Пятница, 29.11.2024, 02:34
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » БЖД

Реферат на тему Куріння і захворювання судин. Профілактика.
Куріння і захворювання судин. Профілактика.


1. Тютюн - це культивована рослина роду Nicotiana.
Споживання тютюну в Америці нараховує тисячу років. Є дані, що вже в 1 сторіччі до нашої ери індіанці майя в Центральній Америці палили тютюн на релігійних церемоніях. Сторіччя по тому паління тютюну поширилося на інші частини Північної і Південної Америки. На той час, як у 15 сторіччі прибули європейці, тютюн вирощувався тубільцями в багатьох частинах Америки.
Коли Христофор Колумб прибув у Західну півкулю в 1492 році, деякі члени його екіпажу побачили тубільців, що палили і стали першими європейцями, що зіткнулися із тютюном. По поверненні в Іспанію помітили, що один із членів екіпажу Колумба, Родріго де Херес, палить і за це інквізитори кинули його у в'язницю. Місцеві жителі побачили, що дим виходить із його носа, і вирішили, що він заполонений дияволом.
У 1560 році французький посол у Португалії Жан Ніко (Jean Nicot) відправив тютюнове насіння королеві-матері Франції, будучи впевненим, що тютюн лікує багато хвороб. На честь Ніко тютюновій рослині було дано ботанічне ім'я Nicotiana, а сторіччя по тому слово нікотин також пішло від його імені. Наприкінці 16 сторіччя сер Вальтер Реліг активно пропагував тютюн в Англії. Згодом паління стало популярним у всій Європі.
По мірі того, як споживання тютюну зростало, у деяких країнах намагалися це приборкати. У 1606 році король Іспанії Филип III випустив указ, що обмежував вирощування тютюну. У 1610 році в Японії вийшли укази, спрямовані як проти тих, хто палить, так і проти тих, хто вирощує тютюн. Ще жорсткішим було ставлення до тютюну в Росії, де патріарх відніс паління і нюхання тютюну до категорії смертних гріхів. У 1634 році цар випустив указ проти споживання тютюну, згідно якого палії або продавці тютюну, що попалися вперше, будуть позбавлятися носа. У ряді випадків, при повторному порушенні, винних засуджували до смерті. Папа Римський наказав, щоб люди, що приносять тютюн у Римсько-католицьку церкву, були відлучені від церкви - дим люльок і сигар мішався з пахощами благовоній, а деякі ченці кашляли під час святих пісньоспівань.
У 1604 році король Англії Джеймс I анонімно написав "Протест Тютюну", у якому він грунтовно і яскраво засудив цю речовину. Він завершує його таким описом споживання тютюну: "Звичай огидний для очей, противний для носа, шкідливий для мозку, небезпечний для легень, і цей чорний, смердючий дим, що найбільше нагадує жахливий пекельний дим із пекла".
Зростання популярності тютюну частково пояснювалася тим, що багато хто вважав, що тютюн має позитивні лікувальні властивості. Проте, були й окремі роботи про те, що тютюн шкідливий. В 1761 році англієць доктор Джон Хілл випустив те, що вважається першим клінічним описом випадку раку, викликаного тютюном.
Споживання тютюну здобуло величезний поштовх у 1881 році, коли американцем Джеймсом Бонзаком була запатентована машина для випуску сигарет. Машина, що стала діяти в 1884 році, після поліпшень замінила непродуктивний ручний метод, і такий засіб різко знизив виробничі витрати. До появи сигарет, включаючи самокрутки, споживання тютюну в основному відбувалося у формі паління сигар і трубок, нюхального і жувального тютюну.
2. Паління вб'є приблизно половину тих, хто почне палити в підлітковому віці і буде продовжувати палити протягом життя.
Сорок років епідеміологічних досліджень у декількох країнах виявили, що паління вбиває приблизно половину стійких паліїв, що призвичилися до цього в підлітковому віці, причому половину з них - до досягнення ними 70 років. Більшість людей знають, що тютюн небезпечний, але лише деякі, навіть серед професіоналів охорони здоров'я, усвідомлюють, наскільки він небезпечний у реальності. Нещодавні дослідження в США показали, що в групі американських хлопчиків 15-річного віку тютюн, згідно з прогнозами, вб'є, перед тим, як вони досягнуть 70 років, у три рази більше з них, ніж наркотики, вбивства, самогубства, СНІД, дорожньо-транспортні пригоди й алкоголь, разом узяті. У Російській Федерації в групі з тисячі 20-річних паліїв, що будуть палити протягом усього свого життя, ми можемо очікувати, що до досягнення ними 70 років одного з них буде вбито, дев'ятеро загинуть у дорожньо-транспортних пригодах, а 250 будуть вбиті палінням. Ці 250 загиблих від паління людей загублять біля 22 років очікуваної тривалості свого життя. І ще 250 людей помруть від пов'язаних із тютюном хвороб після 70 років. У 1990 році в розвинутих країнах паління зумовило 35% усіх смертей чоловіків, що трапилися у середньому віці (35-69 років).
Ситуація в країнах , що розвиваються , не набагато краще. Всесвітній Банк нещодавно прийшов до висновку:
"Якщо рівень паління не зміниться, через три десятиліття зумовлені тютюном передчасні смерті в світі , що розвивається , перевищать число очікуваних смертей від СНІДу, туберкульозу й ускладнень при народженні дітей, разом узятих".
На зустрічі, що відбулась нещодавно в Італії, група міжнародних експертів прийшла до такого висновку: "У всесвітньому масштабі існують тільки дві головних причини передчасної смерті, що зростають - ВІЛ-інфекція та тютюн… Споживання тютюну є значною загрозою для стійкого і рівноправного розвитку… У світі, що розвивається, тютюн являє собою значну проблему не тільки для здоров'я, але і для соціального й економічного розвитку, а також стійкості навколишнього середовища".
3. Серцеві хвороби й інсульти більш поширені серед паліїв, ніж серед тих, хто не палить.
Паління сигарет є головним чинником коронарної хвороби серця. Нікотин у тютюновому димі викликає істотне збільшення частоти серцевих скорочень і кров'яного тиску. У результаті паління серце змушене працювати з більшим навантаженням і йому потрібно більше кисню. При цьому монооксид вуглецю з тютюнового диму знижує кількість кисню, що переноситься кров'ю до серця. Нікотин і монооксид вуглецю ушкоджують стінки артерій, що мають нормальний просвіток, жироподібні речовини, які циркулюють у крові, просочуються в ці стінки. У результаті стінки артерій покриваються рубцями і товщають, їхній просвіток звужується і майже перекривається.
Серцевий м'яз залишається здоровим, тільки якщо є гарний тік крові до нього через коронарні артерії. З плином років, як частина нормального процесу старіння, ці судини поступово звужуються через дегенеративні процеси в їхніх стінках. У паліїв цей процес відбувається швидше звичайного. Часто кров, що протікає через такі звужені судини, раптово звертається з утворенням тромбів (коронарний тромбоз), викликаючи серйозні ушкодження серцевого м'яза. Коронарний тромбоз є поширеною причиною смерті чоловіків і жінок у віці від 35 до 65 років. Розвиток і плин коронарної хвороби серця залежить від кількості випалених сигарет, ступеня вдихання і віку початку паління.
Підвищений ризик коронарної хвороби серця серед паліїв різко знижується, як тільки звичка до тютюну припинена. Після приблизно трьох років непаління ризик померти від цієї хвороби стає приблизно таким же, як і в тих, хто не палить. Продовжуючи палити після інфаркту, палій збільшує свої шанси на другий інфаркт.
Всі палії мають підвищений ризик розвитку інсульту, проте, якщо палять жінки, що використовують оральні контрацептиви, вони мають у 20 разів більший ризик інфаркту й у 20 разів більший ризик інсульту в порівнянні з жінками, що не використовують оральні контрацептиви і не палять.
Крім інсульту, раптового серцевого нападу і коронарної хвороби серця, паління може мати інші серйозні медичні наслідки. Симптомами периферичної судинної хвороби є холодні кисті і стопи, що обумовлено звуженням судин, які несуть кров до рук і ніг. Якщо згусток крові блокує вже звужену артерію, це може призвести до гангрени. Гангрена часто потребує ампутації пальців, рук або ніг. Більшість людей, що страждають периферичною судинною хворобою, є паліями.
4. Подразні речовини тютюнового диму (смоли, ціаністий водень та інші) обумовлюють розвиток бронхіту й емфіземи.
Паління завдає шкоди механізмам фільтрації повітря, що вдихається людиною. Хімічні речовини тютюнового диму, особливо ціаністий водень, акролеїн, аміак, двоокис азоту і формальдегід, чинять прямий згубний вплив на війки, що є частиною природного очисного механізму в легенях людей. Війки - тонкі волосоподібні структури, що покривають трубки бронхів, збирають і виносять вдихувані домішки. Ушкодження цієї системи може призвести до скупчення слизу і токсичних речовин у легенях, збільшуючи, таким чином, можливість розвитку захворювань легенів.
Хронічні обструктивні захворювання легенів (ХОЗЛ) охоплюють три окремих, але часто взаємозалежних, процеси розвитку хвороби, як-от:
- Хронічне надлишкове виділення слизу, що викликає хронічний кашель. Це може бути пов'язане з початковою стадією інфекції дихальних шляхів (хронічний бронхіт).
- Стовщення і звуження дихальних шляхів, що призводить до затруднення подиху.
- Ушкодження дрібних дихальних шляхів усередині легенів, яке в остаточному підсумку викликає руйнування еластичних волокон й альвеолярних мішечків (емфізема). Це знижує спроможність легенів до скорочення і розширення, а також зменшує кількість легеневої тканини, через яку кисень може надходити в організм.
Всі три процеси ХОЗЛ ведуть до прогресуючої втрати функції легенів.
Клінічно важливі стадії емфіземи зустрічаються майже винятково серед паліїв. Важкість емфіземи в паліїв зростає в залежності від кількості сигарет, що випалюються в день, і стажу паління. Майже всі ті, хто випалює більше 20 сигарет у день, виявляють деякий ступінь емфіземи.
Хронічна природа цих захворювань означає, що ті, у кого вони розвилися, можуть жити багато років, але з визначеним ступенем дискомфорту і втратою працездатності. У гіршому варіанті, люди, що страждають цими захворюваннями, можуть опинитися в залежності від систем підтримки життя.
Приблизно 80% смертей від ХОЗЛ відносяться на рахунок паління. Запеклі палії мають у 30 разів більш високий ризик розвитку ХОЗЛ у порівнянні з тими, хто не палить.
5. Навколишній тютюновий дим шкідливий для тих, хто не палить, тому що він викликає рак легенів і інші захворювання, а також посилює прояви алергії й астми.
Крім роздратування, яке виникає тому, що волосся й одяг починають погано пахнути, мимовільна нараженість тютюновому диму може викликати такі симптоми, як подразнення очей, головний біль, кашель, дертя в горлі, нудота і блювота, а також викликати невеличкі, але об'єктивно обумовлені зміни в дихальних шляхах дорослих людей, що могли б у іншому випадку залишатися здоровими.
Дорослі, що хворіють на астму, при нараженості вторинному диму відчувають істотне зниження функції легенів протягом однієї години. Люди з алергіями й іншими респіраторними і серцевими розладами можуть відчувати більш серйозний вплив.
Нараженість на дію вторинного диму збільшує ризик серцевих захворювань і раку легенів, яких можна було б уникнути. В одному з досліджень розглядався ризик серцевих захворювань у людей, що ніколи не палили, і порівнювалися ті, хто жив із паліями, і хто ні. У ході дослідження було виявлено, що ті люди, що не палять самі, але живуть з паліями, мають майже на 25% більшу вірогідність серцевих захворювань. У іншій статті аналізуються епідеміологічні дані і робиться висновок, що " жінка, що ніколи не палила, має на 24% більший ризик раку легенів, якщо вона живе з палієм". Задовільної альтернативної інтерпретації отриманих даних немає. Вплив навколишнього тютюнового диму не є несуттєвим, як часто думають. Це серйозна загроза навколишньому середовищу, і при цьому її легко уникнути.
У дослідженні здоров'я 32 000 медсестер було виявлено, що нараженість дії вторинного тютюнового диму на регулярній основі майже подвоює ризик серцевих захворювань у жінок, які не палять. Дослідження Здоров'я Медсестер, у ході якого протягом 10-річного періоду було відсліжено 32 тисячі жінок, вважається однією з найбільш надійних епідеміологічних робіт. У роботі про нараженість НТД були виключені дані по жінках з іншими видами ризику серцевих захворювань, як то спадковість і високий рівень холестерину в крові. У ході дослідження було виявлено, що у жінок, які відзначили, що їхня нараженість вторинному диму була "регулярною", ризик серцевих захворювань був вище на 91% у порівнянні з тими, хто не був наражений дії диму, а в жінок, чия схильність вторинному диму була "рідкою", ризик, відповідно, був вище на 58%.
Результати дослідження означають, що щорічно біля 50 000 смертей у США відбуваються в результаті нараженості вторинному тютюновому диму. Це дорівнює кількості смертей від СНІДу, раку молочної залози й аварій на автострадах, і набагато перевершує кількість випадків лейкемії й убивств у країні.
У статті, опублікованій в Часописі Американської Медичної Асоціації, повідомляється, що паління і нараженість вторинному тютюновому диму сприяє ущільненню артерій, тобто захворюванню, відомому як атеросклероз.
Нещодавно був виявлений новий взаємозв'язок між вторинним тютюновим димом і раком легенів у тих, хто не палить. Сліди потужного тютюнового канцерогену, що називається ННК, були виявлені в сечі робітників, які не палять, житлового відділення канадського госпіталю для ветеранів, де дозволене паління. З 43 відомих канцерогенів тютюнового диму ННК є єдиним канцерогеном, що походить тільки з тютюну і не може бути приписаний іншим джерелам.
6. Припинення паління має істотні переваги для здоров'я й істотно знижує ризик більшості пов'язаних із палінням хвороб.
Припинення паління дає істотні і негайні переваги для здоров'я чоловіків і жінок будь-якого віку. Переваги відчувають як люди, що мають пов'язані з палінням захворювання, так і ті, в яких таких немає.
Нікотин і монооксид вуглецю виходять з організму в перші декілька годин після припинення паління, хоча вторинним продуктам нікотину для цього потрібно до двох днів. Протягом місяця після припинення паління кров'яний тиск повертається до нормального рівня і поліпшується функція легенів. Через три місяці після припинення паління легені можуть відродити спроможність до належного самоочищення, у залежності від того, чи не відбулося невідновне пошкодження легенів. Крім того, поліпшується кровообіг у кінцівках.
Колишні палії живуть довше, ніж ті, хто продовжує палити, і переваги припинення паління поширюються і на тих, хто кинув палити в солідному віці. Наприклад, люди, що кинули палити до 50 років, мають лише половинний ризик померти протягом наступних 15 років у порівнянні з тими, хто продовжує палити. Припинення паління знижує ризик раку легенів, інших видів раку, серцевих нападів, інсультів і хронічних захворювань легенів. Жінки, що кинули палити до вагітності або протягом перших 3-4 місяців вагітності, знижують свій ризик мати дитину зниженої ваги до рівня жінок, що ніколи не палили.
Переваги припинення паління для здоров'я набагато перевищують будь-який ризик від збільшення ваги в середньому на 2 кг або ж будь-яких негативних психологічних ефектів, що можуть супроводжувати це припинення.
Припинення паління в будь-якому віці збільшує тривалість життя, за умови, що це припинення відбулося до розвитку раку або інших серйозних захворювань.
Категория: БЖД | Добавил: Professor (14.06.2012)
Просмотров: 723 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: