуватий колір. Патологічних домішок (слизу та кро-ві) звичайно мало. Еквівалентами тенезмів є почервоніння об-личчя та крик під час дефекації. Анус піддатливий, зяяння його не спостерігається. Паралельно з явищами кишкового токсикозу розвиваються зневоднення та гемодинамічні розлади.
Ускладнення. При глибокому ураженні слизової обо-лонки товстої кишки можуть спостерігатися кровотеча, прорив кишки та наступний перитоніт, рубцеві зміни, випадання прямої кишки.
При затяжному та хронічному перебігу дизентерії розвива-ються гіпотрофія, анемія, гіповітаміноз. Після перенесеної дизентерії протягом тривалого часу мо-жуть зберігатися зміни рухових функцій кишок (спазми, біль у животі, нестійкі випорожнення).
Діагноз дизентерії встановлюють на основі даних клініч-них проявів хвороби. Велике значення у його встановленні має епідеміологічний анамнез. Для підтвердження діагнозу, його еііологічного розшифрування застосовують бактеріологічні (по-сів випорожнень, а в перші дні хвороби, якщо є блювання, блю-вотних мас та промивних вод шлунка) і серологічні (реакції аглютинації та непрямої гемаглютинації) методи. Для експрес-діагностики застосовують люмінесцентні сироватки. Шкірна алер-гічна проба з дизентерином (реакція Цуверкалова) має обме-жене діагностичне значення. Вона є чутливою, але не строго специфічною Істотне діагностичне значення має копро логічний метод — мікроскопічне дослідження випорожнень. При бактері-альній дизентерії у випорожненнях є слиз, еритроцити та велика кількість лейкоцитів. Певне діагностичне значення має загальний аналіз крові. Для дизентерії характерним е нейтрофільний лейкоцитоз, зсув уліво, підвищення ШОЕ. Об'єктивне уявлення про стан слизової оболонки термінального відділу товстої кишки можна дістати при ректороманоскопії. У дітей ректороманоскопію доцільно проводити у невиразних випадках для диференці-альної діагностики і вирішення питання про повне видужання.
Лікування. Важливою умовою успішного лікування ди-зентерії є правильна організація режиму, догляду та дієти. Дієту пропонують із врахуванням віку, тяжкості та періоду хвороби. Якщо є явища інтоксикації, потрібно дещо обмежити харчуван-ня, але збільшити кількість рідини у вигляді ізотонічних сольо-вих розчинів та 5 % розчину глюкози. Після 6—12-годинної вод-ної дієти дітей раннього віку дозовано годують зцідженим груд-ним молоком або кислими сумішами, а згодом переходять до повноцінного, відповідно до віку, харчування. Дітям старшого віку призначають овочеве та яблучне пюре, протерті овочеві супи, каші на половинному молоці, кефір, кисле молоко, кисіль, су-харі та ін. Для боротьби з інтоксикацією та ексикозом застосовують рнутрішньовенне краплинне введення ізотонічних глюкозосольових розчинів, синтетичних плазмозамінників (реополіглюкін, гемодез та ін.), альбуміну під контролем діурезу з форсуванням його лазиксом, еуфіліном. При нейротоксикозі, який звичайно супроводиться гіпертермією, хворого слід роздягти, розтерти спиртом, покласти холод на магістральні судини. Внутрішньом'язово вводять 4% розчин амідопірину, 50 % розчин анальгіну у вікових дозах, а якщо ефект незначний — літичну суміш. При судорогах уводять натрію оксибутират, седуксен, дроперидол та ін. При серцево-судинній недостатності застосовують строфантин, кофеїн, ефедрин, сульфокамфокаїн та ін.
Антибактеріальну терапію призначають у гострому періоді всім хворим з вираженими клінічними проявами дизентерії. Ши-роко застосовуються: фталазол, сульфадиметоксин, бактрим (бісептол); нітрофурани (фуразолідон, фурагін), поліміксин М, препарати налідиксовоі кислоти (неграм, невіграмон), 8-оксихіноліни (ентеросептол, інтестопан). Досить одного 5—7-денного курсу лікування. При токсичних формах, а також у разі неефек-тивності лікування інших форм дизентерії застосовують антибіо-тики (левоміцетин, ампіцилін, гентаміцин та ін.) Для профілак-тики га лікування дисбактеріозу призначають біологічні препа-рати біфідумбактерин, лактобактерин, колібактерин, біфікол, бактисубтил. За показаннями призначають симптоматичні засо-би (спазмолітики, анальгетики та ін).
Профілактика. Велике значення для профілактики ди-зентерії мають санітарне профілактичні заходи, особливо бороть-ба з мухами; правильна організація санітарного режиму та ме-дичного обслуговування дітей у дитячих закладах; дотримання правил особистої гігієни.
Заходи у вогнищі. 1. Хворого на дизентерію ізолюють удома або госпіталізують до стаціонара. З лікарні реконвалес."
центів виписують не раніш як через 3 дні після зникнення клініч-них симптомів хвороби та одноразового бактеріологічного дослі-дження випорожнень з негативним результатом. Дітей, які від-відують дошкільні заклади, виписують після дворазового бакте-ріологічного обстеження. Фекалії для дослідження збирають не раніше ніж на 3-й день після закінчення антибактеріального лікування. За реконвалесцентами дільничний лікар встановлює диспансерний нагляд: після гострої дизентерії протягом одного місяця, після хронічної — трьох місяців. 2. Контактних дітей у ди-тячих дошкільних закладах обстежують бактеріологічне. По-трібно якомога раніше виявляти хворих з клінічно вираженими та безсимптомними формами дизентерії, ізолювати таких хворих і лікувати їх 3. У вогнищі проводять заключну дезинфекцію. 4. За вогнищами встановлюють медичне спостереження.
КИШКОВА ІНФЕКЦІЯ (КОЛІЕНТЕРИТ, ЕШЕРИХЮЗ)
До коліінфекції належать гострі кишкові захворювання у ді-тей раннього віку, які спричинюються ентеропатогенними шта-мами кишкової палички і характеризуються загальною інтокси-кацією та зневодненням на фоні стійких диспепсичних розладів у вигляді блювання та проносу.
Етіологія. Збудниками кишкової інфекції е ентеропатогенні штами кишкової палички (ешерихіі). Вони стійкі у навко-лишньому середовищі. Є багато серологічних типів ешерихій. Серед них домінують серотипи 0-111, 0-55, 0-124, «Крим» та ін.
Епідеміологія. Джерелом інфекції є хворий та бактеріоносій.
Коліінфекція — типова кишкова фекально-оральна інфекція. Певне значення має контактний та харчовий шляхи передавання інфекції. На коліінфекцію хворіють діти до двох років, переваж-но на першому році життя. При значному інфікуванні через їжу люди всіх вікових груп можуть захворіти на ешерихіоз, який за перебігом нагадує харчову токсикоінфекцію.
Патогенез. Ешерихії проникають в організм через рот, швидко розмножуються в тонкій кишці. Токсини ешерихій всмок-туються у кров, спричинюють явища загальної інтоксикації, посилюють секреторну активність епітелію тонкої кишки. Це при-зводить до виділення у просвіт кишок великої кількості води, солей натрію, калію, до зниження зворотного всмоктування. По-рушуються процеси травлення. Розвиваються явища кишкового токсикозу із зневодненням, у тяжких випадках — розлад гемодинаміки.
Клініка. Інкубаційний період становить 2—5 днів, найча-стіше—1—2 дні, але може тривати лише кілька годин. Початок хвороби, як правило, гострий. Порушується загальний стан, з'яв-ляються пронос, блювання. Підвищується температура тіла. Для коліінфекції характерний такий диспепсичний синдром: випорож-нення часті (5—15 разів), в окремих випадках—до 20—25 разів на добу, рідкі, водянисті, оранжевого або зеленувате оранжевого кольору, містять слиз Нечасте, але тривале блювання Розви-ваються симптоми зневоднення, гемодинамічні розлади Спосте-рігається втрата маси тіла Ці симптоми є тривалими Поряд з тяжкими бувають легкі, стерті та абортивні форми коліінфекцп.
Ускладнення Найчастіше спостерігаються пневмонія, отит, гнійні ураження шкіри та підшкірної основи, пієлонефрит та ін.
Прогноз коліінфекцп значно погіршується, якщо приєдну-ється стафілококова інфекція При цьому значно посилюються диспепсичні розлади, виникають вторинні септичні вогнища, роз-вивається дистрофізація.
Діагноз Ставлячи діагноз коліінфекцп, слід враховувати вік дитини, клініко епідеміологічні дані та результати бактеріо-логічного дослідження випорожнень. У посівах випорожнень у пе-реважної більшості хворих виділяють майже чисту культуру патогенних серотипів кишкової палички, які можна виділити та-кож із блювотних мас, а у деяких хворих — навіть із слизу носо-глотки Після смерті збудник виділяють з вмісту просвіту кишок, а в окремих випадках — із тканин та крові Для експрес-діагно-стики застосовують люмінесцентні сироватки У копрограмі під час гострого періоду є слиз, нейтральний жир, іноді — помірна кількість лейкоцитів.
Лікування хворих на колпнфекцію проводять з ураху-ванням тяжкості, фази хвороби, фонових та супровідних захворю-вань, віку хворого. Потрібні регідратаційна та дієтотерапія, анти-бактеріальні, стимулюючі, симптоматичні засоби Комплексне лікування коліінфекцп подібне до лікування інших кишкових інфекцій (дизентерія, сальмонельоз тощо) у дітей раннього віку, що висвітлено у відповідних розділах підручника.
Профілактика Основне значення має дотримання сані-тарно-гігієнічних правил, раннє виявлення хворих Усіх дітей з дисфункцією кишок треба ізолювати та провести бактеріологіч-не дослідження їхніх випорожнень з метою виявлення патоген-ної кишкової палички Хворих, а також тих, у кого підозрюють колпнфекцію, госпіталізують 3 лікарні реконвалесцентів коліін-фекцп виписують після клінічного видужання та негативного ре-зультату бактеріологічного дослідження випорожнень на пато-генні серотипи ешерихій.
Категория: Медицина та здоров'я | Добавил: Aspirant (26.05.2014)
Просмотров: 282 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: