Понедельник, 02.12.2024, 06:34
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Історія всесвітня

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Великобританія після другої світової війни
Великобританія після другої світової війни

Наслідки війни для Англії. Внутрішня та зовнішня політика лейбористів
Друга світова війна для Англії була тріумфом і трагедією. З одного боку, Англія була з числі переможців, а з другого, — перелога виявилася "пірровою". Англія втратила 25% національно-го багатства, 30% торгового флоту, зовнішній борг складав 3,335 млрд.ф.с. Послабили сь зв'язки з колоніями В 1947 р. експорт США в британські колонії на 70% перевищував англійський.
Однак післявоєнна відбудова йшла досить швидко. Ріст вироб-ництва складав не менше 6% на рік. Уже в 1947 р. Англія досягла довоєнного рівня виробництва. її доля в промисловому виробництві капіталістичного світу склала 11,9%. Швидкій післявоєнній відбудові сприяло оновлення основного капіталу, значні військові витрати. Про-те успіхи визначилися лише в нових галузях А хронічний дефіцит платіжного балансу та часті фінансові кризи (1947, 1949, 1951 рр.) дуже скоро змусили вдатися до системи державного регулювання економіки.
На виборах 1945 р. перемогла лейбористська партія, котра на-раховувала в той час 3 млн. осіб, причому 80% всіє чисельності давали колективні члени — тред-юніони (профспілки). Лейбористи прийшли до влади під лозунгами націоналізації, житлового будівни-цтва, відміни закону 1927 р., котрий обмежував профспілкову діяль-ність, збереження союзу з країнами антигітлерівської коаліції. В пропа-гандистській діяльності лейбористи використали також популярний тоді лозунг переростання капіталізму в соціалізм шляхом реформ. Прем'єр-міністром став К.Еттлі. А герой війни, не тільки знаменитий,
але й великий політик, як тільки минув час "національної кризи", пе-рестав бути главою уряду. Чому так? Невдячність співвітчизників Черчілля? Мабуть, головна причина була в тому, що англійці праг-нули перемін в економіці та політиці.
В 1945-1947 рр,, виконуючи програму "Обличчям до майбут-нього", лейбористи націоналізували Англійський банк, вугільну та газову промисловість, ряд електростанцій, окремі авіакомпанії. В 1950-1951 рр. були націоналізовані також сталеплавильні заводи. Власникам виплачено 2,5 млрд.ф.с. Часткова націоналізація, в ос-новному сировинних галузей, відповідала лейбористській концепції демократичного соціалізму, яка передбачала існування змішаної при-ватио-державної економіки. Уже в 1949 р. лейбористи заявили, що «історична місій- соціалізму завершена». Вона виразилась в наці-оналізації та широкому використанні чинників ДМК.
Програма лейбористської партії "Обличчям до майбутнього" частково була виконана. Характерним наслідком націоналізаторсь-кої діяльності лейбористів наприкінці 40-х років було те, що полови-на валового національного продукту на початку 60-х років приходи-лось на долю держави (в основному сировина, енергія, виробни-цтво напівфабрикатів, а виробництво готової продукції було спра-вою приватного підприємництва). Також половина всіх капіталов-кладень припадала на долю держави. В 1946 р. відмінено закон 1927 р.. урізано права палати лордів, частково виконано обіцянки по жит-ловому будівництву, розширена допомога по безробіттю. Ці заходи у 1949 р. дещо підірвала девальвація фунта стерлінгів на 30,5%.
Після Другої світової війни почався розпад Британської колоніа-льної імперії. Політика метрополії щодо визнання права колоній на незалежність існувала в двох вимірах. Якщо виявлялося, що ту чи іншу колонію не вдасться втримати в існуючому стані, то надання території статусу домініона чи повної незалежності оголошувалося як акт милосердя та великодушності з боку британської корони. Так в 1947 р. стався поділ на домініони Індостану (Індійський Союз та Пакистан), в 1948 р. права домініона отримав Цейлон, незалежною стала Бірма. Тим часом в Африці {Уганда, Кенія, Золотий Берег, Нігерія), Азії (Малайя) англійці вдалися до воєн з метою збереження колоніальних володінь.
Водночас Англія намагалася повернутися до своєї традиційної по літики на європейському континенті — ролі арбітра. Однак ситуація в : Європі та світі змінилася настільки, що Британії довелось визнати ке-рівну роль США. Британія стала браги активну участь в усіх акціях та організаціях, котрі повинні були протидіяти просуванню комунізму на європейському континенті. Великобританія прийняла план Маршалла(194? р.), стала членом Західноєвропейського союзу (1946 р.}. НАТО (1949 р.). Черчілль називав сталінізм варварством, яке несло страшну катастрофу Європі. Така обстановка при?*усила Великобританію взя-ти участь в гонці озброєнь переозброєнні Німеччини тощо.
Соціальні рухи 1945-1951 рр. Специфіка англійської правової держави
Соціальний рух в післявоєнний період не був активним. Причини цього слід шукати не тільки в успішній відбудов1 народного господа-рства, але і в минулій історії Англії. "Декларація прав', прийнята пі сля 1588 р. (ще тоді була скасована офіційна цензура), "Білль про права" 1689 р. й понині слухать базою існуючого демократичного порядку в країні. За права нічого боротися, вони давно стали тради-цією англійського суспільтва, а тому соціальний рух носив економі-чний та антивоєнний характер. Як і раніше, активно діяв, створений ще в 1867 р., Британський конгрес тред-юніонів. Він виступав проти заморожування заробітної' плати, за відміну закону 1305, котрий за-бороняє страйки на підгірне, мстаах нійзьхоао-промислового комппе-хсу. Врешті-решт в 1951 р. означений закон втратив свою чинність.
Важливим аспектом політичного руху була боротьба за мир, проти гонки озброєнь. В 1949 р створено Англійський комітет захисту ми-ру Під Стокгольмською відозвою було зібрано 1300 тис підписів. Розрекламована в 1951 р. програма Комучістичної партії Великоб-ританії (КПВ) ''Британський шлях до соціалізму" була підкинута ан-глійським комуністам Сталіним, Сама КПВ була малочисельною, ні-коли не користувалася в Англії впливом і не мала серйозної соціаль-ної б.ази.
Англія—країна традиційної демократи' і водночас консерватизму, котрий, як це не дивно, виступає охоронцем і гарантом цієї уже геннної демократії'. Це дебре простежується на діяльності такого єдиного в практиці світової деожавності і, здазапося б, анахронічного органу як палата лордів Навпаки, палата лордів — особливий і невід'ємний ко-мпонент британської правової держави В її складі — 1200 чол. Засі-дає не 5 разів на тиждень, як палата громад, а 4 рази. Як орган держа-вної влади відзначається особовою гнучкісю. Необхідний кворум для проведення засідання — всього 3 чоловіки. Палата лордів, будучи ви-щим апеляційним органом, повністю зберегла свою роль в судових справах. Людина, котра пройшла всі звичайні юридичні інстанції і не добилася правосудця в крайньому випадку може звернутися до по-рдів-суддів. Всього їх 31. Це видатніі юристи їх рішення по будь якій справі — остаточні; оскарженню не підлягають
Членство в палаті лордів дає можливість висловити свою думку щодо державних справ представникам старовинних аристократичних родів, вищим ієрархам церкви, людям, чия позиція менш залежна від громадськості, партійного керівництва тощо, ніж у членів палати громад. Цілком мудра ідея довічного членства в палаті лордів. З подання прем'єр-м?н!стра це право присвоюється королевою за ве-ликі особисті заслуги окремим людям, як правило по завершенні їх політичної чи ділової кар'єри. 8 такому випадку вихід у відставку — ні забуті пенсіонери, ні хлопчики для биття. Члени палати лордів можуть брати активну участь в парламентських дискусіях. Довічно зачисляються в палату лордів всі прем'єр-міністри, більшість членів кабінету. Лордами стають видатні громадські, профспілкові, війсь-кові діячі, люди мистецтва вчені, відомі підприємці. Сам акт по від-ношення до них встановлює не тільки соціальну справедливість, але й дозволяє до кінця використовувати їх розум, досвід, знання в інтересах держави та всього суспільства.

Консерватори при владі
На виборах 1951 р. перемогли консерватори. Так вирішили анг-лійські виборці. Головна причина поразки лейбористів — неефекти-вність англійської економіки після проведеної в значному обсязі на-ціоналізації основних засобів виробництва Націоналізація приватної власності не оправдала надії бригансь? их лейбористів.
В період правління консерваторів особливих змін в економіці не відбулося. Часті кризи, хоча й не руйнівні внаслідок широкого засто-сування чинників державного регулювання, супроводжували англі-йську економіку. В порівнянні з 1938 р. виробництво в 1957 р. виро-сло на 57%
Причини низьких темнів економічного розвитку Великобританії в 50-60-х роках слід шукати в малій долі капіталовкладень, недоста-тньому використанні технічного прогресу, нехватці кваліфікованої ро-бочої сили, в значних військових витратах (друге місце після США в демократичному світі). Певним чином впливала втрата колоніаль-них володінь. На відміну від інших країн, що опинилися в подібних ситуаціях, англійський колоніальний капітал переміщався в метро-полію неохоче, повільно, оскільки прибутки не влаштовували його власників. Пристосування Англії до життя без колоній розтягнулося на довгі роки і було досить болісним на відміну від Франції та й інших країн. Економічні труднощі поглиблювалися абсолютною імпортно-експортною залежністю Великобританії від зовнішніх ринків та від'єм-ним платіжним балансом, подолати який в той час не змогли ні ле-йбористи, ні консерватори. Зменшилися також поступлення від не товарних операцій. Англія перестала бути єдиним морським візником. В результаті цього Англія наприкінці 50-х років переміщається з другого на третє місце по виробництву ВНП.
Перераховані труднощі англійського суспільства змусили вда-ватися до широкого застосування системи ДМК. Нормою для країни стали прямі та непрямі субсидії приватної промисловості. Характе-рною особливістю англійської економіки був також розвиток новітніх галузей; туди в основному переміщався також колоніальний капі-тал. Підприємницькі кола Англії прагнули покращити своє економі-чне становище за рахунок нових ринків, подолання митних бар'єрів сусідніх держав. Ці моменти живили прагнення стати членом "Спі-льного ринку"
Однак, головним важелем англійської системи державного регу-лювання стала політика "стоп-йди". Бажаний результат досягався шляхом розширення або стискання виробництва через регулюва-ння банківської процентної ставки. Цей же механізм використовува-вся для скорочення імпорту та дефіциту платіжного балансу. Сти-мулювання або обмеження досягалося зміною величини банківської ставки. Треба зауважити, що діапазон експериментів в англійській економіці в 50-60-ті роки був досить широким: від націоналізації до реприватизації націоналізованої власності і навпаки.
Адекватною була і внутрішня політика консервативних урядів У.Черчілля (1951-1955), А.Ідена (1955-1957), Г.Макміллана (1957-1963) та Д.Х'юма (1363-1964). Бона полягала, передусім, в стриму-ванні росту зарплати під тиском інфляції. Консерватори навіть спро-бували планування економіки, однак швидко переконалися в згуб-ності такої політики, її нереальності. Як інструмент регулювання ши-роко використовувалась також податкова політика.
На період правління консерваторів проводиться остаточний ро-зпад Британської колоніальної імперії. Прагнучи до ролі одного з єв-ропейських лідерів, в 1960 р,, на противагу "Спільному ринку", Ве-ликобританія створила "Європейську асоціацію вільної торгівлі" (ЄАВТ), куди крім Англії ввійшли Австрія, Данія, Норвегія, Португа-лія, Швейцарія та Швеція. В І952 р, Англія стала володарем ато-мної зброї, взяла активну участь у створенні воєнно-політичних бло-ків західних держав, разом з іншими західними країнами активно про-тидіяла наступу комунізму.
Англійський соціальний рух в період консерваторів виражався в чисельних страйках, котрі в більшості носили економічний характер. Під впливом науково-технічної революції змінювалася соціально-ви-робнича структура найманої праці. В 1961 р. "білі комірці" складали 36% всієї найманої праці. Масовість страйкової боротьби на досить
пасивному загальноєвропейському фоні була наслідком повільного економічного розвитку Великобританії, а відповідно слабкого росту життєвого рівня. Помітно активною в 50-60-х роках була антивоєнна боротьба, котра, зокрема, виражалась також в щорічних так званих
Олдермастонських походах (Олдермастон—центр виробництва ато-мної зброї).
Внутрішня та зовнішня політика лейбористського уряду Г. Вільсона (1964-1970 рр.)
Поверненню в 1964 р. до влади лейбористів сприяв той факт, що в прийнятому 1961 р. лейбористською партією документі "Віхи — 60-х" прозвучала відмова від подальшої націоналізації. Останнє уже да-вно турбувало не тільки власникїв-підприємців, але й тих, хто бачив згубність надмірного захоплення націоналізацією. Однак лідер лейбо-ристів Г.ВІльсон, очоливши уряд, не спішив притримуватися закладе-них у "Віхах— 60-х"обіцянок, а відставання Англії від головних конку-рентів штовхало до заходів, які не завжди виявлялись ефективними. В 1967 р. з метою модернізації була націоналізована чорна металу-ргія. Уряд Вільсона всіляко сприяв інвестиціям приватних капіталів, в тому числі також іноземних. В 1967 р. американський капітал в Англії сягнув 5,6 млрд. дол. Таким чином, лейбористи шукали важелі прис-корення економічного розвитку. Цьому також повинен був сприяти ці-лий ряд непопулярних заходів. Зокрема, уряд обмежив ріст зарплати 3,5% на рік, ввів систему завчасного попередження про страйки, міг взагалі заборонити страйк. В цьому ж 1967 р. послідувала друга після війни девальвація — фунт стерлінгів стаз легшим ще на 14,3%. Од-нак, зупинити інфляцію і поправити державний бюджет не вдалося, і з весни 1968 р. уряд вдався до збільшення податків. З другого боку, з метою запобігання росту соціального незадоволення, введено част-кову оплату медичних послуг.
В другій половині 60-х рр. у Великобританії виникла ольстерська проблема. У жовтні 1968 р. в Белфасті — головному центрі Північної Ірландії (Ольстер) — почались міжобщинні зіткнення католиків та протестантів. Католики-ірландці виступають за воз'єднання Ольстера з Ірландією, а протестанти-англійці, котрі стали селитися там ще з часів Олівера Кромвеля, —за нерозривні зв'язки Північної Ірландії з Англією. Проблема Ольстера — це не тільки проблема національна та релігійна, а водночас також соціальна. Ірландці-католики — (1/3 всіх жителів) — найбільш знедолена частина населення Ольстера і в політичному і в соціальному плані. Так що в цій міжобщинній боро-тьбі, котра не припиняється і на сьогоднішній день, сплелися і заго-стрилися найрізноманітніші складові суспільного життя. Міжобщи нний терор в Ольстері не припиняється. З 1969 р. загинуло кілька тисяч чол. Розв'язання проблем непросте, лежить через кропіткє налагодження консенсусу між обома общинами, через ліквідацію іс-нуючих суперечок та суперечностей через діалог.
У зовнішній політиці уряд Вільсона притримувався попередньо-го курсу: подавав підтримку США у В'єтнамі, Ізраїлю на Близькому Сході, добивався прийняття Англії в "Спільний ринок". Відносини з Радянським Союзом залишались досить прохолодними.
Діяльність консервативного кабінету -Едварда Хіта
(1970-1974 р.)
В 1970 році до влади повернулися консерватори. Діяльність ка-бінету Е.Хіта збіглася з економічними труднощами, котрі в цілому охопили західні країни в першій половині 70-х років, з тому числі з економічною кризою 1973-1975 рр. В таких умовах, щоб не допусти-ти росту інфляції, Хіт застосував жорсткі заходи, котрі прямо зачіпа-ли інтереси значних верств трудящих. Одним з них був прийнятий в 1971 р. "Закон про відносини в промисловості", котрий заборо-няв неофіційні страйки. За недотримання закону належав штраф — 100 тисяч ф.с. Однак зупинити "касовий рух" не вдалося. В 1973 р. в економічних страйках брало участь понад 1 млн. працюючих.
Повернення лейбористів до влади, їх внутрішня та зовнішня політика
В 1974 р. англійські виборці віддали перевагу лейбористам, ко-трі знаходилися при владі до 1979 р. — спочатку пост прем'єр-міні-стра зайняв Г.Віпьсон, а в 1976 р. його змінив Дж.Жаллаген. Лейбо-ристи пішли на ряд поступок: відмінили закон 197.1 р. про відносини в промисловості та штрафи за незаконні страйки, намагалися зару-читися у внутрішній політиці підтримкою тред-юніонів. В 1974 р. на 106 з'їзді Британського конгресу тред-юніонів між урядом та БКТ пі-дписано соціальний контракт. Профспілки обіцяли уряду підтримку в політиці цін, а уряд, зі свого боку, — контроль за бізнесом, ліквіда-цію безробіття, подальше здійснення націоналізації. Однак, ситуація в економіці не сприяла цьому. Лейбористи прийшли до влади в ро-зпал економічної кризи 1973-1975 рр., тоді, коли скорочувались капі-таловкладення, а ріст цін на сировину обганяв ріст цін на готову про-дукцію з неї.
В обстановці загальних економічних труднощів в 1975 р. в Англії розгорнулась підготовка до референдуму про дальше перебування
країни в "Спільному ринку", в котрий вона вступила з 1973 р. При-чини хитань навколо питання бути чи не бути Англії в "Спільному ринку" обумовлювалися прагненням зберегти особливі стосунки зі своїми колишніми колоніями через систему існуючої Співдружності (до 1947 р. — Британська співдружність націй). Багато хто в Англії вважав, що існуючі всередені Співдружності преференції (пільгові мита для імпорту-експсрту товарів тощо) можуть бути ушкоджені, а потік західноєвропейських товарів, особливо сільськогосподарської продукції, розорить окремі галузі британської економіки. Думки полі-тиків, громадських діячів з цього питання, розійшлися, а тому 5 че-рвня 1975 р. відбувся референдум, в ході якого 67,2% учасників ви-словилися за перебування Великобританії в "Спільному ринку".
В другій половині 70-х років спостерігалося пожвавлення з економїці та покращення платіжного балансу, чому сприяв також видо-буток нафти в Північному морі. Позитивну роль зіграли кредити, от-римані урядом Каллагена від Міжнародного валютного фонду (2,3 млрд.ф.с, 1976 р.) та Банку міжнародних розрахунків (3 млрд. дол.. 1977 р.) при умові скорочення державних витрат, в тому числі й на соціальні потреби, що викликало протести з боку тред-юніонів. Не-задоволення урядом викликало й те, що не вдалося зупинити інфляцію, — ціни продовжували обганяти зарплату. Це викликало по-силення страйкової боротьби. В 1977 р, відбулося 2627 страйків, в яких взяли участь 1,43 млн.чол. В цьому ж році БКТ висловився за повернення до вільного заключення договорів,
В європейському плані після референдуму 1975 р. Англія бере курс на зміцнення своїх позицій в ЄЕС, що виразилося у відстоюва-нні Англією своїх привілейованих зв'язків з неєвропейськими поста-вщиками продовольства в рамках Співдружності.
Консервативний кабінет Маргарет Тетчер (1979-1990 рр-.). Тетчеризм
Важливим рубежем в післявоєнній історії Англії став 1979 р. До влади повернулися консерватори на чолі з У.Тетчер, першою жінкою, котра очолила уряд за всю довгу історію британської держав-ності. Лейбористський уряд не зміг вирішити економічні проблеми і проводив політику, яка вела до зниження матеріального рівня жит-тя, заморожування зарплати, росту цін та інфляції. Наприкінці 70-х років Англію називали хворою людиною Європи. І Тетчєр серйозно повернула курс вправо. Перші реальні заходи кабінету М.Тетчер ви-явилися у збільшенні асигнувань монополіям, урізуванні витрат на соціальні потреби з метою сповільнити, а відтак зупинити ріст цін. В соціальній галузі Тетчер застосувала принцип: хто багато заробляє, тому нічого безплатно вчитися і лікуватися. Політичною філософією такої політики став вислів: «Безплатний сир буває тільки в мишо-ловці». Держава, на думку Тетчер, повинна повернутися до ролі ніч-ного сторожа, звести до мінімуму втручання в економіку. Тетчер зни-зила максимальні ставки податків 8 корпорацій, створила режим на-йбільшого сприяння для нових перспективних галузей. Політиці Тетчер послужила також північноморська нафта (на шельфі Північно-го моря Великобританія щорічно видобуває 80 млн.т. легкої нафти). Крім того, Тетчер рішуче пішла на закриття збиткових підприємств, обмежила ріст зарплати 6 відсотками на рік. Уряд Тетчер надав по-вну свободу вільному підприємництву, націоналізовані підприємства передав приватному сектору. Водночас йшла ліквідація численних бюрократичних рогаток.
Безжалісна ломка старого — закриття нерентабельних підпри-ємств, скорочення відомчого апарату, денаціоналізація державного сектора та інші, на перший погляд, драконівські заходи в перші роки перебування торі при владі, загострили соціальну та політичну ситу-ацію у Великобританії, погіршили її економічне становище. Як і рані-ше, високим залишалися темпи інфляції, різко збільшилось безробіття, виросли роздрібні ціни. Англію вже збирались зарахувати у другорозрядну державу. Однак все помітнішим ставало й інше. Англія важко, але успішно перебудовувалася. Великі кошти, вкладені в переозброєння промисловості, та зняття багатьох обмежень в сфері бізнесу стали приносити перші результати. Уже в 1985 р. почалося круте піднесення в економіці. Ріст виробництва замість 0,7% в попе-редні роки піднявся до 3-4%. Доля Великобританії у світовій торгівлі, стабілізувалася на рівні 7%. Актив платіжного балансу уже в 1986 р. становив 2,3 млрд.ф.с, а в 1989 р. активне сальдо досягло 14 млрд.ф.с, чого ніколи не було у повоєнний час. Такими були наслідки багаторічної діяльності Тетчер. «Тетчеризм означає, —сказав один з міністрів Тетчер, — заставити людей покладатися самих на се-бе. Маргарет Тетчер — британський еквівалент шерифа з його револьверами, котрий приборкує Дикий Захід».
Проповідуючи соціальний дарвінізм (кожен за себе, і хай вижи-ває сильніший), консерватори прагнули зробити англійців нацією вла-сників. Як і все, тетчеризм мав свої плюси і мінуси. З одного боку — звільнення лишніх робочих рук, а з другого — багато "синіх комірців" стали "білими", квартиронаймачі — власниками, в тому числі і му-ніципальних квартир. 1 млн. їх було розпродано за пільговими цінами. Денаціоналізація державного сектора здійснювалася так, щоб спри-яти народному капіталізму. З 1979 р. кількість держателів акцій в
Англії потроїлась, перевищивши 8 млн.чол., тобто кожен третій виборець став акціонером.
Англійське "диво" М.Тетчер трималося на трьох китах: високі бан-ківські ставки, які стримували інфляцію і стимулювали іноземні інве-стиції; засоби, отримані від денаціоналізації; доходи від продажу на-фти Північного моря. Англійські виборці хотіли б соціальної політики лейбористів та економічного курсу консерваторів. Проте, поєднати те й друге не судилося навіть знаменитій "залізній леді" — М.Тетчер.
Криза політики і тактики лейборизму
Широкі заходи тетчеризму підірвали соціальну базу лейборист-ської партії, котра в 1982 о. нараховувала 278 тисяч індивідуальних членів. Якщо в 1945 р. за лейбористів голосувало 70% робітників, то у 80-х роках — лише 35%. В результаті, з початку 80-х років в лейбо-ристській партії виникають гострі суперечки щодо внутрішньої та зо-внішньої політики. На 79-й щорічній конференції в Блекпулі (1980 р.) лейбористи поставили вимога розширити державний сектор в еко-номіці, обмежити вивіз капіталу, скоротити військовий бюджет ! ви-йти з ЄЕС. Конференція висловилася за відмову від ядерної зброї,. закриття всіх ядерних баз на території Англії, супроти планів переозброєння американськими ракетами "Трайдент" англійського під-водного флоту. Це були вимоги, котрі в той чао не могли знайти широкої підтримки серед британського загалу, і частина лейбори-стів дуже скоро це зрозуміла. Лідер Майкл Фут та незгодні з цими рішеннями праві лейбористи в 1981 р. пішли на розкол і створили СДП, яка стала блокуватися з лібералами. В результаті утворення с-д-ліберального альянсу сталося зрушення в двопартійній вибо-рчій системі. В 1983 р. альянс очолив лейборист Ніл Кіннок. Але лейбористам та лібералам і їх союзникам не вдалося запропонува-ти щось солідніше програми М.Тетчер. Таким чином, буржуазний реформізм виявився куди прийнятнішим для пересічного громадя-нина Великобританії, ніж лейборизм з його невпевненими стрибками то вліво, то вправо.
Занепад старих промислових районів металургії, вуглевидобутку, суднобудування, передача в приватні руки галузей, де профспілки бу-ли особливо сильні, завдало відчутного удару БКТ— головній політи-чній та фінансовій опорі лейбористської партії. Після 1979 р. чисельність БКТ скоротилася з 12 до 9 млн.чол. Лейбористи так і не знайшли від-повіді на виклик Тетчер. Консерваторів підтримують зони обновлення і піднесення, а лейбористи спираються на зони застою та занепаду. Конкуренція між процвітаючим Півднем і занепадаючою Північчю ві-дбивала своєрідні співвідношення між консерваторами і лейбористами. І це закономірно: електроніка витісняє старі традиційні галузі, росте сектор обслуговування, де зайняті малополітизовані високоопла-чувані "білі комірці", а промисловий пролетаріат, електорат лейбори-зму, звужується, втрачає колишню провідну роль.
Сучасна Великобританія
1990 р. на парламентських виборах знову перемогла консерва-тивна партія. Однак місце прем'єр-міністра посіла не знаменита М.Те-тчер, а її соратник по партії Джон Мейджор, котрий в економіці та політиці притримувався курсу, взятого урядом Тетчер. Економічні труднощі світового співтовариства з початку 90-х років охопили та-кож Великобританію. Сповільнилися темпи росту виробництва. Згі-дно данних за 1993 р., рівень продуктивності праці в британській економіці відстає від аналогічних показників у Франції на 25%, у Ні-меччині — на 30%, в Японії— 30-40%, у США на 50-60%. Скорочу-ється кількість робітників, зайнятих у промисловості. Окремі галузі для підтримки конкурентноздатності на світовому ринку вимагають дотацій. Так вугільна промисловість щороку потребує 18 млрд.ф.с. Парламентська опозиція, очолювана лейбористом Джоном Смітом, гострій критиці піддає консерваторів та їх лідера Мейджора.
В 1994 р. популярність консерваторів продовжувала падати, чому сприяв ріст податків, а також приватизація королівської пошти, на що не відважилась навіть М.Тетчер. До внутрішніх труднощів додаються зовнішньополітичні. Великобританія, котра раніше безумовно слідува-ла у фарватері зовнішньої політики США, з розпадом комуністичного блоку, шукає своє нове місце у Європі та світі. Значна частина консе-рваторів сумнівається в доцільності дальшого перебування Англії в Єв-росоюзі, виступає проти поглиблення інтеграції з континетальною Єв-ропою і підтримання тісних зв'язків з колишніми англійськими колоні-ями в системі британської Співдружності. В такій ситуації розгортається критика Дж.Мейджора за нерішучість і відсутність нових ідей. Навіть його спроби шляхом переговорів з ІРА (Ірландська республіканська армія) та її політичним вираженням — партією "Шин Фейн" — покінчи-ти з екстремізмом та тероризмом в Ольстері, де протистоять 950 тис. протестантів і 650 тис. католиків і Великобританії доводиться щорічно витрачати з бюджету 3 млрд.дол. на утримання 17 тис. солдатів, бага-то хто ладен розцінювати як капітулянтство. Тривожним сигналом для Мейджора стала поразка консерваторів на травневих виборах 1994 р. до місцевих органів влади. Серед консерваторів на роль лідера все більше висувається міністр фінансів в уряді Мейджора Норман Лемонт, котрий категорично проти перебування Великобританії у Євросоюзі.
Одна з гострих внутрішніх проблем сучасної Англії— расова. При-кмета сучасної Англії — присутність багатьох виходців з колишніх бри-
танських колоній. їх кількіть з 0,2% населення в 50-х роках виросла до 5% на початку 90-х років. Націоналісти з Британської національної партії стверджують, що джерелом всіх бід британців є кольорові еміг-ранти. Однак, прагнення ультраправих завоювати довір'я з допомо-гою гасла "Британія для британців" особливого успіху не мають.
Незважаючи на те, що Великобританія з повоєнного другого пе-ремістилася на 6 місце у світі за обсягом ВНП (у 1989 р. він становив 830 млрд.дол.), вона й надалі залишається однією з провідних країн світу. Складаючи лише один відсоток земної суші, Великобританія володіє значним національним багатством та потужним потенціалом науково-технічних досліджень. По інвестиціях за рубежем — 15% всіх світових капіталовкладень — випереджує Японію, ФРН та Фра-нцію. 5,5 млрд. дол. щороку дає туризм, В 1994 р. Англія з'єдналася з Францією тунелем, котрий проритий під Ла-Маншем.
В сільському господарстві 3% працездатних задовольняє до 75% потреб в продуктах харчування. В країні 243 тисячі фермерів 180 тис. з них є членами збутових та постачальницьких кооперативів чільною організацією яких виступає створена ще в 1944 р Асоціація сільськогосподарських кооперативів, котра займається питаннями встановлення цін, заключенням договорів тощо. Продуктивність в сільському господарстві за останні 20 років виросла в півтора рази Англія, про яку кілька десятиріч тому писали, що вона їсть свої про-дукти лише 3 місяці на рік, зараз ввозить все менше і менше сіль-ськогосподарської продукції.

Використана література
Історія країн Центральної та Південно-Східної Європи.- Запоріжжя: ЗДУ, 2003.- 77с.
Історія країн Західної Європи нового часу.- Львів: ЛНУ, 2002.- 150с.
Іваницька Ольга Павлівна Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002).- Вінниця: ФОЛІАНТ, 2003.- 560с.
Газін, Володимир Прокопович Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2002 роки: Навчальний посібник/ В.П.Газін, С.А.Копилов; За ред. А.О.Копилова.- К.: Либідь, 2004.- 624с.- 14-53
Історія сучасного світу:Соціально-політична історія XV-XX століть: Навчальний посібник/ За ред. Ю.А.Горбаня.- 2-ге вид., доп. І перер.- К.: Вікар, 2003.- 440с.- (Київському національному університету ім.Тараса Шевченка 170 років).- 24.50
Категория: Історія всесвітня | Добавил: DoceNt (27.10.2016)
Просмотров: 416 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: