Суббота, 11.01.2025, 02:02
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Культура

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Світловий дизайн інтер'єру
«Світловий дизайн інтер'єру»

Світловий дизайн інтер'єра -- це багаторівнева система різних освітлювальних приладів, що одночасно вирішує функціональні, естетичні й емоційні задачі щодо призначення того або іншого приміщення.
У кухні, приміром, нас у першу чергу цікавить функціональний аспект освітлення «робочого місця». Так само нам не байдужа і ступінь освітленості письмового столу в кабінеті.
У спальні або вітальні на перший план виступають питання естетики і створення сприятливої для відпочинку емоційної атмосфери. Отут нам хочеться або затишного світла «вогневої шкірки абажура» з таємничою грою тіней на стіні, або, навпаки, святкового блиску кришталевої люстри у вітальні з незліченними відображеннями, що плавають у фужерах...
Узагалі, у світловому дизайні, при всій його раціональності утримується якийсь елемент магії. Світло -- настільки сильний і пластичний «матеріал», що з його допомогою можна «виліпить» будь-який образ предмета. Театр, кіно, фотографія -- усі ці види мистецтва «чаклують» зі світлом, домагаючись разючих ефектів.
Щодо інтер'єра, то для сучасної людини набагато більше, ніж просто «машина для житла», роль світла зросла надзвичайно. Проектування системи освітлення -- це один з найважливіших моментів роботи дизайнера при створенні палітри різних образів інтер'єра. І якщо предмети і їхні просторові взаємини в квартирі досить статичні, то світлова «оркестровка» приміщень у порівнянні з ними гнучка до нескінченності. А тепер розглянемо складову світлового дизайну.
Яким буває світло
Світла має безліч характеристик - світловий потік, яскравість, сила світла. І з ними «грають» різні конструкції освітлювальних приладів.
Штучне світло має і колір. Усілякі відтінки залежать від характеру джерела світла Так, наприклад, у лампах накалювання переважають жовті і відсутні додаткові сині і фіолетові промені. Тому передача кольору синього і зеленого в інтер'єрах при лампах накалювання гірше, ніж при природному освітленні.
З погляду кольору світло ділять на «тепле» і «холодне». Ці властивості визначаються вибором світлофільтра, встановленого в освітлювальний прилад, а також видом поверхонь, що відбивають, Фактурні види обробки стін, тканині шпалери роблять спрямоване світло дифузійним, тобто м'яким У деяких типах освітлювальних приладів передбачені системи відбивачів, колір і поверхня яких теж сильно впливають на одержуване у підсумку світло. М'який ефект затишного жовтогарячого абажура, наприклад, досягається використанням мідної або анодованої жовтої поверхні.
Джерела штучного світла
Чим ближче освітлення кімнати до природного, тим не шкідливішим воно для зору людини.
У сучасних приміщеннях використовують три «сімейства» ламп накалювання, галогенне і денне світло. Як не крути, вони лише подоба Сонця, і усередині його спектра кожне «сімейство» живе на певній території, випромінюючи світло у власному діапазоні.
В інтер'єрах застосовують, в основному, лампи накалювання і галогенні світильники. Головним достоїнством галогенних джерел світла є висока потужність при зниженому приблизно в три рази рівні споживання електроенергії. Можна повісити в будь-якому куточку квартири по бра, влаштувати в кімнатах гай з торшерів, а платити за лічильником Ви будете не більше, ніж сусід. Однак вартість експлуатації цього світлового достатку конфліктує з вартістю його покупки. Галогенним лампам необхідний трансформатор, що, звичайно ж, підвищує ціну. Лампи накалювання, навпаки, дешевші, але споживають більше електроенергії. Правда, останнім часом розроблені моделі з різними видами напилювань, що дає лампам накалювання деякі плюси галогенок, зокрема економічність.
Існує дві традиційні системи освітлення, що ми встановлюємо в квартирах і які може спроектувати дизайнер: локальна і парадна. Раніш для першої однозначно служили бра, настільні лампи і торшери, а для другої -- люстри. Але тенденції розвитку індустрії світла такі, що зараз з цими двома функціями справляється будь-який освітлювальний прилад -- за рахунок реостатного вимикача. Він дозволяє регулювати рівень освітленості приміщення, і потужності одного торшера цілком вистачає на кімнату. З іншого боку, усі 12 лампочок кришталевої люстри можуть ледь жевріти, наповнюючи півморок спальні таємничим мерехтінням...
Останній випадок відноситься вже до інтимного освітлення. Серед новітніх розробок у цій галузі -- системи з ефектом «зоряного неба». Вони складаються зі світловодів, проектора і світлофільтра. Усі скляні волокна мають різну товщину і різні насадки. Диск світлофільтра за рахунок нагрівання приладу повільно обертається, і «зоряне небо» яке проецирують на стелю хвилеподібно змінює свій колір. Атмосфера створюється загадкова й обволікаюча.
Види потоків світла
У дизайні інтер'єрів використовують усі види потоків світла в просторі.
По-перше, це крапкове світло. Світловий потік виходить з локалізованої крапки, що знаходиться або на стелі, або в середньому або нижньому рівні (настільна лампа, бра, торшер і т.ін.). Крапкове світло буває спрямованим і ненаправленим, у залежності від призначення світильника. Наприклад, при розробці настільних ламп основні зусилля дизайнерів зосереджені на організації регульованого крапкового світла.
По-друге, це розсіяне пряме світло ламп із великою світною поверхнею, як, скажімо, у люмінесцентних або кулястих світильників.
По-третє, це відбите світло. Якщо оглядатися на природу, то воно найнешкідливіше. Усім відомо, що краще читати лежачи в гамаку в саду, ніж на розпеченому пляжі. У лісі сонячні промені, «зістрибуючи» з листка на листок під різним кутом, стають м'якими, розсіяними і не стомлюють око. І навпаки, на відкритому просторі від яскраво освітленої сторінки просто сутеніє в очах. Саме тому в більшості сучасних світильників ставлять системи відбивачів. Потік світла від лампи спочатку б'є в них, потім відбивається на стелі і лише потім розсіюється в просторі.
Світло+колір=простір
Освітлення сильно змінює колір. Тому перед купівлею будь-якого «кольорового» елемента для майбутнього інтер'єра (тканин, фарб, шпалери, килимових покриттів, меблів та ін.) грамотний дизайнер «випробує» його зразок не тільки при природному світлі в магазині, але і при освітленні, встановленому в квартирі. Інакше може статися так, що, скажімо, красивий блакитний килим разом з ретельно підібраним до нього ансамблем блакитних меблів і аксесуарів у кімнаті з «теплим» освітленням перетворяться в невиразне збіговисько мышиносірих предметів, що начебто заціпеніли в сомнамбулічному трансі, цілком забувши про первісну колірну ідею.
Існують спеціальні колористичні таблиці, що показують, як «теплий» і «холодний» штучне світло впливає на мутації колірної гами. Наприклад, пастельний відтінок жовтого (при денному світлі) стає яскравіше при «теплому» освітленні і дуже слабким і сіруватим при «холодному». Загальновідомо, що фарбування стін, підлог і стелі здатне змінювати наше сприйняття розмірів приміщення.
Темні фарби роблять кімнати меншими, стелі -- нижчими. Світлі кольори дають оптичне розширення кімната здається просторішою, стелі «піднімаються».
Холод блакитних тонів створює враження простору. Стіни і стелі оптично відсуваються.
Теплі кольори з виразною присутністю червоного мають протилежний ефект. Вони начебто присуваються до глядача.
Теплі жовтуваті тони менш агресивні, ніж відтінки червоного. Темні відтінки звужують кімнату світлі -- розширюють.
Говорячи про світловий дизайн інтер'єра, варто враховувати ці ефекти причому окремо для кожного режиму освітлення.
Світло наділяє предмети обстановки якимсь власним життям і особливим «вираженням особи». Вони вступають у нові просторові взаємини. Їхні контури можуть розчинятися в повітрі або, навпаки, ставати чіткими, контрастними і «мускулистими». Щось підійде з пітьми ближче, щось відсунеться в тінь... Настає пора блаженства для всього що знаходиться в кімнаті й особливо -- для ока. Старі меблі здобувають молоду свіжість і грацію, вицвіли штори -- знову з мусліну й оксамиту, знівечена планувальними виступами стіна стає стрункою і таємничою... і т. ін. -- світло щовечора створює свою казку.
Однак у всякої казки є свої закони, свій сюжет і композиція. Вивчивши їх, кожен здатен стати чарівником, або, якщо по-сучасному, -- фотографом, що діє на світлові образи власного інтер'єра. Отже...
Режисура світла
Світловий дизайн дуже «дружний» із дзеркалами.
Дзеркала оптично «розкривають» стіни. Це свого роду «внутрішні вікна» в інтер'єр. У поєднанні з бічним підсвічуванням, що накидає «світлову вуаль» на відображення, дзеркало подвоює простір кімнати, змушуючи згадати «пригоди» житлоплощі «негарної квартири» на балу у Воланда.
Для віртуального «підняття» або «нахилу» стелі необхідно використовувати холодні світлі тони і тонкі блискучі текстури. На них, як тонкий шар гриму, «накладається» світло -- і ілюзія готова! Причому в залежності від форми світлової плями, стеля «з'їде» в той або інший бік. Рівномірне підсвічування стелі підлоговими світильниками або з боку карнизів фальш-стелі гарантують плавність його зорового «ширяння». Єдине, не варто висвітлювати погано оброблену поверхню з нерівностями, тріщинами та ін. дефектами -- світло їх вмить підкреслить.
Якщо перед вами стоїть задача візуально «підвищити» кімнату, варто уникати важких і громіздких стельових освітлювальних приладів типу крислатих люстр -- адже сучасний світловий дизайн має у своєму розпорядженні безліч прийнятних альтернатів, що не перевантажують простір.
Цілям візуального полегшення і розширення житла може служити монотонне підсвічування площин стін. Отут важлива відповідність властивості поверхні, що відбивається, і її кольори характеристикам світла, що тонкою плівкою, подібно воді, покриває стіну.
Якщо кімната занадто довга, то гармонізувати її розміри допомагає світлове акцентування вилученої стіни. При цьому інші стіни повинні бути освітлені рівномірно.
Однак крім участі світла в архітектурних за своєю суттю трансформаціях простору, він може стати і «чарівним ліхтарем», без якого немислимий «театр тіней». Це стосується і денного світла, і штучного. Екран тут -- стіна. Діючі особи найчастіше -- рослини, статуетки, фігурні вирізи в глиняних світильниках. Світло як правило, крапкове і спрямоване. Він начебто виходить з центру убік «екрана». Естетичний ефект, якого домагаються в такий спосіб, вражає. Стіна населяється тінями, і в кімнаті з'являються нові змісти. Наприклад, підступає до вогню темний ліс...
Крім оформлення меж приміщення існує визначена режисура світлових мас усередині кімнати. Ми не будемо торкатися ні технічних питань «споглядального» підсвічування картин, ні функціональних аспектів організації корисного для очей освітлення робочого місця. Помітимо тільки, що, при безсумнівному обліку цих факторів, можна вибудувати якусь світлову драматургію між елементами інтер'єра, створюючи щораз їх нову просторову конфігурацію. Можна також задавати світловими акцентами напрямок руху погляду і т.ін. Тому не варто планувати рівномірне освітлення всієї кімнати. У цьому випадку приміщення втрачає свої контури, здається нудним і швидко стомлює, оскільки в ньому бракує напруги і контрасту. Правильніше за все влаштовувати острівці світла за рахунок різних його джерел. Сусідство світла і темряви будить асоціації з природою, створює затишний настрій і повідомляє приміщенню світловий ритм.
У сучасній світловій режисурі розрізняють, умовно, американський і європейський стиль. Американці -- індивідуалісти, і в них усе освітлення будинку побудоване на бра. Люстр вони не застосовують. Як не парадоксально, насиченість квартири настінними світильниками дозволяє заощаджувати гроші -- адже людина завжди знаходиться тільки в одному місці, скажемо, на дивані або за столом. Повне світло включається тільки до приходу гостей, що буває нечасто. Відчуття від квартири з «американською» режисурою світла двоїсте: локально освітлені ділянки психологічно роз'єднують членів родини, адже в кожного є свій мікросвіт, і він гідний поваги!
«Європейський» стиль припускає використання люстри. Вона дає яскраве парадне світло, що немовби поєднує родину за одним столом.
Пограємо світлом
Існує безліч прийомів, за допомогою яких можна збільшувати, звужувати або розширювати простір у залежності від поставленої мети. Для вашої зручності ми приведемо кілька правил, що ви зможете застосувати на практиці при світловому коректуванні житлових приміщень.
1. Максимальна освітленість стін і застосування при їхній обробці матеріалів з гарними відбиваючими властивостями, допоможуть вам візуально розширити простір, що дуже актуально для невеликих приміщень.
2. При освітленні великих приміщень найкраще використовувати світильники прямого світла.
3. Змінюючи яскравість світла, відбитого від підлоги, стін і стелі, можна коректувати обсяг приміщення.
4. Відбите або розсіяне світло візуально збільшує простір.
5. Зменшити висоту стелі вам удасться, якщо на ній ви розташуєте світильники, світлові промені яких будуть спрямовані на стіни, у цьому випадку стеля буде в тіні і візуально знижена.
6. Збільшенням висоти ви доможетеся зворотним прийомом, встановивши на стінах світильники зі спрямованими на нагору променями, яскраво освітлена стеля здаватиметься вищою.
7. Щоб візуально розширити вузький коридор, необхідно розташувати світильники на рівній лінії, уздовж однієї зі стін приміщення. Розташування світильників, що зустрічається часто, коли вони встановлені уздовж середньої лінії стелі, навпаки, звужує простір.
8. Освітлена стіна наприкінці коридору робить його ширшим.
9. Яскраве поперечне світло візуально скорочує довжину.
10. Поглибити перспективу довгого коридору можна за допомогою розміщення на стелі рівного ряду однотипних світильників.
11. Подовжнє освітлення дозволяє витягнути короткий простір.
Світло в квартирі можна порівняти з повітрям: воно так само необхідне і непомітне і при цьому повинне бути приємним і чистим. А ще -- відповідати функціональному, естетичному й емоційному призначенню житла.
Торшери
«Torche» з французької перекладається як «смолоскип». Ці освітлювальні прилади немов «виростають» з горизонтальної площини підлоги і тому нагадують квіти, даруючи неповторні сюжети щовечора. Чим гарний торшер? Мобільністю! Його перестановка вимагає всього декілька секунд, а можливих варіацій - безліч! Торшер має регулювання по висоті або кутові повороту ламп. Якщо ж ви застосуєте кольорові фільтри, то придбаєте масу можливостей для інтер'єрних комбінацій. Але погодьтеся, найчастіше його використовують для читання і освітлення затишного куточка в гостьовій зоні. Адже торшер -- це джерело локального освітлення (до 100 Вт). Звичайні -- висотою 120-130 і 170 см і гігантські -- висотою до 330 см! Але торшер -- також відмінний спосіб загального, що орієнтує світло, коли світлові потоки направляються на стелю або стіну (пофарбовану у світлі тони), і кімната заповнюється м'яким відбитим світлом.
Бра
Бра -- це настінний світильник. Французьке «bras» означає «рука». Бра діаметром 60-70 см або більш того можна розташувати не тільки на стіні, але і на самій дзеркальній поверхні, одержавши інший розподіл інтенсивності світла. Як правило, їхні світлові потоки спрямовані вгору або вниз уздовж стіни, майже паралельно їй. Потужність різних бра також варіюється в дуже широкому діапазоні. Одні бра розраховані на скромні 40- або навіть 20-ватні лампи, що дають локалізований освітлювальний ефект. Інші -- на 60- або 100-ватні джерела. Але є і такі бра, що допускають включення 150-300-ватних галогенок. Це вже солідні світильники світла, (вони розсіяно через дифузори-абажури світять на людину і прямо - на стелю). Як і освітлювальні прилади інших типів, багато бра мають можливість повороту і нахилу джерела світла.
Стельові світильники
Люстра обов'язкова у вітальні, але, виявляється, без неї не може обійтися ванна кімната! Не дивуйтеся! Рівномірне освітлення зі стелі вимагає розбивки, збагачення, модуляції іншими потоками світла, що виходять з інших крапок простору в різних напрямках. Стельові світильники бувають чотирьох типів:
люстри, підвіски, суспензії (sospensioni);
«тарілки» і плафони (plafoniere), «сидячі» безпосередньо на стелі;
поворотні світильники вузкоспрямовуючого світла, іноді їх називають софітами;
світильники спеціального дизайну для підвісних стель.
Підвіски бувають як м'якими, так і твердими. М'які підвіски -- це лампи, що висять на ланцюжках або на самих електричних проводах. Тверді підвіски -- це штанги (як правило, металеві), спрямовані зверху вниз від підстави світильника до лампочок. За свїм дизайном деякі тверді підвіски являють собою торшери або настільні лампи, перевернені нагору. Багато стельових світильників дають комбіноване світло: одна частина світлового потоку йде нагору, у стелю, інша (порівнянна за величиною з першою) -- направляється вниз через розсіювач (плафон, абажур). Стельові світильники також можуть виступати як джерела локального і навіть робочого освітлення. Це софіти, що кидають світло в межах вузького кута, -- чудовий варіант освітлення для будь-якої кімнати, аж до ванною. Підвіска, приспущена над обіднім столом і, що виділяє його у півмороку навколишнього простору, є непоганим освітлювальним вирішенням для кухні.
Світильники, що вбудовуються
Як правило, за підвісною стелею вдається сховати електричну проводку, кабелі телефонної і комп'ютерної мережі, устаткування для кондиціонування повітря. Для дизайнера з освітлення ці системи дають можливість використовувати вбудовані світильники, що дуже практичні і функціональні. Вибираючи вбудований світильник, ви повинні бути впевнені, що він відповідає розмірам осередку підвісної стелі.
Світлове оформлення житлового інтер'єра важливе не тільки для здоров'я очей, воно стимулює роботу головного мозку і сприяє гарному відпочинкові. Тому до підбору освітлення для своєї квартири потрібно підходити з усією серйозністю. Звернувшись до професіоналів, ви одержите 100% гарантію якісного, різноманітного й оригінального світлового оформлення свого житла.
Використання штучних джерел освітлення в квартирі
Вітальня
Вітальня - досить складний для освітлення об'єкт, адже тут, як правило, знаходиться кілька функціональних зон. Головна мета, що стоїть перед дизайнером, - домогтися достатнього фонового освітлення, ступінь яскравості якого можна змінювати. Також у вітальні бажано мати окремі регулюючі світильники для підсвічування основних об'єктів кімнати і місцеве робоче освітлення там, де воно необхідне. Постарайтеся уникнути скупчення глибоких тіней - це одна з розповсюджених помилок.
Їдальня
Звичайно, основний об'єкт тут - стіл, і він повинен бути освітлений досить яскраво. Для їдальні варто вибирати такі абажури і розсіювачі, з яких не видні голі лампи або трубки. Для фонового освітлення краще віддати перевагу варіантові з регульованим ступенем яскравості.
Кухня
У сучасній кухні повинні бути добре освітлені основні робочі місця: плита, раковина й обробний стіл. Також необхідні фонове (верхнє) освітлення і бажані світильники усередині полиць (шаф). Для освітлення робочих місць, що знаходяться під начіпними стінними шафами, краще встановити на стінах, прямо під цими шафами, стрічкові світильники з екранами, що захищають від прямого світла. Якщо кухня використовується і як їдальня, над обіднім столом варто підвісити підйомно-спускну лампу або розташувати утоплені в стелю і спрямовані униз світильники.
На жаль, у багатьох кухнях дотепер основним рішенням залишається центральний світильник, що прирікає господарку працювати у власній тіні. Постарайтеся уникнути цієї помилки.
Спальня У цій кімнаті необхідно сполучити приглушене фонове світло з легко керованими місцевими світильниками. Яскраве, несліпуче джерело світла можна розмістити біля туалетного столика. У спальнях особливо широко застосовується керування з двох місць, що дозволяє включати і виключати світло, не встаючи з постелі. З різноманіття світильників рекомендується вибирати моделі не контрастні, а доповнюючи оформлення кімнати і її колірну схему.
Дитяча кімната
Якщо дитина зовсім маленька, то в дитячій кімнаті необхідно гарне місцеве освітлення для сповивання і вдягання дитини. Дошкільникам потрібно більш високий рівень загального освітлення, адже в цьому віці багато часу приділяється іграм. Для комфорту і безпеки в кімнатах дітей до 6-7 років установлюють слабке нічне освітлення. Більш старшим хлопцям будуть уже необхідні переносні світильники, якісні настільні лампи для виконання уроків.
Ванна кімната
Тут необхідно помірне фонове освітлення, створюване герметичним центральним світильником або декількома утопленими приладами. Раковини можна підкреслити досить яскравим світлом люмінесцентних трубок. Але якщо тут планується в майбутньому робити макіяж, то перевагу варто віддати лампам накалювання. Справа в тім, що навіть кращі типи трубок дають трохи перекручене уявлення про колір.
Абетка світла
Світло випромінюють лампи і люмінесцентні трубки різних типів і потужностей. Потужність - це кількість електроенергії, споживана лампою за одну секунду. Кількість випромінюваного світла виміряються в спеціальних одиницях - люменах (лм). Звичайні лампи накалювання значно менш ефективні, ніж люмінесцентні трубки. Так, наприклад, 40-ватна лампа випромінює близько 400 лм у той час як 40-ватна трубка - майже 2000 лм.
Середні норми освітленості:
у кухнях - близько 200 лм/кв. м
у вітальнях, ванних кімнатах, холах, на сходах - 100 лм/кв. м
у спальнях - 50 лм/кв. м.
Визначаючи необхідну кількість світла, потрібно враховувати не тільки площу приміщення, але і тип фарбування освітлюваної поверхні, а також характер освітлення (пряме або спрямоване убік).
Правильно установлене освітлення здатне не тільки коректувати геометрію приміщення, але і маскувати те, що потрібно залишити в тіні, а також створювати необхідні акценти в інтер'єрі. Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам.
Категория: Культура | Добавил: DoceNt (23.11.2015)
Просмотров: 1190 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: