Суббота, 30.11.2024, 07:37
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » БЖД

Реферат на тему Харчування
Реферат
з дисципліни: „Безпека життєдіяльності”
на тему: „Харчування”


Зміст


Вступ
Тема харчування є однією з найважливіших тем в курсі безпеки життєдіяльності. Харчування є дуже важливим, перш за все, для підтримки життєдіяльності будь-якої людини. Якщо людина харчується правильно, раціонально, то це сприяє не тільки підтримці життя, але й його подовженню, долголіттю.
За допомогою спеціальної системи харчування можна продовжити життя на багато десятиліть: жити до 100 і помітно більш років. При цьому, з високим ступенем імовірності застрахуватися від безлічі небезпечних хвороб, як то: атеросклероз, рак, інсульт, ішемічна й інша хвороби серця, гіпертонія, діабет і ін.
Словом, якщо ми хочемо радикально продовжити життя, то на своє харчування повинні звернути особливу увагу!
Питання про харчування можна розділити на 2 частини:
По-перше, як правильно харчуватися з погляду "Якості" життя.
По-друге, як за допомогою спеціальної дієти можна збільшити тривалість життя.
З їжею в організм надходять різноманітні, багаті потенційною енергією речовини. Далі в організмі ці речовини розпадаються на більш прості. Вивільнювана при цьому енергія забезпечує протікання різних фізіологічних процесів і виконання зовнішньої роботи. Крім того, речовини, що надходять в організм використовуються для відновлення що зношуються і побудови нових кліток і тканин, також для утворення гормонів і ферментів.
Ціллю данної роботи є висвітлення поняття „харчування” та його важливіших аспектів в контексті безпеки життєдіяльності людини. Задачами є характеристика поняття харчування, його важливіших аспектів, проблем, способів досягнення оптимального раціону харчування. Об’єкт даної роботи – харчування. Предмет – харчування в контексті безпеки життєдіяльності.


1. Якість харчування, хімічні складові продуктів харчування
Живильними речовинами, що забезпечують організм енергією і будівельними матеріалами, є: білки, жири і вуглеводи. Крім того, для нормального протікання обміну речовин в організмі необхідне надходження води, вітамінів і макро- і мікроелементів.
БІЛКИ. Одне з визначень такого поняття, як життя, говорить: життя - це форма існування білкових тіл. Звідси стає ясно, що білок є найважливішим компонентом харчування. Білки складаються з амінокислот. Амінокислоти, у свою чергу, поділяються на замінні (їх близько 80%) і незамінні (20%). Замінні можуть синтезуватися в організмі. Незамінні не синтезуються, і тому повинні бути присутнім у їжі. Білок є основним пластичним матеріалом, з якого побудовані тканини нашого організму. Наприклад, у складі кістякових м'язів мається близько 20 % білка. З білків побудовані багато ферментів, які каталізують (прискорюють) різноманітні реакції, що забезпечують необхідну спрямованість і інтенсивність обміну речовин. Входячи до складу гормонів, білки беруть участь у регуляції фізіологічних процесів. Білки м'язів обумовлюють їхні скорочувальні функції. Будучи складовою частиною гемоглобіну білок бере участь у транспортуванні кисню. Білок крові – фібриноген, необхідний для згортання крові. Складні білки - нуклеопротеїди відіграють важливу роль у передачі спадкоємних властивостей організму. І, нарешті, білок може використовуватися організмом як джерело енергії. 1 грам білка містить 4,1 кілокалорії (ккал).
ВУГЛЕВОДИ. Вуглеводи поділяються на прості і складні. Прості вуглеводи називаються моносахаридами (глюкоза). Моносахариди добре розчиняються у воді і тому швидко всмоктуються з кишечнику в кров. Складні вуглеводи побудовані з декількох молекул моносахаридів. Відповідно вони називаються полісахаридами. До полісахаридів відносяться: бурячний цукор, молочний, солодовий і ін.; а також глікоген, крохмаль і ін. Вуглеводи надходять в організм в основному з рослинною їжею. При надлишковому надходженні вуглеводи перетворюються в жири й у такому виді відкладаються в організмі. Вуглеводи - важлива складова частина живого організму. Однак їхня кількість значно менше, ніж кількість білків і жирів. Вуглеводи складають усього лише близько 2 % сухої речовини тіла. Вуглеводи служать для організму основним джерелом енергії. При окислюванні 1 грама вуглеводів звільняється 4,1 кілокалорії енергії. Значення вуглеводів, як джерела енергії підтверджується тим, що при зменшенні концентрації глюкози в крові різко знижується працездатність. Саме у виді глюкози всмоктуються з кишечнику складні вуглеводи їжі. Також глюкоза може перетворюватися в глікоген і в такій якості відкладатися про запас у печінці і м'язах.
ЖИРИ. У літературі жири часто називають ліпідами. Жир розщеплюється в кишечнику до гліцерину і жирних кислот. Ці речовини, проходячи через стінку кишечнику, знову перетворюються в жир, що всмоктується в кров. Кров транспортує жири в тканині, де вони використовуються в якості будівельного й енергетичного матеріалу. Ліпіди входять до складу клітинних структур. Тому вони необхідні при новотворі кліток. Крім того, жир може відкладатися у виді запасів у жировій тканині. Загальна кількість жиру в людини складає в середньому 10 - 12 % ваги тіла; при ожирінні може досягати 40 - 50 %. При окислюванні 1 грама жиру звільняється 9,3 кілокалорії енергії. Важливо, що тільки жир може містити деякі вітаміни. З погляду продовження життя від більшості жирів краще майже цілком відмовитися, а от деякі жирні кислоти життєво важливі і допомагають жити набагато довше.
Макро- і мікроелементи. Входять до складу всіх живих тканин. Нормальне функціонування тканин забезпечується не тільки наявністю в них тих або інших макро- і мікроелементів, але і строго визначеним їхнім співвідношенням. Вони також підтримують необхідний осмотичний тиск у біологічних рідинах, забезпечують сталість кислотно-лужної рівноваги в організмі, беруть участь у побудові гормонів і ферментів і ін. При повній їхній відсутності в їжі різко падає вага тварин і вони гинуть. Деякі мікроелементи здатні істотно продовжувати життя та суттєво впливати на життєдіяльність людей.
ВІТАМІНИ. Вітаміни (з лат. vita - життя) являють собою органічні речовини, що володіють великою біологічною активністю. Знаходячись в організмі в мізерно малих концентраціях, вони впливають на обмін речовин. Одні входять до складу ферментів, що забезпечують протікання різних біологічних реакцій. Інші мають тісні зв'язки з залозами внутрішньої секреції. Вітаміни забезпечують високу працездатність організму й опірність різним захворюванням. Відсутність окремих вітамінів у їжі викликає порушення функцій організму, що називають авітамінозами. Потреба організму у вітамінах збільшується при підвищенні атмосферного тиску і температури навколишнього середовища, при м'язовій діяльності і деяких захворюваннях. У молодих організмів, що розвиваються, потреба у вітамінах відносно більш висока. В даний час відомо близько 30 вітамінів. Деякі з вітамінів також здатні продовжувати життя.
Скільки енергії необхідно людині? У стані спокою, при температурі навколишнього середовища 20 - 22 градуса енерговитрати дорослої людини в середньому складають 1 ккал. за 1 годину на 1 кг маси тіла. Наприклад, при вазі тіла рівному 70 кг витрата енергії дорівнює 1680 ккал. у добу. При цьому 1 грам білків або вуглеводів дають по 4,1 Ккал., а 1 грам жиру - 9,3 Ккал.! У чоловіків енерговитрати відносно вище, ніж у жінок, у дітей вище, ніж у дорослих. Розумова праця вимагає невеликих енергетичних витрат. При фізичній же роботі витрата енергії може досягати дуже великих величин. Наприклад, при ходьбі енергії витрачається на 80 - 100 % більше в порівнянні зі спокоєм, при бігу - на 400 % і більш. Звичайно набагато простіше стежити за надходженням енергії за спостереженнями за власною вагою. Досить мати в будинку ваги і завжди можена відкоригувати власне харчування. Найлегший спосіб визначити нормальну вага, це відняти 100 від свого росту в сантиметрах. Так, наприклад, якщо Ваш ріст 170 см, то близькою до ідеальної ваги буде 70 кг. Хоча з погляду продовження життя вага може і навіть повинна бути менше (60-65 кг).
Донедавна вважалося, що за добу людина повинна одержувати 1 - 1,5 грам білка на 1 кг ваги тіла. При важких фізичних навантаженнях і заняттях спортом ця кількість може бути збільшена до 2 грам на 1 кг маси тіла. Причому має значення якість білка. Наприклад, якщо прийняти біологічну цінність білків молока за 100 одиниць, то біологічна цінність білків м'яса виразиться 104 одиницями, риби - 95, гороху - 56, пшеничного хліба - 40 одиниць. Справа в тім, що рослинний білок містить мало незамінних амінокислот. До того ж клітковина рослин як би захищає свій білок від переварювання і він всмоктується в кишечнику трохи гірше. Таким чином, тваринний білок є більш якісним. Крім білка енергію дають жири і вуглеводи. Оскільки тваринні жири не дуже корисні організмові, то їхнє споживання варто звести до мінімуму. Обсяг енергії, що залишився, краще покривати за рахунок вуглеводів і рослинних жирів.
Нижче дана 1, у якій можна побачити основні зведення про живильну цінність м’яса та яйця як приклад.
Води повинно надходити в організм не менш 2,5 - 3 літрів. Половина цієї кількості звичайно надходить з їжею.
Таблиця 1 – Харчова цінність м’яса та яйця
Продукти | Харчова цінність
білки | жири | вуглеводи | ккал
баранина | 20,8 | 9,0 | 167
яловичина | 20,2 | 7,0 | 150
індичка | 21,5 | 12,0 | 0,8 | 197,0
свинина | 14,3 | 33,3 | 357,0
кролик | 21,1 | 11,0 | 1~4,2 | 183,0
ковбаса | 10~20 | 11~35 | 0,7 | 170-420
курятина | 18,2 | 18,8 | 241,0
мозок | 11,7 | 8,6 | 124,0
печінка | 17,9 | 3,7 | 105,0
бруньки | 15,2 | 2,8 | 86,0
качка | 15,8 | 24,2 | 287,0
язик | 16,0 | 12,1 | 173,0
яйце | 12,7 | 11,5 | 0,7 | 157,0
Калорійність перелічених у таблиці продуктів можна представити на діаграмі.
2. Харчування, тривалість життя та його безпека
Спеціальне харчування впливає на продовження життя і збереження здоров'я за рахунок таких ефектів:
1. Обмеження калорійності і білка в раціоні приводить до уповільнення обмінних процесів - це розтягує життєвий цикл, тобто організм живе довше.
2. Знижена кількість калорій у їжі веде до низького утворення в організмі вільних радикалів - головних винуватців старіння.
3. Менший зміст калорій веде до зниження глюкози (цукру) у крові. Як наслідок, під впливом глюкози менше склеюються найважливіші молекули (глікозилірування), тим самим ці молекули довше й ефективніше можуть виконувати свої властивості. Серед причин ведучих до старіння глікозилірування ставиться фахівцями на 2-ге місце після вільно-радикального окислювання.
4. Деякі продукти харчування містять ряд речовин, які захищають організм від старіння. До таких речовин можна віднести антиоксиданти (зв'язують вільні радикали), живі ферменти (ензимы), речовини, стимулюючі мозок і всю ЦНС і інші речовини.
5. Багато рослинних продуктів містять клітковину, що зв'язує в кишечнику різні токсини і холестерин.
Якщо організм починає випробувати недолік калорій, а також білка, то він включає пристосувальну реакцію, що полягає в уповільненні або підвищенні економічності обмінних процесів. Це відбувається тому, що при уповільненому обміні організмові легше задовольнити потребу в калоріях і білку. При цьому, чим повільніше або економічніше обмін, тим довше живе організм.
Висновок: чим менше калорій і білка в їжі, тим довше життя. Ясна річ, що скороченню білка в їжі і її калорійності є межа. Наприклад, дослідження на тваринах під керівництвом В. Фролькиса показали, що обмеження калорійності споживаної їжі на 20-60 % викликає пролонгуючий (продовжуючий) ефект. Переклад молодих мишей на годівлю через день збільшував тривалість життя на 17%. Переклад більш старших у віці 12 місяців приводив до збільшення термінів життя на 30%. Збільшення тривалості життя спостерігалося і при перекладі на дієту "літніх" мишей. Був виявлений зв'язок між віком переходу тварин на дієту і тривалістю життя. Так, зниження споживання їжі в сосунковому періоді в експериментах на мишах приводило до зниження смертності на 71%, після досягнення полової зрілості - на 85%. Дуже важливо підкреслити, що є якась оптимальна величина обмеження дієти. Спочатку в міру зниження калорійності їжі терміни тривалості життя прогресивно наростають, а потім це не приведе до подальшого росту і навіть збільшує смертність.
Певне обмеження білка в їжі також веде до ефекту, що прогресує. Так, у пацюків, при змісті в раціоні: 51, 30, 23, і 8% білка максимальна тривалість життя дорівнювала, відповідно: 810, 847, 1072, і 1251 дням.
Зменшення калорійності і білка в їжі (крім уповільнення обмінних процесів) дає ще ряд ефектів. Обмежена дієта володіє могутньою профілактичною дією, відсуває терміни настання вікової патології - порушень функції серця, атеросклерозу, діабету, ниркових захворювань, ушкодження кісткової тканини. Так, пухлини спостерігалися в 60% контрольних тварин, а в досвідах на тварин того ж віку тільки в 10 %. Захворювання серця в старих пацюків виявлялися в 92% випадків, а у тварин "на дієті" того ж віку тільки в 26%. Зменшення раціону сприятливо впливало на систему імунітету і на виникнення так званих імуннодефіцитних захворювань.
Калорійно обмежена дієта впливає не тільки на тривалість життя тварин, але і на їхній загальний стан, на всі рівні обміну речовин. Це не просто розтягнутий в часі звичайний розвиток, а нова траєкторія всього життєвого циклу. В.Н. Нікітіним було показано, що при обмеженій дієті росте вироблення одних гормонів і падає - інших. Наприклад, росте вироблення гормону росту, що відповідає за відновлення або омолодження кліток організму. Досвідчені тварини відрізнялися по здатності спаровуватися, що зберігалася в них до 33-36 місяців, у порівнянні з 20-28 місяцями в контрольних пацюків. В.Н. Нікітін думає, що механізм дії дієти на організм зв'язаний з розвитком "м'якого стресу", в умовах якого по іншому протікають багато життєвих процесів.
Висновок
Живильними речовинами, що забезпечують організм енергією і будівельними матеріалами, є: білки, жири і вуглеводи. Крім того, для нормального протікання обміну речовин в організмі необхідне надходження води, вітамінів і макро- і мікроелементів.
Спеціальне харчування впливає на продовження життя і збереження здоров'я за рахунок таких ефектів:
1. Обмеження калорійності і білка в раціоні приводить до уповільнення обмінних процесів - це розтягує життєвий цикл, тобто організм живе довше.
2. Знижена кількість калорій у їжі веде до низького утворення в організмі вільних радикалів - головних винуватців старіння.
3. Менший зміст калорій веде до зниження глюкози (цукру) у крові. Як наслідок, під впливом глюкози менше склеюються найважливіші молекули (глікозилірування), тим самим ці молекули довше й ефективніше можуть виконувати свої властивості. Серед причин ведучих до старіння глікозилірування ставиться фахівцями на 2-ге місце після вільно-радикального окислювання.
4. Деякі продукти харчування містять ряд речовин, які захищають організм від старіння. До таких речовин можна віднести антиоксиданти (зв'язують вільні радикали), живі ферменти (ензимы), речовини, стимулюючі мозок і всю ЦНС і інші речовини.
5. Багато рослинних продуктів містять клітковину, що зв'язує в кишечнику різні токсини і холестерин.


Список літератури
Андреев Ю. Три кита здоровья. - С.-Пб.: 2001.
Бекетов А. Н. Питание человека в его настоящем и будущем. - С.-Пб.: 1993. С. 47-61.
Билич Г.Л., Назаров Л.В. Основы валеологии. - С.-Пб.: 1998.
Ужанов Г.Н. Путь к долголетию. - Р-на/Д.: Феникс, 1996.
Лисицын Ю.П. Слово о здоровье. - М.: 2002.
Категория: БЖД | Добавил: Professor (16.06.2012)
Просмотров: 2699 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: