Четверг, 28.11.2024, 12:42
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Меню сайта
Категории раздела
Архітектура [235]
Астрономія, авіація, космонавтика [257]
Аудит [344]
Банківська справа [462]
БЖД [955]
Біографії, автобіографії, особистості [497]
Біологія [548]
Бухгалтерській облік [548]
Військова кафедра [371]
Географія [210]
Геологія [676]
Гроші і кредит [455]
Державне регулювання [154]
Дисертації та автореферати [0]
Діловодство [434]
Екологія [1309]
Економіка підприємств [733]
Економічна теорія, Політекономіка [762]
Економічні теми [1190]
Журналістика [185]
Іноземні мови [0]
Інформатика, програмування [0]
Інше [1350]
Історія [142]
Історія всесвітня [1014]
Історія економічна [278]
Історія України [56]
Краєзнавство [438]
Кулінарія [40]
Культура [2275]
Література [1585]
Література українська [0]
Логіка [187]
Макроекономіка [747]
Маркетинг [404]
Математика [0]
Медицина та здоров'я [992]
Менеджмент [695]
Міжнародна економіка [306]
Мікроекономіка [883]
Мовознавство [0]
Музика [0]
Наукознавство [103]
Педагогіка [145]
Підприємництво [0]
Політологія [299]
Право [990]
Психологія [381]
Реклама [90]
Релігієзнавство [0]
Риторика [124]
Розміщення продуктивних сил [287]
Образотворче мистецтво [0]
Сільське господарство [0]
Соціологія [1151]
Статистика [0]
Страхування [0]
Сценарії виховних заходів, свят, уроків [0]
Теорія держави та права [606]
Технічні науки [358]
Технологія виробництва [1045]
Логістика, товарознавство [660]
Туризм [387]
Українознавство [164]
Фізика [332]
Фізична культура [461]
Філософія [913]
Фінанси [1453]
Хімія [515]
Цінні папери [192]
Твори [272]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Реферати » Аудит

Реферат на тему Методологія складання програми аудиту грошових коштів

Метою аудиту операцій з грошовими коштами є отримання достатніх доказів впевненості в ефективності їх використання, достовірності відображення та розкриття інформації згідно дію-чих принципів та тверджень (якісних аспектів) подання фінансо-вої звітності, підтвердження фінансової еластичності та достат-ності вільних грошових коштів для подальшої безперервної діяль-ності підприємства, що відображається наступними аспектами :
А. Грошові кошти одержані по дійсним операціям в ході операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, вірно відоб-ражені згідно з принципами бухгалтерського обліку, розрахунку, суми і періоду, та відповідно передбачені суми, що не отримані, повернення та резерви (якісні аспекти 1,3 і 4).
Б. Грошові кошти відповідним чином класифіковані, є власністю підприємства, обмеження на грошові активи необ-хідним чином описані та розкриті в фінансовій звітності (якісні аспекти 3 і 5).
В. Операції, що пов'язані з рухом грошових коштів, законно, своєчасно та правильно документально оформлені та відображені у фінансовому та податковому обліку (якісний аспект 2 і 3).
Г. Залишки грошових коштів, що представлені в бухгалтерсь-кому балансі підприємства, відповідним чином відображають всі готівкові, безготівкові грошові кошти, що є в наявності, в дорозі або на зберіганні у третіх осіб (якісні аспекти 1,2 і 5).
Д. Оцінка фінансової еластичності та достатність вільних гро-шових коштів забезпечують фінансову стабільність розвитку підприємства. Є основою одержання подальшого розвитку на майбутнє, його стабільності та перспективи збільшення (якісні аспекти 3,4 і 5).
При проведенні первісного аудиту необхідні додаткові за-гальні процедури. Дані процедури використовуються до почат-кових сальдо на рахунках та будуть різними в залежності від того, наскільки можна довірятись даним перевірки попереднього ауди-тора. Якщо аудит попередника є надійним, то:
¦ необхідно детально вивчити робочу документацію попе-реднього аудиту та визначити, чи підтвердив попередній аудит кожний банківський рахунок та чи перевірено звірки клієнта з виписками банку відносно грошових коштів;
¦ визначити суттєві або незвичайні статті звірки та підтвер-дити їх.
Якщо дані попереднього аудиту є ненадійними, то треба:
¦ перевірити копії звірки клієнта по кожному банківському рахунку, які виконані на час закриття попереднього періоду;
¦ відслідкувати сальдо рахунків грошових коштів до випис-ки з банківського рахунка та головної книги;
¦ перевірити суттєві або незвичайні статті звірки до випи-сок з банківського рахунка та розглянути необхідність їх додат-кового дослідження.
Якщо звірки клієнта за попередній період були виконані не на належному рівні, слід обговорити з клієнтом питання про їх повторне виконання по тій же формі, по якій їх необхідно вико- нати за звітний період. Звернути увагу на невірні відображення в зміні звітних періодів, наприклад на те, що проведення виплат в поточному періоді зараховано як операції попереднього періоду з метою покращення коефіцієнта поточної ліквідності в фінан-совій звітності попереднього періоду.
В програмі аудиту кожна процедура виконує певну зазначе-ну вище мету. В першій колонці програми аудитор проставляє ідентифікаційний код мети аудиту. Це означає, що дана процеду-ра аудиту виконує цю мету. Якщо код мети аудиту пишеться в дуж-ках, то це означає, що дана процедура є допоміжною для даної мети.
Типова програма аудиту грошових коштів наведена в табл.3.2.




Рекомендації до процедур аудиту грошових коштів
Розглядаючи програми аудиту, після кожної процедури на-ведемо практичні рекомендації для її реалізації, які полегшать та спростять проведення аудиторської перевірки грошових коштів підприємства.
Практичні рекомендації:
Якщо у клієнта є кілька банківських рахунків, то, як правило, необхідно одержати підтвердження по кожному рахунку. Однак
якщо у клієнта є один або два головних рахунки та багато друго-рядних рахунків, по яких активність мінімальна, підтвердження можна запросити тільки по головних рахунках. По інших бан-ківських рахунках сальдо, що відображене в контрольній пе-ревірці рахунків у банку, може бути просто узгоджене з випис-кою банківського рахунка. Для того щоб підтвердити депозитні рахунки, аудитор зобов'язаний окремо розглянути існуючі ма-теріали документального підтвердження деталей, що стосуються грошових коштів, разом із відповідним представником фінан-сової установи, що відповідає за рахунок клієнта.
¦ Скласти перелік номерів рахунків та депозитних вкла-день, що підлягають підтвердженню.
¦ Відправити запити в банк, зберегти копію запиту про бан-ківське підтвердження на випадок повторного запиту.
¦ Використання альтернативних процедур підтвердження: телефонні дзвінки, узгодження сальдо банківського рахунку з контрольною перевіркою банку тощо.
Практичні рекомендації:
Як правило, запити по підтвердженню надходжень та виплат на момент зміни звітних періодів надсилаються на головні ра-хунки. Інші рахунки можуть не мати достатнього операційного об'єму для необхідності такої перевірки. Якщо можливо, проце-дури з використанням виписок з банківських рахунків у момент зміни звітних періодів повинні бути точно розраховані у часі.
Практичні рекомендації:
¦ Відслідкувати сальдо по рахунках до головної книги та до банківського рахунка, підтвердженого банком.
¦ Перевірити на наявність помилок підрахунки звірок.
¦ Перевірити журнали грошових надходжень та грошових виплат по кожному банківському рахунку з метою виявлення роз-рахунків по чеках, акредитивах, депозитах та визначити пра-вильність їх відображення у відповідному періоді.
¦ Перевірити характер та розміри сум, що потребують уточ-нення (в дорозі, непогашені чеки тощо), на предмет їх обґрунто-ваності. Виконати наступні процедури: відслідкувати грошові кошти в дорозі по виписках з банківських рахунків на зміну звітних періодів, відмічаючи обґрунтованість строку між записа-ми в бухгалтерських регістрах та реєстрацією в банках; перевіри-ти анульовані чеки за зміну звітних періодів; відслідкувати чеки, датовані до дати звітного періоду, по списках непогашених чеків; перевірити всі суттєві або незвичайні чеки, по яких був викона-ний кліринг; по мірі необхідності виявити суми, що потребують уточнення права власності.
¦ По залишках на ощадних рахунках та депозитах відслідку-вати їх підтвердження до головної книги. Врахувати можливість помилки від невідображеного відсотка або помилки номера сер-тифіката.
Для підвищення ефективності роботи аудитора можна по-просити клієнта надати ясну документацію щодо: всіх дат вкладу на депозит; номерів чеків, відмічених по датах; пред'явників та сум по кожному неоплаченому чеку.
Практичні рекомендації:
¦ Якщо кліринг займає великий проміжок часу, або є нео- плачені чеки, перевірити їх строки та можливість віднесення до кредиторської заборгованості.
¦ У звіті про рух грошових коштів перевірити, чи правильно віднесені потоки грошових коштів до відповідного виду діяль-ності підприємства та чи виключені негрошові операції.
Практичні рекомендації:
¦ Перевірити, чи накладені на рахунки обмеження вилучен-ня грошових коштів.
¦ Перевірити, чи є відповідні гарантії, індосаменти або ак-редитиви, включаючи гарантійні угоди для зв'язаних сторін.
¦ Перевірити, чи є суми, що призначені для певних спе-ціальних цілей.
¦ Розглянути, чи є якісь обмеження відносно певної суми, включаючи вимогу про мінімальний залишок для договорів зай-му, боргових контрактів, або компенсаційні залишки, які збері-гаються для зв'язаних сторін, тощо.
Практичні рекомендації:
¦ Співставлення строків підписання контракту та надход-ження або сплати валютних коштів, підтвердження оцінки опе-рацій в національній валюті та визначення курсових різниць.
¦ Співставлення строків оприбуткування імпортних товарів та строків оплати за них, підтвердження оцінки операцій в на-ціональній валюті та визначення курсових різниць.
¦ Співставлення строків відвантаження експортних товарів та строків оплати за них, підтвердження оцінки операцій в на-ціональній валюті та визначення курсових різниць.
¦ Перевірка операцій з попередньою оплатою, підтверджен-ня оцінки операцій в національній валюті та визначення курсо-вих різниць.
¦ Перевірка видачі валютних коштів у підзвіт та їх оцінки, підтвердження визначення курсових різниць та їх обліку в бух-галтерії.
Практичні рекомендації:*
Перевірка порядку видачі коштів у підзвіт.
1. Перевірити, чи не видається готівка з каси у підзвіт на такі витрати, які можуть бути оплачені безпосередньо з каси або че-рез банк.
2. Перевірити, чи затверджений на підприємстві список підзвітних осіб із зазначенням, кому з них, на які витрати і в якому розмірі можуть видаватися кошти у підзвіт.
3. Перевірити, чи немає відряджень без дозволу керівника, чи оформляються службові відрядження рішенням керівника із зазначенням підстав і чи реєструються в бухгалтерії видані по-свідчення на відрядження.
4. Перевірити, чи не видаються у підзвіт кошти особам, які не є працівниками даного підприємства.
5. Перевірити, чи не було випадків одержання готівки підзвітними особами, а потім повернення її в касу, тобто неза-конного запозичення коштів підприємства для особистого ви-користання.
6. За даними аналітичного обліку і первинних документів перевірити, чи не видають у підзвіт суми при наявності заборго-ваності за раніше видані аванси.
7. За видатковими касовими ордерами визначити, чи зазна-чається при видачі підзвітних сум їх цільове призначення.*
Перевірка правильності і своєчасності подання підзвітними особами авансових звітів у бухгалтерію. Перевірка доцільності та законності витрачання грошових коштів.
1. При перевірці витрат на відрядження за авансовими звіта-ми і доданими до них виправдними документами встановити законність і доцільність, а також обґрунтованість прийнятих вит-рат до оплати на відрядження, перевірити правильність оплати добових, рахунків готелю і проїзду.
2. Перевірити, чи надходили насправді в господарство цінності, які оформлено документами, що перевіряються.
3. Перевірити своєчасність обробки первинних документів підзвітних осіб.
4. Перевірити правильність рознесення авансових звітів у ре-гістри аналітичного обліку.
Практичні рекомендації:
¦ До початку нагляду за інвентаризацією перевірити на-явність договору про матеріальну відповідальність керівника підприємства з працівниками, які відповідають за ведення касо-вих операцій, та одержати звіт касира з письмовою розпискою про відсутність у касі грошових коштів, які належать особисто касиру, стороннім організаціям або особам.
¦ Нагляд за інвентаризацією в присутності членів комісії.
¦ Перевірити залишок пред'явленої готівки із залишками по касовій книзі на момент інвентаризації. Результати занести до робочих документів та інвентаризаційного опису.
¦ Перевірка дотримання касової дисципліни
1. Перевірити прибуткові та видаткові документи за формою і суттю відображених у них операцій.
2. Перевірити дотримання правил оформлення касових до-кументів — наявність всіх необхідних реквізитів: а) найменуван-ня, б) дата складання, в) зміст господарської операції, г) осо-бисті підписи посадових осіб, відповідальних за здійснення гос-подарських операцій, відсутність підчисток та виправлень в цих документах.
• Перевірка записів в касовій книзі і в звітах касира
1. Перевірити наявність наказу про призначення касира та наявність договору з касиром про повну індивідуальну матері-альну відповідальність.
2. З'ясувати наявність встановленого ліміту залишку готівки в касі та дотримання підприємством цього ліміту.
3. Перевірити дотримання встановлених граничних норм ви-користання готівки.
4. Визначити терміни здачі звітів касира та перевірити їх до-тримання.
5. З'ясувати, як часто проводяться інвентаризації касової го-тівки, чи створена на підприємстві комісія по проведенню таких інвентаризацій каси і чи виконує вона свої обов'язки.
6. Перевірити дотримання порядку ведення записів у касовій книзі: чи прошнурована, пронумерована і опечатана печаткою, чи завірена кількість листів підписами керівника і головного бух-галтера.
• Перевірка правильності оформлення прибуткових і видатко-вих касових документів
1. Перевірити відповідність записів у касовій книзі записам у звіті касира.
2. Перевірити шляхом пунктирування наявність первинних документів, відображених в касовому звіті. Перевірити ведення та наявність записів у журналі реєстрації прибуткових та видат-кових ордерів.
3. Перевірити правильність підрахунків підсумків операцій за день у касовій книзі і переносів сум з однієї сторінки касової книги на іншу.
• Перевірка повноти і своєчасності оприбуткування коштів
1. Зіставити прибуткові касові ордери на отримання готівки з банку із записами у касовій книзі.
2. Зіставити прибуткові касові ордери на отримання готівки з банку з корінцями чеків у чекових книжках за всіма відкритими у банках рахунками.
3. Зіставити суми і дати на оприбуткування виручки в при-буткових касових ордерах із датами й сумами, проставленими на
документах на реалізацію продукції, основних засобів та інших запасів за готівку.
4. Зіставити суми і дати у прибуткових касових документах і касовій книзі з первинними документами про надання різних послуг.*
Перевірка законності списання коштів у видаток по касі
1.Зіставити записи у касовій книзі й звіті касира з доданими видатковими касовими документами (видаткові касові ордери, платіжні відомості на виплату заробітної плати, відпускні, лікар-няні тощо).
Практичні рекомендації:
• Доцільно виконати детальний аналіз (за ряд періодів) руху грошових коштів, оборотності обігових коштів, прибутковості акцій тощо.
¦ З 'ясувати шляхи надходження грошових коштів на підприє-мство та їх правове забезпечення, чи оформлені відповідні дого-вори купівлі-продажу, інвестування, інші умови.
Практичні рекомендації:
¦ Звірити суми, що відображені у відомостях №1.1 і журналі №1 по дебету рахунка 30 з даними відповідних регістрів з поточ-ними рахунками у банках.
¦ Звірити підсумкові суми кореспондуючих рахунків відо-мості №1.1, а також загального обороту по журналу №1 із даними Головної книги.
¦ Звірити відповідність сальдових залишків по рахунку 30 із даними Головної книги та відповідними рядками звітності.
¦ Перевірити наявність штампів і підписів працівників ус-танов банків.
¦ Перевірити відповідність зазначених у виписках даних даним бухгалтерського обліку — Головної книги.
¦ Перевірити наявність усіх додатків, що засвідчують здійснення тієї чи іншої операції і платіжних доручень, вимог, заяв на акредитив. У тому разі, коли не вистачає якихось до-датків або у виписках є помарки та виправлення, потрібно за-просити у банку копії таких документів.
¦ Пересвідчитись про відповідність сум оборотів по дебету та кредиту. При наявності розбіжностей провести зустрічну пе-ревірку з банківською установою.
Звірка оборотів і залишків, відображених у виписках банку, із записами в облікових регістрах: підрахувати обороти за виписка-ми в банку в розрізі кожного рахунка за кожен місяць і ці дані порівняти із записами в журналі №1, відомості 1.2 та Головній книзі. Перевірити, чи повністю виправдані ці операції докумен-тами, доданими до виписок банку; чи правильно складені за ними бухгалтерські проводки.
Практичні рекомендації:
¦ Аналіз потоків грошових коштів операційної, інвестицій-ної, фінансової діяльності. Оцінка доцільності інвестиційної та фінансової діяльності. Оцінка перспектив подальшого надход-ження грошових коштів від операційної (основної) діяльності. В даному випадку необхідно скористатись даними аудиту необо-ротних активів та капіталу.
¦ Розрахунок вільних грошових коштів. Оцінка достатності вільних грошових коштів. Аналіз альтернативних гіпотез, що заважають надходженню грошових коштів, визначення основ-них причин, що спричиняють зменшення притоку грошових коштів.
¦ Оцінка фінансової еластичності підприємства.
Рішення про використання додаткових процедур повинно ба-зуватися на тому, чи міняє аудиторське судження виявлена інфор-мація або перекручення, що знайдені в результаті перевірок по суті, або одержані з інших джерел в ході аудиту, оціненого рівня ризику суттєвих перекручень (включаючи ризик суттєвого перекручення по причині обману), а також на оцінці того, чи достатньо було основ-них процедур для виконання завдань аудиту.
Практичні рекомендації:
1. Підготувати список банківських переводів із наступними колонками: найменування банку, що оплачує; номер чека; сума; дата оплати по книгах; дата оплати по банку; найменування бан- ку-одержувача; дата депонування по книгах; дата депонування по банку.
2. Перевірити журнали грошових надходжень і грошових платежів, виписки із банківського рахунка і відповідні оплачені чеки. Виявити суттєві міжбанківські переводи;
3. Звірити список по дохідній і видатковій частині кожного переводу на реєстрацію. Прослідкувати неповні переводи.
4. Скласти список руху грошових коштів без явної мети бізнесу.
5. Перевірити суттєві депозитні сертифікати в наявності і співставити їх із банківськими підтвердженнями.
6. Перевірити відібрані чеки по особливим (неадекватним) одержувачам, індосаментам, адресам або сумам.
7. Перевірити виплати грошових коштів впродовж більшого періоду ніж рік, особливо при зміні керівників, матеріально- відповідальних осіб тощо.
8. При необхідності надішліть запит на підтвердження ра-хунків, які закриті на протязі року, на виявлення незареєстрова- ного боргу.
Виявлені аудитором порушення в операціях з грошовими коштами заносяться до його робочих документів, а потім знахо-дять відображення у відповідних узагальнюючих документах.

Категория: Аудит | Добавил: Professor (04.06.2012)
Просмотров: 789 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: