Понедельник, 29.04.2024, 07:32
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Географія

РЕФЕРАТ НА ТЕМУ: Сільськогосподарські кредити
Сільськогосподарські кредити

Нині ситуація з можливостями доступу до отримання кредитів у сільському господарстві не відрізняється від інших галузей економіки України. На цей сектор припадає 16 % кредитного портфеля банків. Таке становище в сільському господарстві є результатом стабілізації макроекономічних показників, поліпшення бізнес-середовища у сільській місцевості, внесення ясності до питань визначення прав власності на майно позичальника та урядової політики в Україні щодо сприяння кредитуванню сільського господарства. Однак, довгострокові позики надаються в обмеженій кількості, у середньому вони становлять 22 % від загального кредитного портфеля банків та приблизно 15 % від загальної структури усіх позик, виданих сільському господарству. Термін кредитування у більшості випадків становить від одного до трьох років.
Незважаючи на політику сприяння кредитуванню, відсутність доступу до кредитних ресурсів у сільській місцевості, особливо для великої кількості власників землі, які щойно отримали права на неї, та дрібних і середніх фермерських господарств, які з’явилися протягом останніх років, загально визнана одним з основних факторів, який перешкоджає розвитку сільського господарства України. Потреба невеликих сільськогосподарських виробників у кредитних ресурсах не задовольняється в повному обсязі. Згідно з даними Проекту аграрної політики АМР США/ПРООН стосовно кредитування, задовольняється лише 50 % потреб у короткострокових позиках, та лише 2 % потреб у довгострокових позиках.
Сільськогосподарським підприємствам порівняно з підприємствами інших галузей важче отримати доступ до кредитних ресурсів внаслідок причин, висвітлених у нижченаведеній таблиці. Однак, існує ще одна проблема, яка не показана у цій таблиці. Це загальна слабкість та обмежений характер фінансового ринку України. Як зазначалося, в Україні лише зараз починає розвиватися інститут комерційної іпотеки, іпотеки під заставу житла, і пройде ще певний час, поки з’явиться земельна іпотека.
Як буде показано далі, єдиними фінансовими установами, крім банків, котрі в обмеженому обсязі кредитують сільське господарство, є кредитні спілки. Для сільськогосподарських підприємств доступні споживчі кредити на придбання матеріально-технічних ресурсів, однак кількість таких кредитів значно зменшилась порівняно з дев’яностими роками, тому що уряд відмінив бартерні розрахунки. Однак урядом на зміну цій системі не було запроваджено іншу, за допомогою якої підприємства могли б отримати у постачальника необхідні ресурси під заставу майбутнього врожаю. Україна тільки зараз починає розвивати систему складських розписок, що уможливить використання зібраного врожаю виробниками зернових та насіння соняшника як забезпечення. Інша проблема сільськогосподарських виробників в Україні – відсутність лізингу техніки та обладнання як альтернативи їх придбання за рахунок банківських кредитів. І останнє, Україна, на відміну від інших країн з перехідною економікою, поки що не запровадила систему сільськогосподарських субсидій для підтримки виробництва, підвищення ефективності сільськогосподарьких підприємств. Стримуючим фактором подальшого розвитку є недостатня взаємодія сільського господарства з ринком фінансових ресурсів.

ОСНОВНІ ПЕРЕШКОДИ НА ШЛЯХУ ОТРИМАННЯ КРЕДИТІВ
Джерело: Проект АМР США „Фермер до фермера”
Однією з основних проблем у сфері кредитування залишається обмежена кількість об’єктів, які можуть надати позичальники в заставу, та обмежені кредитні ресурси кредитних установ. Першу проблему можна вирішити шляхом активного запровадження нових фінансових інструментів, таких як прості векселі, складські розписки тощо. Проблему наявності довгострокових позик буде вирішено тоді, коли буде запроваджено іпотеку на землю сільськогосподарського призначення та надійні механізми захисту прав землевласників, проведено оцінку землі тощо.
Без забезпечення доступу до середньо та довгострокових кредитів на прийнятних умовах, як сільськогосподарські, так і переробні підприємства матимуть проблеми з капітальними вкладеннями, необхідними для підвищення ефективності діяльності, збільшення обсягів виробництва і покращання якості продукції.
КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ
Комерційні банки надають сілськогосподарським підприємствам в основному короткострокові кредити, які використовуються для поточного операційного забезпечення господарської діяльності. Недостатня доступність короткотермінових кредитів протягом усього виробничого циклу, особливо позик, які надаються без забезпечення або позик на придбання оборотних засобів, перешкоджає належному ресурсному забезпеченню багатьох товаровиробників, що є причиною низької врожайності культур в українських сільськогосподарських підприємствах, невисокого рівеня їх доходів, низької якості продукції.
Процентні ставки комерційних банків усе ще залишаються для невеликих сільськогосподарських підпирємств надто високими (рис. 14). Зважена процентна ставка за кредитами, виданими сільськогосподарським підприємствам у гривнях 2003 року, в середньому складала 20 %, а за кредитами в іноземній валюті - 14 %; 2004 року натомість вони обидві в середньому складали 17,0 %.
(Доповідь Світового Банку/ Організації з економічного розвитку та співробітництва).
Джерело: Бюлетень Національного Банку України
Рис. 11. Динаміка середньої процентної ставки за кредитами комерційних банків по народному і сільському господарствах, 2000–2004 рр.
Механізм часткової компенсації процентних ставок
Державна політика в галузі підтримки фінансування сільського господарства спрямована на зменшення процентних ставок, що виплачуються за кредитами комерційних банків і кредитних спілок, шляхом часткової компенсації процентної ставки (цю практику було започатковано в 2000 році), поліпшення законодавства у сферах лізингових операцій, страхування тощо.
У 2003 році механізм часткової компенсації процентних ставок був поширений на позики, що надаються сільськогосподарським підприємствам комерційними банками, а також кредитними спілками. Ця норма стосувалася також і переробних підприємств у разі придбання наперед сільськогосподарської продукції у її виробників.
У 2004 році програма часткових компенсацій охоплювала не лише короткострокові, а й довгострокові кредити. У 2002 році в межах програми підтримки придбання складної сільськогосподарської техніки, виробленої в Україні, з бюджету компенсувалося 30 % вартості, після того як покупець сплачував 70 % загальної вартості. Завдяки цій програмі усувався ризик несплати покупцем вартості придбаної техніки.
Позитивним результатом запровадження часткової компенсації процентних ставок стало збільшення в чотири рази обсягів кредитів, наданих сільському господарству, порівняно з 2000 р. (таблиця 12). Загальний обсяг позик, наданих підприємствам АПК склав у 2004 році 7,7 мільярдів гривень.
Таблиця 12. Обсяги кредитів, наданих агропромислову комплексу (мільярдів гривень)
Показник | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004
Загальна сума кредитів | 1,8 | 5,6 | 5,6 | 7,7 | 7,7
- з яких за програмою часткової компенсації | 0,818 | 2,8 | 2,2 | 3,2 | 3,2
у т.ч. сільському господарству | 0,456 | 1,0 | 1,8 | 2,9 | 2,9
Джерело: Проект аграрної політики АМР США/ПРООН
Починаючи з 2000 року кількість фермерських господарств та господарств населення, які брали кредити в кредитних установах, зросла приблизно у три рази. Однак, частка фермерських та особистих селянських господарств в загальній кількості позичальників залишається незначною – лише 6 % та 0,2 % відповідно (доповідь Світового Банку/Організації з економічного розвитку та співробітництва).
Джерело: Державний комітет статистики
Рис. 12: Кредитування агропромислового комплексу в Україні комерційними банками в 2000–2004 роках
Основні комерційні банки, які є лідерами в кредитуванні сільського господарства
Аваль |
Укрсоцбанк | http://www.usb.com.ua/en/services/crediting/
ПриватБанк |
УкрСибБанк |
УкрексімБанк |
ПромінвестБанк |
Правекс Банк |
Надра |

Діяльність Банку “Надра” у сфері кредитування сілького господарства ( )
У межах Програми сільськогосподарського кредитування АМР США приватному українському Банку “Надра” було надано часткові гарантії на портфель кредитних ресурсів для збільшення кредитування дрібних фермерів і постачальників. У цьому проекті задіяний механізм, який повинен забезпечити альтернативний спосіб розподілу ризику для мобілізації приватного капіталу в Україні, що допоможе вирішити проблему відсутності доступу до кредитів як дрібних фермерів, так і постачальників ресурсів, особливо в секторі середньострокових і довгострокових позик.
Максимальний розмір кредиту для фермерів встановлений на рівні 60 тис. доларів США, а для постачальників – 250 тис. доларів США. У грудні 2004 року середній розмір позики становив 80 тис. гривень, мінімальний – 9 гривень. Процентна ставка за короткостроковими кредитами становить відповідно 19 та 18 %.
У 2004 році Банк “Надра” надав дрібним фермерам 115 кредитів на суму в 1,5 мільйон доларів США, а всього банком надані на ці цілі 130 кредитів на 1,7 мільйонів доларів США.
Програма мікрокредитування в Україні (UMLP) .
Програма мікрокредитування в Україні (UMLP) реалізується спільними зусиллями Європейського Банку реконструкції та розвитку і Німецько-українським фондом (GUF). Мета цієї програми полягає в сприянні розвитку малих підприємств шляхом полегшення їх доступу до банківських кредитів на постійній основі. Підтримку реалізації цієї програми надають Агентство з міжнародного розвитку США , Євросоюз та Німецький Кредитний банк реконструкції [ у рамках TRANSFORM – програми німецького уряду із співробітництва у Східній Європі. На сьогоднішній день до участі у програмі UMLP залучено 6 партнерських банків, зокрема Банк Аваль, Банк Форум, Кредитпромбанк, Банк Надра, ПриватБанк, ПроКредитБанк, які надають мікрокредити у понад 70-ти містах України. У 2005 році деякі партнерські банки започаткували спеціальну програму для обслуговування дрібних і малих сільськогосподарських виробників, що надає останнім реальну можливість отримати кредит за спрощеною процедурою.
Право отримати кредит надається українським малим і дуже малим підприємствам, які здебільшого мають статус юридичної особи або приватного підприємця, з кількістю зайнятих на них людей до 100 осіб. Розміри такого кредиту коливаються в межах від 100 до 125 тис. доларів США, а місячна процентна ставка становить 1 – 1,75% для кредитів, наданих у доларах США та євро, та 1,7 – 2% для кредитів у гривнях. Станом на 31 березня 2004 року українським малим підприємствам було видано майже 74 тис. кредитів на загальну суму в 421 мільйон доларів США.
КРЕДИТНІ СПІЛКИ
Загальна кількість зареєстрованих в Україні кредитних спілок, які обслуговують потреби сільського господарства, становить станом на 1 червня 2005 року 152 одиниці (загальна кількість кредитних спілок, зареєстрованих Державною комісією з ринків фінансових послуг України, складає 756).
Існують дві загальноукраїнські асоціації кредитних спілок: Національна асоціація кредитних спілок України (UNASCU) (кількість зареєстрованих кредитних спілок –144) та Всеукраїнська асоціація кредитних спілок (AACU) (кількість зареєстрованих кредитних спілок – 47).
Лідируючі позиції в сфері кредитування фермерів і господарств населення станом на 1 червня 2005 року займають такі області: Черкаська (17 кредитних спілок), Донецька (12), Луганська (12), Тернопільська (11), Івано-Франківська (10), Львівська (9), Харківська (8) та Закарпатська (7).
Фінансування кредитними спілками дрібних фермерів і власників господарств населення є обмеженим. Загальний розмір портфеля непогашених позик кредитних спілок, наданих сільському господарству, становить близько 22 млн. гривень, що дорівнює 3 % усього кредитного портфеля непогашених позик. Процентні ставки у них є вищими, ніж у комерційних банках, у 2004 році вони в середньому складали 40 %. Однак кредитні спілки мають і ряд переваг перед банками: як правило, вони не вимагають забезпечення; процедура подачі заявки на отримання кредиту набагато простіша та швидша, ніж у комерційних банках.
Урядова програма сприяє покращенню доступу фермерів до кредитів шляхом надання субсидій на погашення частини процентної ставки, проте більшість дрібних фермерів не знають про цю програму. Кредитні спілки в основному функціонують у містах, а не у сільській місцевості, тому виділені на субсидії малого сільського господарства урядові фонди в 2003 році не були повністю використані.
З трьох мільйонів гривень, виділених у державному бюджеті на субсидії для сільськогосподарських позик, що надаються кредитними спілками, було витрачено лише 35 гривень. Із загальної суми в 824 гривень найбільше сільськогосподарських кредитів видали в Луганській (240 гривень), Полтавській (177 тис. гривень), Київській (199 тис. гривень) та Львівський (120 гривень) областях.
млн.
гр.
Джерело: Міністерство аграрної політики України
Рис. 13. Обсяги кредитів сільськогосподарського призначення в портфелях кредитних спілок, 2004 рік, млн. гривень
Станом на ІІІ квартал 2004 року лідерами в кредитуванні кредитними спілками сільськогосподарських виробників і приватних фермерів були такі області (тис. гривень):
Луганська 4 ,4 (20,01 wacko
Херсонська 3 ,7 (16,69 wacko
Полтавська 2 ,5 (12,13 wacko
Миколаївська 1 ,3 (6,91 wacko
Львівська 1 ,0 (6,78 wacko
Запорізька 1 ,4 (6,55 wacko та Черкаська 1 ,1 (6,20 %).
Контакти:
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України
Веб-сайт Національної асоціації кредитних та ощадних спілок ;
Категория: Географія | Добавил: DoceNt (17.02.2015)
Просмотров: 503 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: