Воскресенье, 01.12.2024, 12:27
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Краєзнавство

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Українські народні обряди пов’язані з рослинами
Українські народні обряди пов’язані з рослинами

Світ рослин життєво необхідний людині. Протягом тисячоліть багато рослин використовуються в найрізноманітніших сферах господарської діяльності, є незамінними продуктами харчування, цілющими оздоровчими засобами.
Поряд з утилітарною функцією рослини займали значне місце в широкому комп-лексі традиційних вірувань, звичаїв і забобонів. Обряди і повір'я, пов'язані з деревами, травами, зіллям і квітами, доносять відгомін язичницьких уявлень наших предків про навколишню природу і базуються як на реальних, так і на уявних властивостях рослин. З утвердженням християнства ці властивості нерідко закріплювалися ритуалом освя-чення в церкві.
Обрядові дії, пов'язані з рослинністю, відігравали важливу роль в календарних святах. Ці обряди мали забезпечити людині здоров'я, зміцнити добробут сім'ї, поси-лити плодючість землі й худоби, вберегти господарство від нечистої сили. Особливе місце займали рослини-символи у сімейних обрядах. Жодне весілля на Україні не обходилося без барвінку і калини, якими прикрашали коровай та вінок молодої.
Рослинні мотиви та образи широко представлені і в українському фольклорі. Май-же в усіх жанрах усної словесності рослинна символіка є одним із важливих виражаль-них засобів.
БАРВІНОК — вічнозелена трав'яни-ста рослина, листя якої зберігає зелений колір навіть під снігом. Живучість і вит-ривалість Барвінку, краса його цвіту оспівані в багатьох народних піснях. В ук-раїнському фольклорі це символ моло-дості, кохання та шлюбу.
Вінком, сплетеним із Барвінку, прикрашали голову молодої на весіллі. На Бойківщині збирання Барвінку для весільного вінка супро-воджувалося ритуальними піснями і спеціальними обрядами, які мали забез-печити молодим щасливе подружнє життя. Разом з ягодами калини, колосками жита, васильками Барвінку прикрашали весіль-не дерево — гільце, використовували в ін-ших весільних ритуалах.
ВАСИЛЬКИ в засушеному вигляді мають сильний стійкий запах, завдяки чому ця рослина дістала широке ритуаль-не застосування. Квіти Васильки клали за ікони в день Чесного Хреста (14 вересня за ст. ст.), ними прикрашали хрести у церквах.
Цілющі властивості Василька відомі здавна. На Волині їх використовували як лікувальний засіб при високій температурі, від запою й перепою; з них робили купель для дітей при багатьох хворобах, зокрема жовтяниці; освяченими на Спаса (6 серп-ня за ст.ст.) Васильки обкурювали хворих. Вінки з освячених Васильки одягали на голову помер-лим дівчатам, ці ж квіти клали в труну.
В народній поезії Васильки є символом свя-тості, чистоти, приязності. Вони згаду-ються і в купальських піснях:
Та вроди, Боже, троє зіллячок:
Перше зіллячко барвіночок,
Друге зіллячко любисточок,
Третє зіллячко васильочок.
Барвіночок — для дівочок,
Любисточок — для любощів,
Васильочок — для запаху.
ВЕРБА, опоетизована народом разом із калиною і тополею, не випадково заслу-жила на таку шану. Виростаючи біля річок, ставків, природних джерел, вона є ніби позначкою води на землі. Криницю завжди намагалися копати під Вербою: Де сріб-ліє вербиця, там здорова водиця. І на-справді, Верба була чудовим природним фі-льтром усіляких домішок, що містилися у водах.
Вербову лозу традиційно використо-вували для зведення турлучних будівель, огорож, для виготовлення меблів, коши-ків та інших ужиткових речей; з вербової деревини здавна робили музичні інстру-менти.
Верба відігравала й важливу ритуально-обрядову роль. За народними уявлення-ми, гілочки Верби, посвячені в церкві в остан-ню неділю перед Великоднем — вербну неділю, набували магічних властивостей. Освячену Вербу приносили в дім і вдаряли нею членів сім'ї, найчастіше дітей, при-мовляючи: Будь великий, як верба, а здо-ровий, як вода, а багатий, як земля. Вига-няючи вперше худобу на літне пасовище, її обов'язково вдаряли Вербою, щоб уберегти від хвороби та інших напастей.
Освячена Верба зберігалася в хаті й широ-ко застосовувалася як лікувальний засіб чи як оберег. На Херсонщині її клали у воду, в якій купали хвору дитину, на Хар-ківщині запалювали гілочку Верби і обкурю-вали нею хворих на лихоманку.
Побутувало повір'я, що в хату, де є Верба, не вдарить блискавка. Вважалося також, що Верба перепиняє дорогу в дім нечистій силі, особливо відьмам.
В українському фольклорі Верба — це по-етичний символ дівчини або заміжньої жінки. Розлоге, похилене вербове гілля найчастіше асоціюється зі смутком і жа-лем:
Висока верба, висока верба
Широкий лист пускає.
Велика любов, тяжка розлука
Серденько зриває.
ГОРОХ в українському фольклорі є символом сліз: Сльози, як горох, котять-ся; з ним пов'язували нещастя, біду. Тому в деяких районах хлопці й підлітки, що ходили на Новий рік по хатах, не домі-шували Горох до хлібних зерен, якими посі-вали. Молоді жінки уникали їсти його на-тще, аби не було гірким подружнє життя. Але, незважаючи на це, з Гороху готували як повсякденні, так і ритуальні страви й на-віть використовували як оберег.
ДУБ здавна користується в народі гли-бокою шаною. Ще стародавні слов'яни влаштовували біля лісових велетнів обря-дові дійства, приносили жертви богам. У XIX ст. на Зелені свята влаштовували так званий гральний дуб (на Київщині — су-хий дуб). У центрі села, а іноді за околицею ставили довгу жердину з прикріпленим зверху колесом, прикрашали її травами, квітами, стрічками, обкопували невели-ким рівчаком. Довкола такого «Дуба» відбу-валися ігри, що супроводжувалися спеціальними піснями. Цей обряд символі-зував розквіт природи, початок літа.
Оспіваний в народних думах та піснях дуб є символом молодого козака:
Чом дуб не зелений? —
Лист хмара прибила;
Козак невеселий —
Лихая година.
Дуб і береза порівнюються з козаком та його матір'ю:
Ой, дуб до берези
Гіллям похилився,
Козак своїй матусеньці
До ніг уклонився.
У весільних приповідках і побажаннях Дуб виступає символом подружнього жит-тя (Дарую два дубочки, щоб жили в парі, як голубочки), міцного здоров'я й довго-ліття молодих (Дарую дуби, що в діброві, будьте дужі та здорові). Коли народжу-вався син, батьки за народним звичаєм висаджували два жолуді, коли донька — висівали калинове зерня.
КАЛИНА постає в українському фольклорі одним із найулюбленіших по-етичних образів, її завжди супроводжує епітет червона, що символізує жіночу кра-су, дівочу цноту. Із замилуванням писав про Калину Тарас Шевченко:
Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
Поряд із барвінком Калина широко викори-стовувалася у народній обрядовості, зок-рема весільній: китицями Калини прикрашали весільний коровай, калиновим цвітом чи ягодами оздоблювали гільце. Водночас схилена над водою Калина нагадує про смуток і журбу:
Червоная калинонька
На яр-воду схилилася...
Там дівчина журилася
Як і багато інших рослин, Калина поєднує в собі «красиве і корисне» (М.Т. Рильсь-кий). Калинові ягоди, кора, цвіт — випро-бувані ліки в народній медицині.
МАК. Широко розповсюдженим було вірування в чудодійні властивості Мак як оберегу від лиходійства відьом, упирів та інших істот. Особливу силу, як вважалося, мав польовий Мак, зерна якого самі виси-палися з голівок, — так званий видюк. Як-що таким М. обсипати обійстя, то жоден упир чи злий дух не зможе зайти в нього, поки не збере і не порахує всі зернята. Щоб охоронити від відьми дійну корову, її обсипали Маком, освяченим на Маковія (1 серпня за ст. ст.) або на Спаса (6 серпня), примовляючи: Коли цей мак збереш, тоді від моєї корови молоко відбереш. На Волині, аби припинити засуху, вки-дали у криницю певну кількість зерен свяченого Маку.
Мак використовували також із лікуваль-ною метою, переважно як снотворне.
У фольклорі Мак є символом краси: Гар-на дівка, як маківка; Гарне, як мак го-родній. У піснях маків цвіт прирівнюєть-ся до швидкоплинного людського життя:
Пройшов мій вік, як маків цвіт,
Що вдень цвіте, а вночі опаде.
Можна зустріти також поетичне порів-няння маківки з матір'ю— головою роду:
Да нема цвіту, світлішого над маківку,
Да нема роду, ріднішого над матінку.
М'ЯТА широко використовується в народній медицині, займає почесне місце в народних піснях та обрядах, її незмін-ний епітет — кудрява. Як і калина, М’ята є символом дівочої краси й цноти. У фоль-клорі М’ята нерідко згадується поруч із ру-тою, утворюючи немовби одну рослину — руту-м'яту:
По садочку ходжу я, ходжу,
Руту-м'яту саджу я, саджу,
Рута-м'ята да й не прийнялася,
Родиночка й одріклася.
М’ята відігравала важливу роль у весіль-ній обрядовості. За традицією, вінок для молодої та вінки для дружок плели з М’яти, барвінку і рути.
ОСИКА вважалася нечистим, закля-тим деревом, оскільки на ній, за христи-янською легендою, повісився Іуда. Ця ж легенда пояснювала постійне, навіть у безвітря, тремтіння листя Осики. Тому з її де-ревини не годилося споруджувати оселі.
Водночас Осика використовували як один із найбільш надійних оберегів від відьом, упирів тощо. Щоб уберегти молочну ко-рову від посягань відьми, в огорожу до-вкола обори встромляли осикові кілки. За допомогою осикової палички можна було також примусити відьму, що обернулася твариною, повернути свій справжній виг-ляд. Щоб упир не міг вийти зі своєї моги-ли, в неї вбивали осиковий кілок. Так само вважалося, що для припинення засухи в могилу самогубця треба вкопати кілок із Осики і полити його водою. З осиковою пали-цею можна було пройти вночі лісом, не остерігаючись нечистої сили.
ПАПОРОТЬ — реліктова трав'яниста рослина, що ніколи не цвіте, розмножую-чись вегетативно. Проте, за народними повір'ями, в ніч на Івана Купала (24 черв-ня за ст.ст.) на коротку мить з'являється вогнена квітка Папороті Той, кому вдається зір-вати її, отримує чарівну силу, яка дає змо-гу знаходити заховані скарби, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, ро-зуміти мову звірів і птахів. Проте нелегко заволодіти таємничою квіткою, яка росте в дрімучому лісі та охороняється нечи-стою силою. На сміливця чекають чис-ленні випробування, часом небезпечні для життя. Легенди про спробу здобути квітку Папороті послужили основою відомої по-вісті М.В. Гоголя «Вечір напередодні Івана Купала».
Папороть вважалася улюбленим зіллям чортів та відьом. Тому на Гуцульщині, зокрема, існував своєрідний звичай бити папороть. Аби вона не сіялася в полі і не шкодила травам, її били палицею нав-хрест, потім це місце святили.
ПОЛИН найчастіше використовува-ли як оберег від русалок, зустріч з якими вважалася особливо небезпечною в так званий Русалчин Великдень (наступний четвер після Зелених свят). Підстерігаю-чи перехожого за околицею села, русалка запитувала його: «Полин чи петрушка?» Якщо покажеш Полин, русалка зникне, якщо ж відповіси «петрушка», то вона може за-лоскотати насмерть.
У народних піснях і приказках Полин має незмінний епітет гіркий і нерідко виступає символом нещасливого життя:
Лучче мені, мати,
Гіркий полин їсти,
Аніж мені, мати,
Із нелюбом сісти.
РУТА —багатолітня рослина, квітки якої мають сильний і своєрідний запах, її цілющі властивості добре відомі в на-родній медицині.
У народній поезії Рута супроводжують епітети: яра (тобто молода), крута, суво-ра, зелена. Рута або ж вінок, сплетений із неї, с символом дівування; образ зів'ялої, роз-топтаної, розсипаної Рути означає втрату дівоцтва. Іноді Рута символізує розлуку з милим, самоту, її жовтий цвіт провіщує нещасливе кохання:
Зеленая рутонька, жовтий цвіт,
Чому тебе, Іване, так довго ніт?
ТОПОЛЯ. В народних піснях з Тополею порівнюється красива, струнка дівчина або заміжня жінка. Рубання Тополі, так само як і калини, символізує заручення та одру-ження дівчини:
Тонкая, високая тополя:
Чорнявая дівчина — то моя.
Тонкую, високую зрубаю:
Чорнявую дівчину кохаю.
Широковідомий казковий мотив обернення дівчини в Тополю використав Т. Г. Шевченко в баладі «Тополя».
У першій половині XIX ст. існував об-ряд водити тополю, який виконувався на Зелені свята. «Тополю» зображала вродлива дів-чина, вбрана в стрічки, зелень та квіти, її водили по селу у супроводі відповідних пісень:
Стояла тополя
Край чистого поля.
Стій, тополенько,
Стій, не розвивайсь,
Буйному вітроньку
Не піддавайсь.
ЧАСНИК відігравав важливу роль як оберег від злих сил, а також у практиці народної медицини. Наділення Часнику чу-додійною силою значною мірою було зу-мовлене цілющими властивостями і своєрідним запахом цієї рослини. Часник вжи-вався для профілактики інфекційних за-хворювань, вважався добрим дез-инфікуючим засобом при хворобах ди-хальних шляхів. Свяченим Часником змащували на Великдень над очима, щоб мати здо-рові очі. Застосовували Часник і як протидію укусові гадюки.
Здавна Часник використовувався у весільній обрядовості. У день весілля його вплітали у вінок молодої або зав'язували між її волоссям для охорони від усього злого. На Гуцульщині зубок Часнику постійно носили з собою дорослі і молодь, його прив'язували до руки або зашивали в со-рочку дитині. Напередодні Івана Купала Часником натирали вим'я корові, щоб відьма не могла відібрати молоко.
Категория: Краєзнавство | Добавил: Aspirant (20.06.2015)
Просмотров: 521 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: