Четверг, 28.11.2024, 17:56
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Економічні теми

Реферат на тему: Бюджетне фінансування
Реферат на тему: Бюджетне фінансування.

Бюджетне фінансування - це безповоротне, безвідплатне ви-ділення коштів з бюджету, що забезпечує процес розширеного відтворення, утримання соціальної сфери, обороноздатність та апарат управління державою з дотриманням режиму економи за постійного здійснення контролю. Суть бюджетного фінансування полягає в тому, що за допомогою цього механізму налагоджують-ся грошові відносини, які виникають між державою, з одного бо-ку, і підприємствами, організаціями, установами всіх форм влас-ності та фізичними особами - з іншого, з точки зору спрямування та використання грошових коштів централізованого фонду на розширене відтворення, підвищення рівня життя, задоволення су-спільних потреб і забезпечення інших безпосередніх державних заходів. Обсяг, своєчасність і повнота фінансування значною мі-рою залежать від рівня централізації фінансових ресурсів і мобі-лізації коштів до бюджету, а це, у свою чергу, залежить від до-тримання фінансової дисципліни окремими платниками податків, від рівня виконання доходної частини бюджету.
Система бюджетного фінансування включає принципи, фор-ми та методи надання бюджетних асигнувань суб'єктам господа-рювання.
Незалежно від джерел покриття бюджетне фінансування здійснюється на основі таких принципів: плановості, цільового спрямування коштів, безповоротності та безвідплатності, ефек-тивного використання коштів, оптимального поєднання власних, кредитних і бюджетних джерел, додержання режиму економії та здійснення постійного контролю за їхнім використанням. ;
В даний час використовуються такі форми бюджетного фі-нансування:
- кошторисне фінансування - забезпечення державними гро-шовими коштами установ і організацій соціально-культур-ної сфери, оборони, органів державного управління та со-ціального захисту населення;
- державне фінансування інвестицій. Відповідно до бюджет-ної класифікації видатків фінансування будівництва об'єд-нано в одну групу разом з архітектурою і включає держав-ні інвестиції на основні об'єкти економічного і соціально-го розвитку України в ринкових умовах;
- позички з державного бюджету державним підприємствам. Фінансова підтримка державним та іншим підприємствам, у майні яких частка державної власності перевищує 50%, здійснюється з бюджетних асигнувань, як правило, на по-воротній основі під затверджені проекти використання - коштів, що надаються як державна підтримка. Фінансову підтримку у вигляді бюджетної позики надає Міністерство фінансів України на договірній основі:
- державні дотації - форма бюджетного фінансування, яка застосовується для фінансування планово-збиткових підприємств і організацій, які надають послуги або виробляють необхідну народному господарству продукцію, витрати на виробництво яких вищі від цін реалізації. Кошторис доходів і видатків бюджетної установи, організації є основним плановим документом, який підтверджує повноваження щодо отримання доходів та здійснення видатків, визнач обсяг і спрямування коштів для виконання нею своїх функцій досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетні призначень.
Бюджетне призначення - це повноваження, яке надано головному розпоряднику коштів бюджету законом України про державний бюджет, постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішенням місцевої ради про місцевий бюджет, щ має кількісні та часові обмеження, яке дозволяє Міністерству фінансів, Державному казначейству або місцевому фінансовому органу надавати бюджетні асигнування для здійснення платежів на конкретні заходи за рахунок коштів відповідного бюджету. Кошторис має дві складові:
- загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загаль-ного фонду бюджету та розподіл видатків за повною еко-номічною класифікацією на виконання бюджетною уста-новою, організацією основних функцій;
- спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спе-ціального фонду бюджету та їх розподіл за повною еконо-мічною класифікацією на здійснення видатків спеціально-го призначення, а також на реалізацію пріоритетних захо-дів, пов'язаних з виконанням установою основних функ-цій.
Застосовують два методи бюджетного фінансування:
- метод єдиного казначейського рахунка:
- метод перерахування бюджетних коштів з поточних ра-хунків місцевих бюджетів на рахунки головних розпоряд-ників бюджетних коштів.
Основа бюджетного фінансування - бюджетне нормування, зміст якого полягає у визначенні науково обґрунтованих обсягів
її витрат на відповідну розрахункову одиницю. У процесі бюджетного нормування визначаються норми видатків та фінансові нор-мативи бюджетної забезпеченості. Залежно від того, в яких одиницях вимірювання відображаються норми, розрізняють дві ос-новні групи норм: матеріальні та фінансові.
В умовах командно-адміністративної системи господарю-вання найбільша частина видатків з бюджету спрямовувалася на розвиток галузей народного господарства. За умов переходу на ринкові умови господарювання система витрачання бюджетних коштів на народне господарство зазнає суттєвих змін. Бюджетні асигнування покликані забезпечити вирішення найважливіших і наймасштабніших державних завдань: фінансування пріоритет-них заходів, пов'язаних з прискоренням розвитку основних галу-зей економіки, створення фінансових можливостей для удоскона-лення виробничої та соціальної інфраструктури. Щоправда, ще деякий час цільові бюджетні дотації збережуться, Однак обсяг бюджетних видатків та їхня структура зазнають суттєвих змін.
Зменшення обсягу бюджетного фінансування витрат у на-родному господарстві пояснюється тим. що до мінімуму зводить-ся участь держави у виробничих інвестиціях за рахунок скоро-чення централізованих капітальних вкладень, виконання програ-ми приватизації державної власності та скорочення сфери дер-жавної економіки.
Тенденція до зменшення бюджетних видатків на народне господарство не може закінчитися повною відмовою від бюджет-ного фінансування цих витрат. За умов ринку залишаться такі ви-датки, які потребують обов'язкового залучення державних кош-тів, оскільки, по-перше, і надалі буде функціонувати державний сектор економіки, який погребує розробки державних інвестицій-них програм, згідно з якими і здійснюється бюджетне фінансу-вання капітальних витрат. По-друге, для стабілізації економіки та розвитку підприємництва необхідна фінансова підтримка держави у вигляді бюджетних коштів.
Формування раціональної державної інвестиційної політики, вибір оптимальних об'єктів і форм інвестування є важливо передумовою ефективного використання бюджетних коштів в економіку, виходу з економічної кризи, економічного зростанні стабілізації фінансової системи держави.
Метою надання фінансової підтримки підприємствам з бюджетних асигнувань на поворотній або безповоротній основі є запобігання банкрутству, відновлення платоспроможності, оздоровлення фінансового становища підприємств, підвищення конкурентоспроможності продукції, робіт чи послуг.
Видатки на розвиток промисловості та енергетики с Hau більшими за обсягом у складі видатків на економіку. Плануванні видатків на розвиток промисловості та енергетики здійснюється на основі зведених балансів доходів і видатків міністерств відомств, відділів та управлінь місцевих державних-адміністрації і виконавчих комітетів місцевих рад, яким підпорядковують підприємства і організації державної форми власності. Зведені баланси доходів і видатків складаються на основі балансів доходів і видатків підпорядкованих підприємств, а також розрахунки видатків, що фінансуються у централізованому порядку.
Видатки на розвиток промисловості та енергетики відобра-жаються у розрізі підрозділів бюджетної класифікації. Суми ви-датків, передбачені зведеними балансами доходів і видатків, включаються до відповідних бюджетів і після їх затвердження фі-нансуються через головних розпорядників коштів.
Сільське господарство — дуже важлива галузь економіки, яка забезпечує промисловість сировиною і матеріалами, а насе-лення - продуктами харчування. В Україні є всі умови для ефек-тивного функціонування цієї галузі, а саме: родючі землі, сприят-ливий клімат, робоча сила.
Особливості фінансування сільського господарства обумов-лені його галузевими відмінностями, до яких належать: сезон-ність виробництва та велика тривалість виробничого циклу, родючість ґрунтів, кліматичні умови і природно-кліматичні фактори, організаційно-економічні особливості тощо.
В Україні комунальний сектор економіки включає різні га-лузі: промисловість, сільське господарство, транспорт та зв'язок, будівництво, торгівлю та громадське харчування, постачання і збут, житлово-комунальне господарство, побутове обслуговуван-ня населення та ін.
З метою забезпечення функціонування та розвитку місцевої інфраструктури і комунальної власності використовують кошти підприємств та організацій, а також кошти місцевих бюджетів.
Видатки на розвиток місцевої інфраструктури та комуналь-ної власності відображаються у видатковій частині місцевих бюд-жетів у розрізі підрозділів бюджетної класифікації. Обсяг видат-ків визначається на основі фінансових планів підприємств і ор-ганізацій комунального сектора та спеціальних розрахунків.
Створення принципово нового механізму бюджетного фі-нансування науки, удосконалення державної системи підготовки кадрів, використання пільгового податкового режиму у реалізації нових видів продукції й інші бюджетні заходи покликані стиму-лювати наукові відкриття і нові технічні досягнення, скорочувати терміни впровадження їх у виробництво, а в кінцевому підсумку слугувати каталізатором прискорення науково-технічного прогресу.
Значно підвищується роль науки у забезпеченні стабільності економіки, її ефективності, зміцненні економічної могутності та незалежності держави. Для цього суспільство вкладає значні кош-ти у наукові розробки та програми. Сприяє прискоренню впро-вадження наукових досліджень у виробництво, оскільки від рівня розвитку науки, розширення масштабів науково-технічного про-гресу залежить зростання обсягів виробництва, підвищення якос-ті та конкурентоспроможності продукції, зниження затрат на її виробництво, підвищення економічної ефективності у державі, що, в кінцевому підсумку, сприятиме підвищенню життєвого рів-ня населення.
Соціальний захист є складовою соціальних гарантій Haселеню, які повинні забезпечуватися державою за ринкових ум відповідно до засад соціальної політики.
Зміст соціальних гарантій у цілому і соціального захисту населення зокрема є методом забезпечення з боку держави задоволення необхідних потреб громадян на рівні соціально визначені норм. Форми і методи соціального захисту населення забезпечують кожного громадянина життєво необхідними потребами не нижче прожиткового мінімуму. Особливістю соціального захисту є його адресна спрямованість, тобто соціальна допомога повинні надаватися тим громадянам, що її потребують і в таких обсягах яких вони потребують.
Обсяг коштів, що спрямовуються на соціальний захист населення, залежить від фінансових можливостей держави, які визначаються обсягом валового внутрішнього продукту та науково об ґрунтованим оптимальним обсягом фонду споживання. Здійсню-ючи соціальні виплати, держава дотримується визначених пара-метрів. І тому за умов економічної кризи не здатна забезпечити соціальний захист населення на належному рівні. Збільшити ви-датки на соціальні потреби населення можна тільки за умов зрос-тання обсягу валового внутрішнього продукту. Однак держава повинна насамперед створювати умови для працездатних грома-дян, що сприятиме зменшенню кількості людей, які потребують економічної підтримки.
Основними джерелами фінансування соціального забезпе-чення і соціального захисту населення є соціальні та благодійні, а також бюджетні фонди.
За командно-адміністративної системи соціальне забезпе-чення здійснювалося виключно державою. В період трансформа-ції економіки цю функцію виконують створені державою центра-лізовані фонди фінансових ресурсів цільового призначення. Така
система має низку вад, насамперед ту, що суб'єкт соціального за-безпечення, тобто громадянин держави, залучений до одного джерела фінансового забезпечення, чим зумовлена нестабільність його становища. По-друге, відрахування до фондів майже не по-І в'язані з трудовим внеском кожної особи, а тому чітко виявляється принцип рівності щодо одержання пенсій і допомог. В Україні це найактуальніша проблема, насамперед вона стосується пенсійного забезпечення, її розв'язання може бути досягнуто шляхом реформування пенсійного забезпечення в двох напря-мах удосконалення державного пенсійного забезпечення шля-хом наближення середньої пенсії до рівня середньої зарплати та її прямої залежності від рівня зарплати, а також розвитку недер-жавного добровільного пенсійного забезпечення. Запровадження додаткового недержавного пенсійного забезпечення продиктова-но ринковими умовами господарювання, коли потенційний пенсі-онер повинен частково взяти на себе відповідальність за своє за-безпечення в старості. Такий шлях реформування пенсійного за-безпечення послаблює фінансове напруження в державі, поліп-шує психологічну ситуацію, вселяючи впевненість потенційних пенсіонерів у забезпеченості свого майбутнього. Крім того, ство-рюються мотиви до підвищення ефективності праці.
Такий шлях узгодження державних соціальних гарантій і приватної ініціативи дає змогу підтримувати високий рівень су-спільного добробуту.
У невиробничій сфері видатки всіх рівнів, згідно з бюджет-ною класифікацією, поділяють за галузями і видами суспільної діяльності. Це видатки на; освіту, охорону здоров'я, культуру і мистецтво, фізичну культуру і спорт та інші. Усі ці видатки без-посередньо пов'язані з інтересами широких верств населення й суттєво впливають на загальні соціальні процесії в державі, на-самперед на рівень його добробуту, освіченості, забезпеченості медичними послугами, а також послугами в галузі культур спорту, соціальної захищеності на випадок непередбачених обставин.
За умов високих темпів розвитку науково-технічного прогресу зростають вимоги до якості робочої сили.
Виробництво не може розвиватися без високої загальної культури, спеціальних знань, професійної підготовки працівників. Система освіти значно впливає: на рівень продуктивності праці, й з огляду на це видатки бюджетів мають виробничий характер.
Піднесення культурного рівня населення виявляється у фінансуванні видатків бюджету на проведення культурно-освітньої роботи: утримання масових бібліотек, клубів, будинків і палаці культури, музеїв, надання фінансової підтримки театрально-виробничим закладам.
Важливе соціальне значення мають видатки бюджету на фінансування заходів з охорони здоров'я.
Найбільшу частку в загальній сумі бюджетних видатків в охорону здоров'я становить фінансування лікувально-профілактичних закладів. Крім того, за рахунок бюджету утримується велика кількість інших лікувально-профілактичних та санітарко епідеміологічних установ. Видатки на медичну допомогу нині одержують нове якісне наповнення - розширюється робота з диспансеризації населення, ведеться боротьба з алкоголізмом, наркоманією, СНІДом. Запровадження медичного страхування та стра-хової медицини зменшить навантаження на видаткову частин) бюджету.
Функціональний поділ видатків соціально-культурної сфери дає змогу виявити пропорції в розподілі бюджетних коштів і. змі-нюючи їх, добиватися необхідних зрушень у галузевій структурі суспільного виробництва. Соціальна спрямованість усього су-спільного розвитку потребує на сьогодні більше коштів спрямо-вувати у соціально-культурну сферу, забезпечуючи таким чином прискорені темпи її зростання.
Видатки бюджетів на оборону та безпеку держави, як і ви-датки на управління, зумовлені природою і функціями держави, необхідністю захисту її інтересів у міжнародному співробітниц-тві.
Виходячи із спрямованості військової доктрини, особливіс-тю видатків на національну оборону і безпеку є те, що вони не пов'язані зі здійсненням агресії, війнами, участю у міжнародних конфліктах тощо. Головне завдання, яке стоїть перед Збройними силами України, - це захист державного суверенітету, незалеж-ності та територіальної цілісності. Україна виступає на світовій арені за послідовне втілення принципу неподільності та гаранту-вання безпеки усіх держав та безпеки кожної, а також право усіх держав обирати ті засоби безпеки, які вони вважають за доцільне. Видатки на оборону та безпеку держави мають непродук-тивний характер, оскільки вони не сприяють приросту валового внутрішнього продукту, розвитку продуктивних сил. і тому важ-ливим питанням є обгрунтування абсолютних обсягів цих видат-ків. Адже скорочення збройних сил, зменшення видатків дає змо-гу спрямувати вивільнені бюджетні кошти на інші потреби краї-ни, зокрема на забезпечення стійкого економічного зростання, розвиток науки і техніки, збільшення інвестиційних ресурсів, по-кращення добробуту населення.
Однією з функцій держави є управління, В Україні за ни-нішніх умов створення демократичної правової держави з со-ціальне орієнтованою економікою постало завдання сформувати ефективну систему державного управління, оновити зміст діяль-ності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Ви-рішенню цього завдання має сприяти здійснення адміністратив-ної реформи, яка дасть змогу державі виконувати свої функції управління економікою.
Категория: Економічні теми | Добавил: Aspirant (26.06.2014)
Просмотров: 502 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: