Вторник, 07.05.2024, 14:24
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Логіка

Реферат на тему Можливість та теорія можливих світів
Реферат на тему: Можливість та теорія можливих світів.

Можливість та теорія можливих світів

Для класичної логіки річ існує або не існує, і немає ніяких інших варіантів. Але як у звичайному житті, так і в науці постійно приходиться говорити не тільки про те, що є в дійсності і чого немаэ, але і про те, що повинно бути чи не повинне бути і т.д. Дійсний хід подій можна розглядати як реалізацію однієї з багатьох мислимих можливостей, а дійсний світ, у якому ми знаходимося, — як один з незліченної безлічі можливих світів.
Мова класичної логіки занадто бідна, щоб на ній вдалося передати міркування не тільки про реальні події (маючих місце в дійсному світі), але і про можливі події ( що відбуваються в якихось можливих світах) чи про необхідні події ( що настають у всіх таких світах).
Прагнення збагатити мову логіки і розширити її виразні можливості привело до виникнення модальної логіки. Її задача — аналіз міркувань, у яких зустрічаються модальні поняття, що служать для конкретизації встановлюваних нами зв'язків, їх оцінки з тієї чи іншої точки зору.
Ще Арістотель почав вивчення таких, найбільш часто модальних понять, що зустрічаються, як «необхідно», «можливо», «випадково». У середні століття коло модальностей було істотно розширене, і в нього ввійшли також «знає», «думає», «було», «буде», «обов'язково», «дозволене» і т.д.
У принципі число груп модальних понять, що виражаються ними, не обмежено. Сучасна логіка виділяє найбільш важливі з цих груп і робить їх предметом спеціального дослідження. Вона вивчає також загальні принципи модальної оцінки, справедливі для всіх груп модальних понять.
Цікаву групу складають, зокрема, поняття «думає», «сумнівається» і т.п. Розділ модальної логіки, що досліджує ці і подібні їм поняття, одержав назву епистемической логіки. У числі найпростіших законів цієї логіки такі положення: «Неможливо думати щось і разом з тим сумніватися в цьому», «Якщо суб'єкт переконаний у чомусь, невірно, що він переконаний також у протилежному» і т.п.
Тимчасові модальні поняття «було», «буде», «раніш», «пізніше», «одночасно» і т.п. вивчаються логікою часу. Серед елементарних її законів містяться твердження: «Невірно, що відбудеться логічно неможлива подія», «Якщо було, що завжди буде щось, то воно завжди буде», «Жодне подія не відбувається раніш самого себе» і т.п.
В останні десятиліття модальна логіка бурхливо розвивається, утягуючи у свою орбіту всі нові групи модальних понять. Істотно удосконалені способи її обґрунтування. Це додало модальній логіці новий подих і поставило її в центр сучасних логічних досліджень.
Наука непримиренна до протиріч і успішно бореться з ними. Але в житті багатьох наукових теорій, особливо на початку їх розвитку, є періоди, коли вони не вільні від внутрішніх протиріч.
Логіка, яка вимагає виключення протиріч, повинна вважатися з цією обставиною. До того ж їй самій характерні внутрішні протиріччя (логічні парадокси), що періодично доставляють чимале занепокоєння.
Класична логіка підходить до протиріч трохи прямолінійно. Відповідно до одному з її законів, із протиріччя випливає усе, що завгодно. Це означає, що протиріччя забороняється, притім забороняється під погрозою, що у випадку його появи в теорії виявиться доказовим будь-яке твердження. Очевидно, що тим самим теорія буде зруйнована.
Однак реально ніхто не користається цим дозволом виводити з протиріч усе, що потрапило. Практика наукових міркувань різко розходиться в даному пункті з логічною теорією.
Як реакцію на цю неузгодженість в останні десятиліття почали розроблятися різні варіанти пар несуперечливої логіки. Трохи незвичайна її назва покликана підкреслити, що вона інакше трактує протиріччя, ніж класична логіка.
Виключається, зокрема, можливість виводити з протиріч будь-які твердження. Довідність у теорії протиріччя перестає бути смертельно небезпечною погрозою, що нависла над нею. Цим не усувається, звичайно, принципова необхідність рятуватися від протиріч у процесі подальшого розвитку теорії. Цікаво відзначити, що одним з перших (ще в 1910 р.) сумніви в необмеженій застосованості закону непротиріччя висловив російський логік Н.А.Васильєв. «Припустіть, — говорив він, — світ здійсненого протиріччя, де протиріччя виводилися б, хіба таке пізнання не було б логічним?» Васильєв писав не тільки наукові статті, але і вірші. У них іноді своєрідно переломлювалися його логічні ідеї, зокрема ідея уявлюваних (можливих) світів:
Мені мариться безвісна планета,
Де усе йде інакше, ніж у нас.
Як логіку ймовірного світу він і запропонував свою теорію без закону протиріччя, довгий час вважався центральним принципом логіки. Васильєв думав необхідним обмежити також чинність закону виключеного третіх і в цьому змісті з'явився одним з ідейних попередників інтуіціоністської логіки.
Новаторські ідеї Васильєва не були зрозумілі сучасниками. Вони витлумачувалися невірно, трактувалися безграмотними. Васильєв важко переживав подібну «критику» і незабаром залишив заняття логікою. Треба було піввіку, перш ніж його «уявлювана логіка» без законів протиріччя і виключеного третіх була оцінена гідно.

Використана література:
Гетьманова А.Д. Логика: - М.: "Новая школа", 1995.
Жеребкін В.С. Логіка. – Харків: Основа, 1995.
Кириллов В.И., Старченко А.А. Логика: Учебник.–М.: Высшая школа, 1982.
Конверський А.Є. Логіка: Підручник. - К.: Четверта хвиля, 1998.
Кондаков А.И. Логический словарь-справочник. - М.: Наука, 1975.
Поперечна Г.А. Логіка. Навчально-методичний посібник. – Тернопіль, ТДІТУ ім. В. Гнатюка, 2000.
Хоменко І. В. Логіка – юристам: Підручник. - К.: Четверта хвиля, 1997.
Категория: Логіка | Добавил: Aspirant (22.07.2013)
Просмотров: 460 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: