Воскресенье, 01.12.2024, 05:29
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Аудит

Реферат на тему Методологія складання програми аудиту товарно-матеріальних запасів
План
1. Методологія складання програми аудиту товарно-матеріальних запасів
2. Рекомендації до процедур аудиту товарно-матеріальних запасів
У даній монографії, опираючись теоретичні розробки, уза-гальнивши та проаналізувавши теоретичний та власний практич-ний [201, 205, 206, 218, 219, 220, 231] матеріал, запропоновані розробки програми проведення аудиту товарно-матеріальних за-пасів на підприємстві. Програма аудиту товарно-матеріальних за-пасів базується на твердженнях (якісних аспектах) подання фінан-сової звітності:
1) існування та наявність;
2) повнота;
3) права та зобов'язання;
4) оцінка та вимірювання;
5) подання та розкриття інформації.
Метою аудиту товарно-матеріальних цінностей є отриман-ня достатніх доказів впевненості в ефективності їх використан-ня, достовірності відображення та розкриття інформації відпо-відно до діючих принципів та тверджень (якісних аспектів) по-дання фінансової звітності, підтвердження стратегії підвищення конкурентноздатності та оновлення готової продукції для забез-печення подальшої безперервної діяльності підприємства, що відображається наступними аспектами:
¦ А. Товарно-матеріальні запаси, що відображені на рахун-ках, являють собою повний перелік товарів, матеріалів та сиро-вини, якими володіє підприємство, та дані активи знаходяться фізично в наявності, на шляху надходження або зберігаються в інших місцях на дату подання звітності (якісні аспекти 1, 2 і 3).
¦ Б. Операції, що пов'язані з рухом товарно-матеріальних цінностей, законно, своєчасно та правильно документально оформлені. Списки товарно-матеріальних запасів складаються точно, доповнюються, підраховуються та підсумовуються, а за-гальні суми необхідним чином відображаються на рахунках (якісні аспекти 1 і 4).
¦ В. Товарно-матеріальні запаси оцінюються згідно із заль- ноприйнятими принципами бухгалтерського обліку, а саме за принципом найменшої із двох (якісний аспект 4).
¦ Г. Вартість застарілих, зайвих, таких, які повільно реалі-зуються, зіпсованих товарно-матеріальних запасів зменшується до чистої вартості реалізації (якісний аспект 4).
¦ Д. Товарно-матеріальні запаси, що відображають готову продукцію, правильно розраховані на предмет прямих витрат, формування собівартості продукції відображено за об'єктами калькулювання витрат. Оцінка конкурентноздатності готової продукції (якісні аспекти 1, 2 і 4).
¦ Ж. Оцінка товарно-матеріальних запасів, коли підприємст-во працює нижче звичайної активності, коригується (на витрати праці та накладні витрати) (якісні аспекти 4 і 5).
¦ З. Оцінка системи внутрішнього контролю за використан-ням запасів у виробництві (якісний аспект 3).
¦ К. Перевірка дотримання підприємством податкового за-конодавства по операціях, пов'язаних із формуванням собі-вартості продукції (якісні аспекти 1, 2, 3).
¦ Л. Товарно-матеріальні запаси відповідним чином класи-фіковані у бухгалтерському балансі, є необхідне розкриття інфор-мації відносно методів оцінки товарно-матеріальних запасів, переданих на відповідальне зберігання, переданих в заставу або описаних тощо (якісні аспекти 3, 5).
Програма складається до початку аудиту, але в ході аудиту до неї аудитором можуть вноситися як незначні, так і суттєві корек-тиви. У програмі аудиту види, зміст та час проведення заплано-ваних аудиторських процедур повинні співпадати з прийняти-ми до роботи показниками загального плану аудиту. До ауди-торської програми включається також перелік об'єктів аудиту за його напрямками, а також час, що його необхідно витратити на кожен напрямок аудиту або аудиторську процедуру. У програмі аудитор оцінює розмір ризику внутрішнього контролю та свій особистий ризик невиявлення суттєвих помилок у звітності, який існує під час проведення аудиторських процедур, визначає термін проведення аудиторських тестів і незалежних процедур, коор-динує роботу всіх можливих помічників, залучених з числа співро-бітників підприємства, відзначає присутність інших виконавців аудиту, якщо такі беруть участь у роботі.
Записи і висновки аудитора по кожному розділу аудиторсь-кої програми фіксуються в робочій документації і є тим фак-тичним матеріалом, котрий використовується аудитором у про-цесі підготовки і обґрунтування аудиторського звіту керівницт-ву клієнта.
При первісному аудиті процедури аудиту будуть залежати від того, наскільки можна довірити роботі попереднього ауди-тора та використати дані попереднього аудиту.
Якщо аудит, який проведено попередньою організацією, є надійним, то програма буде базуватись на даних попереднього аудиту, але в даному випадку необхідно уважно вивчити робочі документи попереднього аудиту по обслідуванню товарно-ма-теріальних запасів та визначити, чи адекватним був підхід по-переднього аудитора до з'ясування наступних питань:
¦ Суттєвий приріст та суттєве вибуття;
¦ Вивчення рахунків витрат та формування собівартості запасів;
¦ Перевірка права власності на запаси та затвердження придбань;
¦ Виконання контрольних підрахунків;
¦ Перевірка виконання інструкцій по підрахунках;
¦ З'ясування, чому залишилися використані, анульовані або невикористані картки складського обліку та інвентаризаційні описи;
¦ Перевірка процедур відображення відвантаження/одер-жання товарів на момент зміни звітних періодів;
¦ Перевірка існування зобов'язань та прав на відчуження за-пасів за борги, запасів у заставі та повністю зіпсутих, а також інформацію про товарно-матеріальні запаси, що зберігаються в інших місцях або перебувають в дорозі.
Окрім того, необхідно уважно вивчити облік прибутку або збит-ку від вибуття запасів за декілька останніх років. Дослідити, чи необхідно було б додати значні збитки або прибутки, що зареєст-ровані на протязі поточного періоду, до попереднього періоду. Та-кож необхідно перевірити робочі документи попередника з ме-тою виявлення помилок в точності підрахунків та цін в узагаль-нюючих даних наявних товарно-матеріальних запасів та розрахунків зменшення вартості запасів до чистої вартості реалі-зації, включаючи виявлення надлишків, виробів із низькою обіго-вістю, застарілих та забракованих. З'ясувати адекватність проце-дур попередника для визначення цінностей відповідно П(С)БО, порівняти методи обліку ціноутворення, розрахунків витрат, що входять в накладні витрати, скидок та поправок порівняно з попе-реднім періодом.
У випадках, коли не планується або немає можливості ви-користати дані попереднього аудиту, необхідно провести ряд процедур:
¦ Перевірити, як визначалась кількість товарно-матеріаль-них запасів у попередньому періоді, одержати копії інструкцій, інвентаризаційних описів або карток складського обліку, підсу-мовуючі списки.
¦ Детально порівняти інструкції по підрахунках попереднь-ого періоду із інструкціями поточного періоду та процедурами, які проводились у поточному періоді, та відповісти на питання щодо точності підрахунків попереднього періоду.
¦ Обґрунтувати документально вибіркову кількість товарно- матеріальних запасів в інвентаризаційних списках: шлях від кар-ток складського обліку, списків до інвентаризаційних описів. Перевірити підрахунки та збільшення/зменшення списків.
¦ Вияснити методи ціноутворення попереднього періоду та документально підтвердити ціни вибіркових запасів та виробів , перевіривши їх від відомостей витрат до рахунків-фактур поста-чальників. Порівняти методи оцінки та обліку товарно-мате-ріальних запасів, рахунки витрат, які включаються у накладні витрати, скидки, поправки попереднього періоду із поточним періодом.
¦ Порівняти об'єми та суму реалізації та собівартість реалі-зованої продукції за останній місяць попереднього періоду та перший місяць поточного періоду та перевірити обґрунто-ваність їх відображення у відповідному періоді при зміні звітних періодів.
¦ Визначити, чи необхідно було б виявити певні товари, за-паси, що ідентифіковані в поточному періоді як надлишки, що характеризуються низькою обіговістю, як застарілі, дефектні або зіпсуті ще в попередньому періоді.
¦ Визначити, якщо є у поточному періоді значні збитки по реалізації, чи не відносяться вони до попереднього періоду або чи були передумови до таких збитків.
¦ Скласти детальний перелік залишків на початок періоду по рахунках запасів.
Крім того, необхідно виконати наступні процедури по відно-шенню до всіх суттєвих статей, які включаються в перелік за-пасів:
¦ Перевірити їх вартість, вивчивши при цьому супровідну документацію, таку як замовлення на придбання, оплачені чеки, рахунки-фактури, контракти на покупку, акти прийому- передачі та ін.
¦ По відношенню до суттєвого рухомого майна перевірити право власності.
По суттєвих сумах вибуття останніх двох-трьох років необ-хідно перевірити надходження від реалізації за відповідними документами (виписки банку, векселі до одержання, грошові перекази тощо), перерахувати прибуток або збиток та звірити із рахунками доходів/витрат і розглянути наслідки від одержа-ного прибутку або збитку для обґрунтування та визначення по-слідовності політики оцінки запасів. Крім того, треба порівня-ти валовий дохід (за кодами товарів) за поточний період із ва-ловим доходом за два-три попередніх періоди та дослідити значні коливання.
Типову робочу програму аудиту товарно-матеріальних запасів можна представити в такому вигляді (табл. 6. 2).






Рекомендації до процедур аудиту товарно-матеріальних запасів
За даними аудиторськими процедурами на базі теоретичних та практичних досліджень розроблено деталізовані практичні рекомендації, які можна використовувати при проведенні ауди-ту товарно-матеріальних запасів.
У даному випадку можна скористатися програмою аудиту для спостереження за проведенням інвентаризації.
Під час інвентаризації аудитор повинен переконатись: що персонал інвентаризаційної комісії відповідає необхідним ви-могам; проводять облік парами; підраховані запаси помічено;






в інвентарних відомостях проставлені номери; опис та кількість товарів вписані ручкою; виправлення підписані відповідним службовцем; по незавершеному виробництву вказано ступінь за-вершеності; пошкоджені товари занесені в окрему відомість; інвентаризація систематизована; інвентарні відомості завірені відповідними підписами. В робочі записи аудитор повинен за-нести номери інвентарних відомостей та відмітити ті, в яких знай-дено помилки, для подальшого обговорення їх із керівництвом.
По закінченні інвентаризації аудитор повинен переконати-ся, що всі запаси підраховані на основі бланків, використаних під час інвентаризації, всі запаси підраховані, вказані відомості, в яких запаси зареєстровані. Зареєструвати зміни звітних пері-одів: номер останнього повідомлення про відправку товарів, останнє повернення постачальникам, останнє повернення по-купців. Бажано зареєструвати внутрішній рух запасів — видачу із складу на виробництво та з виробництва на склад.
Використання додаткових аудиторських процедур повинно бути основане на оцінці адекватності одержаної інформації, пе-ревірки на суттєвість через інші джерела інформації, оцінці ри-зику суттєвих перекручень (включаючи ризик суттєвих перекру-чень у зв'язку із шахрайством).
Практичні рекомецдащї:
1. Інвентаризація виробничих запасів:
¦ Інвентаризаційна комісія в присутності аудитора проводить переважування, обмір, підрахунок запасів у порядку їх розміщення.
¦ Інвентаризаційні описи слід складати окремо на запаси, що перебувають в дорозі, на неоплачені у строк покупцями відванта-жені товари і на ті, що перебувають на складах інших підприємств (на відповідальному зберіганні, на комісії, у переробці).
¦ Для перевірки матеріалів, що передані на переробку, а та-кож оплачених, але не вивезених зі складів постачальників, отри-мати копії інвентаризаційних описів від підприємств, у яких ці матеріали знаходяться. Копії звірити з даними, що отримані при інвентаризації.
¦ Виробничі запаси, які зберігаються на складах інших підприємств, вносяться до опису на підставі підтверджуючих доку-ментів із зазначенням назви підприємства, найменування запасів, кількості, фактичної вартості за даними обліку, дати їх передачі, номера і дати документа.
¦ У випадках виявлення розходжень в цінах, розфасовці і сор-тності між наявністю матеріальних запасів і даними документів провести зустрічну перевірку з постачальниками таких запасів.
2. Інвентаризація МШП:
¦ Встановити правильність віднесення засобів до групи мало-цінних і швидкозношуваних предметів.
¦ З'ясувати, чи закріплені МШП, що знаходяться на складі і в експлуатації, за особами, відповідальними за їх зберігання і використання.
¦ Перевірити, чи здійснюється маркування до передачі в експ-луатацію спецодягу, спецвзуття, застережних пристроїв, виробни-чого і господарського інвентарю тощо. (Маркування повинно місти-ти найменування підприємства або його символ.)
¦ Перевірити, чи ведуть матеріально відповідальні особи облік отриманого зі складу виробничого і господарського інвентарю на картках (в книгах) по окремих особах, яким цей інвентар виданий у користування.
¦ Якщо під час інвентаризації МШП будуть встановлені пред-мети, не придатні до експлуатації, але не списані з обліку, то робоча комісія складає акт на списання.
¦ МШП перевіряються за місцями знаходження та особами, на відповідальному зберіганні яких перебувають такі предмети.
3. Інвентаризація готової продукції і незавершеного виробництва:
¦ Інвентаризація готової продукції здійснюється за кожним найменуванням виробу.
¦ Готова продукція вноситься до інвентаризаційного опису за оцінкою, яка застосовується для обліку на даному виробничо-му підприємстві: а) за фактичною собівартістю, яка визначаєть-ся за формулою на суму всіх витрат на її виготовлення або на суму прямих витрат; б) за нормативною виробничою собівартістю; в) за обліковими цінами; г) за продажними цінами.
¦ Проаналізувати структуру собівартості, визначити суттєві статті витрат та вирахувати долю витрат на матеріали і труд для подальшої оцінки незавершеного виробництва.
Практичні рекомендації:
¦ Встановити відповідність фактичної оцінки готової про-дукції методу оцінки, який обрано обліковою політикою підприємства.
¦ Перевірити відповідність оцінки відвантаженої про-дукції оцінці, яка встановлюється обліковою політикою підприємства, та загальноприйнятим принципам бухгалтерсь-кого обліку.
¦ Проаналізувати процедури оцінки при складанні фінан-сової звітності, порівняти їх із альтернативними методами оцінки та висловити думку, чи є ці процедури обґрунтовани-ми для даного підприємства.
¦ Провести опитування на основі розроблених тестів, як оцінюється напівфабрикатна продукція, що передається із одного цеху в інший, чи використовуються трансфертні ціни при внутрішньогосподарських розрахунках.
¦ Обговорити з відповідними підрозділами підприємства методи та політику ціноутворення на товарну продукцію, по-рівняти ціни підприємства із цінами, діючими в різних сег-ментах ринку, висловити думку, чи є дана товарна продукція ліквідною та перспективною на майбутній період діяльності підприємства. Оцінити перспективність нових видів продукції.
Практичні рекомендації:
¦ Скласти технологічну карту руху і використання товарно- матеріальних запасів та існуючі на підприємстві схеми підпо-
¦ Перевірити розрахунки фінансових результатів від реа-лізації товарної продукції, висловити думку про вплив методів оцінки товарно-матеріальних цінностей на величину фінан-сових результатів.
рядкованості підрозділів, що зберігають та використовують то-варно-матеріальні цінності.
¦ Провести тестування на предмет оцінки внутрішнього конт-ролю за товарно-матеріальними цінностями на складах, відпуску їх у виробництво, безпосередньо на виробництві та при реалізації.
¦ Проаналізувати існуючі норми витрат матеріалів на вироб-ництві, норми страхових, поточних, резервних та інших запасів.
¦ Проаналізувати діючу на підприємстві систему дозволів та підписів, що використовується для операцій з товарно-матеріаль-ними цінностями, висловити думку, чи є оптимальною ця система.
¦ Вияснити шляхом огляду відповідність стану комор і схо-вищ технологічним умовам.
¦ Встановити правильність визначення розміру допустимих втрат при зберіганні і виявленні фактів підсортування запасів, а також правильність оформлення актів.
¦ Ґрунтовно перевірити, як дотримується підприємство вста-новленого порядку оформлення втрат кількості і якості запасів, ре-тельно вивчити факти списання запасів внаслідок псування при зберіганні.
¦ Дослідити акти інвентаризації за період, що вивчається, і висновки інвентаризаційної комісії, лабораторні аналізи, які підтверджують якісні зміни запасів на час складання акта, картки складського обліку про рух запасів на складі, акти на списання про-дукції з інших причин, а такождокументи, що підтверджують виве-зення і використання відходів.
¦ Перевірити наявність договорів з комірниками, завідуючи-ми складів та іншими працівниками про матеріальну відпові-дальність, визначити правильність їх складання.
¦ Перевірити стан складського обліку: переглянути книги (кар-тки), перевірити своєчасність записів.
¦ Перевірити, чи мають комірники положення або посадові інструкції про порядок ведення складського господарства і складсь-кого обліку, чи дотримуються їх.
¦ Перевірити організацію кількісного обліку запасів за назва-ми і номенклатурними номерами (з обов'язковим зазначенням прейскурантних (прайсових) цін), який повинен вестись в місцях їх зберігання.
¦ Перевірити, чи вимагає комірник при відпуску нових запас-них частин зі складу здачі старих, зношених і зламаних (останні повинні оприбутковуватись як частини, що вимагають реставрації, або як металобрухт); правильність списання запчастин по відомос-тях дефектів, окремих накладних і лімітно-забірних картках, а та-кож по звітах механіків, завідувачів майстернями.
¦ Перевірити правильність нумерації листів книжки довіре-ностей, наявність їх реєстрації в журналі з обліку виданих довірено-стей. Перевірити, чи не було випадків передачі довіреностей сто-роннім особам.
¦ Порівняти дані граф "Відмітка про використання доручень" в журналі обліку довіреностей і первинних документів, що характе-ризують надходження запасів на склад. Звернути увагу на те, чи не видаються нові довіреності особам, які не відзвітували про викори-стання попередньо одержаних довіреностей. Перевірити повернен-ня до бухгалтерії невикористаних довіреностей та наявність відміток в журналі їх обліку.
¦ З 'ясувати, як обліковувались надходження і витрачання за-пасів в коморах, складах та інших об'єктах, чи не було фактів неопри- буткування (повного або часткового) запасів, що надійшли.
¦ Перевірити, чи відповідають норми природного убутку за-пасів, що застосовуються підприємством, нормам, які передбачені законодавством.
¦ Встановити, чи не проводить підприємство списання запасів при їх перевезенні в герметичній упаковці, рідких запасів в скляній тарі, а також ряду фасованих товарів і консервантів.
¦ Перевірити, коли, де і в якій кількості зіпсувались запаси, повністю чи частково вони зіпсовані, внаслідок яких причин відбу-лось псування, в чому виявилась бездіяльність посадових осіб, відповідальних за збереження запасів, чи можна було запобігти псу-ванню і якщо так, то чому своєчасно не вжиті відповідні заходи.
Практичні рекомендації:
¦ Відслідкувати розрахунки, що були виконані під час об-слідування до кінцевої суми наявних товарно-матеріальних за-пасів в об'ємах вибірки, за вибором аудитора.
¦ Порівняти контрольні номери карток складського обліку або інвентаризаційного опису, одержані в процесі дослідження запасів, з тими, що використані для складання зведення товар-но-матеріальних запасів. Дослідити всі картки складського об-ліку або інвентаризаційні списки, додані або викреслені.
¦ Виконати вибірково розрахунки: вийняти ряд сторінок із загального списку, підрахувати суму на сторінках, що залиши-лись, до одержаної суми додати суму цифр вийнятих сторінок.
¦ Звірити дані зведення наявних товарно-матеріальних цінностей із сальдо рахунків головної книги. Дослідити суттєві статті звірки.
Перевірити збільшення ряду рахунків та підрахувати загальні суми.
Практичні рекомендації:
¦ Проаналізувати перелік основних та допоміжних матеріа-лів, що являють собою основу для виготовлення товарної про-дукції, та визначити найбільш суттєві із них: по вартості, по кількості, по наданню необхідної якості виготовленої продукції та інших показниках, що мають вплив на кінцеві фінансові ре-зультати.
¦ Скласти таблицю суттєвих статей за вищевказаними на-прямками.
Співставити суттєві статті із альтернативними замінювача-ми та висловити думку на предмет оптимальності діючого на підприємстві використання сировини, матеріалів, товарів тощо.
Практичні рекомендації:
¦ Перевірити правильність визначення первісної вартості запасів.
¦ Перевірити, чи дотримується на підприємстві порядок приймання та оформлення документації з приймання запасів.
¦ Перевірити, чи повністю оприбутковані запаси, зазначені в документах постачальника (за конкретними назвами і за виз-начений період). При перевірці документів здійснити взаємну звірку господарських договорів, накладних, рахунків-фактур та прибуткових ордерів на предмет ідентичності ряду показників: номенклатури, ціни, кількості, дат оприбуткування тощо.
¦ З'ясувати, чи відповідає якість запасів, що зазначена в при-буткових документах, якості, що зазначена в рахунках-фактурах, сертифікатах постачальника або аналізі лабораторії підприємства.
¦ Вибірково по визначеному аудитором об'єму товарно-ма-теріальних цінностей документально обґрунтувати первісну вартість, використавши первісні документи та зустрічну звірку. Виконати аналіз співвідношення перевірених одиниць в про-екції на коди аналогічних товарів.
¦ Виконати аналіз співвідношення неперевірених товарів з цінами, що використовувались для цих товарів у попередні роки. Вивчити та знайти пояснення виявленим коливанням.
¦ Визначити правильність обліку фрахтових знижок та пільг при розрахунку первісної вартості товарно-матеріальних запасів.
¦ На основі опитування з'ясувати, чи будуть знижені май-бутні витрати на придбання яких-небудь основних товарів. Виб-ірково перевірити відновлювальну вартість на перевірені оди-ниці.
¦ Перевірити чисту вартість реалізації закуплених готових товарів, взявши за основу ціни поточних продажів для даних то-варів.
¦ Перевірити правильність визнання запасів активами підприємства: чи не віднесено до складу запасів об'єкти, які не можуть бути визнані активами.
¦ Перевірити достовірність даних по залишках запасів у фінансовій звітності.
¦ Перевірити достовірність інформації про запаси, що відоб-ражаються в примітках до фінансової звітності.
Практичні рекомендації:
¦ Скласти карту технологічного процесу виготовлення го-тової продукції.
¦ Вивчити існуючі норми відпуску товарно-матеріальних запасів на виготовлення готової продукції. Співставити ці нор- ми із нормами, діючими для даного виробництва в даній галузі та на споріднених підприємствах. Висловити думку про адек-ватність діючих норм витрат матеріалів.
¦ Дотримання ліміту на відпуск запасів зі складу у вироб-ництво перевірити на підставі лімітно-забірних карток. Застосу-вати зустрічну перевірку для порівняння записів у документах на витрачання, що зберігаються в різних місцях (на складі, в цеху, бухгалтерії, відділі постачання).
¦ Перевірити, чи здійснюється зміна ліміту тими ж особа-ми, яким надано право їх затвердження.
¦ З'ясувати, чи не допускається зміна лімітів по окремих ви-дах запасів на поточний період часу, оскільки такими змінами, як правило, намагаються приховати перевитрачання запасів.
¦ Відслідкувати трудовитрати, що нараховуються в процесі виробництва, документально обґрунтувати витрати робочого часу та ставки до платіжної відомості. Дослідити процес виготовлен-ня продукції на предмет обґрунтованості годин та оплати.
¦ Перевірити діючий на підприємстві аналітичний облік витрат, оцінити внутрішній контроль за витратами на підприємстві.
¦ Дослідити характер системи калькуляції собівартості, що використовується для визначення витрат готової продукції. Виз-начити документи-джерела, що використовуються для розрахун-ку собівартості готової продукції.
¦ По готовим товарам, відібраним аудитором для перевірки, одержати копію звіту про випуск останнього замовлення або за останній місяць.
¦ Оцінити обґрунтованість накладних витрат, проаналізу-вати суттєві статті накладних витрат. Порівняти ставку наклад-них витрат із ставками на аналогічних підприємствах. Вислови-ти думку про метод її розрахунку та доцільність.
¦ Перевірити ставку накладних витрат, а саме: визначити, які рахунки витрат в Головній книзі повинні бути включені в накладні витрати; відкоригувати одержані суми на випадки не-передбачених витрат (простої, брак тощо); поділити одержану загальну суму на оцінку прямих витрат праці в людино-годи-нах, або машино-годинах, або інший показник розподілу на-кладних витрат, що використовується на підприємстві (попе-редньо перевіривши його); порівняти одержаний показник з показником, що використовується на підприємстві для розра-хунку собівартості.
¦ Перевірити адекватність розрахунку показника нормаль-ної виробничої потужності та використання його в розрахунках собівартості при роботі на занижених виробничих потужностях.
¦ Перевірити дотримання встановлених норм незавершено-го виробництва (якщо вони прийняті на підприємстві) та пра-вильність їх оцінки.
¦ По незакінченому виробництву перевірити собівартість, розрахувавши процентне відношення часу виготовлення незавер-шеного виробництва та вартості готового виробу. Як альтернатив-ний метод можна використати перевірку вартості матеріалів та праці на незавершену продукцію на дату проведення інвентари-зації наявних товарно-матеріальних цінностей та розрахувати на них накладні витрати. Можна використати інший альтернатив-ний підхід, розроблений аудитором.
¦ Перевірити, як використовувались запаси, що визначені та відображені в бухгалтерському обліку як витрати по анульова-них замовленнях.
¦ Перевірити вибірково розрахунки забракованої продукції та визначити їх адекватність. Визначити, чи правильно відобра-жені втрати від браку понад встановлених норм на них (за раху-нок створеного резерву або прибутку).
¦ Перевірити чисту вартість реалізації виготовленої про-дукції шляхом порівняння витрат з цінами поточних продажів (після вирахування розумних витрат на реалізацію).
¦ Перевірити правильність відображення в обліку продукції, яка вироблена з давальницької сировини.
¦ Вищевказані процедури можна міняти в залежності від характеристики системи обліку витрат. Однак до виконання будь- якої перевірки необхідно визначити, наскільки є суттєвою дана стаття витрат.
Практичні рекомендації:
¦ Для перевірки ціноутворення можна використовувати метод вибірки. Визначають об'єм вибірки, використовуючи діючі в теорії методи. Перевіряють відібрані одиниці, оцінюють результати та аналізують відхилення.
¦ Перевірити правильність оцінки тари за номенклатурою- цінником та картками складського обліку, з'ясувати, які саме об-лікові ціни використовуються підприємством (за плановою со-бівартістю, відпускними, здавальними, заставними, середніми відпускними чи іншими цінами).
¦ Оцінку конкурентноздатності готової продукції аудитор може виконати шляхом використання діючих методик аналізу по даному напрямку.
¦ Провести аналіз гіпотез стосовно причин, що спричиня-ють зменшення конкурентноздатності готової продукції підприємства, що перевіряються.
Практичні рекомендації:
¦ З'ясувати, як обліковувались надходження і витрачання за-пасів в коморах, складах та інших об'єктах, чи не було фактів нео- прибуткування (повного або часткового) запасів, що надійшли.
¦ Вибірково виконати зустрічні перевірки.
¦ Перевірити, чи не списувалися у витрати запаси понад встановлених норм і без достатніх підстав. Перевірити, чи не приховувались недостачі запасів різними необґрунтованими бух-галтерськими проводками.
¦ Перевірити, чи відповідало фактичне витрачання запасів документальним даним. Перевірити, чи не допускалась передача запасів без оплати. Якщо запаси реалізовувались на сторону, з'ясу-вати, коли і за якою ціною вони придбані, коли і кому продані, яка їх ціна, ПДВ, транспортні витрати, уточнити роздрібні ціни на момент реалізації. Перевірити, чи не було випадків реалізації виробничих запасів за низькими цінами під виглядом відходів.
¦ Скласти відомість руху запасів за видами з виведенням залишку запасів на момент інвентаризації і зіставити дані за-лишку відомості руху запасів з фактичною наявністю запасів.
¦ Перевірити, чи здійснюється списання запасів в обсягах, передбачених технологічним процесом.
¦ Перевірити, кому видаються малоцінні швидкозношувані предмети (МШП) і на яких підставах, чи дотримуються термінів використання і порядку списання зношених МШП, що прийш-ли в непридатність, чи складаються акти на списання МШП. По МШП, списаних в утиль або переведених у брухт, перевірити наявність відповідних документів.
¦ З 'ясувати, чи ведуться на підприємстві відомості із зазна-ченням, коли, кому, які МШП видані, на який термін, а також коли і в якому стані вони повернуті. Отримання і повернення на склад МШП повинно підтверджуватись підписами осіб, що от-римують і здають їх.
¦ Перевірити повноту відображення в обліку відпущеної, відвантаженої та реалізованої продукції.
Практичні рекомендації:
¦ Дослідити виявлені рекламації покупців. Перевірити, чи аналізуються на підприємстві потенціальні проблеми покупців.
¦ Перевірити регістри безперервного обліку товарно-мате-ріальних цінностей, виконати аналіз реалізації, вивчити іншу інформацію для визначення фактичного використання товарно- матеріальних цінностей на протязі періоду, що перевіряється.
¦ Перевірити старі та залежалі товарно-матеріальні цінності та визначити, чи правильно оцінені конкретні запаси на основі потенційної ринкової вартості.
¦ Порівняти перелік застарілих запасів попереднього року із переліком товарно-матеріальних запасів поточного року для виз-начення того, що оцінки попереднього року не були перебільшені.
Практичні рекомендації:
¦ Перевірити, чи є банківські підтвердження заборгова-ностей.
¦ На основі протоколів засідань правління, опитувань керівництва визначити, чи є товарно-матеріальні запаси, що передані в заставу, або передані іншим особам для забезпе-чення боргу. Просумуйте дану інформацію та перевірте її роз-криття в примітках до фінансової звітності.
Практичні рекомендації:
¦ Перевірити правильність відображення податку на дода-ну вартість в операціях з товарно-матеріальними цінностями по відповідній програмі перевірки.
Складена програма аудиторської перевірки підприємства охоплює всі операції з товарно-матеріальними запасами. Вияв-лені аудитором порушення заносяться до його робочих доку-ментів, а пізніше знаходять відображення у відповідних узагаль-нюючих документах.
Категория: Аудит | Добавил: Professor (06.06.2012)
Просмотров: 598 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: