Суббота, 11.01.2025, 18:46
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Література

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ:МОНГОЛО-ТАТАРСЬКА НАВАЛА . СПУСТОШЕННЯ ЦЕНТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
У далеких кочовищах Азії жили монгольські племена . Кожне їхнє плем я мало свого князя- хана. Один з них – Чингісхан , силою об єднавши численні кочові племена , у тому числі і плем я татар , створив могутню державу . Він прагнув підкорити інші землі і країни. Просуваючись на захід , монголи завойовували народ за народом . Володіння Чингісхана розкинулися від берегів Тихого океану до Уральських гір .

Згодом монголи рушили і на слов янські землі . Панування монголо-татарського іга на Русі становило близько 13-15 століть. Саме татарські загони першими з явились на руських землях. Вперше це сталося у 1223 році . Насамперед загрозу відчували половці . Незважаючи на ворогування з руськими князями , вони звернулися до них по допомогу . На князівській раді у Києві було вирішено об єднати війська і разом з половцями стати проти монгольської орди.

У бою на річці Калці у 1223 році об єднане військо зазнало поразки , це сталось внаслідок феодальних міжусобиць через які князі діяли неузгодженно . Шлях на київ було відкрито , та монголи повернулися назад до Азії . Через кільканадцять років вони очолені ханом Батиєм , знову посунули на захід . У 1236 році величезне монголо-татарське військо вдерлось у Східну Європу. Протягом 1237-1238 роківмонголи сплюндрували багато міст Північно-Східної Русі . Першим впало Рязанське князівство , за ним Володимирське , Суздальське , Московське . В 1239-1240 роках батий захопив південно-руські міста: Переяслав,Чернігів ,Київ. Незважаючи на героїчний опір , війська окремих руських , розрізнені внаслідок феодальної роздробленості Русі , не могли встояти перед численними ионголо-татарськими полчищами. Отож , як не боролися люди , а все ж не змогли подолати нападників .

Захопивши Переяславське і чернігівське князівства , орда стала навпроти Києва на лівому боці Дніпра . Зачаровані красою міста , монголи запропонували киянам здати місто без бою, але ті вирішили битися . Орда відступила , щоб наступного 1240 року величезною силою облягти Київ . Облога міста тривала кілька днів . Його захищали і вояки і жителі , та одного дня вороги таки вдерлися до Києва . Настали страшні години . перелякані люди ховалися по церквах в надії на порятунок. Багато людей зачинилися в Десятинній церкві, що була споруджена володимиром Великим . Зветься вона так, через те що на її зведення і утримання було виділено десяту частину усіх прибутків князя . Чимало людей залізло на дах, та стеля церкви завалилася , й усі , хто був там , загинули .

Багато пам яток архітектури Києва , та інших українських , було зруйновано внаслідок монголо-татарської навали . та були і феномени . Наприклад мозаїка Софіївського собору , на якій зображено Оранту залишилася цілою і неушкодженою протягом багатьох століть , незважаючи на багаторазове руйнування всього собора.

Київський воєвода Дмитро , який керував обороною міста , пораненим потрапив до монгольського полону . Хан Батий , залишив його живим , зважаючи на неабияку відвагу і досвід воєводи , та мав його собі за радника .

Від Києва монголи подалися на Волинь , а звідти на Галицьке князівство. А потім поділивши орду на дві частини , хан послав її на Угорське князівство , Польщу , Чехію . Та полчища були ослабленні війною з Руссю , тому Батий осів на Волзі і заснував свою державу Золоту Орду зі столицею у місті Сарай .Монголо-татарська навала мала дуже тяжкі наслідки для руських земель . від багатьох міст та селищ залишилися лише назви у літописах . значну частину населення монголо-татари винищили або взяли у полон . Найбільш спустошені були міста-центри економічного , політичного та культурного життя давньоруських земель. Руські князівства були поставлені у васальну залежність від Золотої Орди. Хан залишив князів і бояр на їхніх місцях , але підкоряв їх своїй владі . Руське населення було обкладене тяжкою даниною на користь хана і татарської знаті . Крім того населення повинно було виконувати інші платежі і повинності : поплужне ( поземельна дань від плуга ) , корм ( утримання ханських урядовців ) , ям ( надання транспортних засобів ханським урядовцям ) , тамга ( мито ) , війна ( повинність , яка виявлялася в тому , щоб видавати людей в ханський воєнний похід).Від данини звільнялося тільки духівництво, на яке покладався обов язок прилюдно молитися за ханів . монголо-татарські загарбники намагались використити православну церкву в інтересах зміцнення своєї влади на Русі . Найтяжче було князівствам розташованим ближче до Золотої Орди , тоді як дальнім- Галицькому , Волинському , Київському – було трохи легше . Вони корилися хану , хоча у внутрішньому житті мали повну волю . Щоб тримати в покорі населення та збирати з нього данини , хани призначали на руських землях баскаків ( намісників ) з військом . Під їх контролем перебували також князі . Особливо нестерпним монголо-татарське іго було для народних мас , які зазнавали подвійного гніту : від ханів і феодалів ( князів ібояр ) . Руські феодали посилювали експлуатацію залежного від них населення , разом з тим перекладали на них і весь тягар монголо-татарських поборів .

Народні маси не раз повставали проти іга ( 1259- в Новгороді ; 1262- в містах Північно- Східної Русі ; Ростові ; Володимирі ;Суздалі ; Ярославлі ; 1231 і 1327 – в Твері ).

Монголо-татарське іго затримувало економічний і культурний розвиток руських міст , ослаблювало їх політично і посилювало феодальну роздробленість . Карл Маркс називав владу Орди над підкореними народами кривавим брудом монгольського іга , і підкреслював , що воно не тільки гнітило , а й ображало душу народу , який ставав його жертвою . Боротьба Русі проти іга описана і в Галицько-Волинському літописі .

В 14-15 столітті Золота Орда занепадає і ось у 1480 році Русь повністю звільнилася від монголо-татарського іга .
Категория: Література | Добавил: DoceNt (28.12.2015)
Просмотров: 406 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: