Понедельник, 29.04.2024, 04:37
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Фінанси

Реферат на тему ОЦІНКА СТАНУ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕФОРМУВАННЯ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ В УКРАЇНІ
Реферат на тему ОЦІНКА СТАНУ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕФОРМУВАННЯ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ В УКРАЇНІ.

ОЦІНКА СТАНУ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕФОРМУВАННЯ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ В УКРАЇНІ
У статті розглянуто використання податку на додану вартість, зокрема висвітлено його переваги та недоліки. Проаналізовано стан та запропоновано напрями реформування ПДВ в Україні. Головний акцент зроблено на аналізі податкових ставок та розробці заходів щодо скорочення масштабів ухилень від сплати ПДВ.
Завдання, що стоять перед економікою України в сфері її структурної перебудови, потребують збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів. Проблема наповнення бюджетів усіх рівнів набуває особливої актуальності після ухвалення Верховною Радою України Закону про підвищення соціальних стандартів. Основним джерелом доходів держави є податкові надходження. З погляду вирішення фіскальних завдань непрямі податки завжди ефективніші за прямі. Одним із основних видів непрямих податків є податок на додану вартість (ПДВ). Виконуючи фіскальні функції, ПДВ одночасно регулює економічну активність суб'єктів господарювання, дає можливість впливати на фонд заробітної плати і рівень цін. Завдяки своїм властивостям ПДВ може бути використаний в антиінфляційних заходах та як засіб стримання кризи перевиробництва. Проте використання ПДВ в Україні пов'язане з низкою проблем, що зменшують його фіскальну ефективність. До таких проблем належать: високий податковий тиск на платників ПДВ; значний перелік товарів та послуг, що звільняються від оподаткування; ухиляння від сплати ПДВ. Вирішення цих проблем призведе до збільшення надходжень коштів до державного бюджету, стимулюватиме виробничу активність та зростання сукупного попиту, що сприятиме підвищенню життєвого рівня громадян України. Тому аналіз та оцінка основних напрямів розвитку ПДВ являє собою важливу науково-практичну проблему і є актуальною.
Проблеми застосування ПДВ та оцінка його впливу на економічні процеси досліджувалися провідні вітчизняні вчені такі, як В. Геєць, Б. Губський, А. Даниленко, Т. Єфіменко, Ю.Б.Іванов, А.І.Крисоватий, В. Лановий, І. Луніна, В. Парнюк, А. Скрипник, А. Соколовська, В. Федосов, Н. Фролова та інші. Але окремі аспекти з питань реформування ПДВ проаналізовані недостатньо, зокрема шляхи скорочення масштабів ухилень від сплати ПДВ.
Дослідження проблем розвитку податку на додану вартість в Україні є метою дослідження нашої статті.
Податок на додану вартість - це частина новоствореної вартості на кожному етапі виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, що надходить до бюджету після їх реалізації. ПДВ є важливим фіскальним інструментом у більшості країн світу. Про це свідчить той факт, що ПДВ стягується в 140 країнах світу. Він є основним податком на споживання майже в усіх економічно розвинених країнах світу (за винятком США). Податок на додану вартість також стягується майже в усіх країнах Латинської Америки і в низці країн Азії та Африки. Крім того, наявність у національних системах оподаткування податку на додану вартість є однією з умов членства країни в Європейському Союзі [1].
Висока фіскальна ефективність ПДВ пояснюється низкою переваг, що має цей вид податку. Зокрема, ПДВ має властивість економічної нейтральності, тобто не вносить диспропорцій у систему економічних мотивацій господарських суб'єктів. Процес збору податку і контролю розподілений по всьому ланцюгу продавців і покупців товару, що дає свого роду ефект «саморегулювання» [2]. Застосування ПДВ в країнах з розвиненою ринковою економікою не тільки у фіскальному, але й в регулювальному аспекті, дозволяє використовувати даний важіль як засіб стримування кризи надвиробництва і прискореного витіснення з ринку слабких виробників. У той же час ПДВ є соціально несправедливим податком. До кінцевого споживання товарів найбільш схильні люди з низькими доходами, у той час, як люди з високими доходами схильні до заощадження, тому основний тягар ПДВ лягає на низькозабезпечені верстви населення.
В Україні ПДВ складає значну частину доходів держави (табл. 1, рис. 1). Середнє значення питомої ваги ПДВ у доходах державного бюджету за 2003-2008 рр. становить 30,1%, а середнє значення частки ПДВ в ВВП України - 7,4%. Як видно з табл. 1, роль ПДВ у наповненні державного бюджету за останні шість років зросла із 17,9% 2003 року, до 39,1% 2008 року, а питома вага ПДВ у ВВП відповідно із 4,7% до 9,5%.
Ефективність використання ПДВ в конкретній країні значною мірою залежить від ставок ПДВ. Згідно з міжнародним дослідженням, проведеним аудиторською і консультаційною компанією Ernst & Young в 2005 р., середня ставка в 62 країнах, залучених до дослідженнь, становить 16,4%. При цьому найвища ставка дорівнює 25% і застосовується в Данії, Угорщині, Норвегії і Швеції. Найнижча базова ставка ПДВ, серед досліджених країн, що дорівнює 5%, встановлена в Панамі, Сінгапурі і Японії. Із аналізу різних регіонів випливає, що найвища базова ставка ПДВ застосовується в Європі (18,7%), а найнижча - в Азіатсько-Тихоокеанському районі (10,5%). Середні регіональні ставки в Африці (14,5% в досліджуваних країнах), Північній і Південній Америці (14,8% в досліджуваних країнах) також нижче середнього світового рівня [1].
В Україні базова ставка ПДВ становить 20%, що є досить високим показником порівняно з іншим країнами світу. Це в свою чергу створює низку проблем: висока ставка ПДВ разом з високими темпами інфляції стримують розвиток виробництва, що є характерним для України. Крім цього, застосування ставок ПДВ на рівні 20% і більше стимулює як інфляційні процеси в цілому, так і негативно впливає на високотехнологічні і наукоємні виробництва. Тому, хоча висока ставка робить податок
на додану вартість одним із головних джерел наповнення бюджету, але видимість її високої ефективності дуже оманлива. Ми вважаємо, що на період подолання економічної кризи доцільно було б знизити базову ставку ПДВ до 15%. Такий крок стимулюватиме економічну активність: збільшиться як виробництво, так і сукупний суспільний попит. При зменшеній ставці податку у суб'єктів господарювання з'являться додаткові стимули для збільшення обсягів виробництва продукції та надання послуг, у результаті чого буде мати місце розширення бази оподаткування та, в підсумку, зростання загальної суми доходів бюджету. Нарешті, зменшення податкового тиску може сприяти збільшенню доходів населення та зростанню сукупного попиту.
Станом на 01.04.2009 р. податок на додану вартість займав 88,7% в структурі втрат бюджету внаслідок пільгового оподаткування [6]. З одного боку наявність значної кількості пільг зменшує фіскальну ефективність ПДВ, але, поряд з цим, за рахунок надання пільг можна захистити інтереси малозабезпечених верств населення, а також стимулювати виробництво пріоритетних товарів, робіт та послуг. Крім того, звільнення від оподаткування може розглядатися, як альтернатива зменшеній ставці податку, що пов'язана з меншими затратами на адміністрування і є порівняно більш зручною для контролюючих органів [1]. В Україні список товарів і послуг, що звільняються від оподаткування, є досить широким порівняно з іншими країнами. Це пояснюється застосуванням в Україні всього двох ставок ПДВ, 20% та 0%. Крім того, перша є доволі високою. На відміну від України, ПДВ в інших країнах, як правило, стягується за кількома ставками (перша - базова, наступні - знижені): в Іспанії - 16%, 7% або 4%, Австрії - 20%, 12% або 10%, Франції - 19.6%, 5.5% або 2.1%, Італії - 20%, 10%, 6% або 4%, Великій Британії - 17.5%, 5% або 0%, Ірландії - 21%, 13.5%, 4.8% або 0%, Росії - 18%, 10% або 0%, Польщі - 22%, 7%, 3% або 0% [7]. У багатьох розвинених країнах предмети першої необхідності оподатковуються за зниженими ставками, що дозволяє зменшити перелік товарів, які звільняються від податку. На нашу думку, в Україні слід збільшити кількість ставок ПДВ, що дозволить підвищити фіскальну роль податку та розширити кількість товарів першої необхідності, на які встановлена знижена ставка, що сприятиме захисту інтересів малозабезпечених верств населення.
Значною проблемою в Україні залишаються всілякі схеми ухиляння від сплати податків, тому створення умов для скорочення масштабів ухиляння від сплати податків має стати пріоритетом розвитку оподаткування на сучасному етапі. Перед законодавцями стоїть проблема - чітко визначити межу між законними (оптимізація оподаткування) та незаконними (ухиляння) методами зниження податкового навантаження. Схеми ухиляння та мінімізації сплати ПДВ є схожими в багатьох країнах, їх основою є незаконне отримання бюджетного відшкодування з ПДВ. В Україні використовуються такі схеми: штучне завищення ціни і подальший експорт, фіктивний експорт, придбання фіктивного товару (робіт, послуг) [8]. Усі ці способи ухиляння від сплати ПДВ призводять до вивозу капіталу за межі країни та зменшення надходжень коштів до державного бюджету. Слід зазначити, що існування високого податкового тиску на платників ПДВ, що є характерним для нашої держави, збільшує масштаби незаконного ухилення від сплати податку.
Для вирішення проблеми ухиляння від сплати ПДВ в Україні потрібно:
1) чітко відокремлювати незаконні дії платників податків (ухилення) та законні (оптимізація оподаткування);
2) збільшити кількість перевірок новостворених підприємств.
Однак спрямованість перевірок повинна носити не фіскальний характер, а консультативний, тобто консультації фахівців податкової служби мають бути спрямовані на виявлення та пошук шляхів вирішення проблем у діяльності підприємств для підвищення результатів їх фінансово-господарської діяльності;
3) посилити митний контроль і здійснювати більш активну співпрацю (обмін інформації) з податковими органами інших країн;
4) організовувати пошук засновників фіктивних підприємств та майна таких засновників, а також з'ясувати вину цих засновників (якщо така є) у створенні та діяльності фіктивного підприємства; за наявності вини - подавати позови проти таких засновників із вимогою про відшкодування збитків, завданих державі їх діями або бездіяльністю [8];
5) формувати податкову культуру населення.
Слід ураховувати, що збільшення контролю за сплатою ПДВ може призвести до зменшення економічної активності виробників, збільшення обсягів корупції, тому актуальним є формування податкової культури, про що зазначалося вище. Ефективність оподаткування багато в чому залежить від рівня фіскальної дисципліни в суспільстві. Але податкова культура - це не тільки усвідомлення платниками своїх обов'язків щодо сплати податків, а й своїх прав. Податкові відносини в Україні мають стати прозорими, що дозволить громадянам контролювати діяльність податкових органів, а також використання сплачених ними коштів.
На основі проведеного дослідження можна зробити висновок, що головною метою реформи ПДВ є досягнення оптимального співвідношення між його фіскальною та стимулювальною роллю. ПДВ повинен забезпечити, з одного боку, достатнє наповнення державного бюджету, а з іншого - стимулювати економічну активність суб'єктів господарювання. До пріоритетних напрямів реформування податку на додану вартість можна віднести:
- зниження податкового тиску на населення за рахунок зниження базової ставки ПДВ;
- запровадження диференційованої ставки ПДВ з метою скорочення списку товарів та послуг, що звільняються від оподаткування, для зменшення втрат бюджету внаслідок пільгового оподаткування;
- запровадження заходів щодо вирішення проблеми ухиляння від сплати ПДВ;
- формування податкової культури.
Список використаних джерел:
1. Иванов Ю.Б., Давыскиба Е.В. Системы налогооблажения зарубежных стран: Учебное пособие. - X.: ИД «ИНЖЄК», 2006. - 224 с. Русск. яз.
2. Налог на добавленную стоимость в международной торговле: Европейский Союз // http://www.roche-duffay.ru/articles/ec_vat.htm
3. Усе про бюджет / моніторинг виконання // Офіційний веб-сайт Міністерства фінансівУкраїни
http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/category/main?cat_id=51703
4. Основні показники економічного і соціального розвитку України за січень- вересень 2009 року // Офіційний веб-сайт Міністерства фінансів України. http://www.minfin.gov.ua/file/link/231157/file/Statistika_09_2009.pdf
5. Основні статистичні дані про діяльність Державної податкової служби України за 2003-2008 роки // Офіційний веб-сайт Державної податкової адміністрації України. http://www.sta.gov.ua/doccatalog/document?id=225527
6. Пільгове оподаткування та його наслідки для бюджету // Офіційний веб-сайт Державної податкової адміністрації України.
http://www.sta.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=133895&cat_id=133904
7. Податок на додану вартість // Вікіпедія. http://uk.wikipedia.org/wiki/ПДВ
8. Оптимізація оподаткування як засіб запобігання ухилення від сплати ПДВ // http://www.br.com.ua/referats/Buhoblik/17762.htm
9. А. Скрипник, Т. Паянок. Фискальная эффективность и возможные пути реформирования НДС в Украине // Экономика Украины. - 2008. - №4.
10. В. Парнюк. Регулююча функція податку на додану вартість // Економіка України. - 2007. - №6.
Категория: Фінанси | Добавил: Aspirant (27.04.2013)
Просмотров: 667 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: