Меню сайта
Категории раздела
Друзья сайта
Статистика
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Культура |
РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Виконання орнаменту в квадраті. Техніка: інтарсія
Виконання орнаменту в квадраті. Техніка: інтарсія. Ознайомитись детально з техніками маркетрі і інтарсією, я створив власну декоративну композицію – “декоративний столик”. Столик складається з одного стояка, до якого прикріплена дошка і з низу чотири ніжки. Верхня дошка столика повністю виконана інтарсією з шпону – бук, червоне дерево, горіх. Стояк столика виконаний точінням, по середині знаходиться чотирикутний прямокутник (брусок), який теж інкрустований орнаментом зі шпону. З низу знаходяться чотири невеличкі ніжки, вони виконані в техніці ажурне вирізування по контуру, на кінцях ніжок вирізані контури кола, які інкрустовані теж шпоном. Ця техніка дуже зручна, тому, що не вимагає багато інструментів. Основний інструмент для виконання набору маркетрі для виконання і інтарсії – це мозаїчний ніж (скальпель, бритва). Він виготовляється зі сталі доброї якості. Цю техніку сміливо можна виконувати в школі на уроках ДПМ. Цією технікою можна виконувати таблички для кабінетів, різні портретні декоративні композиції, орнамент в квадраті, в смужці, рамки і т. д. Декілька орнаментів в квадраті, “Кабінет композиції”, “Кабінет МТН”, декоративний портрет знаходиться в додатках. Табличка “Кабінет композиції” і композиція в квадраті (Ружка) виконані мною на літній практиці на 2 курсі. А також фотографії столика. Мета: навчальна: формувати в учнів поняття про техніку інтарсія та маркетрі, ознайомити з готовими роботами виконаних технікою інтарсія, навчити учнів виконувати нескладні декоративні композиції. розвиваюча : розвивати процес зорового сприймання, чіткості, окоміру, уваги, уявлення, пам'яті, логічного мислення, відчуття композиції, підбору і гармонії кольорів, координації рухів у процесі виконання інтарсії – орнаменту в квадраті. виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, до творів майстрів, формувати в учнів художній смак та естетичний підхід до творчої праці, національної культури; виховувати терплячість, охайність, старанність. Матеріально-технічне забезпечення: олівець, гумка, лінійка, циркуль, робочий зошит, клей ПВА, ніж. Дидактичне забезпечення уроку: інструкційні картки – послідовності виконання орнаменту в квадраті, таблиці, фотографії. Між предметні зв'язки: образотворче мистецтво, математика, історія. Тип уроку: комбінований. Хід уроку. І. Організаційна частина (привітання, перевірка наявності учнів у класі, готовності їх од уроку, правильної організації робочого місця). ІІ. Мотивація навчання. Вступна бесіда. Учні, сьогодні на уроці ми будемо займатися технікою-інтарсії. А хто знає, що таке інтарсія? Інтарсія італійського походження, що в перекладі означає інкрустація. Інтарсія – це вид інкрустації, в якому на дерев'яну поверхню врізуються (вставляються) різні за кольором і текстурою пластинки деревини. Іншими словами – це інкрустація деревом по дереву. При цьому врізки (вставки) знаходяться на одному рівні з оздоблювальною поверхнею. Найбільшого розквіту інтарсія досягла у творах італійських майстрів епохи Відродження. Нею прикрашали меблі й речі церковного вжитку, церковного начиння. За свідченням сучасників, у Флоренції 1478 р. Інтарсією займались 84 майстерні. Орнаменти світлих тонів рослинного або геометричного характеру врізували у темне дерево. Використовували тут простругані пластинки товщиною 3-5 мм. із 3-4-ох порід дерева, які закріплювались у підготовлених поглибленнях за допомогою мастики. В XVI-XVI ст. інтарсію виконують, окрім орнаментальних, сюжетні композиції, доповнюючи їх гравіруванням моріннями і пропалюванням фону. До початку XVI ст. інтарсія поширилась у Німеччині, Голландії та Франції. В Україні майстри-меблярі XVI – XVII ст. переймають інтарсією від зарубіжних майстрів, використовуючи її для оздоблення меблів, інтер'єрів. Роботи того часу можна побачити в Одеському замку на Львівщині, каплиці Боїмів у Львові. Пізніший приклад – стеля у Чернівецькому державному університеті (XIX ст.). Відомі вироби – декоративний таріль з портретом Б. Хмельницького, в якому вижницький майстер І. Хорюк досяг гармонійного поєднання різнорідних технік – портретом в інтарсії, орнаменту “сухого” різьблення по каймі з зображенням атрибутики запорізьких козаків. Ця робота привернула загальну увагу на виставці у Києві 1959 році. У такому ж поєднанні цікаві портретні композиції створили буковинські майстри М. Гайдук, Т. Герцюк, М. Матуляк, А. Думенко, Л. Горохів, В. Монтей, В. Явдошняк та ін. ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Запитання до учнів) Дайте означення терміну “інтарсія”? Яка історія походження? Які використовуються інструменти? Яке призначення інтарсії? IV. Пояснення нового матеріалу. Учні, ваше завдання буде створити орнамент в квадраті 60х60 мм. Шпон для фону – світлий бук. Для вставних елементів – червоне дерево темного і світлого фону. Вирізують фон – точний квадрат, розкреслюють діагоналі і осі, циркулем проводять кола радіусом 25 мм. З'єднують точки перетину кола з осями. Далі вирізуємо під лінійку одну пелюстку. Під фоновий шпон з гніздом вирізаної пелюстки підкладають шпони червоного дерева із заздалегідь вибраним напрямком текстури. Ножем потрібно різати так, щоб лезо його щільно прилягало до стінки гнізда. Вирізаний елемент вставляємо у гніздо і скріплюємо клейовою стрічкою, не закриваючи контури малюнка наступних елементів набору. Вирізуємо наступну пелюстку в такій самій послідовності. Вставляють їх почергово (або спочатку одного відтінку, а потім – іншого. Однакові елементи набору можна з'єднати в орнамент. Практично перевірено, що скріплювати клейкою стрічкою краще з зворотнього боку. Вступний інструктаж. Спочатку розмічаємо ескіз, а потім вирізуємо деталі орнаменту. Не забувайте про правила техніки безпеки. Ніж подається ручкою, а не лезом, щоб когось не поранити. Практична робота учнів. а) поточний інструктаж. Учні, вибирайте не дуже потрісканий шпон, щоб вам було легше його різати. Вирізані деталі наклеюємо на клейку стрічку, потім, коли наберете весь орнамент, змазуйте клеєм і приклеюєте до дошки або деревостружкової плити. Потім притискуєте чимось важким на декілька хвилин. Після всього, коли висохне, шліфуєте нождачкою і останній момент це лакуєте нітролаком. V. Аналіз та підсумок уроку. Що ми сьогодні робили на уроці? Яка робота вийшла краща і чому? Які тони переважають – темні чи світлі? VI. Домашнє завдання. Створити декілька композицій: пейзаж чи натюрморт (олівцем). VII. Прибирання робочого місця. Стружку чи трісочки потрібно змітати зі стола щіточкою, не руками, а з підлоги віником і туфелькою. | |
Просмотров: 304 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0 | |