Понедельник, 02.12.2024, 16:59
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Екологія

Реферат на тему:НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ ТА ПОВЕДІНКА ЛЮДИНИ
Реферат на тему:НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ ТА ПОВЕДІНКА ЛЮДИНИ.

НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ ТА ПОВЕДІНКА ЛЮДИНИ
НС природного характеру - небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні, морські та прісноводні явища, деградація ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей, сільськогосподарських тварин, масове ура-ження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками, змі-на стану водних ресурсів та біосфери тощо.
Небезпечне природне явище - подія природного походження або результат діяльності природних процесів, які за своєю інтенсивністю, масштабом поширення і тривалістю можуть вражати людей, об'єкти економіки та довкілля
Екстремальні природні явища
Природні процеси - процеси, які безперервно змінюючись розви-ваються у природному середовищі під дією сонячної та внутрішньої енергії землі. Вони виникають в літосфері, атмосфері, біосфері і за-безпечують розвиток природного середовища.
Події природного походження або результат діяльності природ-них процесів (пилові бурі, селі та снігові лавини, паводки, зливи, зсуви, карст та землетруси), які за своєю інтенсивністю, масштабом поширення і тривалістю, можуть становити безпосередню небезпеку для здоров'я людини, відносяться до небезпечних (екстремальних) природних явищ або стихійних лих. Надзвичайні ситуації природно-го характеру є прямим наслідком будь-яких змін навколишнього природного середовища, які загрожують, у першу чергу, безпеці життєдіяльності людини, різко ускладнюють її господарську та іншу діяльність.
Значний видобуток корисних копалин, інтенсивне використання земельних, лісових, водних ресурсів, подальший розвиток зрошення та осушення земель, прокладання інженерних комунікацій, ліній електропередач та зв'язку, будівництво промислових об'єктів та штучних водосховищ сприяє активізації і посиленню стихійних явищ.
На території України можливе виникнення практично всього спек-тра небезпечних природних явищ - великі повені, катастрофічні за-топлення, лісові пожежі, снігопади та ожеледиця, землетруси та зсувні процеси тощо.
Найчастіше трапляються:*
геологічне небезпечні явища - зсуви, обвали та осипи, просадки земної поверхні та ін.;*
стихійні погодні явища - зливи, урагани, сильні снігопади, оже-ледиця, град;*
гідрологічні небезпечні явища - повені, паводки та ін.;*
природні пожежі лісових та торф'яних масивів;*
масові інфекції та хвороби людей, тварин та рослин.
Стихійні явища, як правило, взаємопов'язані між собою та обумов-лені фізичними законами розвитку Землі. Вони в основному виникають в комплексі, що значно посилює їх негативний вплив. Виникнення од-ного небезпечного явища може викликати серію інших, навіть більш небезпечних, утворюючи «ланцюг» взаємодії між собою.. Стихійні явища істотно різняться між собою, але підпорядковуються загальним закономірностям: для кожного виду може бути встановлена специфіч-на пристосованість у просторі; визначена повторюваність (чим більша інтенсивність явища, тим воно менше повторюється зі значною си-лою); залежність руйнівного ефекту стихійного лиха від розмаху, три-валості та інтенсивності геологічних та гідрометеорологічних процесів.
При всій несподіваності того чи іншого виду стихійного лиха, ймовір-ність його виникнення може бути передбачена. Водночас, згідно з да-ними І. Міценко, частина особливо небезпечних явищ може активізу-ватися під впливом господарської діяльності.
Деякі з них розвиваються локально, інші — охоплюють великі регі-они, окремі держави та материки. Незалежно від джерела зародження, стихійні явища характеризуються значною потужністю і різною три-валістю - від декількох хвилин до декількох годин, діб, місяців.
їх можна поділити на прості, що включають один компонент (сильний вітер, зсув тощо) та складні, що включають декілька одночасно діючих компонентів (сильний вітер і дощ, сильна злива і паводок тощо) у по-єднанні з техногенними факторами.
Аварії природного характеру можна класифікувати за такими ос-новними ознаками:*
за масштабністю наслідків відповідно до територіального поши-рення;*
за розмірами заподіяних економічних збитків та людських втрат;*
за кваліфікаційними ознаками надзвичайних ситуацій.
Зона надзвичайної екологічної ситуації
У випадку, якщо масштабність наслідків природних аварій дуже велика, на території України чи якоїсь ЇЇ частини може бути об'явлена Зона надзвичайної екологічної ситуації.
Зона надзвичайної екологічної ситуації - окрема місцевість України, на якій виникла надзвичайна екологічна ситуація, при якій на окремій місцевості сталися негативні зміни в навколишньому природному середовищі (втрата, виснаження чи знищення окремих природних комплексів та ресурсів унаслідок надмірного забруднен-ня навколишнього природного середовища, руйнівного впливу сти-хійних сил природи та інших факторів, що обмежують або виклю-чають можливість життєдіяльності людини та провадження госпо-дарської діяльності в цих умовах), що потребують застосування надзвичайних заходів з боку держави. Основними принципами ре-гулювання правового режиму в зоні надзвичайної екологічної ситу-ації є: пріоритет захисту життя та здоров'я людей; непорушність конституційних прав і свобод людини і громадянина; комплексність заходів, спрямованих на нормалізацію екологічного стану; забезпе-чення населення достовірною інформацією про стан довкілля, мож-ливу загрозу для життя та здоров'я людей і про виконання заходів, спрямованих на нормалізацію екологічного стану; невідворотність відповідальності осіб, винних у виникненні чи ускладненні надзви-чайної екологічної ситуації.
Підстави та порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації, зміна меж території зазначеної зони
Підставами для оголошення окремої місцевості зоною надзвичай-ної екологічної ситуації є:*
значне перевищення граничнодопустимих норм показників яко-сті навколишнього природного середовища, визначених законодавством;*
виникнення реальної загрози життю та здоров'ю великої кількос-ті людей або заподіяння значної матеріальної шкоди юридичним, фі-зичним особам чи навколишньому природному середовищу внаслідок надмірного забруднення навколишнього природного середовища, руй-нівного впливу стихійних сил природи чи інших факторів;*
негативні зміни, що сталися в навколишньому природному се-редовищі на значній території і які неможливо усунути без застосу-вання надзвичайних заходів з боку держави;*
негативні зміни, що сталися в навколишньому природному се-редовищі, які суттєво обмежують або виключають можливість про-живання населення і провадження господарської діяльності на відпо-відній території;*
значне збільшення рівня захворюваності населення внаслідок не-гативних змін у навколишньому природному середовищі.
Окрема місцевість України оголошується зоною надзвичайної еколо-гічної ситуації Президентом України за пропозицією Ради національної безпеки і оборони України або за поданням Кабінету Міністрів України. Указ Президента України про оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації затверджується Верховною Радою України протягом двох днів з дня звернення Президента України. Кабі-нет Міністрів України вносить подання про оголошення окремої місце-вості зоною надзвичайної екологічної ситуації на підставі пропозицій центрального органу виконавчої влади, до відання якого віднесені пи-тання екологічної безпеки, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністра-цій, органів місцевого самоврядування або за власною ініціативою. Оголошення окремої місцевості Автономної Республіки Крим зоною надзвичайної екологічної ситуації або окремих її місцевостей може ініціювати Верховна Рада Автономної Республіки Крим.
В Указі Президента України про оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації зазначаються, зокрема:*
обставини, що стали причиною оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;*
обґрунтування необхідності оголошення окремої місцевості зо-ною надзвичайної екологічної ситуації;*
межі території, на якій оголошується зона надзвичайної екологіч-ної ситуації;*
заходи щодо організаційного, фінансового та матеріально-техніч-ного забезпечення життєдіяльності населення в зоні надзвичайної екологічної ситуації;*
основні заходи, що запроваджуються для подолання наслідків надзвичайної екологічної ситуації;*
обмеження на певні види діяльності в зоні надзвичайної еколо-гічної ситуації;*
час, з якого окрема місцевість оголошується зоною надзвичайної екологічної ситуації, і строк, на який ця територія оголошується та-кою зоною. Указ Президента України про оголошення окремої місце-вості зоною надзвичайної екологічної ситуації негайно доводиться до відома населення через засоби масової інформації та систему опові-щення цивільної оборони.
Забезпечення правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації
Правовий режим зони надзвичайної екологічної ситуації - це особ-ливий правовий режим, який може тимчасово запроваджуватися в окремих місцевостях у разі виникнення надзвичайних екологічних ситуацій і спрямовується для попередження людських і матеріальних втрат, відвернення загрози житло і здоров'ю громадян, а також усу-нення негативних наслідків надзвичайної екологічної ситуації. Запро-вадження відповідного правового режиму зони надзвичайної екологіч-ної ситуації передбачає виділення державою та/або органами місце-вого самоврядування додаткових фінансових та інших матеріальних ресурсів, достатніх для нормалізації екологічного стану та відшкоду-вання нанесених збитків, запровадження спеціального режиму поста-вок продукції для державних потреб, реалізацію комплексних та ці-льових програм громадських робіт.
За наявності достатніх підстав у межах зони надзвичайної екологічної ситуації може бути введено правовий режим надзвичайного стану в по-рядку, встановленому Законом України «Про правовий режим надзви-чайного стану». Центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Ав-тономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, під-приємства, установи і організації здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України та законами України, і забезпечують додержання правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації та виконання заходів, передбачених цим Законом та актами Президента України.
Дія правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації може бути достроково припинена Президентом України за пропозицією Ради національної безпеки і оборони України або за поданням Кабінету Мі-ністрів України у разі усунення обставин, що стали причиною оголо-шення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації, виконання заходів, які необхідно було здійснити для нормалізації еко-логічного стану на території зони надзвичайної екологічної ситуації. Припинення дії правового режиму зони надзвичайної екологічної ситу-ації на території Автономної Республіки Крим або в окремих її місце-востях може ініціювати Верховна Рада Автономної Республіки Крим. Подання Кабінету Міністрів України про дострокове припинення дії правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації готуються з урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування та місце-вих органів виконавчої влади. З достроковим припиненням дії право-вого режиму зони надзвичайної екологічної ситуації така територія не вважається зоною надзвичайної екологічної ситуації. Зміна правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації проводиться з дотри-манням вимог, встановлених статтею 6 цього Закону.
Запровадження правового режиму зони надзвичайної екологічної си-туації передбачає обов'язкове виділення коштів з державного та місце-вого бюджетів, резервного фонду Кабінету Міністрів України чи інших джерел, не заборонених цим Законом. За недостатністю цих коштів Ка-бінет Міністрів України подає Президенту України законопроект про зміни до Державного бюджету України, який вноситься до Верховної Ради України для позачергового розгляду як невідкладний. В межах ви-датків, передбачених місцевими бюджетами на відповідні цілі, органи місцевого самоврядування виділяють фінансові та інші матеріальні ре-сурси, а з необхідністю - додаткові кошти, з дотриманням вимог, вста-новлених статтею 67 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Кабінет Міністрів України або уповноважений ним центральний орган виконавчої влади, в межах виділених коштів, розміщує відпо-відне державне замовлення на поставки продукції для державних по-треб, затверджує та реалізує загальнодержавні комплексні чи цільові програми громадських робіт. Органи місцевого самоврядування або уповноважені ними органи в межах виділених коштів розміщують відповідні замовлення на поставки продукції для місцевих потреб, затверджують та реалізують місцеві комплексні чи цільові програми громадських робіт. У випадку запровадження в межах зони надзви-чайної екологічної ситуації правового режиму надзвичайного стану відповідно до Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» можуть запроваджуватися, зокрема, такі заходи:*
встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду;*
обмеження руху транспортних засобів та проведення їх огляду з метою необхідної їх обробки, тимчасової затримки в разі виявлення можливого небезпечного їхнього впливу на життя і здоров'я людей або загрози погіршення екологічної ситуації;*
посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забез-печують життєдіяльність населення;*
встановлення обмежень чи заборони на проведення масових за-ходів, у тому числі у разі загострення епідеміологічної обстановки, крім заходів, заборона та проведення яких встановлюється судом;*
відселення людей з місць, небезпечних для їхнього проживання, з обов'язковим наданням їм житлових приміщень для постійного або тимчасового проживання;*
встановлення тимчасової заборони на будівництво нових і роз-ширення діючих підприємств та інших об'єктів, діяльність яких не пов'язана з ліквідацією надзвичайної екологічної ситуації або із за-безпеченням життєдіяльності населення;*
встановлення карантину та здійснення інших обов'язкових сані-тарно-протиепідемічних заходів;*
запровадження особливого порядку розподілення продуктів хар-чування і предметів першої необхідності серед населення;*
проведення мобілізації ресурсів підприємств, установ та органі-зацій незалежно від форм власності, зміна режиму їх роботи та про-філю виробничої діяльності в межах, необхідних для проведення ава-рійно-рятувальних та відновлювальних робіт;*
проведення необхідних робіт по наданню допомоги тваринам у разі їх захворювання, загрози їх загибелі;*
примусове відчуження об'єктів права приватної власності з обов'язковим наступним повним відшкодуванням їхньої вартості;*
виконання комплексу робіт щодо нормалізації екологічного ста-ну на території зони надзвичайної екологічної ситуації.
Для виконання невідкладних аварійно-рятувальних та відновлю-вальних робіт у зоні надзвичайної екологічної ситуації можуть у разі необхідності залучатися в установленому законом порядку на добро-вільній основі працездатне населення, транспортні засоби громадян за умови обов'язкового забезпечення безпеки праці.
Забороняється залучати неповнолітніх, а також вагітних жінок до робіт, які можуть негативно вплинути на стан їхнього здоров'я.
У разі виникнення потреби в терміновому виконанні в зоні над-звичайної екологічної ситуації великих обсягів аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт Президент України може прийняти рішен-ня про залучення до виконання таких робіт військових частин Зброй-них Сил України та інших утворених відповідно до закону України військових формувань.
Для забезпечення збору, обробки, збереження та аналізу інформа-ції про негативні зміни в навколишньому природному середовищі, що сталися в зоні надзвичайної екологічної ситуації, відповідно до зако-нодавства проводяться спеціальні спостереження за станом навко-лишнього природного середовища з метою:*
визначення ступеня впливу небезпечних факторів, що спричини-ли виникнення і призвели до надзвичайної екологічної ситуації;*
короткострокового і довгострокового прогнозування негативних змін навколишнього природного середовища в зоні надзвичайної еко-логічної ситуації, а також на прилеглих до неї територіях.
Забезпечення громадського порядку в зоні надзвичайної еколо-гічної ситуації здійснюється силами та засобами підрозділів Мініс-терства внутрішніх справ України, Служби безпеки України відпо-відно до закону.
Визнання юридичних та фізичних осіб потерпілими від надзвичайної екологічної ситуації та відшкодування заподіяної їм шкоди
Потерпілими від надзвичайної екологічної ситуації відповідно до закону визнаються юридичні та фізичні особи, яким заподіяно шкоду внаслідок виникнення цієї ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків. Особам, які постраждали від надзвичайної екологічної си-туації, відшкодовується заподіяна матеріальна шкода та надається інша необхідна допомога на умовах і в порядку, встановлених зако-ном. Відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайної екологічної ситуації, та громадянам, залученим до виконання заходів з ліквідації її наслідків, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, передбачених на зазначені цілі, резервного фонду Кабінету Міністрів України, а також інших, не заборонених законом, джерел. Громадянам, залученим до виконання заходів у зоні надзвичайної екологічної ситуації, у тому числі аварійно-рятувальних робіт, у випадках, передбачених цим Законом, гарантується оплата праці відповідно до чинного законодавства.

ЛІТЕРАТУРА
1. Конституція України.
2. Закон України «Основи законодавства України про охорону здо-ров'я» від 19.11.1992 р:
3. Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологіч-ного благополуччя населення» від 24.02.1994 р.
4. Закон України «Про охорону навколишнього природного се-редовища» від 25.06.1991 р.
5. Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р.
6. Закон України «Про надзвичайний стан» від 26.06.1992 р.
7. Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 8.02.1995 р.
8. Закон України «Про захист людини від впливу іонізуючих ви-промінювань» від 14.01.1998р.
9. Закон України «Про цивільну оборону» від 3.02.1993 р.
10. Закон України «Про пестициди і агрохіміка™» від 2 березня 1995 р.
11. Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р.
12. Закон України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 р.
13. Закон України «Про транспорт» від 10.11.1994 р.
14. Закон України «Про захист населення і територій від надзвичай-них ситуацій техногенного та природного характеру» від 8.06.2000 р.
15. Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану» від 16.03.2000р.
16. Закон України «Про аварійно-рятувальні служби» від 14.12.1999 р.
17. Правила дорожнього руху, введені в дію з 1 травня 1994 р.
18..Астапенко П. Д. Вопросы о погоде.- Л., Гидрометеоиздат, 1986г., 389с.
19. Баб'як О. С., Сітенко О. М., Чирва Ю. О. та інші. Безпека жит-тєдіяльності (навчальний посібник).- Харків, Урожай, 2000 р., ЗОЇ с.
20. Безопасность жизнедеятельности (конспект лекций под ред. Й. В. Дементьева, А. П. Авдеенко).-Краматорск, 1998,107 с.
21. Безпека життєдіяльності, ч. 1.-Вінниця, 1998,118с.
22. Безопасность жизнедеятельности (учебное пособие).- Николаев, 1992, 68 с.
23. Безопасность жизнедеятельности (учебное пособие под ред. В. С. Розанова).-М., 1994, 65 с.
24. Білявський Г., Фурдуй Р., Костіков І. Основи екологічних знань-К.,«Либідь», 2000, 334 с.
25. Журнал «Надзвичайна ситуація» №1-12, 1999 р.
26. Захарченко М. В., Орлов В. М., Голубєв А. К. Безпека життєдія-льності у повсякденних умовах виробництв, побуту та у надзвичай-них ситуаціях (навчальний посібник).- Київ, 1996, 96 с.
27. Техногенно-екологічні проблеми безпеки життєдіяльності (під редакцією О. М. Русака).- Київ, 1999, 292 с.
28.Ена А. Сам себе телохранитель, Симферополь, «Таврия».- 1997, 70с.
29. Постанова Кабінету Міністрів України № 1098 від 15 липня 98 р. «Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій».
30. Пістун І. П. Безпека життєдіяльності (навчальний посібник).-Суми, 1999 р., 300 с.
31. Программа действий. Повестка дня на XXI век и другие доку-менти конференцій в Рио-де-Жанейро в популярном изложении / Составитель Майкл Китинг.- Женева: Центр «За наше будущее».
32. Хромовских В. С. Каменный дракон, м. ю. - Мьюль, 1984 г., 155 с.
33. Центр екологічних знань «Зелене світло», Неселенню - про пе-стициди.- Дніпропетровськ, 1999, 26 с.
34. Знциклопедия первой помощи.-Л., 1996 г., 511 с.
Категория: Екологія | Добавил: Aspirant (22.04.2014)
Просмотров: 157 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: