Среда, 24.04.2024, 22:13
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Фінанси

Реферат на тему Методика визначення балансового прибутку відповідно до нових стандартів бухгалтерського обліку
Реферат на тему Методика визначення балансового прибутку відповідно до нових стандартів бухгалтерського обліку.

З моменту введення в дію Законів України “Про оподатку-вання прибутку підприємств” і “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” об’єктом оподаткування прибутку підприємств є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу на суму валових витрат і амортизаційних відрахувань. Крім того, з’явився цілий ряд нових економічних термінів і понять ( валовий прибуток, прибуток від операційної діяльності, прибуток від звичайної діяльності до оподаткування, прибуток від звичайної діяльності після оподаткування, прибуток від надзвичайної події чи операції, чистий прибуток), які вимагають більш гли-бо-кого теоретичного дослідження. У зв’язку з цим виникає необхідність визначення місця і ролі показника балансового прибутку в системі оцінки фінансових результатів діяль-ності суб’єктів господарювання.
Дослідження економічної суті по-каз-ників фінан-сових результатів проводили вітчизняні та зарубіжні вчені: О.М. Ба-н-дурка,
В.Г. Бєло-липецький, М.Д. Білик, О.Д. Василик, І.В. Зятковський, А.М.Ковальова, М.Я. Коробов, Д.С. Моляков, А.М. Поддєрьогін, В.М.Родіонова, Р.С.Сайфулін, Р.А. Слав’юк, В.М. Федосов, А.Д. Шеремет, П.М. Шуляк. Позитивно оцінюючи резуль-тати досліджень названих авторів, у той же час необхідно виділити невирішену раніше проблему доцільності використання показника балансового прибутку в проведенні фінансового аналізу на підприємстві.
З огляду на сказане, дана стаття ставить за мету дослідити еко-но-міч-ну сутність балансового прибутку як економічної категорії в нових умовах господарю-вання, визначити доцільність його використання при оцінці фінансових результатів роботи підприємства, розробити методику розрахунку показника відповідно до стандартів бухгалтерського обліку.
Як було зазначено вище, прийняття ряду законодавчих актів дещо спростило значення балансового прибутку в сукупності показників фінан-сових результатів діяльності підприємства. У статистичних довідниках замість показника балансового прибутку (збитку) відповідно до нових стандартів почали відображати прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування. Виникає питання, чи варто використовувати показник балансового прибутку в роботі фінансового менеджера, чи не втратив цей показник своєї здатності відображати певні аналітичні моменти в госпо-дарській діяльності підприємства? Щоб відповісти на ці запитання, необхідно детальніше зупинитись на нових економічних термінах і поняттях.
Відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” на підприємстві розрізняють звичайну діяльність, надзвичайну подію чи опе-рацію, а також операційну, основну, інвестиційну та фінансову діяльність [1]. Взаємо-зв’язок між цими видами діяльності можна показати схематично (рис.1).
Рис. 1. Види господарської діяльності підприємства
Найбільшу частку в господарській діяльності підприємства займає звичайна діяль-ність, яка Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначається як будь-яка основна діяльність підприємства, а також операції, що її забез-печують або виникають внаслідок проведення такої діяльності. До надзвичайної діяль-ності відносять подію чи операцію, яка відрізняється від звичайної діяльності підпри-ємства та не очікується, що повторюватиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді. Отже, від звичайної події надзвичайну відрізнятиме незапланованість і епізодичність її виникнення. До надзвичайних доходів і витрат можна віднести, наприк-лад, доходи, одержані від надходження безнадійної дебіторської заборгованості, благо-дійної допомоги, невідшкодовані втрати від стихійного лиха, пожеж, техногенних аварій тощо.
Відповідно до названого закону і форми звітності № 2 “Звіт про фінансові результати” звичайна діяльність на підприємстві включає операційну, інвестиційну та фінансову діяльність. До операційної діяльності відноситься основна діяльність підприємства, а також інші види, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю. Це може бути реалі-зація товарів, робіт, послуг, не пов’язана з основною діяльністю (інша реалізація). Основ-на діяльність, пов’язана з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, робіт, пос-луг), що є головною метою створення підприємства і забезпечує основну частку його доходу.
Інвестиційна діяльність трактується як придбання та реалізація тих необоротних акти-вів, а також фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів. Прикладом інвестиційної діяльності може бути капітальне будівництво, прид-бання (виготовлення) основних засобів та інших необоротних матеріальних активів, прид-бання (створення) нематеріальних активів, фінансові інвестиції за методом участі в капіталі в асоційовані, дочірні підприємства, спільну діяльність, інші фінансові інвестиції в частки і паї у статутному капіталі інших підприємств, в акції та облігації.
Фінансова діяльність – це діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталу підприємства (розміщення акцій та інші операції, що призводять до збільшення власного капіталу, утворення боргових зобов’язань: позик, векселів, облігацій, інших видів короткострокових і довгострокових зобов’язань, не пов’язаних з операційною діяльністю, погашення отриманих позик, сплата дивідендів та ін.).
Але, на нашу думку, в трактуванні названих понять є певні невідповідності. Зокрема, звичайну діяльність визначають як “будь-яку основну діяльність підприємства...”, в той же час як основна діяльність за Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” безпосередньо пов’язана з виробництвом і реалізацією продукції і не включає інвестиційну та фінансову діяльність. Зважаючи на це, слово “основна” у трактуванні звичайної діяльності потрібно пропустити і надати більш точне визначення даному поняттю.
Результатом господарської діяльності за певний період є одержання ним прибутку або збитку. У широкому розумінні прибуток – це сума, на яку доходи перевищують пов’я-зані з ними витрати, але при цьому розрізняють валовий прибуток (збиток), прибуток (зби-ток) від операційної діяльності, прибуток (збиток) від звичайної діяльності до опода-ткування, прибуток (збиток) від звичайної діяльності після оподаткування, надзвичайні доходи (витрати), чистий прибуток. У зв’язку з цим виникає необхідність визначення вико-ристання показника балансового прибутку для оцінки фінансових результатів у сучасних умовах. Як було зазначено вище, у статистичній інформації для констатації факту одержання фінансового результату використовують показник прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування, який, певною мірою, узагальнює результат господарської діяльності. Разом з тим, названий показник зовсім не враховує доходів (витрат), одержаних від надзвичайних подій чи операцій, хоч останні можуть суттєво впливати на обсяг одержаного прибутку. Через цю причину використання показника прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування як узагальнюючого для розрахунку багатьох інших показників, зокрема рентабельності, може значно обмежити об’єктивність відображення певного господарського процесу. А.М. Поддєрьогін, визначаючи фінансові результати від усіх видів діяльності і подій, обмежується назвою показника “прибуток підприємства”, що конкретизує того, про який саме із показників фінансових результатів йдеться [2].
Балансовий прибуток як економічний показник, що показує загальну суму прибутку, одержану від усіх видів діяльності і подій, повинен враховувати як звичайну діяльність, так і надзвичайну подію чи операцію. Назва “балансовий” підкреслює, що даний показ-ник розраховується як баланс, тобто алгебраїчна сума прибутків (+) чи збитків (–), одержаних від здійснених видів діяльності і подій. Тому він більш точно відображає фінансовий результат, одержаний підприємством до моменту оподаткування, а отже, він є реальнішою базою для розрахунку таких показників, як рентабельність капіталу, економічна рентабельність, головний показник прибутковості та ін. У роботі пропо-нується методика розрахунку показників фінансових результатів відповідно до стандар-тів бухгалтерського обліку (табл. 1). Розкриваючи методику розрахунку показників фінансових результатів, необхідно конкретніше зупинитись на суті поняття деяких дохо-дів і витрат, які використовуються при цьому і відображаються у ф. № 2:
Таблиця 1
Показники фінансових результатів діяльності підприємства
Назва показника | Алгоритм розрахунку | Джерело інформації
Валовий прибуток (збиток) | різниця між чистою виручкою від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (без ПДВ, акцизного збору та інших вирахувань з доходу) і со-бівартістю реалізованої про-дук-ції (виробничою собі-вар-ті-с--тю) | ф. № 2 р.035-р.040
Прибуток (збиток) від операційної діяльності | алгебраїчна сума валового при-бутку (збитку), іншого опе-ра-ційного доходу, адмі-ністратив-них витрат, витрат на збут та інших операційних витрат | ф. № 2 р.050 + р.060 – р.070 –р.080 – р.090
продовження таблиці 1
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування | алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, доходу від участі в капіталі, фінансових та інших доходів (прибутків), втрат від участі в капіталі, фінансових та інших витрат (збитків) | ф. №2 р100 + р.110 + р.120 + р.130 – р.140 – р.150 – р.160
Балансовий прибуток (збиток) | алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування і надзвичайних доходів (витрат) | ф. № 2 р.170 + р.200 – р.205
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності після оподаткування | різниця між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податків з прибутку | ф. № 2 р.170 – р.180
Чистий прибуток (збиток) | алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку та податків з надзвичайного прибутку | ф. № 2 р.190 + р.200 – р.205 – р.210–
дохід від участі в капіталі – відображається дохід, отриманий в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі, (згідно з ним ба-лан-сова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збіль-шення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об’єкта інвестування);–
інші фінансові доходи – показуються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі);–
інші доходи – показується дохід від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів і майнових комплексів; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною діяльністю підприємства;–
фінансові витрати – показуються витрати на проценти та інші витрати підприємства, пов’язані із залученням позикового капіталу;–
втрати від участі в капіталі – відображається збиток, спричинений інвестиціями в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких проводиться методом участі в капіталі;–
інші витрати – відображають собівартість реалізації фінансових інвестицій, необо-ротних активів, майнових комплексів; втрати від неопераційних курсових різниць; втрати від уцінки фінансових інвестицій та необоротних активів; інші витрати, що виникають у процесі звичайної діяльності (крім фінансових витрат), але не пов’язані з операційною діяльністю підприємства.
Висновки. З огляду на сказане, можна зробити висновок про необхідність викори-стання показника балансового прибутку в роботі фінансового аналітика на підприємстві. Незважаючи на те, що в системі бухгалтерського і податкового обліку відбулись зміни, відповідно до яких балансовий прибуток не є об’єктом оподаткування податком на прибуток, даний показник продовжує відігравати важливу роль в оцінці ефективності роботи підприємства. У першу чергу його необхідно застосовувати при розрахунку показ-ників рентабельності, оскільки показник прибутку від звичайної діяльності до оподат-кування не враховує надзвичайну подію чи операцію і не повністю відображає реальну ситуацію на підприємстві щодо рівня рентабельності капіталу чи економічної рентабель-ності. Разом з тим, визначення балансового прибутку за новими стандартами бухгалтер-ського обліку зазнало певних змін і методика розрахунку показника наводиться в роботі.

Література:
1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 – № 996-ХІV // Бухгалтерія. – 2001. – № 5(420). – 29 січня. – С.13–17.
2. Фінанси підприємств: Підручник / Кер. авт. кол. і наук. ред. проф.. А.М. Под-дє-рьо-гін. – 4-те вид., перероб.та доп. – К.: КНЕУ, 2002. – 571с.
Категория: Фінанси | Добавил: Aspirant (30.04.2013)
Просмотров: 690 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: