Суббота, 18.05.2024, 11:00
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Макроекономіка

Реферат на тему:Визначення валового внутрішнього продукту регіону
Реферат на тему:Визначення валового внутрішнього продукту регіону.

Загальні положення визначення валового внутрішнього продукту регіону
Валовий внутрішній продукт (ВВП) є узагальнюючим показником результатів економічної діяльності країни та регіону за рік. У залежності від стадії економічного обороту цей показник може бути визначений: як вартість вироблених товарів і послуг для населення та інвестиційної сфери (ВВП вироблений), як сума первинних доходів учасників суспільного виробництва (ВВП за категоріями доходів) і як сума витрат на кінцеве споживання населення і державних органів та нагромадження основних і оборотних фондів (ВВП за категоріями використання).
На рівні регіону результати економічної діяльності найбільш повно відображаються у показниках виробництва і доходів. Узагальнюючим показником виробництва у регіоні є валова додана вартість (ВДВ), яка визначається по кожній галузі господарства регіону. Розрахунок ВДВ по кожній галузі включає визначення цього показника на підприємствах, в установах і організаціях всіх форм власності, що розташовані на території області, включаючи кооперативи і малі підприємства, а також виробництво продукції і послуг у домашніх господарствах (особисте підсобне сільське господарство, індивідуальне будівництво тощо).
Вказаний показник характеризує ту частину вартості виробленої продукції (робіт, послуг), яка безпосередньо створена трудом працівників на даному підприємстві з використанням його основних фондів. Вартість купованих матеріалів, комплектуючих, всіх видів енергії, робіт, і послуг, споживчих в процесі виробництва, є результатом діяльності інших підприємств, а для даного підприємства - проміжним споживанням.
Валова додана вартість по j-тій галузі (ВДВj) розраховується за різницею між валовим випуском (ВВ j) і проміжним споживанням (ПСj):
BДBj-BBj-ПСj (1)
Сума валових доданих вартостей усіх галузей складає ВВП регіону, тобто
?ВДВj= ВВП регіону (2)
1. Визначення валової доданої вартості регіону за звітний період
Початковим етапом розрахунків є визначення валового випуску. Валовим випуском галузей матеріального виробництва є обсяг виробленої ними продукції. Валовий випуск визначається в основних Цінах, тобто в цінах підприємств, за виключенням податку на додану вартість і акцизного збору. При цьому, за методологією системи національних рахунків, загальним принципом оцінки валового випуску є слідуючий:
- за умов прибутковості виробництва (коли вартість продукції, робіт, послуг перевищує витрати на виробництво), валовий випуск дорівнює вартості продукції, робіт, послуг;
- за умов збитковості виробництва (коли витрати на виробництво перевищують вартість продукції, робіт, послуг), валовий випуск оцінюється величиною витрат на виробництво.
У галузях економіки, валовим випуском яких є вартість послуг розрізнюється ринковий і неринковий випуски. Ринковий випуск характеризує надання (виробництво) послуг за цінами ринку що свідчить про госпрозрахункові принципи господарювання. Неринковий випуск характеризує надання послуг безоплатно чи за цінами що не покривають витрат на виробництво і з точки зору ринку є .незначущими. Неринковий випуск притаманний бюджетним організаціям і установам і визначається за величиною фактичних витрат, за виключенням витрат на придбання обладнання, капітальні вкладення » капітальний ремонт та з додаванням амортизації (зносу). З метою висвітлення особливостей формування валового випуску в окремих галузях надається коротка характеристика цього показника по всіх галузях економіки.
Валовий випуск промисловості обраховується як обсяг продукції промислових підприємств і промислової продукції, виробленої підприємствами інших галузей, де промислове виробництво є неосновним видом діяльності, включається обсяг продукції малих підприємств і кооперативів, що займаються промисловою діяльністю, а також зміна залишку незавершеного виробництва, який не включається у вартість продукції.
Валовим випуском сільського господарства є вартість продукті рослинництва і тваринництва, виробленої всіма категоріями господарств, включаючи особисті підсобні господарства, а також вартість послуг підприємств, що обслуговують сільське господарство (ветеринарне обслуговування, агрохімічне, ремонтне тощо).
Валовий випуск лісового господарства визначається: по госпрозрахункових підприємствах - вартістю продукції, робіт, послуг; за рахунок коштів бюджету - за сумою фактичних поточних витрат. Включається також вартість заготівлі населення продуктів лісокористування, рибальства і мисливства та вартість послуг підприємств, що обслуговують лісове господарство.
До валового випуску рибного господарства відносяться вартість продукції риболовства, робіт по риболовству та послуг по обслуговуванню рибного господарства (рибоохорона, рибнагляд, повітряна розвідка тощо).
Валовий випуск будівництва оцінюється вартістю робіт по новому будівництву та капітальному ремонту будівель і споруд і враховує такі види діяльності: будівельно-монтажні, проектно-пошукові, інші капітальні роботи і витрати; витрати, що не збільшують вартості основних фондів, збитки від ліквідації основних фондів будівництва, витрати на вирощування багаторічних насаджень та на глибоке розвідувальне буріння на нафту і газ.
Валовий випуск транспорту визначається як виручка транспортних підприємств від перевезення вантажів, пасажирів та інших робіт, пов’язаних з транспортуванням вантажів та обслуговуванням пасажирів. Розрахунок валового випуску здійснюється по всіх видах транспорту - залізничному, автомобільному, міському (електричному (тролейбус, трамвай, метрополітен), авіаційному, водному, трубопроводному, а також по шляховому господарству.
Валовим випуском зв’язку є виручка підприємств галузі від надання відповідних послуг підприємствам і населенню. Доходи від реалізації послуг зв’язку визначаються по видах виробничої діяльності: по передачі поштових, телефонних, телеграфних повідомлень, використанню технічних засобів радіомовлення і телебачення, наданню інших видів послуг зв’язку.
Валовий випуск галузей сфери обігу - торгівлі і громадського харчування, заготівлі і матеріально-технічного постачання розраховується за величиною реалізованого накладання, за виключенням витрат на оплату послуг найманого транспорту. До розрахунку валового випуску галузей сфери обігу включається також валовий випуск по торговельній діяльності кооперативів, малих підприємств, підприємств, що надають посередницькі послуги щодо купівлі - продажу товарів народного споживання, продукції виробничо-технічного призначення та сільського господарства.
Валовий випуск інформаційно-обчислювального обслуговування дорівнює обсягу робіт за відпускною вартістю, виконаних на сторону підприємствами, що знаходяться на самостійному балансі.
Валовий випуск операцій з нерухомим майном визначається за вартістю послуг по продажу і здачі в найм нерухомого майна та посередницькій діяльності у цій сфері, що є основним видом діяльності спеціалізованих госпрозрахункових підприємств, малих підприємств і кооперативів.
Валовим випуском загальної комерційної діяльності по забезпеченню функціонування ринку є вартість продукції (робіт, послуг) госпрозрахункових підприємств, основним видом діяльності яких є комерційні і посередницькі послуги по купівлі - продажу товарів, цінних паперів, валюти, наданню різних послуг, включаючи рекламні, аудиторські діяльності, маркетингові дослідження, інша комерційна діяльність.
Валовий випуск геології і розвідки надр, геодезичної і гідрометеорологічної служби оцінюється за обсягом виконаних робіт спеціалізованих організацій галузі, що розміщені на території регіону. При цьому слід мати на увазі, що геодезична гідрометеорологічна служби фінансуються за рахунок бюджету, їх валовий випуск є неринковим і визначається за сумою поточних витрат, тобто із загальної суми витрат виключаються 12, 15 і 16 статті бюджетної класифікації та додається амортизація (знос).
Валовий випуск інших видів діяльності сфери матеріального, виробництва охоплює вартість друкованої продукції редакцій та виробництв, різницю між вартістю продукції по відпускних цінах і вартістю продукції по заготівельних цінах підприємств утилізаційної , промисловості. Випуск кустарно-ремісничої діяльності визнається виручкою від реалізації виробів та послуг, що виконуються в рамках цієї діяльності.
Валовий випуск житлово-комунального господарства розраховується окремо по житловому і комунальному господарствах. Випуск житлового господарства оцінюється доходами від експлуатації житлового фонду та гуртожитків, якщо вони перевищують експлуатаційні витрати, або сумою експлуатаційних витрат, якщо вони більші за суму доходів. Випуск індивідуального житлового господарства складається з вартості будматеріалів, куплених власниками житла для поточного ремонту, вартості побутових послуг з ремонту квартир і будинків, зносу індивідуального житла, а також податків з власників будівель і земельного податку.
До валового випуску комунального господарства відносяться доходи від водо-, газо-, теплопостачання, каналізації, санітарної очистки, готельного господарства, або експлуатаційні витрати, якщо вони перевищують доходи.
Валовий випуск побутового обслуговування розраховується окремо по виробничих його видах (виготовлення і ремонт одягу, взуття, меблів, металовиробів, ремонт побутової техніки, транспортних засобів, ремонт і спорудження квартир і будинків) та невиробничих видах (послуги лазень, пралень, перукарень, прокатних пунктів, ритуальних та інших послуг). Валовий випуск побутового обслуговування дорівнює обсягу реалізації цих послуг.
Валовим випуском охорони здоров’я є сума ринкових і неринкових послуг. До випуску ринкових послуг відносяться обсяг реалізації санаторно-курортних послуг, туризму і екскурсій, госпрозрахункових поліклінік, платні послуги фізкультури і спорту. Неринкові послуги оцінюються за сумою поточних витрат бюджету на утримання бюджетних закладів охорони здоров’я, а також витратами бюджету профспілок, фонду соціального страхування на утримання таборів відпочинку, санаторіїв - профілакторіїв, санаторно-курортне лікування та відпочинок, утримання технічних інспекторів і довірених лікарів трудових експертних комісій. До випуску неринкових послуг відносяться також витрати підприємств і організацій на соціальний розвиток за рахунок прибутку.
Валовим випуском освіти є сума ринкових і неринкових послуг, які оцінюються відповідно обсягом реалізації платних послуг освіти та поточних витрат за рахунок коштів бюджету на утримання бюджетних закладів освіти, коштів профспілок на роботу з дітьми і культурно-виховні заходи. Відносяться також плата за утримання дітей в дитячих дошкільних закладах, за навчання в музичних школах, на курсах іноземних мов, підготовчих відділеннях вузів, платних навчальних закладах тощо.
Валовий випуск культури і мистецтва визначається за обсягом реалізації платних послуг бібліотек, музеїв, виставок, клубів, парків культури і відпочинку, ботанічних садів і зоопарків, театрів, концертних організацій, кінотеатрів, цирків і т.п. За загальним принципом розрахунків у випадках, коли виручка від реалізації послуг нижча за витрати того чи іншого закладу культури і мистецтва за валовий випуск приймається сума поточних витрат включаючи амортизацію (знос).
До валового випуску науки відносяться ринкові послуги які формуються за рахунок коштів госпрозрахункових підприємств замовників, кооперативів і малих підприємств/та неринкові послуги в суди бюджетного фінансування науки за виключенням витрат на придбання обладнання, капітальні вкладення і капітальний ремонт і додаванням амортизації основних фондів науки
Валовий випуск по галузі Фінансування, кредитування, страхування: розраховується окремо по банківській діяльності, фінансовому посередництву довірчих товариств і страхових організаціях. Валовий випуск банків дорівнює різниці між отриманими і сплаченими відсотками за надані кредити, а також доходами від надання банківських послуг (ведення рахунків, інкасація тощо) До валового випуску довірчих товариств відноситься різниця між їх доходами І витратами. Валовий випуск страхових організацій визначається як різниця між сумою надходжень страхових платежів і сумою виплат страхових відшкодувань.
Валовим випуском по. галузі “Управління” є обсяг поточних витрат бюджету на утримання органів управління регіону, включаючи органи підтримання порядку, суду, прокуратури, а також обсяг доходів юридичних консультацій, колегій адвокатів, нотаріальних контор тощо від надання відповідних послуг.
Джерелами інформації щодо валового випуску є статистична звітність про обсяги виробленої продукції, реалізації послуг, отриманої виручки та доходів; про експлуатаційні витрати; вартість продукції, робіт, послуг; звітність кооперативів і малих підприємств- звіт про виконання бюджету; фінансові звіти фонду соціального страхування і профспілкового бюджету; бухгалтерська звітність підприємств щодо фінансового і майнового стану.

2. Визначення обсягу проміжного споживання
Проміжне споживання охоплює вартість спожитих у процесі виробництва сировини, матеріалів, всіх видів енергії, а також вартість послуг, наданих сторонніми організаціями і необхідних для забезпечення виробництва (послуг транспорту, зв’язку, банків, обчислювальних центрів, комунального господарства тощо).
При цьому слід мати на увазі, що одержаний в результаті цього розрахунку обсяг проміжного споживання може бути використаний безпосередньо, якщо вартість продукції (робіт, послуг) відповідає показникові валового випуску. Якщо ж валовий випуск розрахований за іншими формами галузевої звітності і не відповідає даним ф. № 5-с, то розраховується питома вага проміжного споживання, за допомогою якої і визначається його обсяг.
Проміжне споживання бюджетних організацій визначається за даними звіту про виконання бюджету за відповідними статтями бюджетної класифікації.
Проміжне споживання у поточних витратах за рахунок коштів профспілок, фонду соціального страхування, коштів підприємств на соціальний розвиток розраховується за питомою вагою, що склалася по відношенню до валового випуску бюджетних організацій.
Проміжне споживання у валовому випуску кооперативів і малих підприємств розраховується за формою № 1-КМП "Звіт про діяльність
Проміжне споживання банків, довірчих товариств, страхових організацій визначається за даними звітів про прибутки і збитки і фінансову діяльність. До розрахунку включаються матеріальні, канцелярські і господарські витрати, витрати по оплаті послуг транспорту, зв’язку, на службові відрядження, охорону, спецодяг, витрати на утримання апарату управління (без врахування заробітної плати), витрати на ведення справи та інші витрати (без врахування амортизації).
На основі розрахунків валового випуску і проміжного споживання по кожній галузі за звітний період визначається валова додана вартість, підсумок якої по всіх галузях економіки регіону
3. Визначення валової доданої вартості на прогнозний період
Прогнозування валової доданої вартості регіону, що дорівнює валовому внутрішньому продукту регіону в основних цінах, здійснюється на базі аналізу показників і факторів, що їх формували у звітному періоді.
Аналізується динаміка і галузева структура валового випуску і валової доданої вартості, рівень затратомісткості виробництва якт величини проміжного споживання на 1 грн. валового випуску або валової доданої вартості, галузеві фактори формування валового випуску І валової доданої вартості.
Для обґрунтування прогнозних показників ВДВ (ВВП) регіону важливе значення має визначення передумов, які впливатимуть на формування -цих показників у перспективному періоді. Основними складовими цих передумов е очікувані напрямки податкової; цінової амортизаційної політики, політики в області заробітної плати і в соціальній сфері, хід реалізації структурної передумови промисловості та заходів по матеріалозбереженню тощо.
На першому етапі прогнозування, коли ще не визначені показники валової доданої вартості галузей на базі даних окремих. підприємств, валова додана вартість регіону може бути розрахована виходячи з показників валової доданої вартості звітного періоду, індексу фізичного обсягу та індексу цін, очікуваних у прогнозному періоді. Валова додана вартість на і - тий прогнозний рік по регіону, (ВДВі) розраховується за формулою.
ВДВі - ВДВ (і - 1) х 1фо х 1ц (3) (3)
де: ВДВ (і – 1) - валова додана вартість перед прогнозного (звітного) року;
1фо - індекс фізичного обсягу, тобто темп зростання (чи зменшення) ВДВ у прогнозному році в цінах минулого (предпрогнозного) року;
1ц - індекс цін, що характеризує зміну оптових цін виробників у прогнозному році порівняно з передпрогнозним.
Приклад розрахунку ВДВ регіону на прогнозний рік (показники умовні).
Валова додана вартість області у 2001р. у фактичних цінах складала 3220 млн.грн. На 2002р., у зв’язку з триваючим скороченням виробництва промислової продукції, несприятливими — природними умовами, що можуть вплинути на зниження врожайності сільськогосподарських культур та показників тваринництва, очікується формування валової доданої вартості на рівні 97 % по відношенню до 2001р. Зведений індекс оптових цін по області прогнозується, виходячи з можливих змін у вартості енергоресурсів, сировини і матеріалів, співвідношення між пропозицією продукції і попитом на неї конкурентоспроможністю продукції. В нашому прикладі на 2002 р, прогнозується зростання цін на 25 % (індекс цін дорівнює 125 % по відношенню до рівня цін 2001р.).
Тоді обсяг валової доданої вартості області на 2002р. у цінах передпрогнозного 2002р. дорівнюватиме:
млн.грн. (реальний обсяг ВДВ), а з врахуванням індексу цін - у поточних цінах 2002p.:
млн.грн. (номінальний обсяг ВДВ).
На наступних етапах прогнозування коли є інформація щодо валового випуску по галузях економіки на 2002 рік, показники валової доданої вартості визначаються за різницею між валовим випуском і проміжним споживанням. При цьому можна використати агреговану галузеву структуру, в якій представлені найбільш вагомі для економіки регіону галузі.
Проміжне споживання по галузях (HCij) прогнозується виходячи з його рівня на 1 грн. валового випуску (тобто рівня затратомісткості виробництва) у передпрогнозному році та прогнозного обсягу валового випуску по галузях (Ввіj), тобто:
(4)
В залежності від економічної ситуації, яка закладається в передумови прогнозу (зниження виробництва, стабілізація чи зростання), рівень затратомісткості на прогнозний період коригується:
- за умов падіння виробництва – в бік деякого підвищення;
- за умов стабілізації і зростання - в бік зниження затратомісткості.
В цих випадках формула (4) набуде виду:
(5)
де К - коефіцієнт коригування, який набуває значень:
- за умов падіння виробництва К > 1;
- за умов стабілізації і зростання виробництва К < 1.
Значення К обґрунтовується по кожній галузі економіки регіону, виходячи з конкретних заходів по матеріало-, енерго-, ресурсо-збереженню.
У цьому розрахунку валова додана вартість регіону визначається за сумою валових доданих вартостей галузей економіки у цінах прогнозного періоду, тобто у номінальному обчисленні:
ВДВномі = ?j ВДВноміj (6)
Для порівняння динаміки цього показника з минулим роком та уточнення припущень щодо темпів його зміни, передбачуваних на І етапі прогнозних розрахунків, визначається зведений індекс-дефлятор, який враховує зміни галузевої структури виробництва ВДВ та рівня оптових цін по галузях. Індекс-дефлятор (Ідефі) розраховується як сума добутків питомої ваги ВДВ кожної галузі у ВДВ регіону в цілому на галузевий індекс оптових цін:
Ідефі = ВДВ пром/ВДВ * Іц пром + ВДВ сіл.госп./ВДВ *
Іц сіл.госп, + ВДВ буд/ВДВ * Іц буд + ВДВ ij = ? ВДВіj/
ВДВі*Іцij,
при ?j ВДВijвдві=1 (7)
Тоді валова додана вартість регіону в реальному обчисленні (тобто в порівнянних цінах) визначається за формулою:
ВДВреаі ВДВном/Ідефі. (8),
а індекс фізичного обсягу (тобто темп зміни ВДВ і-го року по відношенню до (і-1 року) буде дорівнювати:
Іфоі=ВДВреаі/ВДВном(і-1) (9),
а формула (3) набуде вигляду:
ВДВі = ВДВ(і-1)*Іфоі*Ідефі (10)
Категория: Макроекономіка | Добавил: Aspirant (03.05.2014)
Просмотров: 478 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: