Пятница, 10.01.2025, 16:05
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » БЖД

Реферат на тему Які бувають електричні травми?
РЕФЕРАТ
на тему:
Які бувають електричні травми?


Електротравма може бути спричи-нена атмосферною електричною енер-гією (блискавка) або електричним струмом. У зв'язку з прогресом науки і техніки, розвитком промисловості цей вид пошкодження зустрічається щораз частіше, хоча серед інших травм становить від 0,24 до 10,9 %.
Пошкодження, які виникають під впливом дії електричного струму, мають свої особливості. На відміну від механічних, фізичних і хімічних аген-тів, електрика діє на людину не лише у разі контакту, але й безпосередньо через предмети, які людина тримає в своїх руках. Крім цього, електричний струм може уразити людину і на відстані, через дуговий контакт. Зви-чайно струмом уражається здорова людина і, як правило, раптово.
Ступінь пошкодження електричним струмом залежить від його сили (А), напруги (V), тривалості дії, а також загального стану організму (втома, алкогольне сп'яніння, виснаження, вік). Виснажені, змучені люди з хро-нічними захворюваннями нервової системи піддаються цьому виду по-шкодження частіше заздорових. Гли-бина ураження тканин залежить від опору шкіри в ділянці проходження струму: що менший опір, то більша сила ураження. Найчутливішою є тонка, волога шкіра, менш чутли-вою — груба й суха. Має значення також характер струму (постійний чи змінний). Так, людина, яка перебу-ває у ванні, може смертельно урази-тися струмом, який не заподіяв би їй жодної шкоди, пройшовши через суху шкіру. Описано випадки смерті у разі ураження струмом напругою 38 V, а в цей же час ураження блискавкою напругою 5 000 000 V не завжди є смертельним. Мають значення три-валість дії електричного струму на організм, а також його шлях у тілі людини; особливо небезпечно, коли він проходить через серце. За напру-ги до 500 V постійний струм не такий небезпечний, як змінний. За збільшення напруги небезпечнішим стає постійний струм.
Стан ЦНС також може впливати на глибину ураження. Якщо вона "підго-тована" до контакту з електричним струмом, ризик ураження менший. У той же час раптовий вплив струму може заподіяти організмові, велику шкоду.
Найчутливішими до дії електрично-го струму є обличчя, долоні, ділянка промежини, найменш чутливими — поперек, гомілковостопний суглоб.
Пошкодження електричним стру-мом виникають як на виробництві, так і в побуті — за різних обставин. Без-посередньою причиною ураження бу-вають: дотик до струмопровідної час-тини, наближення до неї (у разі ви-соковольтного струму), коротке зами-кання, яке виникає неподалік від потерпілого.
Електротравму можуть зумовити й предмети, які не є джерелом струму і не проводять його, але перебувають під напругою внаслідок пошкоджен-ня ізоляції або сполучення із струмо-провідною системою. Через це небез-печними можуть бути установки слаб-кого струму (телефон, телеграф то-що) за випадкового сполучення їх із електричною мережею.
За ступенем опору тканини ділять таким чином: шкіра, сухожилки, кістки, нерви, м'язи, кров. Шкіра, яка має найбільший опір, уражуєть-ся струмом найчастіше, бо в ній утво-рюється тепло, яке зумовлює руйну-вання і висихання тканин. Опір шкіри в ділянці контакту з провідником ко-ливається від 1000 до 2 000 000 Ом. Під дією струму шкіра пробивається і її опір значно знижується.
У разі електротравми в тканинах виникають специфічні зміни, зумов-лені включенням тіла в електромере-жу, і неспецифічні, які є наслідком дії на організм теплової, хімічної і механічної енергії.
Термічний вплив залежить від пе-ретворення електричної енергії на теп-лову, що може призвести до опіків різного ступеня — від мінімальних слідів ("знаків") у ділянці входження струму до звуглення тканин, оголен-ня м'язів, розплавлення кістки.
Хімічний вплив зумовлюється утвореними у разі електролізу газами, які зигзагоподібне проникають у підшкірну основу та м'язи.
У зв'язку з перетворенням елект-ричної енергії на механічну на шкірі (в ділянці входження струму) утворю-ються кратероподібні заглиблення з дещо піднятими краями, в кістках виникають отвори, а інколи навіть відриваються частини тіла.
Патолога-анатомічні зміни за елек-тротравми можуть бути місцевими (в ділянці входження електричного стру-му) і загальними. У ділянці проник-нення струму на шкірі виникають електромітки ("знаки струму"). Вони мають різний характер — від біло-сірих плям круглої або овальної форми до ділянок сухої, щільної шкіри, дещо піднятої над поверхнею, з заглиблен-ням у центрі. Іноді електромітки подібні до вкритих струпом ранок або саден, що гояться, або крововиливів.
У ділянці виходу "знаки струму" спостерігаються рідше.
Під час гістологічного досліджен-ня міток виявляють витягування клітин мальпігієвого і остеподібного шарів епідермісу, епітелію сальних залоз, ендотелію дрібних судин шкіри. Гру-пи клітин спіралеподібне закручують- ся. Сосочки шкіри сплющені, кола-генові волокна мають підвищену чут-ливість до срібла, нервові стовбури з фрагментацією. Паралельно з тим у ділянці електромітки спостерігаються і звичайний опік епідермісу та розчав-лення тканин.
Опіки, зумовлені електричним х струмом, відрізняються від термічних тим, що у разі виникнення навіть значних місцевих змін доти, поки не і приєднається вторинний запальний і процес, у шкірі зберігається волосся, немає гіперемії і болю. У разі елект-ротравми в ділянках, де роговий шар шкіри товстий (п'ятка), за напрям-ком електричної петлі утворюються стільникоподібні порожнини, що по-яснюється дією тепла. Іноді внаслі-док електричного перетворення мета-лу провідника на газ виникає імпрег-нація шкіри дрібними часточками ме-талу (металізація шкіри). Уражені ділянки забарвлюються в жовто-ко-ричневий (у разі імпрегнації мідним провідником) або сіро-коричневий (у разі імпрегнації залізом) колір.
Описані вище термічні, хімічні і механічні пошкодження частіше об-межуються шкірою, підшкірною ос-новою, бо сила електричного струму, зустрічаючи опір шкіри, значно зни-жується. Цьому сприяє і утворення опіку й струпу. І все-таки за ходом електричної петлі тканини можуть ура-жуватися на значній глибині.
Під впливом електричного струму виникають деструктивні зміни в стінках судин і, передусім, у кліти-нах ендотелію.
Електричний струм, який прохо-дить через м'язи, зумовлює їх скоро-чення. Цим можна пояснити той факт, що потерпілого іноді важко ві-дірвати від джерела струму.
Часто за ходом струму у внутрішніх органах виникають крововиливи, ве-ликі зони некрозу, розриви тканин. У кістках можуть спостерігатися осе-редки їх розплавлення.
При елсктротравмі загальні зміни спостерігаються у різних органах і тка-нинах. У разі раптової смерті кров у серці і судинах залишається рідкою і набуває темного забарвлення. У сли-зовій і серозних оболонках з'являють-ся численні петехіальні крововиливи, характерні повнокров'я внутрішніх органів, емфізема легень. Судомні скорочення м'язів бувають причиною 'їх розривів. У клітинах кори великого мозку, підкіркових вузлах і стовбурі мозку розвиваються дистрофічні і не-кробіотичні процеси.
З боку внутрішніх органів будь-яких характерних для цього виду травми змін немає. Але, якщо порівняти всі пато-лого-анатомічні зміни в різних органах і тканинах, то вони поряд із клінікою та лабораторними даними будуть спе-цифічними для електротравми.
Так, у разі ураження електричним струмом підвищуються проникність судинної стінки, вихід плазми і фор-менних елементів у сусідні тканини. Наявні набряки різних органів, аль-веол, легень, підшлункової, статевих залоз тощо. Спостерігаються гіпере-мія внутрішніх органів і поодинокі крововиливи в них.
За тривалої дії електричного стру-му можливі розриви легеневих судин, осередки некрозу в печінці і нирках, пср(рорація порожнистих органів сис-теми травлення, набряк, некроз і са-мопсрсварювання підшлункової зало-
зи, у серці — набряк інтерстицію, кро-вовиливи і фрагментація міокарда.
Спостерігаються поліглобулія, лей-коцитоз, зміни мінерального, білко-вого, пігментного і вуглеводного обмінів. Часто буває глюкозурія.
Клінічна картина електротравм. Характерними місцевими проявами у разі ураження електричним струмом є електромітки. У окремих випадках спостерігаються глибокі ура-ження з кратероподібним дном, яке може доходити до кістки.
У разі ураження блискавкою міс-цеві зміни проявляються у вигляді так званих знаків блискавки — гілкоподіб-них розгалужених, гіперемійова-них смуг на шкірі, які зникають під час натискування. Вони є наслідком паралічу стінки судин. Через певний час ці знаки зникають.
Із загальних симптомів при елект-ротравмі звертають на себе увагу ва-зомоторні розлади серцево-судинної, центральної і вегетативної нервової системи, пригнічення всіх життєво важливих центрів.
У легких випадках відзначаються страх, запаморочення, млявість тощо.
Для тяжких випадків характерні шок, непритомність, раптова зупин-ка дихання, серцебиття, явища фіб-риляції серця, може настати клінічна смерть.
Первинні порушення легеневого газообміну зберігаються тільки під час дії електричного струму та деякий пе-ріод після його припинення. Це — наслідок спазму дихальних м'язів і го-лосових зв'язок. Через це хворий не може кричати, покликати на допомо-гу. Причиною апное є ураження дов-гастого мозку, коли петля струму охоплює дихальний центр.
Під час проходження петлі струму через грудну клітку порушується сер-цева діяльність, що проявляється окремими екстрасистолами, аж до фіб-риляції шлуночків. На думку фахів-ців, фібриляція серця у людини само-стійно не припиняється і без допомо-ги реаніматолога може спричинити смерть. Дія струму зумовлює стійке порушення коронарного кровообігу, що, в свою чергу, призводить до гіпоксії міо-карда. Це посилює фібриляцію.
У 80—90 % випадків уражені блис-кавкою непритомніють. Хоча серце-ва діяльність порушується меншою мірою, що пояснюється високою на-пругою в зоні розряду і короткотри-валою її дією. Виняток становить ура-ження в голову. Порушення дихання при цьому виникають вторинно, че-рез рефлекторну зупинку серця або внаслідок пошкодження апарату ди-хання (перелом ребер, груднини).
У разі тяжкої електротравми, за три-валої дії травмівного агента іноді вини-кають явища, що мають назву "уявної" смергі. Єллінек розрізняє чотири види смерті при електротравмі: 1) раптова, миттєва; 2) "запізніла" смерть, коли безпосередньо після травми стан потер-пілого був задовільний, а через деякий час настає раптова смерть; 3) "пере-рвана" смерть — потерпілого вдається вивести із стану шоку і "уявної" смерті, а через деякий час після оживлення настає раптова смерть; 4) "розтягне-на" смерть — потерпілий, одужавши після травми, помирає через кілька діб від паралічу серця.
Різні автори по-різному трактують причину смерті від електротравми. Одні вбачають її в первинному ура-женні серцевого м'яза, інші — в пер-винному набряку легень і припиненні дихання, ураженні дихального, ва-зомоторного центрів із запустінням периферичних судин і застійними явищами в судинах черевної, груд-ної і черепної порожнин.
Незначні ураження електричним струмом звичайно минають самі, не залишаючи по собі жодних змін. Іноді ж можуть з'явитися ускладнення міс-цевого і загального характеру. До місцевих ускладнень належать при-єднання інфекції (у тому разі, коли електротравма супроводжується тер-мічним опіком), вторинні кровотечі внаслідок ураження стінки судин, трофічні розлади.
Загальні ускладнення проявляють-ся картиною вторинного шоку — як наслідок інтоксикації організму; пси-хічними розладами — від легких до ду-же тяжких. Іноді спостерігаються пост-травматична електроенцефалопатія, вестибулярні розлади, підвищення внутрішньочерепного тиску, ретро-градна амнезія, явища кисневого го-лодування головного мозку, тканин серця. У легших випадках тривалий час спостерігаються незначна втома, пригнічений настрій, дратівливість, зниження пам'яті або уваги. У декого залишаються розлади з боку внутріш-нього вуха (запаморочення) і зору.
Лікування пошкоджень при елект-ротравмі передбачає: надання потер-пілому першої допомоги і місцеву та загальну терапію.
Головним у поданні першої допо-моги є відключення потерпілого від джерела струму.
Потерпілому слід забезпечити спо-кій, покласти його в ліжко. Не мож-на дозволяти йому стояти, а тим паче продовжувати роботу.
За відсутності ефекту від непрямо-го масажу серця показаний прямий масаж з розкриттям грудної клітки. Наявність фібриляції шлуночків, що визначається на електрокардіограмі, свідчить про доцільність електричної дефібриляції. Одночасно проводять штучну вентиляцію легень.
Оживлення потерпілого треба про-довжувати до появи самостійного ди-хання і відновлення роботи серця.
Місцеві пошкодження не вимага-ють спеціального лікування. Воно по-винно бути консервативним.
Для профілактики електротравми на виробництві велике значення мають заходи з техніки безпеки. Вони ділять-ся на технічні й медичні. Першими передбачено усунення умов, які спри-яють ураженню електричним струмом (дотримання правил техніки безпеки, належний догляд за електрообладнан-ням, інструментами, спецодягом, інструктаж); другі — полягають у ви-явленні сприятливих для виникнення електротравм моментів. Зниження швидкості психічних реакцій, уваги, повторні електротравми у одного й того самого робітника змушують думати про його непридатність до роботи з елект-роприладами. Тимчасово непрацездат-ними треба вважати людей з опіками, саднами на руках. Категорично забо-ронено працювати з електроприлада-ми людям у нетверезому стані.


Список використаної літератури
Діагностика терапія і профілактика інфекційних хвороб в умовах поліклініки / За ред. М.А. Андрейчина. - 2-ге вид., переробл. і доповн. - Л.: вид-во "Медична газета України", 1996. - 352 с.
Категория: БЖД | Добавил: Professor (14.06.2012)
Просмотров: 792 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: